Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kocioł Mistal + Sterownik Argon 2


sebap

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich i jak w temacie. Od niedawna mam zamontowany ww. kocioł 37 kW z podajnikiem ślimakowym (robiony na indywidualne zamówienie) i do niego sterownik Argon 2. Powierzchnia do ogrzania to około 270m2 + bojler 300 litrów z dodatkową pompą. Czy ktoś może podać prawidłowe ustawienia sterownika dla tego kotła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Docelowo na 4x 85m2 plus klatka schodowa (w sumie 360m2) ale w piwnicy będzie pracował na razie tylko jeden grzejnik w korytarzu (standardowe 7 żeber Calidora) czyli około 300m2 plus bojler 300 litrów czyli tak jak napisałem w pierwszym poście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budynek 30 lat, ocieplony styropianem 10cm, poddasze zrobione w ubiegłym roku, ta zima będzię pierwsza jako zamieszkana na poddaszu. Poddasze ocieplone wełną 10 i 15 cm. 20 stopni w mieszkaniu to chyba trochę mało. 21-22 będzie chyba optymalnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nikt ci nie poda poprawnych ustawień ponieważ takich nie ma niestety.

każdy obiekt jest inny i każdy opał odrobinę się różni

do tego różnice w konstrukcji palników i mocach(wydajności) wentylatorów sprawiają że równie dobrze można typować cyfry na następne losowanie lotto. zwłaszcza że masz kocioł na zamówienie i nie wiemy jaki palnik i jaki wentylator wstawiono.

jeśli używasz tego monstrum do grzania CWU to masz już jakieś nastawy. jeśli na nich masz przyzwoity popiół bez nadmiernych spieków i niedopałków to bym tak zostawił i nie poprawiał póki nie zajdzie taka konieczność

 

a kiedy zajdzie?

a wtedy gdy na tych ustawieniach kocioł przestanie osiągać temperaturę zadaną. będzie to oznaczać że ma za małą moc ustawioną.

wtedy dopiero wykonujesz korektę podawania skracając je o 1-2 sekundy i do tego dajesz ciut mocniejszy nadmuch, również o niewielką wartość.to powinno wystarczać.

na razie zapomnij o kociołku ciesz się latem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

fabryczne są zazwyczaj w okolicy mocy nominalnej lub nieco poniżej. czy są dobre czy nie zależy od wielu czynników.

Twój kocioł jest zbyt duży do zapotrzebowania budynku więc ustawiając mu parametry w okolicy mocy kotła może się zdarzać często że palenisko nie będzie osiągać optymalnej temperatury a kocioł zdąż uzupełnić straty i się odstawić.

musisz szukać ustawień optymalnych do Twoich warunków oraz opału.

nikt gotowych cyfr nie poda- takich nie ma

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rozpaliłem w piecu. Temperatura zadana 45 stopni. Dochodzi do tej temperatury, lekko się podnosi do około 46 po czym spada do 43,9 i znów się załącza tak jak od startu. Zauważyłem też, że z retorty spada niedopalony ekogroszek. Czas podawania mam 8 sekund, przerwa między podawaniem 26 sekund. Czy to prawidłowe spalanie (oprócz oczywiście nie spalonego groszku)? Czy temeperatura tak powinna spadać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli histereza kotła ustawiona na 1stC to normalne

w zimie przy większym odbiorze ciepła będzie spadać jeszcze mocniej

nie da się w kilka minut zagrzać wody znajdującej sie w całym układzie zwłaszcza że ta zagrzana na bierząco oddaje swoje ciepło do otoczenia.

tak ma być i tym się nie przejmować. przy dużych mrozach jak kociołek będzie ustawiony na niewielką moc dogrzewanie do zadanej może trwać godzinę lub dłużej

to też jest normalne

na niedopalony węgiel proponuję wydłużyć przerwę podawania o 2-3 sekundy i zostawić na dobę

potem sprawdzić czy niedopalonego węgla jest mniej i o ile.

jeśli ilość zmniejszy się wykonać kolejną korektę również o tą samą wartość

i tak aż do momentu pojawienia się spieków

wtedy cofnąć się o połowę ostatniej korekty i powinno być dobrze

zapisywać sobie zmiany aby w razie gdy się coś rozjedzie było do czego wrócić bez zaczynania od początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich i jak w temacie. Od niedawna mam zamontowany ww. kocioł 37 kW z podajnikiem ślimakowym (robiony na indywidualne zamówienie) i do niego sterownik Argon 2. Powierzchnia do ogrzania to około 270m2 + bojler 300 litrów z dodatkową pompą. Czy ktoś może podać prawidłowe ustawienia sterownika dla tego kotła?

5 sek podawania ,23 sek przerwy ,podtrzymanie 15 min dmuchawa około 80%
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziwię się że ktoś Ci podaje parametry nei mając wiedzy o opale , jaką masz wydajność dmuchawy oraz co się dzieje na twoim palniku

trzeba mieć mega doświadczenie aby bez podstawowych danych podawać konkretne parametry. ja nie potrafię.

przedmuchy w zależności od stosowanego paliwa.

wszystko zalezy od tego jak długo w podtrzymaniu, ile wtedy podajesz opału i jak często i jak się zachowuje to co na palniku w tej fazie.

jak nie wygasa można sobie nawet całkiem darować albo dmuchnąć tylko raz na pół godziny lub rzadziej. podawanie w podtrzymaniu zależnie od sytuacji na palniku. jak paliwo schodzi podać porcję jeśli nie odkrywa otworów nadmuchowych szkoda nawęglac palnik bo można przesadzić

 

ruszt masz wodny czy sztabkowy?

na jakiej wysokości nad palnikiem?

jak wyglada wymiennik- na stronie producenta nie znalazłem przekroju - możliwe że skoro robiony na zamówienie to wygląda inaczej nieco

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro w podtrzymaniu jest kilka minut to nie ma sensu tam nic ustawiać

wydłużyć przerwę podtrzymania i przedmuchy i niech sobie odpoczywa "na sucho"

chodzi mi o to jak jest zbudowany kociołek - czy ma półki poziome czy pionowy wymiennik

czasem producenci stosuja też komory nawrotne i wtedy twierdzą że deflektor niepotrzebny.

możesz kupić deflektor okrągły lub prostokątny wklęsły

koszt okolice 100zł

ja w swoim nie miałem kupując(wersja marketowa) ale dołozyłem i jest różnica

 

czy ten brucer to jest uszczelniony prawidłowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalej nie wiem o co chodzi z wymiennikiem. Nad palnikiem jest ruszt a nad rusztem półka z otworami. Co masz na myśli pytajac czy brucer jest uszczelniony. prawidłowo? Gdy paliłem drewnem bez podajnika to był wyjęty. Wczoraj przed rozpaleniem wyczyściłem dokładnie z popiołu to miejsce gdzie się go wkłada i po prostu włożyłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik brucer wymaga uszczelnienia z dwóch stron. na połączeniu korony z palnikiem oraz od wewnętrznej strony gdzie z palnikiem łączą sie otwory nadmuchowe. jeśli to nie zostało wykonane spalanie nie będzie przebiegać prawidłowo. powietrze będzie hulać po całej komorze spalania wszelkimi nieszczelnościami.

dodatkowo nalezy pamiętać aby koronę założyć odpowienią stroną.

wrzuć tu zdjęcie palnika bo nie jestem pewny czy masz faktycznie brucera czy może raczej ekoenergię lub palnik ewmara

chodzi mi o budowę wnętrza kotła czy są półki poziome czy za komorą spalania kanały pionowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To krótki film z pracy pieca. Wiem, że słabo widać ale nie mam możliwości zrobienia innego.

http://www.youtube.com/watch?v=k8KJxBjcago

To zdjecia:

http://imageshack.us...s/600/fkzo.jpg/

http://imageshack.us...es/14/xs6k.jpg/

http://imageshack.us...s/833/xmud.jpg/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

palnik na pewno "brucerowaty" niestety nie widać środka i ne wiem dokładnie czy to ekoenergia czy ewmar

ta pierwsza ma z jednej strony zaokrąglone wyjście paliwa a ewmar ma prostokątne

nie widać silikonu pod palnikiem wiec nie jest szczelny i dmucha jak i gdzie chce.

musisz niestety wygasić i uszczelnić.

co do wymiennika to płomieniówki pionowe dość sprawnie odbierają ciepło niestety ten nieszczęsny ruszt wodny to jakaś porażka jest

kupiłbym deflektor i podwiesił pod nim- choć trochę poprawi to dopalanie i zmniejszyć powinno ilość syfu osiadającego na wymienniku

widać również po płomieniu że nadmuch zbyt mocny

dmucha jak z kuźni a powinno jak z dużego ogniska spokojniej i bez iskrzenia dużego. zatem korekta nadmuchu w dół ale dopiero po uszczelnieniu palnika

 

w załączeniu fotki gdzie trzeba dać silikon

po nałożeniu silikonu od spodu upewnij się by dobrą stroną założyć koronę.

na jednym z krótkich boków nie ma nacięć. ta strona powinna się znaleźć od strony podajnika. powinna też być na koronie strzałka. tą strzałką wtedy z przeciwnej niż podajnik strony.

ponieważ palnik masz w kotle to możesz mieć kłopot z dojściem z tubką od wewnętrznej strony. najlepiej nakładać tam silikon palcami.

jeśli nie zamierzasz palić miałem możesz dodatkowo zakleić okrągłe otwory na całym obwodzie

 

post-32729-0-82176800-1380742605_thumb.jpg

post-32729-0-66257400-1380742650_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za zainteresowanie tematem i podpowiedzi. Jutro wygaszam kocioł i uszczelnię. Jaki to musi być silikon i gdzie go dostanę? Np. ten będzie dobry? http://allegro.pl/si...3578401277.html . Przy okazji zrobię zdjęcie i wrzucę tutaj. Wtedy ocenisz czy to ekoenergia czy ewmar. Co do deflektora. Może być np. ten? http://allegro.pl/de...3562732751.html .

Jeśli tak to które mocowanie zamówić do nego? Może w kształcie T?

Ostatnia sprawa (jak na tę chwilę). Dlaczego twierdzisz, że ten ruszt wodny to porażka? Pytam tylko, nie znam się na tym kompletnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.