Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Kotła


marc73

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym wymienić piec ze starego śmieciucha (drewno, węgiel + ekosmieci).

Mieszkam w północnej Polsce. Dom wybudowany około 12 lat temu (gazobeton 24cm+styropian 10cm), 140m2, na dole otwarty salon, kuchnia, jadalnia WC, na piętrze 3 sypialnie, WC. Nad garażem wygospodarowałem miejsce i zrobiłem pokoik 18m2. Trochę zimny bo sufit w garażu nieocieplony, ale i nie przebywam tam często więc może być.

 

Czy moglibyście pomóc mi w wyborze kotła opalanego ekogroszkiem? Na wstępie – poradnik Timona przeczytałem :rolleyes: . Teraz wiem, że proponowane 25kW, bo takie mają znajomi w okolicy to o wiele za dużo. Z projektu wyczytałem, że zapotrzebowanie na ciepło będzie trochę powyżej 10kW, piec może być 15kW. Również po przeczytaniu poradnika okazało się, że 17-18kW powinien wystarczyć, nawet jeśli doliczę 3kW na CWU. Potrzebuję pieca, który mógłby godnie zastąpić ten który mam w tej chwili. Piec jako tako jest dobry, ale palaczka (babcia) czasem zapomina zamknąć drzwiczki, a to jej przygaśnie itp. Albo mam domu piekło albo Antarktydę :)

 

Na chwilę obecną zastanawiam się nad wyborem spomiędzy:

Zębiec Merkury 18kW

Heiztechnik Eko Duo 17kW

Skam-p plus 17kW

Heitz Eko 2 16kW

 

Mój wybór padł na kocioł firmy Zębiec - najdłużej są na rynku i chyba najbardziej znani, ale w sumie ciężko znaleźć cokolwiek w opiniach na temat nowej linii ich produktów.

Z tego co widziałem to Zębiec ma sterowanie przez SMS, oraz WWW, czyli coś co pozwoli na komunikację z piecem podczas długich nieobecności w domu, ewentualnie na skierowanie całych zasobów ludzkich do uzupełnienia paliwa (gdy nadejdzie taki SMS).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to poczytaj jeszcze o "zaletach" rusztu wodnego - takowy jest w merkurym

potem zdecyduj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o klimoszu się nie wypowiem gdyż nie znam i nie chcę pisać głupot

musisz poszukać w sieci.

najważniejsze aby kocioł spełniał Twoje kryteria odnośnie mocy, sposobu czyszczenia, sterowania oraz możliwości spalania paliw jakie preferujesz.

tym się kieruj przy wyborze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Timon

A co byś polecił do domku jednorodzinnego, wybudowanego około 10 lat temu. Z projektu wynika, że piec powinien mieć 15kW, przy zastosowaniu ścian z cegły dziurawki, styropianu i gazobetonu 12. Dodałem mu 3kW na wodę. Czyszczenie - według mnie powinno być poziome, bez rusztu wodnego za to z wyjmowanym jak najbardziej. Sterowanie - chciałbym mieć możliwość podłączenia panelu pokojowego, pogodowego i możliwość sterowania pompami CO, CWU, cyrkulacji, możliwość podglądu co się dzieje w piecu jeśli nie przez WWW to chociaż przez sms nie jest krytyczna. Paliwa - ekogroszek na pierwszym miejscu z racji tego, że mogę go załadować na kilka dni i wracając z pracy nie mam chłodni w mieszkaniu. Dodatkowo od jakiegoś czasu - kilka klocków drewna z uschniętych, wyciętych drzew do CWU i resztki węgla z ubiegłych lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Większość z postulatów spełniają albo Bruli albo eCoal, nie mają tylko swojego panelu domowego, ale mają czujnik pokojowy, resztę widac na kompie po podłączeniu stera..... Z mocą kotła można zejść oczko niżej od tego, co Pan zakłada.

 

Ruszt polecałbym jednak żeliwny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już nie chodzi o to, aby sterowanie SMS/WWW było dostępne od zaraz. Raczej traktuję to jako bajer, opcję, która być może kiedyś może się przydać. Chyba jednak zdecyduję się na Heitz Eko 3 ze sterownikiem EcoMax 800. Powinien spełnić pokładane w nim nadzieje. 16kW to i tak na wyrost z tego co wyszło mi z obliczeń. Ruszta żeliwne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marc73

na forum FM jest przegląd sterowników według Jareckiego

tam są suche informacje bez marketingu-tylko co obsługuje jak obsługuje jak wygląda(fotki)

poczytaj

kotłów z poziomym wymiennikiem jest kilka

do bardzo dobrego ekogrochu defro komfort eko- masz możliwość wyboru modelu sterownika za dopłatą - może być nawet z kontrolą przez sms i internet- nie wiem jednak na jakim poziomie z tym netem jest w TECH-u

 

masz skam-a z kilkoma sterowaniami do wyboru

tu mógłbyś się pokusić o moc 12KW- pójdzie więcej przez tych kilkanaście dni jak zajdzie potrzeba a przez resztę sezonu będzie spalał z wyższą sprawnością z racji niższej mocy nominalnej

masz RBR-a z bruli lub "coalą" tez prosty w czyszczeniu z dobrym palnikiem

jest w czym wybierać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego pozwoliłem sobie odpowiedzieć na twoje zapytanie dotyczące sterownika. Mój sterownik jest sprzedawany wyłącznie z kotłami i bez kotła go nie kupisz, drugi z wymienionych (bruki) jest dostępny bez kotła jednak nie posiada automatycznego spalania. Sterownik eCoala posiada wszystko to co bruli bez obsługi spalania podajnikiem tłokowym. Tym sterownikiem można sterować kotłem i ogrzewaniem domu z każdego miejsca na świecie byle był dostęp do internetu. Dostajesz powiadomienia SMS o wszystkich awariach na kotle i sterowniku od czujników do braku węgla. Jeżeli wejdziesz na stronę sterownika w zakładkę historia alarmów to zobaczysz tam na jakie awarie wysyłany jest SMS. Na stronie producenta sterownika znajdziesz tez z jakimi producentami kotłów jest on sprzedawany czyli z jakimi kotłami jego współpraca została przetestowania i została zatwierdzona. Nie ma tych kotłów dużo bo tylko 4 i może coś ci przypasuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję wejść sobie na stronkę: eSterownik.pl

Pobuszuj trochę po niej i możesz zobaczyć jak pracuje tam już chyba kilka tysięcy kotłów na tych sterownikach o których pisze zbigmaz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCoala można dodatkowo przełączyć w tryb automatyczny, czego niema Bruli.

Mój kocioł z pewnych względów ( testy ) na razie pracuje na Bruli choć fabrycznie montowany jest eCoal.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, automat to urządzenie, którego się nie ustawia i nie koryguje.

Tutaj jest ręcznie ustawiany tryb podtrzymania, co uważam za zaletę (w obu), bo rynek paliw jest jaki jest a i ciąg kominowy u ludzi różny...

Jest też korekcja pracy, więc to raczej pół-automat, skoro coś chcemy nazywać.

Po co dodaje się do dobrze pracującego automatu to nowe spalanie grupowe? Albo coś jest dobre, albo ktoś się nie może zdecydować, albo chodzi jeszcze o coś innego. Mało ważne, rozmowa o hasłach.

 

 

W drugim, czyli grupowym wybieramy raptem moce bez parametrów podawania i tylko dla tych mocy wartość nadmuchu trzeba ustawić, stąd wymyślono hasło pół-automat....

Jak producent zrobi to dobrze, to użytkownik co najwyżej skoryguje nadmuch o 2-3oczka i tyle roboty....

Tutaj chcąc to jakoś poprawniej nazywać, to nie wiem ćwierć-automat?

 

Istotne powinno być czy to dobrze działa, jak jest dobrze zestaw dobrany, to problemu z procesem spalania nie ma żadnego. Hasła można sobie darować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Półautomat czy automat jest to jak piszesz nieważne, ważne że się pali. Takie nazwy byłyby w używaniu jak byś wiedział jakie paliwo kupujesz wtedy stałe nastawy wystarczą a jak kupujesz niby jakiś polski ekogroszek a okazuje się to czeskim brunatnym lub ruskim kamiennym to jak by nie patrzył nawet w zasypowym musisz coś pokombinować.

Producent sterownika słuchając porad użytkowników dodawał możliwości korygowania niektórych parametrów. Sterownik jest cały czas rozwijany, wypuszczane są nowe softy które pobiera się ze strony producenta i to bezpłatnie.

Jak by nie patrzał to producent śledzi na bieżąco co i jak jeszcze poprawić lub dodać czy dołożyć:)

To nie jest sterownik który kupisz i masz tylko i wyłącznie instrukcję obsługi, masz cały czas wsparcie (na stronie esterownik) ze strony producenta, sprzedających kotły z tymi sterownikami wymienionych na stronie producenta jak i samych użytkowników.

Tam jest pomoc 24/24/7 :)

Tu nie kupujesz kota w worku :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzyj sobie Sztokera (firma Komiz), sterownik dosyć przyjazny, sam kocioł też ma dobre opinie użytkowników. Chwalą się że dzieki specjalnej konstrukcji kotła nie potrzeba ochrony powrotu. Jakoś sobie nie mogę tego wyobrazić i raczej zalecałbym stosowanie zaworu trójdrogowego lub czterodrogowego. Tym nie mniej kocioł wart jest polecenia. Moc 15 kW będzie z solidnym przewymiarowaniem na twoją chatę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Istotą zapytania było raczej - jaki kocioł wybrać. Wybór już padł na Skam-p - prawdopodobnie plus ze sterownikiem cobra. Jeno na wykonanie czekać trzeba. Przy okazji - czy jeśli pracujący układ jest zamknięty - naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa to trzeba jeszcze stosować zawór dbv?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji - czy jeśli pracujący układ jest zamknięty - naczynie wzbiorcze, zawór bezpieczeństwa to trzeba jeszcze stosować zawór dbv?

Jeśli układ zamknięty to nie naczynie wzbiorcze tylko przeponowe.

Może być zainstalowany w układzie zamkniętym pod warunkiem zabezpieczenia kotła, albo wężownica schładzająca albo zawór DBV1

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarecki79 na FM zaproponował mi 12kW i w końcu na tym stanęło. Mam nadzieję, że podoła jak będzie nawet ostra zima. Doradcy z Zębca zaproponowali 14kW. Ja dałem od siebie jeszcze nieco, i wyszło 17. Myslałem o 12 z palnikiem ardeo ale z górnym wylotem spalin, inaczej nie bedzie 50 cm na obsługę od ściany...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.