Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaką Polcacie Moc Kotła Do ....


sebna

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Szukam dla siebie kotła DS. Kocioł w zasadzie już wybrany czyli Viadrus u24 (chociaż z chęcią wysłucham jakichś innych konstruktywnych propozycji jak macie i chcecie się podzielić).

 

Pytanie jaka moc?

 

Dom dwu piętrowy z 2001 roku. Około 220m2 powierzchni ogrzewanej, bez piwnicy i z dachem dwu spadzistym o małym koncie nachylenia. Do tego garaż (niewliczony), który jest wolno stojącym budynkiem i w którym będzie grzejnik ale uruchamiany tylko wtedy gdy będę pracował przy samochodzie oraz jako zabezpieczenie na wypadek przegrzania systemu - zatem garażu nie liczę do podstawowych wyliczeń. Jest jeszcze ogród zimowy ale on jest tylko ustawiony żeby się włączał i utrzymywał temp powyżej 0 więc też go nie liczę. Do tego boiler na ciepłą wodę 300l (woda mało używana) też grzany przez piec. Kaloryfery konwekcyjne.

 

Kubatura, którą sam właśnie skończyłem liczyć to 543 m3 (jest to bardzo dokładna wartość) wysokości parteru to 2,61m i pierwszego piętra 2,45m.

 

Ściany 34cm grubości (na ten moment nie wiem z czego ale powinienem wiedzieć za klika dni). 12 okien wszystkich razem z czego połowa w dużych rozmiarach. Okna plastikowe dwie szyby. Strop ocieplony 20 - 25cm wełna mineralna ale nie za dokładnie. Dom nie jest najszczelniejszy na świecie ! 3 pary drzwi. Wentylacja to uwaga dziury w sćianie na wylot... z obu stron z gęstą regulowana do pełnego zamknięcia (nieszczelne jak cholera) kratką.

 

Dom znajduj się w Irlandii. Temperatury zimą spadają okazyjnie poniżej 0 w dzień i w nocy czasami do -3 - kilka dnia w roku do -15 stopni (dosłownie kilka - 5-7). Najniższa zarejestrowana w ciągu ostatnich 20 lat to -19 średnia na cały rok to 9 stopni na plus (większość zim jest bez śniegowych choć ostatnio klimat wariuje). W zimie średnia temperatur to 2 w nocy i 7 w dzień gdy w Warszawie to -6 w nocy i -2 w dzień.

 

Palić będę tylko węglem bez żadnej elektroniki oraz bez zaworów 3g albo 4g - chyba, że doradzicie mi inaczej.

 

Chciał bym osiągnąć temperatury w granicach 23 - 24 w pomieszczeniach bo lubię jak jest ciepło i w nocy 18-19. Do tego chciał bym palić 24/7 ale nie wiem czy w tym klimacie to się uda i czy nie będę zmuszony do palenie z doskoku poza 2oma miesiącami w roku.

 

Do pieca będę budował komin systemowy schiedel - jakie parametry mi polecacie - wysokość / przekrój. Czy komin powinien mieć dedykowany kanał wentylacyjny (piec będzie stał w garażu)? i jeszcze jaką moc polecilibyście gdybym dom o takich parametrach był w PL a co byście polecili jeżeli coś innego biorąc pod uwagę, że jest w Irlandii?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18kW to może być za dużo. Są koledzy co mają 18kW kotły, które przy nieocieplonej chałupie całkiem dobrze sobie radzą. Generalnie ciężko coś doradzić bo mieszkasz w innej strefie klimatycznej. Generalnie można sobie samemu z grubsza policzyć kozystając z takiego wzoru Pmax = U x dt x p, gdzie dt to różnica temperatur pomiędzy dworem a pommieszczeniami w PL się stosuje dt = 20-(-20) = 40 i Ciebie będzie dt = 24 - (-temp zimą jak jest u Ciebie), p - powierzchnia ścian w m2, a U możesz sobie wyliczyć w tym

kalkulatorze http://www.termoorganika.com.pl/kalkulator/kalkterm.html.

Oczywiście obliczenia powtarzasz dla okien, sufitu i podłogi oraz dodajesz sobie na wentylację grawitacyjną (ja założyłem przy swoich obliczeniach 2kW) no i powinno Ci wyjść moc kotła jaką potrzebujesz. Oczywiście kocioł dobierasz dla prawie "najgorszego scenariusza" więc w większości sezonu będziesz jechał na "pół gwizdka" więc jak mroźnych dni masz dosłownie kilka to lepiej kupić mniejszy kocioł i na te dni pogodzić się z ciut większą stratą kominową ale przez większą część sezonu będziesz miał lepiej dopasowany kocioł do zapotrzebowania.

Generalnie potrzebujesz tylko kotła, komina, jakiegoś miarkownika ciągu i wiooo :) aaaa DSy lubią pracować w okolicach swojej mocy znamionowej.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba było w pierwszym zdaniu wspomnieć, że dom jest w Irlandii, bo to sedno sprawy ;)

 

Weźmy średnie wieloletnie temperatury z Dublina i Wrocławia. Widać, że w Dublinie klimat jest łagodniejszy, a zima w najgorszym razie wygląda tak, jak u nas połowa marca. Te -19st.C to rekordowy mróz, coś jakby u nas -40st.C. Tak więc najgorszy scenariusz trzeba by przyjąć na -10st.C, a może i to jest przesada, bo tych mroźnych dni nie ma wiele, za to dużo jest dni w zakresie 0-10st.C. Tutaj dane za 2012 rok. Rekord zimna to -5st.C, a przeciętnie było grubo powyżej zera.

 

Żeby się jakoś merytorycznie podeprzeć, weźmy choćby normę PN-EN 12831. Tam dla najcieplejszego rejonu nadmorskiego w Polsce ze średnią roczną temp. równą 7,7st.C przyjmuje się temp. projektową zewnętrzną (ten najgorszy przypadek) równą -16st.C. W Irlandii średnia roczna to podobno 8,8-10,4st.C, więc ten najgorszy scenariusz na -10st.C wygląda sensownie. Choć patrząc na dane historyczne kto wie, czy nie lepszym pomysłem byłoby wzięcie kotła ~10kW, a w razie gdyby raz na dekadę wiuchało fest, odpalenie jakiegoś dodatkowego źródła ciepła. Poza tym wątpię, by ciągłe palenie się udało, bo nawet w styczniu masz tam naszą marcową pogodę. Trzeba by faktycznie z tą mocą nominalną dobrze trafić.

 

Ogólnie jak tam wygląda sprawa ogrzewania? Węgiel jest popularny i dostępny?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mieszkałem w Irlandii kilka lat i znam tamten klimat myślę ze 18 kw będzie za duży o paleniu non stop zapomnij

po prostu nie ten klimat zima w Irlandii taka jak u nas wiosna ,pomyśl o dociepleniu stropu w domu tam najwięcej ucieka ciepła stropy w domach to zwykła deska i troszkę wełny jak ogrzewasz ciepło wyłączysz ogrzewanie zimno takie budownictwo nie to co u nas

większość ludzi w Irlandii ogrzewa domy olejem opałowym sam tak miałem powiem krótko wygoda i na taki sposób ogrzewania bym Cię namawiał

 

 

Ogólnie jak tam wygląda sprawa ogrzewania? Węgiel jest popularny i dostępny?

 

węgiel tez kupisz i to nasz polski widziałem jak sąsiadce dostarczali w workach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czekam na spotkanie z architektem domu, żeby dowiedzieć się dokładnie o konstrukcje ścian i izolacje pod podłogą itp itd oraz być może po prostu o energetyczne zapotrzebowanie domu dlatego się nie odzywam ale czy to nie jest przypadkiem właśnie tak, że jak się nie utrzymuje stałopaności to przydaje się nieco większa moc nominalna? Czy i tu 18kw będzie za dużo?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.