Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ds 8Kw Czy Dg8/11Kw


Mario1969

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Jestem Mariusz z Wałbrzycha. Ciecze mi piec z rodzimej firmy więc poświeciłem lekturze tego forum kilka godzin, nie powiem, że mam mętlik jednak nie mogę się zdecydować jaki piec zakupić DS czy GS. Palić będę węglem, a przepalać sezonowanym drzewem i brykietem drzewnym w kostkach.

W grę wchodzą ogólnie 2 kotły po 2 wersje ewentualnie wasza sugestia:

1. KSGW Zgoda 8kw (ewentualnie 11KW bo ma ruchomy ruszt jeśli ma to sens przy moim metrażu) z ciekawości dodam, że piec ten ma jednak górną szczelinę łatwą do zatkania i jest D/GS.

2. Defro Optima Comfort 8kw i jego rozwiniecie z dopiskiem LUX Cięższy w podobnych cenach.

3. Inny polecony max do 3 tysięcy.

Ma być oszczędnie (mało miejsca na opał max 1 tona w worach dlatego brykiet) wygodnie, a czystość na końcu .

Moje warunki to mieszkanie ok. 60 m na parterze i ok. 25m piwnicy w jedno-pietrowym cztero-rodzinnym bloku układ bliźniaczy 2/2. Wysokość 250

Budynek ma ponad 100 lat jest nieocieplony na głową sąsiedzi palą, za ścianą na dole nikt od kilku od lat nie mieszka właściciel za granicą i ma wszystko w D… (ciekawostka - zimą w tym sąsiednim mieszkaniu zamarzła woda, które rozsadziła rury. Ciecz lała się kilka godzin po ścianie- szczęście że nie wspólnej z moją- robiąc na niej kilkucentymetrowe lodowisko, sąsiadka po skosie u góry nie miała wody przez ponad tydzień wezwała TV i się działo…) .

Komin ok. 13m wyjście z pieca 150/140 przechodzi po ok. 2 metrach w komin włąściwy 600/400 w którym jest kwasiak 200/200. Kocioł w piwnicy.

Na C.O. części mieszkalnej składa się kilka metrów podłogówki- łazienka przedpokój kuchnia- i w każdym pomieszczeniu przewartościowane kaloryfery ( powiedziałem sobie nie zaznam zimna).

W piwnicy podłogówka i kaloryfery. Dopóki nie zamontowałem w piwnicy jako bufora żeliwniaka ok. 170cm to trudno było mi okiełznać piec 9KW temperatura z skakała w po przymknięciu dolnych dźwiczek w 3-4 minuty z 60 do 80 i ponad stopni. Po czytaniu forum już wiem, że to moja wina powinienem palić od góry i zrezygnować z elektronicznego sterownika wraz z nadmuchem , na rzecz miarkownika. Wymuszony pompą otwarty obieg.

C.O. węglowe odpalam jeśli temperatura na dworze spada poniżej 9-10 stopni lub jako typowa przepałka. Do tych temperatur wystarcza kominek 10kw z nawiewem i użycie energii elektrycznej o mocy do 2000 wat przez 1-3 godzin dziennie. (Test wszystkiego naraz – piec 70% dał przy temp ponad -20 na dworze 26 stopni w nieogrzewanym przedpokoju w pomieszczeniach było ok. 35 a pokoju z kominkiem dałem spokój przy 45 z uchylonym oknem - ach te eksperymenty.

Jeśli się komuś chciało całość przeczytać dziękuję jeśli nie też , Powrócę do meritum czyli który w w/w wymienionych ( lub pkt.3 poleconych).

Na tą chwilę gaz nie wchodzi w rachubę.

Pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

Masz cholernie trudną sytuacje.Zgodnie z przepisami ,bez zgody właściciela nie możesz zmieniać systemu ogrzewania.Żeby przekształcić piwnicę na kotłownię musisz uzyskać zezwolenie na budowę a bez zgody właściciela ani rusz.Jeżeli taką zgodę uzyskasz to musisz zrobić to zgodnie z prawem ,w innym przypadku narażasz sie na koszty związane z przywróceniem ogrzewania do poprzedniego stanu.Na przykład jak były piece kaflowe(nawet niesprawne) a ty je zburzyłeś to właściciel na twój koszt je postawi(oczywiście sprawne)

W twojej sytuacji zgodnie z prawem możesz zamontować piecokuchnię .Wystarczy tylko zgoda kominiarza(NAJLEPIEJ NA PISMIE)unikniesz niepotrzebnych kłopotów w przyszłości z właścicielem..

Jeżeli zrobisz to co zamierzasz upewnij się obowiązkowo, ze podłączyłeś się do komina z którego ty tylko będziesz korzystał (kominiarz).W starych budynkach kaflaki często były podpinane w pionie do jednego komina.

Za system ogrzewania i jego poprawne działanie odpowiada właściciel budynku.

Skontaktuj się z Rzecznikiem Praw Konsumentów na twoim terenie (porady całkowicie bezpłatne),przedstaw mu soje problemy z ogrzewaniem.Dowiesz się jak rozwiązać twój problem zgodnie z przepisami i na koszt właściciela budynku(chyba że nie płacisz czynszu?)

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryku nie wiem czy piszesz w moim wątku. Piec (kotłownia w mojej części) był tam od zawsze od 30-40 lat wcześniej za niemca pralnia, Jestem 1/4 (metrażowo 30%) właścicielem obiektu obiektu i 2 obecnych sąsiadów ma własne ogrzewania z własnymi kominami wiec nie kaman, ostatniego nie widziałem od 11 lat. Mi chodzi który piec. Jednak dziękuję za odzew

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Henryku nie wiem czy piszesz w moim wątku. Piec (kotłownia w mojej części) był tam od zawsze od 30-40 lat wcześniej za niemca pralnia, Jestem 1/4 (metrażowo 30%) właścicielem obiektu obiektu i 2 obecnych sąsiadów ma własne ogrzewania z własnymi kominami wiec nie kaman, ostatniego nie widziałem od 11 lat. Mi chodzi który piec. Jednak dziękuję za odzew

Witaj!!!

Sory

Zrozumiałem ze właściciel budynku wyjechał, a to chodziło o właściciela mieszkania.

Rozumie że macie wspólnotę.

Odnawiać istniejący stan instalacji CO możesz ,bez żadnych uzgodnień i zezwoleń.

pozdrawiam,henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Darecki za propozycję. Spojrzyj http://www.defro.pl/...fort-tradycyjna i http://www.ogniwobie...m.pl/kotly/s7wc na parametry .

Ogniwo przy defro to popierdułka. Widziałem te derfro organoleptycznie Kawał pieca (ponad 200kg) i dobrej roboty ,różnica w cenie to 200 zł, w zasypie 20% wegla mniej na korzyść defra.

W moim rankingu odpadły defro konfort lux jest za wysoki. a zgoda KSW o mocy 11kw za duża energetycznie.

Mniejsza o mocy 8.kw spala ok 0,6 kg na godzinę http://www.nasze-gie.../ofer/ksgw.html . U mnie na całe mieszkanie wg. http://cieplowlasciwie.pl/start średnie zapotrzebowanie to 4,8 kw na sezon a w najzimniejsze dni 8,7 Jednak dodatkowo mam kominek o 9-10kw mocy.

Podbijam Defro czy Zgoda lub nieznany o dobrych parametrach do 9kw

pozdrawiam Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Darecki za propozycję. Spojrzyj http://www.defro.pl/...fort-tradycyjna i http://www.ogniwobie...m.pl/kotly/s7wc na parametry .

Ogniwo przy defro to popierdułka. Podbijam Defro czy Zgoda lub nieznany o dobrych parametrach do 9kw

pozdrawiam Mariusz

Witaj!!!

Defro czy Zgoda -podbijam - popierdułka. :D :D :D :D :D :D :D !!!!!!!!!!!

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam a czy to jest prawda co piszą o tym kociołku

"Technika dolnego spalania którą realizują kotły KDO-U powoduje, iż paliwo spalane jest w sposób efektywny i energooszczędny. Charakteryzuje je niższa emisja zanieczyszczeń, lepsze dopalanie paliwa oraz mniejsza temperatura spalin opuszczających kocioł. Sprawność cieplna tych kotłów jest dużo większa od kotłów z górnym spalaniem i wynosi około 84%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

prosiłbym użytkowników DEFRA komfort i pieców Zgody o informację o swoich kotłach. Jednocześnie forumowiczów o opinię dotyczącą moich propozycji wyboru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Darecki za propozycję. Spojrzyj http://www.defro.pl/...fort-tradycyjna i http://www.ogniwobie...m.pl/kotly/s7wc na parametry .

Ogniwo przy defro to popierdułka. Widziałem te derfro organoleptycznie Kawał pieca (ponad 200kg) i dobrej roboty ,różnica w cenie to 200 zł, w zasypie 20% wegla mniej na korzyść defra.

W moim rankingu odpadły defro konfort lux jest za wysoki. a zgoda KSW o mocy 11kw za duża energetycznie.

Mniejsza o mocy 8.kw spala ok 0,6 kg na godzinę http://www.nasze-gie.../ofer/ksgw.html . U mnie na całe mieszkanie wg. http://cieplowlasciwie.pl/start średnie zapotrzebowanie to 4,8 kw na sezon a w najzimniejsze dni 8,7 Jednak dodatkowo mam kominek o 9-10kw mocy.

Podbijam Defro czy Zgoda lub nieznany o dobrych parametrach do 9kw

pozdrawiam Mariusz

 

Nie zagłębiałem się w te linki ale...

Zbyt bardzo podpierasz swoją wiedzę na folderach reklamowych.

0,6kg/h węgla 25Mj/kg to po przeliczeniu 3,33kW/h wiec do znamionowych 8kW brakuje ok 60% więc dane zupełnie od czapy.

Kolejna sprawa to sprawność kotła 84% ale czego? spalania , wymiany czy może ogólna sprawność kotła? w każdym przypadku w domowych warunkach raczej mało prawdopodobne do uzyskania.

 

Nawiązując do twojego pytania to nie rozumiem czego oczekujesz- poparcia twojej (jak znam życie) już podjętej decyzji? albowiem te kotły tak naprawdę niczym szczególnym się od siebie nie różnią poza otoczką zewnętrzną.

Tak jak napisał powyżej @januszj26 lepszym rozwiązaniem byłby Żywiec KDO-U choć też do ideału mu daleko ale tobie na czystości spalania przecież nie zależy cyt: "Ma być oszczędnie (mało miejsca na opał max 1 tona w worach dlatego brykiet) wygodnie, a czystość na końcu"

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przemysławie dałeś mi konkretną wiadomość. Dziwne, że nie wgłębiłem w przeliczenie podanej ilości węgla do stosunku mocy pieca( a bardzo lubię cyfry). Decyzja nie jest podjęta do sezonu grzewczego pozostało trochę czasu. Byłem na twojej stronie odwalasz kawał dobrej roboty w rozsądnej cenie.

 

Jaro966 o górniaku z buforem myślałem wcześniej i coraz bardziej się do niego zaczynam przekonywać, dlatego że z cyklicznością u mnie krucho. Kotłownie uruchamiam dopiero jak temperatura spada w niej poniżej +8 a na zewnątrz jest wtedy od -8 lub jakiś czas (dajmy tydzień) poniżej -3.

Lubię ogrzewać mieszkanie kominkiem i to nadal będzie podstawą .

 

Mniemam, że przy buforze piec może być mocniejszy 11-15 kw (większy wybór) j opalany

 

Przypuszczalnie jaki bufor załatwi sprawę dla mieszkania ok 90 m w tym 25 piwnicy/kotłowni gdzie w obiegu (bez pieca i zbiornika wyrównawczego) jest ok 60 litrów cieczy aby jej temperatura z ok 55 a do 35 spadała przez minimalny czas 5h . Nadmienię że przy temp 55 stopni na wyjściu z pieca po 3 godzinach palenia przy -10 na zewnątrz w części mieszkalnej jest spokojnie 25 zaczynając od 18.

 

Jetem już otwarty na propozycje konkretny piec i bufor w cenie max 6 tys.

 

pozdrawiam

Mariusz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem edytować dlatego wystarczy mi odpowiedź na pytanie

jaki najmniejszy (cena gra rolę) bufor załatwi sprawę dla mieszkania ponad 100 letniego nie ocieplonego o grubości ścian 47 cm. Powierzchnia ok 90 m kwadratowych w tym 25 piwnicy/kotłowni gdzie w obiegu (bez pieca i zbiornika wyrównawczego) jest ok 60 litrów cieczy aby jej temperatura z ok 55 spadała przez minimalny czas 5h do 35 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1000l wody akumuluje +/- 56kW energii a koszt takiego gołego zbiornika to ok 2000zł

Policz sobie na ile Ci wystarczy tego ciepełka (na moje ok.8h)

 

Do bufora lepszy jest kocioł DS aniżeli GS

Być może Dakon DOR 12kW + Bufor 1000l da Ci się spiąć razem za 6k

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mogłem edytować dlatego wystarczy mi odpowiedź na pytanie

jaki najmniejszy (cena gra rolę) bufor załatwi sprawę dla mieszkania ponad 100 letniego nie ocieplonego o grubości ścian 47 cm. Powierzchnia ok 90 m kwadratowych w tym 25 piwnicy/kotłowni gdzie w obiegu (bez pieca i zbiornika wyrównawczego) jest ok 60 litrów cieczy aby jej temperatura z ok 55 spadała przez minimalny czas 5h do 35 stopni.

Witaj!!!

tu masz -

Jak "to" się robi? - czyli bufor ciepła

http://forum.murator...li-bufor-ciepła

Zrobiony jest dużo tańszy.Poproś Przemka to może ci coś wystruga.

Pozdr.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj!!

Jeżeli ten bufor i kocioł ma służyć jako dodatkowe(uzupełniające okresowo) żródło ciepła.,to czy nie lepiej skorzystać z jakiegoś wariantu ogrzewania elektrycznego? tym bardziej że korzystasz już z tej energii częściowo.

Pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Dziękuję za sugestie i porady. Wybrałem piec górnego spalania ponieważ spala „wszystko”,a zdarza się że„etatowo palę dokumenty”. Na tą chwile zakupiony Zębiec Wenus 10KW (2.650,- w 23 % Vacie + Regulus gratis to chyba dobra cena) oraz zawór 4D Afriso. Dorobione nowe drzwiczki zasypowe z Kierownicą PW - bo gwarancja. Zębiec jeszcze nie prowadzi sprzedaży drzwiczek zasypowych do linii Wenus

Dumam na buforem. Czytając forum, są opinie że podłogowe ogrzewanie jest dobrym rodzajem wymiennika, a u mnie jest tego ok. 55-60% po całości. Nawet w pokojach oprócz kaloryferów mam pasy 40cmx4m podłogówki przy ścianach zewnętrznych reszta pomieszczeń cała w podłogowym.

Przez ostatnie 3 sezony paliłem większość czasu kominkiem (4-5 m.sześc. sezon), a przepalałem kotłem, ponieważ obecny złomik to konstrukcja bita już kilkadziesiąt lat u miejscowego wyrobnika pochłaniała niebotyczne ilości opału (też moja w tym zasługa paliłem jak w ognisku 2-4 podejść dziennie) tak z 30-35kg na 12-15 godzin (do zimnego pieca).

Od tego sezonu muszę zmienić zasady ogrzewania raczej 70% rzecz kotła – zdecydowanie muszę osuszyć piwnicę (też jest podłogówka + kaloryfery). Myślę, że piec „lepciejszy” i nowe wiadomości przyczynią się znacząco do poprawy ilości wizyt (1-2) w ciepłowni oraz „jakichś” oszczędności.

Meritum. Odpalam 6 rano jeśli obecnie po 12 godzinach grzania mieszkania kotłem i osiągnięciu 22-24 stopni mam po następnych 12 (dzięki podłogowemu) 17 -20 (w zależności od temperatur na zewnątrz). Czy duża radość i sensowność będzie z 1000 l bufora ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.