Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłączenie Drugiego Domku.


tasheena

Rekomendowane odpowiedzi

Planuję budowę małego domku (do 50 m2) w odległości ok. 20 m od instniejącego budynku ( ok.100 m2) który ogrzewam kotłem Elektrometu 15 kw (palę od góry na miarkowniku elektronicznym : tutaj poprzedni wątek)

 

Obecny schemat :

 

Moje pytanie: jak wpiąć planowaną instalację do obecnej i jak połączyć między budynkami?

 

Dziękuję za wskazówki.

Arek

post-37348-0-38555200-1376489396_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpinasz się między kocioł a zasobnik cwu w kotłowni i prowadzisz przewody do drugiego domu. Do tego przewodu podpinasz zasobnik cwu (musi być poniżej naczynia wzbiorczego otwartego w kotłowni) i wymiennik (o ile taki jest konieczny w nowym domu). Przed wymiennikiem pompa obiegowa, przed zasobnikiem również pompa. W ziemi prowadzisz rury preizolowane (do wyboru: stalowe lub PE).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można to uprościć i obieg kotłowy na obu budynkach "pędzić" na jednej pompie dzięki czemu pomiędzy budynkami byłyby jedynie 2 rury izolowane.

Bezpośrednio za kotłem instalujesz pompę a za nią trójnik: jedno wyjście do drugiego budynku, drugie wyjście poprzez koleiny trójnik do wymiennika i wężownicy zbiornika CWU w budynku gdzie masz kocioł. Na powrocie bezpośrednio za wymiennikiem potrzebny jest zawór do regulacji przepływu. Na powrocie wężownicy instalujesz zawór termostatyczny z kapilarą do ustawiania temp. CWU. W drugim budynku masz kolejny wymiennik i analogicznie jak przy pierwszym na powrocie instalujesz zawór do regulacji przepływu. Równolegle podłączasz zbiornik CWU także z zaworem termostatycznym z kapilara na powrocie wężownicy. Dzięki temu rozwiązaniu w obu budynkach możesz osiągnąć różne temperatury na CO oraz CWU. Wystarczą 3 pompy. Obieg kotłowy, CO 1 budynku i CO 2 budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może uściślę, że CO w 1 budynku pracuje w układzie zamkniętym bo jest też kocioł gazowy, stąd też wymiennik. Naczynie wyrównawcze jest w kotłowni. Myślałem nad drugim wymiennikiem na drugi budynek i regulowaniem też zaworem 3d (dodatkowo termostaty)- tak mam teraz i jest ok. CWU w drugim bydynku nie będzie, raczej podgrzewacz przepływowy na siłę- latem nie palę węglem.

 

dzięki

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po grzyba dwie pompy i dwa zawory 3D. Jeżeli w obu budynkach zadowoli Ciebie ta sama temperatura grzejników to wystarczy wpiąć się tak jak napisałem wyżej. Zasilanie drugiego budynku ZA POMPĄ CO i powrót z drugiego budynku łączysz z powrotem z instalacji z pierwszego budynku. Trzeba tylko sprawdzić wydajność pompy CO czy da radę "pchnąć". Myślę, że 60 wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana biegów w pompie lub płynnie gałeczką w Wilo PICO

 

A tak naprawdę to po co ta regulacja temp wody w instalacji CO - są zawory termostatyczne na grzejnikach, są w tym przypadku dwie pompy - przed i za wymiennikiem, po przez ustawienie których można ustawiać zgrubnie temp wody w instalacji CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pomysł (dzięki koledze Guitar) z regulacją przepływu za wymiennikiem zaworem 3D ma swoje zalety:

1) obieg kotłowy pracuje na temp. 65-70 st. co zapewnia wysoką temperaturę na powrocie oraz szybko ładuje zbiornik CWU.

2) zaw.3D zapewnia, że nie puszczam wysokiej temperatury na CO (temp. 35-40 st, sam sobie reguluje ręcznie w zależności od pogody,ale nie robię tego często więc nie jest potrzebne elektroniczne sterowanie 3D). Termostaty dodatkowo regulują temp. w pomieszczeniach ( nie wszędze mam termostaty: łazienka,korytarz -dla bezpieczeństawa, więc jakby nie było 3D to miałbym tu cały czas na grzejnikach 65st- po co ?)

 

Planowany drugi obieg CO z zaw.3D myślę, że miałby podobne zalety, przede wszystkim sam decyduję jaką temp. mam w CO1 i CO2. Tym bardziej, że planowany budyneczek w okresie jesień-zima nie będzie zamieszkany non-stop, więc CO2 będzie szło na min.

 

Arek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co to daje?

Przecież nie grzejemy temperaturą tylko mocą, zastanawiałeś się nad tym?

 

Pozdrawiam.

 

Zastanawiałem się wielokrotnie , raz nawet próbowałem adaptować pompę bodaj Viessmana z kotła dwu funkcyjnego z regulacją obrotów przez czujnik temp.ale poległem na sterowaniu - tam było to robione częstotliwością napięcia podawanego na pompę w funkcji temp wody wyjściowej. :(

 

A moc jest wprost proporcjonalna do różnicy temperatur czynnika - "zasilanie - powrót"i do przepływu masowego.

 

Jest na stronie Danfossa fajny program doboru wymienników , i tam na modelu można się "pobawić" wymiennikiem w sensie ustawienia temp , przepływu masowego , wielkością wymiennika..

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trzeba uważać przy zabawie zaworami trójdrogowymi w układzie z kotłem na paliwo stałe. Dla świętego spokoju lepiej je sobie odpuścić. Jeśli kocioł ma sterownik to sam wyreguluje temperaturę zasilania. Jeśli nie ma żadnego sterowania to wtenczas szerokie pole do popisu dla palacza. Z zaworami jednak lepiej dać sobie spokój, to już poważna zabawa i łatwo nawywijać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzięki za sugestie ale w dalszym ciągu nie wiem jak wpiąć instalację CO2 do istniejącego układu Przypomnę ,że w układzie zamkniętym CO1 pracuje też kocioł gazowy. Będę wdzięczny za prosty schemat. Może CO2 też wpięty przez dodatkowy wymiennik ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.