Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Defro Optima Komfort - Dmuchawa?


WojciszPL

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie wszystkich,

 

piszę z pytaniem i wielką prośbą o fachową poradę. Miesiąc temu, modernizowałem instalację c.o., między innymi został zamontowany kocioł (wcześniej instalacja pracowała na kuchni węglowej z własnoręcznie zamontowaną wężownicą i pochłaniala ogromne ilości opału). Zdecydowałem sie na zakup Defro Optima Komfort 13kW ponieważ kilku znajomych ma ten piec i są bardzo zadowoleni.

Nie mogłem sobie niestety pozwolić na kocioł dolnego spalania, ponieważ komin ma jedynie 14x14cm i jakieś 5-6m wysokości.

Teraz moje pytanie - zbliża się zima i zastanawiam się, co wybrać, miarkownik czy zestaw nadmuchowy? Wiem, że na tym forum większość osób krytykuje nadmuchy. Dodam tylko, że chodzi o to aby piec jak najdłużej palił na pełnym zasypie, ponieważ został umieszczony w piwnicy, do której wejście jest z zewnątrz domu. Dodatkowo instalacja posiada 2 pompy - obiegową i ladującą c.w.u. i one równiez muszą być sterowane.

Myślałem nad zakupem sterownika PID, aby dostosowywał prędkość wentylatora do temp spalin, aby zmniejszyć stratę kominową.

 

Proszę o rady i opinie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

To zależy jakie paliwo chcesz stosować. Jeśli masz zamiar palić miałem to wtedy zamontuj dmuchawę. Jeśli w grę wchodzi grubszy węgiel to miarkownik. Żeby spalać efektywniej dobrze by było dorobić rozetkę PW najlepiej z kierownicą ;) (tylko w przypadku,gdy zdecydujesz sie na miarkownik)

Nie ma wariantu 13 kW w modelu Optima Komfort(jest 12kW). Pomyliłeś się lub masz inny model Defro :).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dzięki za odpowiedź.

 

Dokladnie to mam UniPro 13kW, to jest to samo co Defro tylko sprzedawane pod innym szyldem. Palone będzie głównie węglem i drzewem, ew. mieszanki z miałem. Nad dmuchawą zastanawiam się z dwóch powodów:

- i tak musze zamontować sterownik 2 pomp, więc myślałem żeby kupić firmowy Defro, a ten jest w zestawie nadmuchowym,

- aby opalanie było bardziej zautomatyzowane, ponieważ jak mowilem, do kotlowni trzeba chodzic przez dwor - chciałbym isc raz dziennie, rozpalic, ustawic temp i zeby trzymalo to 12-24h.

 

Czy sterownik PID, który kontroluję temp spalin poprzez sondę w czopuchu i w ten sposob ustala obroty, rowniez powoduje zwiekszenie straty kominowej?

 

Pozdrawiam,

Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie

Ja zainwestowałbym w miarkownik i oddzielne sterowniki do pomp. Dmuchawa nawet na 10% swojej wydajności i tak dostarcza o wiele więcej powietrza niż jest potrzebne do spalania węgla, co powoduje raczej negatywne skutki ;). Reasumując kup miarkownik, koniecznie dorób rozetkę powietrza wtórnego, pal od góry i będziesz zadowolony :D

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze dziękuję za zainteresowanie tematem i za cenne rady.

 

@Rafal71642, czy wszystkie dmuchawy do kotłów mają jednakowy przeplyw i każda na 10% dostarcza za dużo powietrza, czy mowa o tej Defro? W zasadzie kupiłem juz miarkownik, jest tylko jedno "ale". Otóż nie chcę już teraz spuszczać wody z kotła, a fachowcy zapomnieli go zamontować - to raz. Dwa, to jeśli chodzi o tą rozetkę, to nie do końca rozumiem, chodzi o otwory w drzwiczkach zasypowych? szczerze mowiąc wolałbym nic nie przerabiać na nowym piecu, bo to zakup rodziców, więc trudno im będzie wyjaśnic :P po trzecie właśnie powiedziano mi, że sterownik Defro, jeśli nie będzie miał dmuchawy to ogłupieje, nie mogąc sterować spalaniem.

 

@rybniczanin - istnieje miarkownik elektroniczny który moze wspolpracowac ze sterownik PID Defro? mógłbyś dać jakiś link czy cos :)

 

pozdrawiam,

wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Wydaje mi się, że każdy dmuchawiec będzie dostarczał zbyt wiele powietrza. Na sąsiednim forum wyczytałem, że do efektywnego spalenia 1kg węgla potrzeba ok. 9m3 powietrza na godzinę. Nie wiem czy są takie dmuchawy, które podają tak mało. Tak jak patrzę teraz na aukcjach to są takie które mają od 200m3 wzwyż na godzinę, czyli nawet na 10% podają ponad dwukrotnie większą dawkę niż potrzeba ;)

 

Odnośnie powietrza wtórnego to pasowałoby, żebyś dorobił. To kluczowa sprawa potrzebna do czystego spalania. Moim zdaniem bez tego "ani rusz" ;)

 

Skoro zakupiłeś już miarkownik to dokup jeszcze oddzielny sterownik do pompy i będziesz miał już cały zestaw :)

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam posiadam piec Heiztechnik i jeżeli mogę się wypowiedzieć co do dmuchawy to w tym modelu jest bardzo płynna regulacja. Każdy parametr można ustawić oddzielnie np rozpalanie ma trwać 10 min przy obrotach w skali od 1-12 na 10 po tym czasie dmuchawa przechodzi na niższe obroty jakie ustawimy dodam że na 1 w ogóle nie słychać dmuchawy. Także myślę że niekoniecznie dmuchawa musi dawać aż tak za dużo powietrza niż potrzeba.Sam jestem na etapie poznawania pieca ale jak na razie jest super w porównaniu z moim starym piecem.Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

siedze na forum od wczoraj i czytam i czytam :) dzięki wam za cenne rady.

 

@Rafal71642, co do tej kierownicy powietrza wtornego, to nie wiesz moze czy nie ma dostepnych drzwiczek z juz gotowym otworem? Wtedy bym je dokupil i zamienil. Bo szczerze mowiac, rodzice moga sie pogniewac, jesli im zaczne wiercic w nowym piecu ;p a ciezko starsym ludziom cos wytłumaczyć.

Dodatkowo, na stronie Boleckiego, widziałem dmuchawy i sterowniki do nich, które są sterowane w zakresie 0-100% ze skokiem co 1%. Czy takie rozwiązanie byłoby złe?

 

@rybniczanin, czy ten miarkownik boleckiego bedzie dobrze wspolpracowac takze ze sterownikiem defro?

 

Ostatnie pytanie - w którym miejcu mam podpiac czujnik temperatury c.w.u jesli juz kupie sterownik pomp, skoro bojler jest w otulinie?

 

Pozdrawiam,

wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie - wiecie może dlaczego wynik obliczen z cieplowlasciwe.pl jest niemiarodajny? Moj dom ma pow 90mkw, jest to budynek z lat 70, sciany z suporexu, szczelina i cegla biala, stropy w zasadzie nieocieplony, troche trocin, ktore zamiekly i nie izoluja, poddasze nie ogrzxewane, wentylowane bardzo dobrze (brak deskowania), dach nieocieplony, podgloga na gruncie nieocieplona, strop nad piwnica nieocieplony. Z szacunkow wyszło zapotrzebowanie rzędu 10-11kW, do tego cwu więc poszedł piec 13kW.

A na cieplowlasciwe.pl podaje mi zapotrzebowanie rzedu 4kW. czemu takie przekłamanie? aż sie zmaartwiłem ze piec zle dobrany.

Dodam ze do tej pory instalacja byla ogrzewana z kuchni kaflowej ze wstawiona komora spalania w podkowe z plaszczem wodnym i spalalo sie rocznie ok. 3,5 tony wegla plus drzewo.

 

pozdrawiam,

wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnie pytanie - w którym miejcu mam podpiac czujnik temperatury c.w.u jesli juz kupie sterownik pomp, skoro bojler jest w otulinie?

 

Pozdrawiam,

wojtek

Witaj jeśli w zasobniku jest wmontowany termometr to w jego miejsce możesz wpasować czujnik sterownika , i będzie ok .

P.s. Jeśli masz sprawne ręce to wmontowanie miarkownika nie powinno sprawić problemu , i wody z układu nie będziesz musiał spuszczać .trzeba tylko wszystko przygotować i wkręcać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darecki2308, w bojlerze nie ma zamontowanego termometru. Jest jakiś króciec (zdaje się 1/2''), obok króćca z wodą zasilającą bojler. Myślałem, że to do cyrkulacji. Czy jest to krócieć do termometru? Jeśli tak, to jak w niego mam wkręcić czujnik od sterownika? Czujnik jest w postaci rurki?

 

Co do wmontowania miarkownika, to czy istotne jest w jakiej pozycji zacznę wkręcać? Chodzi o to, aby po dokręceniu do końca, miarkownik był usytuowany przodem do kotła, inaczej chyba nie będzie działać, czy się mylę?

 

Pozdrawiam,

wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jaki to jest zasobnik ?

czujnik możesz zamontować na górnej części zasobnika ,ale wskazania będą nie dokładne , dlatego najlepszym rozwiązaniem jest aby czujnik był włożony w pochwę, która jest zanurzona w zasobniku i ma styk z wodą która jest nagrzewana ,

zerknij tu

http://forum.info-og...c-czujnik-temp/

co do miarkownika to wszystko znajdziesz tu

https://www.google.p...oPIL8nF7Aa2xIAo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli tą pochwę mam wkręcic w ten krócieć ktory jest obok wlotu wody zasilajacej?? (jest to krociec cyrkulacji?).

 

Edit:// Tam w tych instrukcjach wszędzie jest "wkręcić w gwint", to ja wiem. Ale z jakiej pozycji zacząć wkręcanie aby po wkręceniu miarkownik był dobrze odwrocony? :) będę mial tylko jedną próbę, co by za dużo nie nabrudzić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jaki to zasobnik ?

wstaw fotkę

wiesz jaki gwint jest na miarkowniku , a jaki w kotle ?

może będzie potrzebna redukcja ?

jeśli masz obawy lub czujesz się nie pewny jak go odpowiednio wkręcić

poproś kogoś bardziej doświadczonego ,aby nie uszkodzić gwintu, i aby nic nie ciekło

nie zapomnij również o tym !

zestaw_uszczelniajacy_duza.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darecki, wiem jak wkręcić i wiem że trzeba uszczelnić pakułami i pastą :) chyba nie umiem Ci wytłumaczyć o co mi chodzi :) chodzi mi o to, że z racji tego iż jest woda, muszę wkręcić go za pierwszym razem. Ale nie wiem z jakiej pozycji zacząć wkręcać, aby po wkręceniu nie okazało się, ze jest odwrotnie niż pownienen być. rozumiesz? ;>

Gwint i na miarkowniku i na kotle jest 3/4 '' :) jutro wstawię fotkę zasobnika, ale chyba galmet.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zawsze zaczyna się wkręcać od tej strony gdzie zaczyna się gwint :P

jeśli odpowiednio nawiniesz posmarujesz, wkręcisz to będzie ok

pamiętaj o tym jak powinien być ustawiony miarkownik od momentu wkręcania !! a nie gdy gwint zacznie się kończyć , u siebie w kotle mam wejście na 1 cal miarkownik 3/4 więc konieczna była mufa redukcyjna , miarkownik wkręcony w nią nie do oporu , aby pozostawić luz na pół obrotu (mieć pewność że jak mufę wkręcę wraz z miarkownikiem w kocioł i zabraknie gwintu mam jeszcze ten luz aby miarkownik był prawidłowo ustawiony ). B)

jeśli będzie wmontowany w poziomie odczyt z białej skali , jeśli pionowo odczyt z czerwonej

nie zapomnij szczegółowo przestudiować instr.!!

jeśli zasobnik posiada króciec do montażu cyrkulacji i nie posiadasz innego wejścia, cyrkulacja również nie będzie wykorzystywana możesz w to miejsce wpasować pochwę i czujnik od sterownika .

P.s. sprawa z P.W. w drzwiczkach zasypowych została już rozwiązana ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, no tak, od początu :P ale jak załóżmy będę wkręcał to pod koniec zostawić niedokręcony jeśli tak wyniknie z jego ułożenia? Czy wkręcać na max i napewno będzie w dobrej pozycji? Bo jeśli wkręcę do końca i się okaże zła pozycja, to po wykręceniu pojawią się chyba nieszczelności, prawda?

Tak w ogóle to opłaca się zainwestować w ten miarkownik elektroniczny, skoro i tak ma być sterownik do pomp czy to zbędny wydatek? (różnica w cenie ok. 100zł).

 

Co do PW w drzwiczkach, to informacja o próbie przeróbki spotkała się ze stanowcznym protestem rodziców (do przewidzenia :P ). Najwyżej będę musiał kupić drugie drzwiczki i je przerobić, a potem zamienić. Czy to takie?

www.luskar24.pl/DEFRO-drzwiczki-pelne-zeliwne-male(3,32776,28091).aspx

Bo gdzieś na forum muratora ktoś pisał, że to koszt 300zł (tyle bym nie dał), a tutaj są za 100kilka zł, tylko brak zdjęcia..

 

Pozdrawiam,

Wojtek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

właśnie aby nie było problemu z wyciekiem wiesz już czego użyć , jak już pisałem wcześniej ;) , jeśli sprawa z wkręceniem miarkownika do kotła sprawia problem ,poproś kogoś bardziej doświadczonego, wnioskuję że masz z tym problem ? co będzie później przy odpowiednim jego skalibrowaniu :blink: wkręcanie na MAX może spowodować uszkodzenie miarkownika np. zerwanie gwintu .

zakup miarkownika to tylko i wyłącznie twoja decyzja ,ja posiadam już 3 sezon miarkownik Regulusa i nie mam z nim najmniejszego problemu ,

przemyśl również to że będzie konieczne zakup awaryjnego zasilacza USP bo co zrobisz jeśli zabraknie prądu ? :blink: a kociołek będzie pełny paliwa. :ph34r:

P.S gdzie te fotki zasobnika ?

poczytaj na forum jest tu wiele opisane na temat różnicy między jednym a drugim typem miarkownika , jak również prawidłowo zabezpieczyć instalację C.O. aby była bezpieczna i wygodna w użytkowaniu , jak również spalać dobrze, czysto i oszczędnie w kociołku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

darecki, nie mam problemu z wkręceniem, po prostu zastanawiało mnie czy można nie dokręcić do końca, jeśli np. ustawienie w odpowiedniej pozycji będzie pół obrotu przed końcem gwintu. no ale ok, wyjaśniłeś mi to i luz :) czytałem instrukcję i wiem jak wykalibrować ten sprzęt :)

Zastanawiam się natomiast, czy nie lepiej byłoby kupić miarkownik boleckiego, skoro i tak muszę zainwestować w sterownik na dwie pompy. Dodam tylko, że UPS jest zbędne, bo taki miarkownik, w przypadku zaniku napięcia zamyka klapkę :)

pozdrawiam

 

PS: Co do sposobów spalania to przeczytałem pół tego forum i kilkadziesiąt stron na forum muratora z wiadomomego tematu Last Rico :) Cieszy mnie, że mogę wiedzę czerpać od ludzi którzy mają doświadczenie w tej kwestii. Wiem już jak wyeliminować lewe powietrze w swoim kotle, bez więszych przeróbek. Problemem pozostaje natomiast KPW bo nie dostałem zgody na wiercenie, a to nie mój kocioł, zobaczę na początku jak będzie spalanie szło bez tego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do miarkownika to ośmielę się radzic aby wkrecic go za pośrednictwem trójnika i na wolnym wylocie załozyc zawór odcinający 1/2cala.w póżniejszym czasie można będzie zrobic obejście do zaworu spustowego co jednocześnie będzie zabezpieczeniem przed zbyt niska temperatura powrotu a jednocześnie poprawi cyrkulacje wody w całym kotle i znacznie poprawi się reakcja miarkownika na zmiany temperatury. W sprawie dzrzwiczek zasypu radze kontaktoawc się z serwisem.nr telefonu jest na obudowie kotła .jeszcze ponad rok temu można było kupic takie i to bez wkladuceramicznego w srodku .Ewentualnie można spróbować zakupu samej klamki a zwymiarowany kawałek blachy niech nawierci i pospawa najbliższy slusarz.to nie powinny być kolosalne pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam tylko, że UPS jest zbędne, bo taki miarkownik, w przypadku zaniku napięcia zamyka klapkę :)

pozdrawiam

 

z zasilaczem USP to rozumiem takie rozwiązaniem , ale bez ? jest to dla mnie nie zrozumiałe po co :blink: nie twierdzę fajne urządzeniem ma swe plusy jak i minus, który w tym przypadku najważniejszy co będzie gdy zniknie prąd.zamknie klapkę z dopływem powietrza , a kocioł załadowany do połowy ,

u mnie gdy prąd zniknie co się zdarza nie często ,ale bywają takie sytuację to się tym nie przejmuję kociołek pracuje miarkownik spełnia swoje zadanie ciepło na mieszkanie też idzie i nie mam obawy że wrócę z pracy do zimnego , mimo że prądu nie ma i pompy stoją ,ale to już inny temat .

jeśli chcesz i nie masz innych wydatków związanych z instalacją ,co może okazać się bardzie przydatne to kupuj.

decyzja zakupu należy do ciebie :) ;) .

zerknij poczytaj poszukaj jest podobnych tematów dość na forum np. tu

http://forum.info-og...terownik-ciagu/

i dojdź sam do tego

 

pozdrawiam ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż, instalacja i tak nie będzie pracować na grawitacji, z racji tego, że pompa jest na powrocie (bez obejścia). Więc w przypadku braku napięcia, zamknie się klapka i kocioł po prostu wygaśnie. I tak by nie było odbioru ciepła, więc to nawet bezpieczniejsze, niż normalna praca na miarkowniku mechanicznym i brak odbioru ciepła.. wiadomo czym to grozi.. :P

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.