Skocz do zawartości

Gilu12

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanowynych forumowiczów.

Podczas poszukiwań infomacji w internecie trafiłem na to forum. Szukam przykładowego schematu instalacji CO i CWU w którego skład wchodzi kocioł gazowy jednofunkcyjny (zamknięta komora, kondensacyjny), kominek z płaszczem wodnym używany do grzania CO, grzejniki oraz ogrzewanie podłogowe. Przyszłościowo również możliwość podłączenia solarów do ogrzewania wody użytkowej. Czy ktoś kto posiada taką instalację mógłby się nią podzielić? Projekt budowlany zawiera schemat znacznie okrojony w stosunku do tego co planuję zrobić, jednak mam pewne wątpliwości i chciałbym na początku zobaczyć jak taka instalacja powinna wyglądać...

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Były takie tematy na forum.

Tu ważnym elementem jest automatyka sterująca, przeważnie dostarczana przez dostawcę kotła kondensacyjnego, przydatnym elementem jest bufor magazynujący nadmiar ciepła z kominka.

Również na stronach producentów kominka są takie schematy na współpracę kominka z innymi źródłami ciepła.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, porozglądam się jeszcze w takim razie. Kilka rysunków znalazlem , jednak nie do końca takich o jakie mi chodziło.

Mam jeszcze pytanie z innej beczki...W projekcie mam zwykłe grzejniki, jednak w niektórych pomieszczeniach z nich rezygunje na rzecz podłogówki. Jak przeliczyć moc grzejnika na podłogówkę?

Chodzi mi o to że w danym pomieszczeniu projektowany jest grzejnik mocy 1kW - w jaki sposób przeliczyć ile rury powinno sie znaleźć w danym pomieszczeniu w podłodze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczenie grzejnika ściennego na podłogowy to nie taka prosta i jednoznaczna sprawa.

Moc zależy bezpośrednio od przepływu masowego wody przez rurę, spadku temp wody w rurze, a pośrednio od izolacji podłogi. i np wykończenia posadzki.

 

Zobacz tu http://forum.info-og...-plaszczyznowe/,

 

w mat. Purmo są jakieś przeliczenia.

 

Lub tu http://www.instsani....pl/projco17.htm krok po kroku jak policzyć podłogówkę.

 

Pozdr.

 

PS aby temat rozszerzyć - rozpisanie wyników obliczeń OP wygląda tak:

podlogowka przykład.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, porozglądam się jeszcze w takim razie. Kilka rysunków znalazlem , jednak nie do końca takich o jakie mi chodziło.

Mam jeszcze pytanie z innej beczki...W projekcie mam zwykłe grzejniki, jednak w niektórych pomieszczeniach z nich rezygunje na rzecz podłogówki. Jak przeliczyć moc grzejnika na podłogówkę?

Chodzi mi o to że w danym pomieszczeniu projektowany jest grzejnik mocy 1kW - w jaki sposób przeliczyć ile rury powinno sie znaleźć w danym pomieszczeniu w podłodze?

To znaczy że nie masz projektu instalacji! Albo inaczej kupiłeś gotowy projekt i samodzielnie próbujesz coś przerobić. To prosta droga do problemów. Układ jaki opisałeś w pierwszym poście jest skomplikowany, szczególnie praca i sterowanie podłogówki ( jaka wielkość podłogówki?) w czasie pracy kominka i konsultacja z projektantem będzie niezbędna. Kolejna sprawa to budżet który zakładasz na tą instalację? Jak masz duuuużo kasy do wdania to możesz kupić gazowy kocioł kondensacyjny z buforem (kompaktowa centrala grzewcza) co spełniło by wszystkie Twoje wymagania ale cena przyprawia o ból głowy (przeciętnego zjadacza chleba) . Rezygnacja z podłogówki i sterowania pogodowego kotła gazowego, oraz zastosowanie kominka w układzie zamkniętym znacznie upraszcza instalację (patrz schematy na stronach producentów kominków )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mak, jest dokładnie tak jak mówisz - gotowy projekt i próba wprowadzenia zmian. Czy to prosta droga do problemów, nie wiem - narazie z zebranych doświadczeń wiem, że jak chcesz mieć zrobione coś dobrze to zrób to sam...Niestety ale nasz piękny kraj pełen jest pseudo fachowców a trafienie na kogoś z odpowiednią wiedzą graniczy z cudem. Przeciętny wykonawca/hydraulik i tak robi wszystko na oko w stylu "Panie, robiłem juz tak instalacje u pana X X i wszystko działa do dziś to tu też bedzie działało...". Na tą chwilę mam samozaparcie, żeby się doedukować i zrobić wszystko zgodnie ze sztuką - jeżeli mnie to przerośnie nie będę się upierał i będe szukał fachowca (jednak problem urośnie, bo im większa wiedza tym większy odsiew potenacjalnych specjalistów...).

 

Jeżeli chodzi o podłogówkę, to będzie ona nie we wszystkich pomieszczeniach. Mianowicie planuję ją zrobić na parterze: w łazience (3,44 m2), pomieszczeniu gospodarczym (3,35 m2), kuchni (8,85 m2) oraz Hallu (9,18 m2) z racji tego, że w tych pomieszczeniach będą kafle. W salonie/jadalni początkowo będzie wykładziną a docelowo drewno - dlatego zostawiam tam grzejnik o odpowiednio większej powierzchni. Na piętrze natomiast ogrzewanie podłogowe w łazience (7,21 m2) oraz pralnio/suszarni (2,79 m2) Budżet? Zawsze jest za mały :) Pewne jest to , że im więcej zrobie sam, tym lepszy sprzęt mogę kupic...i koło się zamyka :) Wiadomo gdzie żyjemy i przeciętny człowiek liczy każdy pięniądz.

Jak narazie planowany był kocioł 1 funkcyjny oraz zbiornik buforowy z wężownicami.

 

Pozdrawiam

 

 

EDIT:

MAK: z ciekawości zainteresowałem sie tym zintegrowanymi centralami grzewczymi: jeżeli na myśli miałeś coś takiego jak Vitosolar 300-F, to jednak to rozwiązanie odpada :) z pewnych względów (32900,00 zł) :D hehe...masakra! ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś zacząć od kotłowni - kocioł , CWU + rozdzielenie na CO i podłogówkę.

Przy kotle gazowym, należy korzystać z automatyki producenta kotła, czasem na stronie potencjalnego producenta są schematy pracy.

Tu nie warto oszczędzać na automatyce.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...

Chciałbym odkopać temat...zacząłem w końcu  kompletować wszystko, chciałbym zasięgnąć opinii odnośnie załączonego schematu. Chodzi mi o zwłaszcza o dorysowany na zielono fragment, czyli kominek z płaszczem. Czy w takim układzie powinno wszystko sprawnie pracować? Mam wątpliwości odnośnie działania automatyki pieca. Jak zareaguje piec, w przypadku gdy zostanie uruchomiony kominek? Na sprzęgle pojawi się wyższa temperatura wody, piec czujnikiem to wykryje i.......właśnie, i co dalej? czy zgodnie z moimi przypuszczeniami przestanie grzać C.O. bo temp. wody będzie wyższa niż założona? Czy pompy od obiegów grzejnikowego i podłogowego będą pracowały niezależnie od kotła gazowego? czy taki układ będzie działać poprawnie?

Pozdrawiam

schemat1k.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wykonaj telefon do pomocy technicznej producenta. Gdzieś był opisywany układ vaillanta z kominkiem ale niestety nie mogę znaleźć linku do strony a wyszukiwarka nic nie wypluwa. Cały problem polega na tym aby pracujacy kominek zablokował pompę kotła gazowego a wszystko za sprzęgłem aby pracowało normalnie i czy jest to mozliwe przy tym sterowniku musisz ustalić z pomocą tech. jeżeli jest poproś o schemat podłaczenia sterowania bo to rzecz kluczowa. Na schemacie nie widać ochrony powrotu kominka która moze być niezbędna ( pompa mieszajaca lub 3D i pompę na powrót)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poniżej przedstawiam proponowany przez producenta schemat. W przypadku gdybym decydował się na takie rozwiązanie, zastanawiam się czy konieczna jest grupa mieszająca przy obiegu grzejnikowym. I czy możliwe by było podłączenie zasobnika C.W.U bezpośrednio pod piec (nie zależy mi na grzaniu C.W.U kominkiem.

Dziękuje mak za odpowiedź, mam schemat producenta jednak chcąc go wdrożyć w życie, musiałbym wymienić sterownik na calorMARIC 630 i wtedy niestety został bym z moim modelem 470 kurzącym się na półce, a nie wiem jak chodliwy jest ten towar na allegro. 

 

schemat_630.jpg

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moze uda się wymienić sterownik u sprzedawcy na 630. Kotły są w dwóch odmianach w jednej sposób podłączenia jest jak na  schemacie  jak również bezpośrednio z kotła ( w kotle zamontowany zawór 3D). Przy sprzęgle każdy obieg musi mieć swój divicon (grupe pompową). Kominek proponuje kupic do układu zamknietego co znacznie ułatwi połaczenie i sprawdź wymagania producenta kominka odnosnie ochrony powrotu ( moze być wymagana pompa mieszajaca lub zawór 3D)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Przy sprzęgle każdy obieg musi mieć swój divicon (grupe pompową).

A jak wyglądałyby modifkacje schematu gdyby usunąć sprzęgło? Któryś obieg mógłby być bez pompy za to zasilany pompą z kotła? Który? Np grzejnikowy po wywaleniu zaworu mieszającego?

O ile oczywiście w kotle gazowym byłaby odpowiednio sprawna pompa (tą od kominka/kotła węglowego można już sobie dobrać)...

 

Przepraszam za odgrzewanie starego wątku, ale po wysmarowaniu mojego schmatu zostałem odesłany do archiwum na doedukowanie się ;) ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli byłby jeden obieg np grzejniki to można darować sobie sprzęgło i CO będzie pracowało na pompie kotła pod warunkiem że wydatek pompy kotłowej będzie większy niż wydatek potrzebny do prawidłowej pracy grzejników.

 

Jeżeli wydatek pompy w kotle jest większy niż wydatek potrzebny do pracy obwodów to nie instalujemy sprzęgła , tylko pompy np do CO i podłogówki.

 

Zdarzają też się  przypadki kiedy jest sprzęgło i na nim tylko jedna pompa np na grzejniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli wydatek pompy w kotle jest większy niż wydatek potrzebny do pracy obwodów to nie instalujemy sprzęgła , tylko pompy np do CO i podłogówki.

Wg mojej skromnej wiedzy (z rozmów z instalatorami), jak by w powyższym schemacie usunąć tylko sprzęgło (nawet jeśli wydatki pomp kotłowych większe niż wydatki pomp w obiegach grzewczych) to nie byłoby to zdrowe dla pomp, gdyż pracowałyby szeregowo. Problem ten usuwa właśnie sprzęgło - powstaje obieg przez sprzęgło, który pozwala zniwelować różnice wydatków pomp.

 

Ale myśle, gdyby usunąć i sprzegło i układ mieszacza grzejnikowego z pompą (HK2 i HK2-P ) to powstałby przez obieg grzejnikowy sprzęgło (w jedną stronę). Zakładając odpowiednie pompy przy kotłach, oraz przynajmniej kilka grzejników (np łazienkowych) bez termostatów, czy są jakieś powody aby taki układ nie działał? Skoro kotły gazowe same mogą zasilać grzejniki, to i w ten sposób powinno być OK?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mojej skromnej wiedzy (z rozmów z instalatorami), 

 

Niestety twoja wiedza jest trochę za skromna aby to pojąć - poczytaj np tu  http://pl.immergas.com/media/4._sprzegla_hydrauliczne.pdf - i przestań ze swoimi hydraulikami szerzyć herezje.

 

kocioł gazowy jak najbardziej może zasilać instalację ale pod pewnymi warunkami w 80% przypadków te warunki są spełnione ale są też inne warunki pracy pomp i wtedy trzeba sprzęgło aby nie było strat w grzaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.