Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Kotła


marc73

Rekomendowane odpowiedzi

Będę sobie musiał z tym wszystkim poradzić. Górny wylot powinien rozwiązać problem miejsca, a przelutowania istniejących rurek - to juz instalatora zadanie. Mam nadzieję tylko, że mrozów wielkich nie będzie - bo koniec października to termin dostawy.......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Chciałbym wymienić piec ze starego śmieciucha (drewno, węgiel + ekosmieci).

Mieszkam w północnej Polsce. Dom wybudowany około 12 lat temu (gazobeton 24cm+styropian 10cm), 140m2, na dole otwarty salon, kuchnia, jadalnia WC, na piętrze 3 sypialnie, WC. Nad garażem wygospodarowałem miejsce i zrobiłem pokoik 18m2. Trochę zimny bo sufit w garażu nieocieplony, ale i nie przebywam tam często więc może być.

 

Czy moglibyście pomóc mi w wyborze kotła opalanego ekogroszkiem? Na wstępie – poradnik Timona przeczytałem :rolleyes: . Teraz wiem, że proponowane 25kW, bo takie mają znajomi w okolicy to o wiele za dużo. Z projektu wyczytałem, że zapotrzebowanie na ciepło będzie trochę powyżej 10kW, piec może być 15kW. Również po przeczytaniu poradnika okazało się, że 17-18kW powinien wystarczyć, nawet jeśli doliczę 3kW na CWU. Potrzebuję pieca, który mógłby godnie zastąpić ten który mam w tej chwili. Piec jako tako jest dobry, ale palaczka (babcia) czasem zapomina zamknąć drzwiczki, a to jej przygaśnie itp. Albo mam domu piekło albo Antarktydę :)

 

Na chwilę obecną zastanawiam się nad wyborem spomiędzy:

Zębiec Merkury 18kW

Heiztechnik Eko Duo 17kW

Skam-p plus 17kW

Heitz Eko 2 16kW

 

Mój wybór padł na kocioł firmy Zębiec - najdłużej są na rynku i chyba najbardziej znani, ale w sumie ciężko znaleźć cokolwiek w opiniach na temat nowej linii ich produktów.

Z tego co widziałem to Zębiec ma sterowanie przez SMS, oraz WWW, czyli coś co pozwoli na komunikację z piecem podczas długich nieobecności w domu, ewentualnie na skierowanie całych zasobów ludzkich do uzupełnienia paliwa (gdy nadejdzie taki SMS).

Rok temu firma Zębiec mi doradziła swój kocioł 14 kW z podajnikiem za 10.500,00 zł tylko jedno przekleństwo mam na ustach. Do ogrzania 95m2 zimą 2012/2013 piec spalił 6 ton miału. Ustawienia pieca wykonane przez firmę Zębiec. Co 3 dni usuwanie sadzy z pieca i komina, w popiole nie spalony miał. O sterownikach Tech - szkoda słów, ST-501 Ethernet to tak jak podrapać się po nosie, ST 48 z PID, czy on w ogóle czymkolwiek steruje skoro w mieszkaniu non stop 28st. C, podajnik przez zimę przewalił 6 ton miału, ST 208 - całą dobę świeci ekran, w nocy razi po oczach, brak sygnalizacji dźwiękowej awarii pieca. Wszystko niby zgodnie instrukcją obsługi. Miał być maksymalnie zautomatyzowany, a musi być co 2- 3 dni musi być obsługiwany, za takie pieniądze wyposażony w sterowniki TECH. Winni są wszyscy i wszystko wpierw niska kaloryczność miału udowodniono fakturą zakupu, niski komin (stalowy, izolowany - 10 m) - wezwany kominiarz i producent, stwierdzają, że piece działają nawet przy 1 metrowym kominie. Czy za wyłożone 10500,00 mogłem oczekiwać dobrej jakości pieca?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu firma Zębiec mi doradziła swój kocioł 14 kW z podajnikiem za 10.500,00 zł tylko jedno przekleństwo mam na ustach. Do ogrzania 95m2 zimą 2012/2013 piec spalił 6 ton miału. Ustawienia pieca wykonane przez firmę Zębiec. Co 3 dni usuwanie sadzy z pieca i komina, w popiole nie spalony miał. O sterownikach Tech - szkoda słów, ST-501 Ethernet to tak jak podrapać się po nosie, ST 48 z PID, czy on w ogóle czymkolwiek steruje skoro w mieszkaniu non stop 28st. C, podajnik przez zimę przewalił 6 ton miału, ST 208 - całą dobę świeci ekran, w nocy razi po oczach, brak sygnalizacji dźwiękowej awarii pieca. Wszystko niby zgodnie instrukcją obsługi. Miał być maksymalnie zautomatyzowany, a musi być co 2- 3 dni musi być obsługiwany, za takie pieniądze wyposażony w sterowniki TECH. Winni są wszyscy i wszystko wpierw niska kaloryczność miału udowodniono fakturą zakupu, niski komin (stalowy, izolowany - 10 m) - wezwany kominiarz i producent, stwierdzają, że piece działają nawet przy 1 metrowym kominie. Czy za wyłożone 10500,00 mogłem oczekiwać dobrej jakości pieca?

 

techrobi całkiem dobre sterowniki

wina leży po stronie niewłaściwego doboru kotła do zapotrzebowania na ciepło oraz niewłaściwych parametrów procesu spalania

skoro jak piszesz wyciągałeś niespalony miał to ewidentnie znak że parametry źle dobrane

jednym słowem nie spaliłeś a zmarnowałeś 6 ton opału

teraz to jak kolega radzi - bufor i odpowiednie ustawienie kotła

chociaż i może bez tego da się coś poprawić

pytanie czemu w domu 28stC- jak regulowana temperatura w pomieszczeniach?

czy przy pomocy sterownika pokojowego, zaworu n-drogowego a może za pomocą termostatów?

problem złożony ale nie jesteś skazany na kompletną porażkę.

 

edyta:

sterownik służy do regulacji procesu spalania

do regulacji temperatury w pomieszczeniach służą inne instrumenty

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Czekam z niecierpliwością na moj nowy piecyk SKAM-P Plus z obrotowym Ardeo 12kW. Mam jeszcze pytanko - czy do istniejącej instalacji warto czy nie warto stosować zawór 4drożny. Próbowałem przebrnąć przez kilkanaście postów, ale się poddałem. Spalać opału chciałbym jak najmniej ( to oczywiste), ale czy rozwiązanie "zawór czterodrogowy" może w tym pomóc. Obecna instalacja jest typu zamkniętego - długi obieg na grzejniki łacznie z podłogówką (na powrotach podłogówki zamontowane zawory termostatyczne - tak kiedyś mi polecono i tak zostało), na grzejnikach głowice termostatyczne, drugi obieg - krótki - bojler 120l elektryczny z wężownicą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

są różne sposoby dbania o ciepły powrót

może bojler chodzić grawitacyjnie i dogrzewać powrót

możesz założyć 4d

możesz założyć obieg kotłowy (jak ja) i w ten sposób podnieść temperaturę powrotu.

u Ciebie o tyle istotny temat iż masz podłogówkę i powrót będzie chłodny mocno.

pytanie z jakim sterem wziąłeś tego skam-a

jak z Bruli to masz na pewno opcję dla pompy CWU+mieszająca

wtedy będzie się załączać odpowiednio aby podnieść temperaturę powrotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grawitacyjnie raczej się nie uda - na wyjściach dla grzejników i bojlera są pompy, układ jest zamknięty, naczynie przeponowe. Jarecki zaproponował IRYD PID

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie znam iryda

zapytaj go czy można wykorzystać którąś z jego funkcji do podniesienia temperatury powrotu bez montażu 4d

potem zdecyduj co dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale generalnie stosować to czy nie? Bo co forum to inne odpowiedzi.

szczerze?

bądź wola Twoja

chcesz stosuj

stać Cię nie stosuj

padnie kocioł wstawisz nowy za 3 lata

To jest Twój wybór, decyzja i pieniadze

Gdybym ja miał podejmować taką decyzję wiedziałbym że chcę mieć ciut cieplejszy powrót dla spokojnego snu

wiem że przy nowym kotle zostanę przy swoim rozwiązaniu.

 

musisz sam określić Swoje priorytety

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzasadnij dlaczego Bruli?

 

To przypomina zadanie z j. polskiego z dawnych, dobrych lat - "Twój ulubiony bohater i dlaczego Lenin?"

Ja np wolę sterowniki Wolfa.

Bo wiem na co go stać, jak się rozwija i wiem jaki jest serwis. Po prostu go znam.

A co do "twojego ulubionego bohatera" to jak chodziłem do szkoły podstawowej to jeszcze był bohaterem i to zdanie znam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chciałbym wymienić piec ze starego śmieciucha (drewno, węgiel + ekosmieci).

Mieszkam w północnej Polsce. Dom wybudowany około 12 lat temu (gazobeton 24cm+styropian 10cm), 140m2, na dole otwarty salon, kuchnia, jadalnia WC, na piętrze 3 sypialnie, WC. Nad garażem wygospodarowałem miejsce i zrobiłem pokoik 18m2. Trochę zimny bo sufit w garażu nieocieplony, ale i nie przebywam tam często więc może być.

 

Czy moglibyście pomóc mi w wyborze kotła opalanego ekogroszkiem? Na wstępie – poradnik Timona przeczytałem :rolleyes: . Teraz wiem, że proponowane 25kW, bo takie mają znajomi w okolicy to o wiele za dużo. Z projektu wyczytałem, że zapotrzebowanie na ciepło będzie trochę powyżej 10kW, piec może być 15kW. Również po przeczytaniu poradnika okazało się, że 17-18kW powinien wystarczyć, nawet jeśli doliczę 3kW na CWU. Potrzebuję pieca, który mógłby godnie zastąpić ten który mam w tej chwili. Piec jako tako jest dobry, ale palaczka (babcia) czasem zapomina zamknąć drzwiczki, a to jej przygaśnie itp. Albo mam domu piekło albo Antarktydę :)

 

Na chwilę obecną zastanawiam się nad wyborem spomiędzy:

Zębiec Merkury 18kW

Heiztechnik Eko Duo 17kW

Skam-p plus 17kW

Heitz Eko 2 16kW

 

Mój wybór padł na kocioł firmy Zębiec - najdłużej są na rynku i chyba najbardziej znani, ale w sumie ciężko znaleźć cokolwiek w opiniach na temat nowej linii ich produktów.

Z tego co widziałem to Zębiec ma sterowanie przez SMS, oraz WWW, czyli coś co pozwoli na komunikację z piecem podczas długich nieobecności w domu, ewentualnie na skierowanie całych zasobów ludzkich do uzupełnienia paliwa (gdy nadejdzie taki SMS).

 

Witam.Ja mam piec z podajnikiem slimakowym juz dwunasty sezon Dziala bezawaryjnie slimak wymienialem w 2008 roku ,obecny slimak moze wytrzyma sezon lub dwa .Kociol eco_plus z rudy slaskiej .ta firma nigdzie sie nie reklamuje, jest chyba jeden z pierwszych producentow takich piecow na polskim rynku.Wg mnie piec nietypowy bo ma z tylu pieca trzy krocce zasilanie na grzejniki oraz powroz grzejnikow i trzeci krociec powrot wody z plaszcza bojlera nie wiem jak maja inni producenci tych kotlow.Tak slimak wygladal przed wymiana zawleczek mi nie zrywala na sprzegle pomimo takiego zuzycia slimaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę się do tematu żeby nie zakładać innego. Mam wielki problem z wyborem kotła. Domek nowobudowany - aktualnie zakładane instalacje CO, WOD-KAN. Docieplenie pojawi się w przyszłym roku. W tym roku jedynie planuję przepalać żeby dom zdążył wyschnąć i żeby wykończeniowcom nie pozamarzały łapy. Dom ma trzy kondygnacje - Piwnica 155m2 oraz dwie kondygnacje po 100m2. Kotłownia oraz część garażu znajduje się pod tarasem. Do ogrzewania jest ok 250 m2 z czego jeszcze ok 50m2 zajmują klatki wiatrołap (otwarte na resztę), pralnia, przyszłe biuro itd. Sciany porotherm 25 P+W docieplenie 15cm styropianu grafitowego lambda 0,31 (ściana o U ok 0,175). Kondygnacja piwniczna odkryta w 1/2 (dom jest na spadku) nieco gorzej bo ściany z bloczków betonowych + 10 cm styropianu standard. Dach o wsp U ok 0,19. Okna szczególnie na parterze bardzo duże ale w pakiecie tryszybowym ( Veka Alphaline) czyli energooszczędne. Teraz do meritum. Kotły na celowniku:

Defro Komfort Eko Duo 25 kW - taki proponuje mi mój instalator (handluje nimi)

SAS (nie pamiętam modelu) ale też o podobnej mocy (powód jak powyżej)

Klimosz Duo NG 25 kW (mój typ)

Skam - P Plus 17 kW z ardeo i Iryd PID (propozycja Jareckiego)

 

Ogólnie jestem otwarty na propozycje ale musi być uzasadniona. Najbardziej zastanawia mnie moc kotła. Producencie kotłów defro i klimosz nie pozwalają mi zejść ponizej 25 kW a Jarecki Mówi ze 17 kW będzie bez problemu dawał rady. Naczytałem sie o przewymiarowanych kotłach i zaczynam w to wierzyć. Dodatkowo ma być zasobnik 300 L (lub 220) . Dom ogrzewany 100 % podłogówka. Ukłąd zamknięty. Instalacja na sprzęgle hydralulicznym z obiegiem kotłowym. Prosze o pilną pomoc muszę coś wybrać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zrób OZC dowiesz się ile ciepła będzie trzeba

przy takich parametrach ścian i "czapki" to ja bym brał 12KW i nic więcej

no chyba że jak piszesz (przyszłe biuro)- wyciągam wniosek - może być częściowo użytkowy a nie tylko mieszkalny i przewidujesz w części "firmowej" wyższe straty to wtedy możesz brać 17KW ale nic więcej

jak słusznie zauważyłeś instalator handluje kotłami"D" - spytaj jaka ma prowizję od 15KW a jaką od 25KW - będziesz wiedział dlaczego chce CI większy wcisnąć :P

 

policz zapotrzebowanie domu

potem dobieraj moc kotła

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instalacja na sprzęgle. Układ zamknięty. Układ kotłowy z pompą. No ja mam takie ciekawe przemyślenia analizując poniższe linki:

http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/mocy-przybywaj-dobor-mocy-kotla-weglowego/

http://cieplowlasciwie.pl/wynik/31y

Tu to by się nawet potwierdziło że mi jest potrzebne 12 kW :) .

Ale wracając do tematu. Możecie coś powiedzieć (może być na priv bo wiem że się błotem nie chcecie obrzucać oficjalnie) coś na temat kotła SKAM-P? Zastanawia mnie jedynie czemy tylko 3 lata gwarancji na wymiennik. Wysłąłęm maila do secom to nie odpowiedzieli. Czyżby wina 4,5 mm blachy? Czy polecacie lepiej kupić Defro/Klimosz czy lepiej wziąść np SKAM-P lub RBR. Poproszę o jakąś podpowiedź bo jestem w kropce a muszę się decydować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie jest ważne co my polecamy

kocioł ma spełniać Twoje oczekiwania pod względem obsługi, sterowania, czy możliwości spalania paliw różnej jakości i sortymentu

grubość blachy to sprawa względna

można prowadząc niewłaściwie kocioł, paląc wilgotnym lub mokrym nawet opałem kiepskiej jakości zajechać 8mm wymiennik w 4 lata

dbając mozna cieszyć się z kotła 10 lat

ja mam kocioł z castoramy ma cieńsze blachy- nawet nie wiem o ile- ale rozpoczął 5 sezon w dobrej kondycji

 

jak się dba tak się ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jest szansa na takie globalne porównanie np Defro i kotłów Pleszewskich np SKAM. Bo nie wiem co lepsze i cyzm sie kierować przy wyborze. WIadomo że estetyka w Defro jest lepsza lae nie o estetykę tu chodzi a o sprawne i ekonomiczne działanie. Wydaje mi sie że przy SKAM-P mamy większy wybór odnosnie doboru elementów sterowania i palnika. Takie ARDEO powinno dobrze spalać groszek (nawet ten gorszy) i poradzić sobie i z dobrym miałem zatem pod tym względem jest to spora zaleta. Zastanawiałęm sie też nad tłokiem ale nie wiem czy warto. Zależy mi na ekonomi jak najbardziej. W przypadku SKAM mamy jeszcze do wyboru różne sterowniki łącznie z tym bruli internetowym chociaż nie wiem czy mi to potrzebne. Dodatkowo zastanawiam sie nad róznicą między SKAM i RBR ale RBR nie ma chyba takiego uniwersalnego palnika. Czekam na jakieś konkrety panowie bo się mi zaczyna spieszyć. Gdybym brał defro to co kupic? 15 czy 20 kW bo tu akurat nie mamy 17 kW które by załątwiło sprawę. W klimoszu jeszcze gorzej bo jest 15 kW i 25 kW. Jeszcze jest SAS który ma 17 kW i może to by była alternatywa dla pleszewa ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

defro komfort eko i skam mają podobną budowę - półki

RBR powstał z kotła dolnego spalania - ma inny wymiennik

skam-a można mieć z ekoenergią podobnie jak RBR ale ostatnio skam z palnikiem ardeo przeszedł badania i wyszły bardzo dobrze- odsyłam na stronę producenta po konkrety.

defro oferuje model z ekoenergią - trzeba poszukać na stronie

sterowniki w defro to TECHY- dobre ale wymagają wiedzy o sposobie sterowania dwustanowego

Bruli to też dwustan ale z rozbudowanym algorytmem oraz z trybem spalania grupowego

wtedy ustawia się tylko nadmuch a reszta się sama dzieje.

generalnie sterownik dobierać należy pod kątem możliwości obsłużenia danej instalacji(ilość pomp obsługiwanych czy sterowanie zaworami) oraz mając na uwadze swoją wiedzę w temacie prowadzenia procesu spalania.

więcej nie napiszę

model ostatecznie musisz wybrać sam

wiesz już czym się kierować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.