Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja W Pexach


tomoos

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, chciałbym zasięgnąć rady doświadczonego hydraulika co do montażu c.o. w pex-ach . Chciałbym na 100% uniknąć wszelkich przecieków na złączkach i trójnikach które w projekcie są w warstwie ocieplenia w podłodze. I pomyślałem że w kotłowni zastosuję dwa takie rozdzielacze po 5 obwodów

i każdy grzejnik poprowadzę jednolitą rurką bez żadnych łączeń do kotłowni. Wiem że wyjdzie to trochę drożej i zwiększy ilość wody w instalacji. I tu pytanie - jak podłączyć rozdzielacze (szeregowo, równolegle), oraz w jakiej kolejności podłączać grzejniki (mam dziesięć, 6 na dole i 4 na górze). Pomyślałem że jak podłączę rozdzielacze równolegle to np. pierwsze dwa obwody góra + trzy dół. A może rozdzielacze szeregowo i pierwsze góra potem reszta - czy w ogóle ma to jakieś znaczenie ? Czy nie pojawią się problemy z obwodami na górze zasilanymi z rozdzielacza na dole?

post-52566-0-27013300-1376761989.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym to połączył normalnie, w szereg.

Przy łączeniu równoległym niepotrzebne komplikacje z podłączeniem tego wszystkiego.

Kolejność grzejników nie ma żadnego znaczenia, przepływy i tak należy ustawić indywidualnie na rotametrach bądź kryzach zaworów.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam, na wstępie dziękuję za podpowiedzi. No właśnie swego czasu szukałem na allegro rozdzielaczy i znalazłem 8 lub 9 obwodów max, dlatego chciałem użyć dwóch :rolleyes: . Teraz widzę jednak że znajdę i na 10 ob. tak więc sprawa się rozwiązała. Co do kolejności podłączeń dzięki za podpowiedzi. Wszystko miało by wyglądać tak....... proszę o komentarz czy ma to ręce i nogi :ph34r: . Dodam tylko że jak widać na rys. układ zamknięty, grzejniki aluminiowe, piec na paliwo stałe z miarownikiem ciągu i wężownicą schładzającą. W kotłowni miedź a od rozdzielaczy do grzejników pex 16.

post-52566-0-02217500-1377930575_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proszę o komentarz czy ma to ręce i nogi

 

Witam.

Co ten 3D ma robić? Dlaczego naczynie na zasileniu? Dlaczego bojler nie jest bezpośrednio w kocioł wpięty? Jak ochronisz PEX przed za wysoką temperaturą? Czy kocioł może pracować w układzie zamkniętym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak robisz układ zamknięty to daj NP wraz z grupą bezp jak radzi kolega na powrót, najlepiej za zaw 3-D, który ma, jak rozumiem, zapewniać odpowiednią temp powrotu na kocioł.

 

 

Instalacja w PEX od rozdzielaczy jak najbardziej , jakie rury do rozdzielaczy ?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiadomo co to za zawór, zwykły czy termostatyczny. Tak czy inaczej w tej konfiguracji w stosunku do pompy i kotła jest źle. Jeżeli to zwykły 3D, to będzie on mieszał wodę na układ i prawdopodobnie zakłócał pracę boilera. Jeżeli termostatyczny, to żadnego grzania nie będzie, bo jakim cudem woda dotrze do obejścia 3D ? Z ochrony powrotu w obu przypadkach nic nie będzie. Kolega musi się określić co chce od tego zaworu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście jeśli chodzi o zawór 3D teraz widzę swój błąd. Miałby to być zawór termostatyczny. Planowany piec to Junkers Supraclass S 12 KW na paliwo stałe mogący pracować w układzie zamkniętym. Posiada wężownicę schładzającą z zaworem termostatycznym, który razem z miarownikiem ciągu ochroni (jak myślę, aczkolwiek mogę być w błędzie- dlatego pytam) instalację w tym pex-y przed wysoką temperaturą. Piec wymaga temp. powrotu 65 C i właśnie po to ten zawór. W sprawie CWU mówisz że bezpośrednio do pieca - czyli miało by to wyglądać tak ......

post-52566-0-43519900-1377945022_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadal źle.

Na schemacie wyżej powrót boilera nadal jest wpięty w obieg 3D a nie w kocioł. Poza tym idea wykorzystania 3D termostat do ochrony kotła jest inna i wymaga zastosowania pompy kotłowej, której na twoim schemacie nie ma. Istotne braki to istotne szczegóły: filtry, termometry, zawory itd.

 

Zastanawiam się też po co chronić powrót kotła żeliwnego? Przejrzałem DTR tego Junkersa i wzmianki o min temp 65 powrotu tam nie znalazłem. Jedyny wymóg to utrzymywanie wody kotłowej (na zasilaniu) w przedziale 65-95, a to co innego.

 

http://instalacjeb2b.pl/files/238,Kociol_na_paliwa_stale_Supraclass_S.pdf

 

Jeśli mimo to chcesz ten powrót podnosić, to proponuję zastosować rozwiązanie Made Of Digitrax, czyli pompa CWU/kotłowa i zawory regulacyjny oraz termostatyczny z kapilarą do nadzoru boilera. Można też po prostu trzecią pompę dopiąć i sterować ją zwykłym włącznikiem termostatycznym przylgowym (pompa 150, wyłącznik 50).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim przypadku ochrona powrotu zaworem 3D termostat, wyglądałaby jak niżej. Moim zdaniem do niczego ci to nie jest potrzebne. Pomijając fakt, że to kocioł żeliwny, to przy tak małej pojemności wodnej układu nie ma sensu tak rygorystyczna ochrona powrotu. W ten sposób to się chroni kotły ładujące duże bufory (kilkaset litrów i więcej), ponieważ wychłodzona woda z bufora napływa do kotła w bardzo długim czasie. Tutaj ledwo się kocioł rozgrzeje, już powrót będzie gorący.

 

post-18583-0-89923600-1377950168_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ochrona PEX przed przegrzaniem zależy od metody przygotowania wody dla grzejników i od możliwości sterownika. Jeśli woda posyłana na grzejniki będzie na poziomie kotła i nie będzie układu mieszania, to jedynym sposobem jest wyłączenie pompy gdy temperatura przekroczy próg 80 sC. Ten próg to moja sugestia, ponieważ producenci rur PEX zapewniają pracę w warunkach do tem 95 sC, ale jest małe ale. Pierwsze, że te 95 to wyłącznie udarowo, a drugie, to im dłużej PEX pracuje na wysokim parametrze, tym krócej "żyje". Zastanawiające jest też uzyskanie tych samych parametrów pracy, przez wszystkich znanych mi producentów rur PEX, zarówno tych za 1,80 zł/m jak i tych za 6 zł/m (tak mówią nadruki na rurach).

 

Generalnie do PEX-a najlepiej przygotować wodę niezależnie od kotła i ją stale monitorować. Albo za pomocą zaworu 3D termostat z nastawą max 60 sC, albo poprzez układ mieszania z siłownikiem i zaworem 3D.

 

post-18583-0-53694600-1377951603_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się też po co chronić powrót kotła żeliwnego? Przejrzałem DTR tego Junkersa i wzmianki o min temp 65 powrotu tam nie znalazłem

 

Zafiksowałem się na tym żeliwie... i muszę się pokajać. Kociołek jest jednak stalowy. Jakby tego było mało to i informacja o zaleceniu utrzymywania temp 65 na powrocie też się w DTR znajduje.

Przepraszam za zamieszanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez chwilę już sam nie byłem pewien z tym piecem :) . A co do ochrony pex przed przegrzaniem, to uświadomiłeś mi ważny problem, bo ja skupiłem się w sumie tylko na piecu. Odrobiłem więc pracę domową :rolleyes:, i za Twoją radą zastosowałem sprzęgło + kolejny zawór termostatyczny + pompka grzejnikowa i wyszło tak......

post-52566-0-23828900-1378053332_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam pewności czy wszystko dobrze - jeśli tak to dobrze :rolleyes: . Jeśli nie proszę o wskazówki. Jest tylko jedno ale..... instalacja trochę się rozrosła a to pociąga za sobą koszty, w szczególności bolą mnie te dwie pompki c.o. ciągle pracujące :wacko: . Planowałem kupić jedną ekonomiczną za ok. 500 zł a tutaj jeszcze jedna + dodatkowy zawór termost.+ sprzęgło. I tutaj pytanie- czy jest to jedyne DOBRE rozwiązanie żeby spełnić dwa podstawowe warunki, a mianowicie ochronę kotła i jednocześnie ochronę pex. Jeśli tak to trzeba będzie to jakoś przełknąć ale za to później cieszyć się bezproblemową pracą instalacji miejmy nadzieję długie lata. Znalazłem taki schemat z zaworem 4-drogowym, może on dałby radę. schemat_33.jpg Było by znacznie prościej i taniej. Kwestia tylko odpowiedniego sterowania tym zaworem. Gdyby tylko udało się znaleźć sterownik który np. na początku chronił by piec i tak sterował żeby na powrót dawać te 60 st. A później gdy na zasilaniu instalacji pojawi się ustalona temp. np. 65 st. sterownik zajął by się jej utrzymywaniem, nie przejmując się powrotem do pieca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

instalacja ok a steronika takiego nie zanjdziesz bo albo ma piorytet ochrony albo sterowanie CO natomiast nawet jak ustawisz na priorytet ochrony to po poł godziny wszystko się ustabilizuje tylko zależy jaką wpiszesz temperaturę ochrony jeśli 45st to na kotle musisz mieć ustawione min 60st wtedy do dość płynnie pracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy nie prościej pexy chronić poprzez 3D + pompa CO a do ochrony powrotu kotła pompa obiegu kotłowego włączana termostatem za 50 zł ?

TZM na powrocie kotła zbędny, sprzęgło wtedy też nie potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Panowie, dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Widzę że kilka spraw muszę jeszcze przemyśleć. Mam jedno ważne pytanie- jaką średnicę rurek pex wybrać. Cały czas mówiłem o 16 mm bo takie są w projekcie do pojedynczego grzejnika. (największy ma ok 1100 W). Tylko co to 16 znaczy - średnicę zewnętrzną, czy wewnętrzną. Bo jak kupię pex 16 to w środku tak naprawdę jest 12mm. A chcąc uzyskać fi 16 w środku to potrzebny jest pex 20.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.