Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Duży Kocioł Zasypowy - Wybór Osprzętu.


zagiel1987

Rekomendowane odpowiedzi

Z racji iż jest to mój pierwszy wpis na forum, chciałbym wszystkich serdecznie przywitać.

 

Potrzebuję pomocy, przy wyborze osprzętu do kotła zasypowego. Kocioł ogrzewany będzie miałem.

 

W chwili obecnej, jestem w trakcie budowy takiego kotła. Będzie miał on powierzchnię grzewczą około 25m2 i będzie służył do ogrzewania tuneli foliowych. Do tej pory użytkowałem kocioł zasypowy napędzany w tradycyjny sposób. Obieg wody wymuszony był grawitacyjnie i kocioł nie miał żadnego osprzętu.

 

Teraz zdecydowałem się na podobny piec, tylko że z osprzętem, z tym że nie mam pojęcia na jaki się zdecydować, gdyż w tym temacie jestem kompletnym laikiem.

Z rozmowami ze znajomymi wiem, że potrzebuję sterownika, dmuchawy, pompy obiegowej oraz zaworu różnicowego.

 

Jeżeli chodzi o zawór różnicowy - na zasilaniu mam rurę o średnicy 100mm, więc chyba dobrze byłoby, gdyby zawór miał również podobną średnicę, lecz niestety znalazłem takie o średnicy 2 cale - czy są większe?

 

Druga sprawa to pompa. Nie wiem dokładnie jaką pojemność ma mój system centralnego ogrzewania, ale wydaje mi się, że pompa o wydajności ok. 25m3/1h będzie wystarczająca. Prosiłbym o polecenie jakiegoś modelu na napięcie 230V, który jest dobrą sprawdzoną konstrukcją. W zasadzie biorę pod uwagę tylko kupno używanej pompy, gdyż nowe są po prostu za drogie :) Budżet z tego co zauważyłem przeglądając ogłoszenia wynosi do 500zł.

 

Ostatnia i chyba najważniejsza rzecz to wybór sterownika i dmuchawy, na czym kompletnie się nie znam :) Proszę również o polecenie czegoś, co będzie wystarczająco wydajne na obsługę takiego dość dużego pieca. Wydaje mi się, że najlepiej kupić nowy sterownik z gwarancją. Budżet na sterownik z dmuchawą to 1500zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pompa 40/120 będzie wystarczająca do tego pewnie dwie dmuchawy i sterownik ze zwiększonym obciążeniem i to wszystko a zawór różnicowy niepotrzebny najważniejsze prawidłowo podłączyć zbiornik przelewowy z rura w znośną opadowa przelewowa i kontrolną ,pompa najlepiej na powrocie jeśli zbiornik będzie powyżej elementów grzejnych o 5-6m natomiast jeśli się nie da tak wysoko umieścić zbiornika to pompa na zasilaniu do elementów grzejnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn cała instalacja wygląda tak, że różnica pomiędzy najniższym punktem pieca, a najwyższym elementem systemu centralnego ogrzewania, wynosi maksymalnie 3-3,5m. Spawacze którzy mi to składają, zaproponowali montaż pompy na zasilaniu na obejściu w kształcie łuku, do tego równolegle w rurze zasilającej zawór różnicowy na wszelki wypadek w przypadku awarii sterownika, dmuchawy, braku prądu i oczywiście w przypadku pracy pompy pompowaniu całości wody za jej pomocą, aby cała instalacja pracowała z maksymalną wydajnością, żeby przeciwdziałać częściowemu pompowaniu wody przez pompę i za pomocą systemu grawitacyjnego. Dodatkowo zależy mi też, aby obecną instalację przy piecu przerabiać w jak najmniejszy możliwy sposób i spróbować podłączyć do tego co jest.

 

Jeżeli chodzi o dmuchawę, będzie to rozwiązanie wydaje mi się że dość nowatorskie. Mianowicie dmuchawa będzie podłączona na trójniku do dwóch rur 2 calowych, które będą miały nawiercone otwory. Rury te zostaną umieszczone bezpośrednio pod paleniskiem w popielniku w 1/3 oraz 2/3 jego długości w poprzek całego pieca. Planuję zakup 1 dmuchawy i podłączenie jej w taki właśnie sposób, tylko chciałbym poznać opinie, czy takie rozwiązanie sprawdzi się w praktyce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. A jeżeli chodzi o resztę kwestii, czyli sterownik i pompa? Chodzi mi o jakieś konkretne firmy, które produkują urządzenia dobrej jakości, bo chciałbym aby wytrzymały jakieś 10 lat, ale jak wiadomo zepsuć się może wszystko :)

 

Z pomp znalazłem Grundfos i Wilo, natomiast sterownika nawet nie wiem jak zacząć szukać :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję sterownik Krypton P 1S lub jego wersję wzmocnioną a pompa to dawne Leszno lub grunfoss a dmuchawa np. RV-12A lub podobna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak się robi bo tak jest lepiej ciszej i jest lepsza modulacja a jak się upierasz to rób jak chcesz bo widz e ze już podjałes decyzję o jednej dmuchawie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł nie będzie użytkowany w domu a z dala od zabudowań mieszkalnych, więc hałas nie ma dla mnie większego znaczenia. Jeszcze nie podjąłem decyzji o 1 dmuchawie ale nie ukrywam, że w tym momencie jestem temu bliższy. Skonsultuję to jeszcze ze spawaczem i wtedy podejmę ostateczną decyzję. Wracając do sterownika, to jak jest z ich awaryjnością? Ma jakieś znaczenie jakiej firmy wybiorę? Bo warunki pracy będzie miał trochę cięższe niż w domowej kotłowni - będzie na pewno narażony na większą wilgotność powietrza. No i czego jeszcze oprócz sterownika, dmuchawy i pompy będę potrzebował do instalacji? Jakieś czujniki temperatury itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, wybrałem taki zestaw:

 

Sterownik Krytron (będzie wygodniejszy w użytkowaniu niż P 1S gdyż będzie zamontowany na górze pieca)

http://www.domer.pl/3930.html

 

Dmuchawa RV-25 (jej wydajność powinna być wystarczająca)

http://www.domer.pl/...ewodem-2-m.html

 

Do tego jeszcze jakaś pompa, ale to w dużej zależności od tego na jaką uda mi się trafić, gdyż na rynku wtórnym nie ma ich zbyt wiele. Czy taki zestaw będzie odpowiedni (sterownik + dmuchawa)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki serdeczne za pomoc:) - jedno już z głowy

 

Mam jeszcze pytanie odnośnie pompy. Na jakie parametry zwracać uwagę przy poszukiwaniu? Jestem w zasadzie zdecydowany na któryś z modeli Grundfosa. Znalazłem kilka egzemplarzy, ale nie bardzo rozumiem parametrów z tabliczki znamionowej. Jeżeli dobrze zauważyłem, są 2 rodzaje pomp: jedno biegowe i kilku biegowe. Przy kilku biegowych, wydajność zależy od biegu, na którym aktualnie pracują. Czy do ten sterownik obsłuży tego typu pompę, czy raczej szukać jednobiegowej?

 

Tutaj http://allegro.pl/po...3505684526.html przykładowa tabliczka znamionowa z pompy 3 biegowej:

 

O ile druga kolumna "P" to moc, nie bardzo wiem co oznaczają pozostałe dwie kolumny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do instalacji z kotłem o mocy 200 czy 250 kW chcesz stosować zawór różnicowy??? Poza tym to moc kotła przekracza 50 kW to podlega pod UDT a jak ma przyjechać inspektor UDT na odbiór i dopuszczenie kotła do eksploatacji to na "partyzantkę którą tworzysz" miejsca nie ma! Musi być profesjonalnie zrobiony projekt dobrane urządzenia (nie tylko pompa ale i urządzenia zabezpieczające) i to wszystko na papierze, o uprawnieniach palacza też nie można zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osprzęt do pieca będzie następujący:

 

sterownik Krypton metal WZ

http://www.domer.pl/3930.html

 

Dmuchawa WBS-1

http://www.domer.pl/dmuchawa-do-kotla-wbs-1.html

 

Pompa obiegowa Grundfos UPE 40-80 F250

http://allegro.pl/pompa-obiegowa-grundfos-upe-40-80-gwarancja-i3517385111.html

 

Do tego wszystkiego zastosowane będą odpowiednie zabezpieczenia, ale tym zajmie się już fachowiec, tak więc bez obaw ;)

 

Pozdrawiam i dzięki wszystkim za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewniam Cię, że taka wydajność w zupełności wystarczy. Znajomy ma w instalacji 3x większej pompę o wydajności 12m3/h jednobiegową i żeby nie mieć za dużego szumu w rurach, zasuwy ma odkręcone na 1/3 i wtedy instalacja u niego grzeje prawidłowo. Czyli można powiedzieć, że woda w instalacji przetaczana jest przez pompę z wydajnością powiedzmy 4-5m3/h. Gdyby pompa pracowała na maksymalnej wydajności, woda w instalacji krążyłaby za szybko i trudniej ją ogrzać. Dodam, że wcześniej wszystko u niego działało praktycznie bez problemu na obiegu grawitacyjnym. U mnie było podobnie - obieg grawitacyjny prawie dawał radę. Prawie, bo najniższe rury powrotne były chłodne, gdy górny powrót był gorący. Pompę montuję w celu niewielkiego przyspieszenia obiegu i wymuszenia jego płynności, co podejrzewam pomoże także lepszemu dogrzaniu rur na powrocie. Za duża pompa, utrudni ogrzanie wody w piecu, co spowoduje także niedogrzanie pieca, a to z kolei skróci jego żywotność.Płynna praca pompy nawet na połowie jej wydajności będzie optymalnym rozwiązaniem, dlatego też wybrałem model z elektroniczną regulacją, gdzie można ustawić bardzo niskie obroty pracy pompy. Dla mnie ma to znaczenie, ponieważ przez część okresu grzewczego pracować będzie tylko 1/3 całej instalacji ogrzewania i obieg wody będzie dużo mniejszy. Sam zakres obrotów będę w stanie ustawić dopiero w czasie trwania okresu grzewczego, ale wiem że jeżeli chodzi o moc pompy, to zostanie mi sporo zapasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no jak chcesz ale skoro robisz kocioł na 220kW a pompa może wyprowdzić z kotła max 120kW to coś jak dla mnie nie teges także mam nadzieje że jesteś s świadomy co robisz to tylko moja sugestia a ilość wody wydalanej przez pompę zależy od oporów instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Odświeżam nieco temat. Piec poskładany, wszystko już na swoim miejscu, pozostaje jeszcze kwestia podłączenia pompy oraz dmuchawy do sterownika.

Z racji iż do sterownika można podłączyć pompę oraz dmuchawę do mocy 100W, a w moim przypadku pompa ma 250W, dmuchawa z kolei 550W. Domyślam się, że trzeba będzie użyć do tego celu jakichś styczników, bądź też przekaźników. Jeżeli chodzi o pompę, to domyślam się że sam stycznik powinien wystarczyć tylko nie bardzo wiem jaki miałby być to model.

 

Wydaje mi się jednak, że większy problem będzie z dmuchawą, ponieważ sterownik ma opcję regulacji jej obrotów i nie bardzo wiem, jaki układ musiałby być zastosowany, żeby ta funkcja była wykorzystana. No chyba, że ustawiłbym na sterowniku minimalne i maksymalne obroty dmuchawy na tym samym poziomie i również podłączył ją poprzez stycznik. Czy można to podłączyć w ten sposób?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy zwykły stycznik 10A lub więcej z cewką na 230V - taki wystarczy do pomp a z wentylatorem może być problem gdyż stycznik nie przenosi sterowania proporcjonalnego - tylko zał i wył

Co do sterowania stycznika poziomem obrotów może być taki problem że stycznik powinien być załączany sinusoidalnym napięciem 230V a nie sinusoidą obcinaną przez regulator.

Aby tego uniknąć nastaw regulator obr na max i wtedy stycznik będzie się załączał prawidłowo.

Inną opcją jest zastosowanie falownika sterowanego przez poziom napięcia z regulatora obrotów lub ingerencja w układ sterownika i zwiększenie prądu roboczego elementów wykonawczych regulatora np wymiana triaka lub tyrystora.- to chyba najprostsze i najpoprawniejsze rozwiązanie zwiększenia mocy płynnej regulacji obrotów .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem. Generalnie rzecz biorąc docelowo i tak dmuchawa miała zawsze pracować na maksymalnych obrotach, a że sterownik posiada funkcję regulacji obrotów, postanowiłem z ciekawości zapytać czy dałoby radę wykorzystać tę funkcję. Ale jednak widzę, że to zbyt skomplikowana sprawa :)

Czyli podsumowując, ustawiając najniższy i najwyższy bieg wentylatora na sterowniku na najwyższą moc i stycznik będzie normalnie włączał i wyłączał dmuchawę i to też będzie wystarczające dla moich potrzeb.

 

A jeszcze pytanie o sam stycznik, a konkretniej o model. Czy ten stycznik będzie wystarczający dla dmuchawy i pompy, czy do dmuchawy potrzebowałbym mocniejszego? Oczywiście kupiłbym 2 sztuki.

http://allegro.pl/stycznik-hyundai-9a-230v-4kw-wysoka-jakosc-i3562655659.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.