Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaka Moc Kotła ?


andyKRK

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich . Mam ból głowy odnośnie mocy kotła , bo co do producenta to już postanowione Ogniwo eko plus tylko jaka moc? Instalator doradza 25 kw , ja myślę że 16kw da radę a ktoś mondrzejszy w tym temacie mówi 10kw spokojnie obleci. Mianowicie , domek nowowybudowany pod krakowem - lubi zawiać. Wymiary 13,5 x 10m , podpiwniczony.

 

Piwnico- garaż powierzchnia 118 m2 , dwie ściany w ziemi , trzecia ściana do połowy przykryta ziemią a czwarta całkowicie odkryta z bramą garażową , żelbet 25 cm i 10 cm styroduru na ścianach w ziemi i 15 styropianu grafitowego na ścianach odkrytych - temperatura około 16 c na podłodze 10 cm styr

 

Parter garaz 40 m2 - temperatura 14- 16c , częć mieszkalna 75m2 temp 21-22 c

 

Poddasze powierzchnia po podłodze 115 m2 a użytkowa 96 m2 Pustak porotherm 25 cm + 15 cm styropianu grafitowego, Poddasze 25 cm wełny

Zasobnik na ciepłą wodę 200 litrów ( myślę że na 5 osób wystarczy) Podłogówka plus kaloryferki Proszę o pomoc bo w głowie niezły "KOCIOŁ"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak chcesz trochę mniej dokładnie to:

policz sobie metry x60W i nie dodawaj już zapasu na CWU i powinno wyjść nawet z lekkim zapasem

albo http://cieplowlasciwie.pl/

a jak chcesz dokładnie to OZC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam .Ja proponuje 16kw .Domek nie jest taki mały do tego masz cześć budynku w ziemi . Kolejna sprawa jakość opalu,lepiej mieć z 3-4kw zapasu niż ma braknąć :( .25kw znów piec na "szkoły" :D [żart]

25kw za duży

16kw ma zapas mocy z tym ze jak trafi się gorszej jakości ekogroszek da sobie rady

10kw uciągnie ale w mrozy musi mieć kaloryczne paliwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich . Mam ból głowy odnośnie mocy kotła , bo co do producenta to już postanowione Ogniwo eko plus tylko jaka moc? Instalator doradza 25 kw , ja myślę że 16kw da radę a ktoś mondrzejszy w tym temacie mówi 10kw spokojnie obleci. Mianowicie , domek nowowybudowany pod krakowem - lubi zawiać. Wymiary 13,5 x 10m , podpiwniczony.

 

Piwnico- garaż powierzchnia 118 m2 , dwie ściany w ziemi , trzecia ściana do połowy przykryta ziemią a czwarta całkowicie odkryta z bramą garażową , żelbet 25 cm i 10 cm styroduru na ścianach w ziemi i 15 styropianu grafitowego na ścianach odkrytych - temperatura około 16 c na podłodze 10 cm styr

 

Parter garaz 40 m2 - temperatura 14- 16c , częć mieszkalna 75m2 temp 21-22 c

 

Poddasze powierzchnia po podłodze 115 m2 a użytkowa 96 m2 Pustak porotherm 25 cm + 15 cm styropianu grafitowego, Poddasze 25 cm wełny

Zasobnik na ciepłą wodę 200 litrów ( myślę że na 5 osób wystarczy) Podłogówka plus kaloryferki Proszę o pomoc bo w głowie niezły "KOCIOŁ"

kolego masz zasobnik 200l na 5 osób co sprawia że ż automatu nie masz co myśleć o mniejszym kotle niż 20kW a 25kW max ,jeszcze korekta mocy zależy od sposobu kąpieli i długości tych kąpieli ,napisz coś na ten temat albo podaj też jakie masz obecne zużycie wody miesięczne gdzie teraz mieszkasz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przez użytkową ..ile masz według planów??ja mam 160 m2 użytkowej z tym ze ciut plan zmodyfikowałem wiec i użytkowa będzie większa u mnie :) .

10,0kW

takiej maksymalnej mocy źródła ciepła potrzebujesz

20 335kWh

tyle energii zużyjesz rocznie na ogrzewanie

86kWh/m2*rok

zużycie roczne energii w przeliczeniu na 1m2 - zalicza twój dom do klasy energetycznej C

mi coś takiego pokazało:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........, Pomnożyć 60w przez cały metraz ( piwnica , garaż ) czy tylko powierzchnię użytkową

 

jeśli piwnica będzie ogrzewana to też ją dolicz- tylko zwróć uwagę na temperaturę w domu(ŚREDNIA)

skoro ma być uśredniona to jeśli w piwnicy będziesz miał np 16stC utrzymywać a w reszcie domu 22 to wylicz sobie jaka wyjdzie średnia i taką wartość wprowadź.

jeśli nie ma izolacji pomiędzy parterem a piwnicą też to uwzględnić musisz w tym wliczeniu.

przy nowym domu i dobrej izolacji moim zdaniem nie widzę sensu zabezpieczania zapasu na potrzeby CWU. dogrzanie zasobnika 200L wymaga zużycia około 5KWh z temperatury 10 do 50stC a tak raczej nigdy nie grzejemy- dogrzanie zawartości z okolicy 30st wymaga jeszcze mniej,

nawet jeśli zaprzęgniemy do tego całą moc kotła i w tym czasie domek nie będzie ogrzewany to temperatura w nim się nie obniży i domownicy nie odczują dyskomfortu

 

więcej Ci powie OZC i dokładniej

warto zapłacić za dobrze zrobiony audyt 400zł niż potem kilka sezonów walczyć ze źle dobranym kotłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętaj że ten kalkulator na stronce nie liczy dokładnie

aby mieć pewność sugeruję OZC

jak wyjdzie podobnie możesz brać- ten kocioł ma zapas i może grzać do 14KW jak zajdzie potrzeba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wtam!

 

Z okazji pierwszego postu pozdrawiam wszystkich.

 

Korzystając podłącze się pod temat.

Jaką moc kotła wybrac?

Dom 100m2( sam parter) z lat 60 połowa podpiwniczona nieogrzewana, poddasze nieogrzewane, sciany cegła-pustka-cegła grubość ściany 50cm.

Strop pomiędzy piwnicą i parterem bez ocieplenia tak samo strop na poddasze ( jakies trociny ale nawet nie znam grubości), dach nieocieplony.

Okna 4 wymienione na nowe, wysokość pomieszczeń 2,9m.

Instalacja grawitacja (kocioł w piwnicy, naczynie na poddaszu, kocioł z roku 1962!! )

 

Moje pytanie: jaka moc i czy montować pmpke na obieg CO

 

Proszę o pomoc i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego TTT mam podobny dom ale ok 200m2 i kilka lat temu zadawałem sobie podobne pytanie. Policzyłem to tak. Zużycie w starym kotle miałem na poziomie 5 - 6 ton na rok.

Zakładając, że te 5 ton spalam przez cztery miesiące grudzień - marzec ( pozostała tona na inne miesiące) wychodzi średnia moc 9,5 KW, dalej zakładając, że przy dużych mrozach będę spalał podwójnie to wychodziło 19 KW. Kupiłem kocioł 25 KW bo taki był najmniejszy.

I takie liczenie się sprawdziło, do kotła jest podpięty dodatkowo boiler na pięć osób, w największe mrozy wyszła mi moc ok 17 kW.

Tak więc kupuj kocioł około 15 kW, na pewno będzie wystarczający.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

 

Co do spalania węgla to zeszłej zimy ( pierwszej jako piecowy) paliłem od góry.

Wieczorem rozpalałem, rano jeszcze sie to paliło ale do czasu powrotu z pracy w piecu ciemno a grzejniki zimne i odnowa masa energii szła na rozgrzanie wody.

Dlatego potrzebuje czegoś automatycznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TTT

rolka wełny w castoramie kosztuje 65zł(5,4m2 o grubości 15cm)

zapewne podłoga strychu nie ma więcej niż 100m2

wywal trociny

na to miejsce kup wełnę i rozwiń wystarczy w tym sezonie jedna warstwa(pod spód daj żółtą folię paroizolacyjną)

zapłacisz za to około 1200zł

będzie to tyle samo ile wydasz zimą na dodatkowe kilogramy węgla jeśli tego nie zrobisz- wiem ponieważ sam tak zrobiłem a w tym sezonie dołożyłem drugą warstwę i liczę na kolejne oszczędności.

tym sposobem zyskujesz 3 razy

1- ocieplając strop będziesz miał mniejsze zużycie opału ze względu na zmniejszone zapotrzebowanie na ciepło

2- ocieplając strop będziesz miał mniejsze zapotrzebowanie na ciepło - kupisz więc mniejszej mocy -tańszy kocioł

3- w kolejnym sezonie ponawiasz inwestycję dokładając 2 warstwę i znów zużyjesz mniej opału a w 3 sezonie zaczniesz zbierać na kolejne inwestycje z puli którą do tej pory wydawałeś na zakup węgla

 

jak ocieplisz strop będziesz potrzebował nie więcej niż 12KW maksymalnie

a skąd to wiem?

mam domek z pustaka żużlowego z pustką powietrzną i cegłą- ściana 3 warstwowa o grubości 50cm- coś Ci to mówi?? :D :D :D

zacznij zmiany od inwestycji w termomodernizację - obniżysz w ten sposób koszty ogrzewania w wymierny sposób- nie zaczynaj na kotle ale na nim zakończ wydawanie kasy- ja zrobiłem odwrotnie i mam potwora z którym żyć muszę- ale wtedy nie wiedziałem tego co teraz

 

przemyśl dobrze i dobrze zainwestuj

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TTT ja mam notatki zużycia węgla w moim kotle z podajnikiem tłokowym z ostatnich 5 lat i wiem jaki kupowałem węgiel dlatego sam nie bał bym się obecnie zakupu kotła o mocy np 16 Kw ( który może pracowac również z mocą 20 KW).

Jak jeszcze zamierzasz docieplic strop to 15 kW to maksymum.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ocieplenie stropu myśle że sie uda zrobić.

Co do spalonego węgla ~ 5t temp. ~18 st. Wolałbym 20-21 stopni

Kalorycznosci węgla nieznam.

Za palenie tym antykiem dziękuje bardzo mam dość tak więc kociołek muszę wymienić w tym roku.

 

jak masz troszkę miejsca na strychu i nie będziesz musial pełzac po podłodze to zrobisz to w dwa popołudnia

a efekt będzie taki że przy tym samym zużyciu będzie w domu cieplej- ciepełko ucieka rownież górą(około 30% strat)

a koszt "założenia czapki" jest sporo niższy niż ocieplenia ścian.

jak się bawiłeś tym kalkulatorem na ciepłowłaściwie to zrób sobie symulację z izolacja poddasza i bez niej- zobaczysz jak duża jest róznica przy 15cm wełny położonej na strop ostatniej kondygnacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompę załóż na "bypassie" wspomoże dystrybucję wody w układzie- szybciej ciepło dotrze do wszystkich pomieszczeń a w razie braku prądu długotrwałego zawór w nim pozwoli grzać grawitacyjnie- ja też mam starą instalację działającą w grawitacji ale pompa ją usprawniła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to zależy od producenta

niektórzy nie mają nic przeciwko a inni wymagają nie tylko montażu z pieczątką ale i zaworów i innych fajerwerków.

jeśli masz już upatrzonego faworyta to dowiedz się u źródła jak to wygląda w konkretnym przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.