Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ksgw Zgoda 15 Kw Czy Dakon Dor 16


aikon36

Rekomendowane odpowiedzi

Kocioł DS powinien albo inaczej- najlepiej pracuje na stałych obrotach, wszelka modulacja mocy powinna być bardzo niewielka i następować powoli,

i to będzie przyczyna wybuchów mimo że miarkownik elektroniczny zamyka klapke płynnie to jednak pewnie o wiele za szybko.

Kolego janklos12 czytaj uważnie to co pogrubiłem. Zamykanie klapy PG w DS przeczy stałym obrotom.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście że przeczy ale sterować trzeba i nie każdy ma bufor lub tak dobrany kocioł by mógł pracować na stałych obrotach /czyt. stałej mocy , najlepiej nominalnej/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyną możliwością walki z wybuchami chyba jest pozostawienie minimalnego dopływu PG, które z jednej strony nie spowoduje zbytniego podniesienia temperatury powyżej ustawionej a z drugiej strony pomoże dopalić gazy które nie mogą wydostać się z "ropędzonego się węgla. PW w rasowym DS trafia w palnik i nie ma tej samej funkcji czyszczenia jak w GS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem wasze opinie. Zgadzam się z nimi dla tego pierwszą próbę zrobiłem na zamkniętym PW i przymkniętym czopuchu. Nic nie waliło . Dziś zobacze przy małym otwarciu PW lecz przy przymkniętym czopuchu moze takie ustwienie powinno dać

A wolniejsze podniecenie ognia

B szybsze dławienie przed całkowitym zamknięciem się PG

 

TAK myślę hmmmm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim skromnym :rolleyes: zdaniem przyczyny mogą być jeszcze dwie: za niska temperatura ustawiona na piecu spóbuj ustawić zamknięcie miarkownika na 60 stopni , a druga może jakiś węgiel złej jakości np. ze znanych składów węgla.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak już nie będziesz miał żadnego pomysła to może zrób jeszcze jedno . w starym kotle nie było takich problemów i na pewno został ci stary miarkownik cieczowy. zamień i będziesz wiedział po której stronie jest wina. ja obstawiam że to wina miarkownika zbyt szybo przymyka. powodzenia w z nalezieniu winowajcy tych bum, bum

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janklos12 uważam że masz rację piec idzie duzą mocą i raptem miarkownik zamyka powietrze i bum gotowe.

 

ps. Aikon36 zrób kilka zdjęć tego tajmniczego kociołka w srodku. Czy ma tzw. szczeline odymiajacą. Nigdzie nie ma dokładniejszych fotek a producent też niczego dokładnego nie publikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie w hefie taki wybuch mogę sobie zafundować tylko, gdy nagle zamknę klapkę powietrza głównego, więc tak jak piszą koledzy tutaj szukałbym przyczyny. Przy normalnym paleniu, gdy klapka zamyka się stopniowo, nie ma problemu. Spróbuj ustawić sterownik w taki sposób, by wolno dochodził do zadanej czyli wolno domykał klapkę. Druga rzecz, którą powodowała wybuchy, po zamknięciu klapki PG, to zbyt słaby ciąg, tj. wówczas gdy ustawiałem na RCK zbyt niskie ciśnienie, dym zbierał się w kotle, powietrze wtórne i bum.

 

Czemu są wybuchy? Mocny ogień, zamknięcie powietrza głównego ->zamiast ognia dym, do akcji wchodzi powietrze wtórne->i mamy wybuch. Taką mam teorie ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy dzieki waszym radom dało się opanować te wybuchy . reasumując ustawiłem zamkniecie klapy PG na takzwaną zapałkę <_<

teraz klapa nie domyka sie szczelnie i po zamknieciu całkowitym powstaje delikatna szparka ktora pozwala na dopalenie gazow bez zbytnego podjazdu

temp. w gore a jednocześnie nie powoduje samoczynnego podbijania ognia. Do tego uszczelniłem wyczystkę i teraz nawet na zamknietym na maksa czopuchu

piec hula jak ta lala.

Inaczej jest z sterownikiem nie daje rady sobie wyliczyć zamykanie klapy gdy dopalam gazy bo podbijaja temperature na piecu bardzo szybko. i gamon

sie gubi lecz gdy zamkne PW na maksa wtedy bardzo ladnie pracuje.

Mysle ze wybuchy opanowane :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aikon36 zrób kilka zdjęć tego tajmniczego kociołka w srodku komora zaladowcza , ruszta itp. Czy ma tzw. szczeline odymiajacą. Nigdzie nie ma dokładniejszych fotek a producent też niczego dokładnego nie publikuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam wszystkich.

Właśnie zaczynam swoją przygodę z kotłem c.o, mój nabytek to ksgw zgoda 11kw z ruchomym rusztem, jako że podczas śledzenia tegoż zacnego forum natrafiłem na kilka próśb dotyczących zdjęć powyższego kotła wstawiam kilka fotek.Na drugim zdjęciu w górnej części paleniska widoczna jest szczelina o szerokości ok.1,77mm. W związku z tym iż jest to moja pierwsza przygoda z tego typu kotłem proszę was o rady dotyczące obsługi przedmiotowego kotła, dodam tylko że palić będę głównie węglem orzech II oraz planuję dokupić miarkownik ciągu. Z góry dziękuję za wszelkie rady.

post-53238-0-25217900-1380988234_thumb.jpg

post-53238-0-75649200-1380988311_thumb.jpg

post-53238-0-27601500-1380988387_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

miarkownik bardzo dobry pomysł /sterowanie musi być/ ale muszę przyznać że dmuchawa do węgla w kotle ds też jest dobrym wyborem. mam obydwa rozwiązania ale używam tylko miarkownika gdyż palone jest drewnem. jeśli nie chcesz by zapalał się cały wsad to zaślep czymkolwiek tę górną szczelinę/ np. kawałek spłaszczonej rurki nie musi być spasowane bo i tak zalepi się smołą / w rurce zrób nacięcie, otwór na haczyk byś mógł łatwo wyjąć dla porównania spalania. możesz dorobić palnik szamotowy ale przy węglu nie jest to konieczne, ważne by ta przegroda nie była za wysoko, jak jest przy węglu w granicach 10-15cm to jest ok. przegroda ta ustala warstwę palącego się węgla. resztę wypraktykujesz sam , fajnie że będzie trochę info o tym kociołku bo do tej pory to był trochę taki tajemiczy. pozdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o ruszt to byłem teraz sprawdzić i ruszt jest pochylony w stronę palnika różnica na długości rusztu wynosi około 2-3 cm, janklos12 a mógłbyś dokładniej opisać kwestię sposobu wykonania palnika z szamotu , mam jeszcze na stanie ok 15 m3 sezonowanej buczyny i nie ukrywam że od czasu do czasu bym nią przepalał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie jest tak http://forum.info-og...500#entry121437 i sprawdza się bardzo dobrze , odpopielacza nie mam do tej pory , przy drewnie jest zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wstawiam kilka fotek

Proszę o więcej zdjęć: przód, tył, prawy i lewy bok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Mam ten kociołek 10 lat.Były wzloty i upadki.Minęło trochę czasu (spaliło się trochę węgla :) ) zanim ogarnąłem temat TUTAJ: Ukłony w stronę Szanownych Forumowiczów.Ogólnie kocioł bezproblemowy z minimalną obsługą.Moc kotła 15 kW.Przeróbka jaką wykonałem to obniżenie przegrody nad rusztem.Dałem blachę 10 mm.Jest dmuchawa.Klapka dociążona tak że dmuchawa ma za zadanie tylko delikatnie ją podnosić.Oczywiście pod klapkę podłożona spinka tak że w czasie postoju wentylatora dmuchawy pozostaje szczelina 1,5 mm.Nic nie fuka.Powietrze wtórne uchylone na "zapałkę".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.