Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Wyborze Kotła


marc73

Rekomendowane odpowiedzi

Na schematach z iryda widziałem, że linie idą do pilota - stąd moje pytanie :)

Teraz kolejne - czy sterownik np. 3-punktowy WOMIX MP06 lub ESBE ARA661 działają one na zasadzie pełnego otwierania 0-90stopni - regulują stale tą temperaturę czy przełączają - raz obieg krótki (piec) a potem przełączenie na grzejniki. Czy też działają tak jak ręczna nastawa - ustawiam tyle ile mi pasuje i siłownik tak "trzyma". Przeczytałem post  

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/4570-jak-dziala-silownik-i-sterownik-do-3d-i-4d/ ale nadal nie wiem jak działają wspomniane wyżej napędy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sterownik ma 1czujnik temp. zaworu, pilnuje temp. za nitką, na która go założysz....

Tak będzie otwierał i przymykał,aż na tym czujniku będzie t.zadana.

 

W menu po podłączeniu musisz uaktywnić sterowanie zaworem mieszającym

Wpisać pod swoja instalację krok zaworu, ja mam np. 1sekunda praca i 14sekund pauza

Wpisać w zalezności od napędu jaki kupisz max. czas otwarcia, jest na tabliczce znamionowej, domyslnie producent Iryda wbija 250sekund, mój MP06 ma czas otwarcia 140sekund....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

To mój "dziewiczy" post na forum. Myślę ,że dobrze trafiłem:). Otóż potrzebuję pomocy w doborze kociołka.

Mieszkam w domku typu bliźniak (piętrówka) -  ok. 100 m2 . Budynek z końcówki lat 70: gazobeton ,plus gdzieniegdzie cegła i pustak. Ociepliłem to styropianem 10cm- łacznie jest teraz ( z ociepleniem) ok.40 cm ściany  , nowe okna. Liczę wiec sobie ok 95 W/m2  plus 3kW na CWU ( Rodzina 5 osobowa )

Od kilku dni ślędzę tematy związane z doborem kotła i ...  wydaje mi się ,że im więcej czytam ,tym mniej wiem :) .

Według tego co wpadło mi w "oczy" to odpowiedni kocioł byłby chyba  wielkości do 12kW . W sklepach sprzedawcy doradzają mi jednak nie mniej niz 15-17 kW.

Sąsiad z "bliźniaka" obok (prawie ten sam metraż -ok94m2) zakupił kilka miesięcy temu kocioł Termo-Tech Aqua Duo 15 kW . Bardzo go sobie chwali ,namawiając mnie do zakupu tegoż produktu ( przy obecnej pogodzie spalił ok. 300 kg ekogroszku /m-c .)

Proszę o poradę , czy brac ten kocioł- czy jednak ta 15 jest na wyrost i rozglądac się za czymś mniejszym. I za czym, bo nie stac mnie  na  taniego w zakupie a drogiego w eksploatacji .

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tadzios

Raczej mniej jak więcej. Jak masz dostęp do dobrego groszku to wybierz zwykłą tradycyjną fajkę. Jak chcesz palić raczej miały to obrotowy palnik(klimosz ma, tekla ma, sekom ma) Pytaj o moce zainstalowanych w kotłach palników.

 

@Jarecki

Masz jeszcze ten sterownik Recalartu ? Zrobiłeś fajną robotę na FM z opisem różnych sterowników dlaczego nie dodać też tego ? Czujnik żaru widziałem, że opatentowali. Robiłeś jakieś próby w kotle z tym sterem ?  Gdybyś mógł to napisz mi czym jest tło w SPP. Skoro sterujesz temp. kotła za pomocą iryda, pogodówki i temp. c.o z pomocą siłownika to napisz proszę jak to godzisz z SPP. Na SPP temp. kotła jest stała czy tak ? Przy zmianach temp. na zewnątrz masz zmiany temp. (kotła i co), które widzi Iryd... czy tak ?

 

P.S Myślałem, że takie sterowanie (4d + mieszacz + pogodówka+ panel pokojowy), to dla Ciebie bajer.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=2968444&viewfull=1#post2968444

 

;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tadzios

jest na tym forum watek o kotle który chwali sobie sąsiad poczytaj warto

jeśli chodzi o moc to masz nieco łatwiej niż mieszkańcy wolnostojących domków - zabudowa bliźniacza pozwala odrobinkę wykorzystać sąsiada :P

myślę że 12KW da radę spokojnie w Twoim przypadku

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tadzios

Mój kociołek - SKAM-P 12kW grzeje 135m2, co prawda nowego budownictwa bo dom ma ponad 10 lat, ale z różnych kalkulatorów, projektu domu wychodziło, że powinienem brać w miarę mały. Według Zębca miało to być 14kW, "fachowcy" ze sklepów oferowali 25kW, Pieklorz i Timon postawili na 12 i na razie jest super. Tak jak Timon wspomniał -jedną scianę masz już ogrzewaną przez sąsiada.

Dużo dowiedziałem się dzięki obszernemu poradnikowi Timona. Na początku tez miałem problemy, żeby niektóre rzeczy zrozumieć, ale jakoś się udało. Nie jestem jednak profesjonalistą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Timon- czyli szukam 12kw- teraz podpowiedzcie jaki - czy galmet,defro,Skam, czy może 11kw stalmark a może sa jeszcze inne warte polecenia- jestem totalnie zielony - do tej pory miałem kotłownię osiedlową ,więc moja wiedza o róznych piecach , firmach itd = 0. Słyszałem coś ,że grubośc blachy ma znaczenie, ale,czy to aż takie ważne?

Dzięki za wszelkie info-

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@tadzios

Raczej mniej jak więcej. Jak masz dostęp do dobrego groszku to wybierz zwykłą tradycyjną fajkę. Jak chcesz palić raczej miały to obrotowy palnik(klimosz ma, tekla ma, sekom ma) Pytaj o moce zainstalowanych w kotłach palników.

 

@Jarecki

Masz jeszcze ten sterownik Recalartu ? Zrobiłeś fajną robotę na FM z opisem różnych sterowników dlaczego nie dodać też tego ? Czujnik żaru widziałem, że opatentowali. Robiłeś jakieś próby w kotle z tym sterem ?  Gdybyś mógł to napisz mi czym jest tło w SPP. Skoro sterujesz temp. kotła za pomocą iryda, pogodówki i temp. c.o z pomocą siłownika to napisz proszę jak to godzisz z SPP. Na SPP temp. kotła jest stała czy tak ? Przy zmianach temp. na zewnątrz masz zmiany temp. (kotła i co), które widzi Iryd... czy tak ?

 

P.S Myślałem, że takie sterowanie (4d + mieszacz + pogodówka+ panel pokojowy), to dla Ciebie bajer.

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?65781-RANKING-KOT%C5%81%C3%93W-NA-EKO-GROSZEK&p=2968444&viewfull=1#post2968444

 

;)

 

W kwestii mojej instalacji, wszystkie potrzeby spełni mi Iryd

Jestem zdania,że zawór n-drożny nie jest potrzebny zawsze i wszędzie.

 

Mi jest, bo nie mam termostatów na grzejnikach, więc jakoś temp. obniżyć muszę.

Iryd ma u mnie zapięty czujnik spalin (teraz wyjęty przy pracy SPP), mam czujnik pogodowy (na temp. kotła, więc teraz nieaktywny), mam pilota g, z którego korzystam

Z poziomu pilot g zmieniam z piętra temp. na dom oraz temp. bojlera, jak potrzebuję. Stref przestałem używać.

 

SPP steruje temp. na kotle, pracą dmuchawy i podajnika i musi sobie radzić z tym, co robi pilot g i zawór mieszający.

 

Mi jest zbędny internet, ale testować trzeba......

 

SPP z BET ma czujnik spalin PT-1000, ale tylko do odczytu, jest pomocny w dobraniu nastaw.

Podobnie do odczytu są czujniki wewn/zewn, więc ja ich nie mam, bo po co mam dublować, jak są w irydzie..... w dodatku nic mi nie dają w przeciwieństwie do tego spalin...

 

sam SPP chodzi bardzo dobrze.

Tło to taki dyskretny, stały, minimalny nadmuch, którego poziom ustawiasz...

Są 3tryby jego pracy, tło kompletnie nieaktywne, tutaj bywa,że czasami tylko poda i nic nie dmuchnie na małych mocach

tło w trybie podajnika oznacza jego dyskretną pracę zawsze, gdy pracuje podajnik, deczko przed podaniem i trochę po stopie podawania

tło aktywne oznacza balansowanie między nadmuchem z algorytmu a dyskretnym nadmuchem ciągłym, jeżeli jest to możliwe (2stany). Te mocniejsze - czas trwania wylicza algorytm......

W testach wychodzi,że jest to dokładne i bardziej oszczędne.

 

 

Co do recalart, był u mnie chłopak od nich, sporo gadaliśmy i bawiłem się jeszcze prototypem sterownika na sucho, nie miał jeszcze obudowy.

Na jesieni miałem się tym pobawić, ale pewnie im wyleciało a akurat trafił się spp z netem....

 

Co do przeglądu sterów

Mam podejście takie,że opisuję gotowy produkt i chcę, aby wszystkie były opisane w taki sam sposób, bez żadnego wyjątku.

 

teraz też testuje się inny ster z wyświetlaczem dotykowym, też ma być z netem a debiut rynkowy zapowiadany jest na styczeń, zobaczymy, może dane mi będzie się nim pobawić pod  koniec roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Timon- czyli szukam 12kw- teraz podpowiedzcie jaki - czy galmet,defro,Skam, czy może 11kw stalmark a może sa jeszcze inne warte polecenia- jestem totalnie zielony - do tej pory miałem kotłownię osiedlową ,więc moja wiedza o róznych piecach , firmach itd = 0. Słyszałem coś ,że grubośc blachy ma znaczenie, ale,czy to aż takie ważne?

Dzięki za wszelkie info-

pozdrawiam

Ja szukałem pieca ponad dwa miesiące. A skoro jesteś zielony :) to na pewno spasuje ci ten 11 kW : http://www.firmainstalco.pl/index.php?art=32

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i właśnie się dowiedziałem dziś że mój RBR 17kW dojedzie do mnie najpóźniej 23 grudnia - niezły prezent na swięta :). No i teraz jeszcze się dowiedziałem że przed sylwestrem moja kotłownia będzie już zmontowana. Będzie to mój pierwszy piec z podajnikiem i jakimkolwiek sterowaniem. Jakieś porady proszę jak się z tym wogóle obejśc. No i muszę jakiś opał załatwić na rozruch. Myślę o zakupie ok 100-200 kg na wyprubowanie jakiegoś workowanego węgla (na tego z Castoramy się chyba nie rzucę). Możecie coś polecić ciekawego na śląsku czym się zainteresować?? No i jakieś pierwsze porady jako nowego użytkownika pieca z podajnikiem ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.