Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zawór 3 Czy 4 Drogowy Do Podłogówki


kotfilemon

Rekomendowane odpowiedzi

Witam!

 

Jestem w trakcie budowy instalacji CO w domu. Ogrzewanie tylko podłogowe (2 obiegi). Jakie zawory mieszające lepiej zastosować 3 czy 4 drogowe ?

 

Oczywiście na jednych i drugich będzie działać. Chodzi mi o głębszy sens zastosowania określonego zaworu. Na zawory będę dawał siłowniki. Kocioł na ekogroszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na zasilanie instalacji podłogowej potrzebna jest woda o temp 30-40C, należy zastosować zawór termostatyczny zawór mieszający do tego zakresu temperatury np VTA 320 lub VTA 570 z zakresem 20-43C prod ESBE,

Tam nie potrzeba siłownika, temp ustawiasz pokrętłem,

A zabezpieczenie powrotu kotła realizujesz przez pompę kotłową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz obniżyć temperaturę na podloge i do tego potrzebny ci zawór mieszający. Oprócz tego musisz zabezpieczyć temperaturę powrotu kotła. Dlatego przy zaworze mieszającym 4d i odpowiednim sterowaniu wystarczy tylko jeden, a przy 3d musisz mieć dwa zawory ewentualnie drugą pompę w obiegu kotłowym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dyskusja zmierza w zupełnie innym kierunku niż planowałem. Ja mam tylko pytanie do znawców tematu, który zawór w praktyce się sprawdzi lepiej i dlaczego.

 

A jako kocioł będzie zasilał tą instalacje? Bo jakoś nie doszukałem się tej informacji......

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dużo tej podłogi będzie ? od tego trzeba zacząć , należy obliczyć powierzchnię grzewczą, wymagany przepływ, dobrać kvs zaworu oraz wydajność pompy.

Żaden zawór 4D nie zabezpieczy tak skutecznie powrotu kotła jak pompa kotłowa. Dodatkowo koszt zakupu zaworu 4D jest większy niż pompy kotłowej + sterownika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz najważniejsze informacje podajesz dopiero w 17 poście.

Przy wymienniku nie stosuje się zabezpieczenia powrotu kotła!

żaden zawór 4-D, ani pompa kotłowa nie są potrzebne.

Potrzebny jest zawór 3-D termostatyczny , taki jak pisałem w poście #6 ale o przepływie - rzędu 1,5-2,0 m3/h czyli VTA 320 z zakresem 20-43C ew VTA 570 z takim samym zakresem

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Zalecacie koledzy zawór 3d termostatyczny ale  jeżeli domowników nie ma cały dzień to kto nim bedzie sterował przy większych zmianach temp na zew. a 4 d z siłownikiem  rozwiąże  tą sprawę proszę mnie poprawić jeżeli źle myślę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.