Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła Dla Domu 200 M2.


liban

Rekomendowane odpowiedzi

O grubości blachy wielokrotnie pisano na forum.

Gwarancja na kocioł raczej nie zależy od grubości blachy ale od spełnienia wielu czynników zawartych drobnym drukiem na karcie gwarancyjnej. :P

W Dakonie blacha jest dodatkowo zabezpieczona szamotem.

Dakon jest dopuszczony do pracy w układzie zamkniętym, to świadczy dobrej o jakości wykonania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznałem się z kotłem KALVIS-2-16. Piękny kocioł i "piękna" cena. ten Kalvis ma moc 16kw na drewnie i 20 kw na węglu kamiennym. Do moich 200 m/2 byłby chyba dobry. Pytanie czy jest wart ceny 5960 zł. Za to mam dwa Hefy lub dwa Dakony. Czyli reasumując Kalvis musiałby być dwa razy lepiej wykonany i dwa razy ogólnie lepszy i dwa razy mniej awaryjny i musiałby dwa razy dłużej wytrzymać w mojej kotłowni. CZY JEST WART SWOJEJ CENY ? POMÓŻCIE MI PODJĄĆ DECYZJĘ :) CZY NAPRAWDĘ JEST AŻ TAKI DOBRY. A może jest tak drogi bo to piec z zagranicy i zapłacimy za daleki transport, jakieś opłaty celne itd. itd. Czekam na wasze opinie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wątpię czy jest 2 razy lepszy, to bardzo fajny kocioł ale to tylko kocioł, użytkowników mało bo cena. przeszukaj trochę forum, były tu kiedyś fotki i jakiś opis użytkownika. cena wysoka bo brana jest z przelicznika kursu walut ale nie znam się na tym, no i transport i zarobek sprzedawcy ps ale gdybyś kupił to byłoby to z pożytkiem dla forum bo pewnie wnikliwie opisałbyś wnioski z jego pracy. kupuj, kupuj :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie warto.

I to nie dlatego że przepłacamy ale dlatego że przyjdzie eksploatować ten kocioł w przeciętnych polskich warunkach :(

Gdzie węgiel często nie trzyma parametrów, drewno kupione z suszarni przemysłowej ma ponad 35% wilgoci

W takich warunkach eksploatacji kocioł może zachowywać się różnie, często niezgodnie z oczekiwaniami.

 

Dakon jest raczej dostosowany do czeskich tańszych i słabszych węgli, których jest trochę na rynku polskim.

 

A Hef to polska prosta produkcja, naprawiana przez każdego wiejskiego kowala lub ślusarza.

 

Dakon 2x tańszy od Kalvisa, pochodzi 5-8 lat i albo kupisz nowy taki sam lub lepszy, a paliwa idzie tyle samo przy drogim i przy tanim kotle.

 

Przy Dakonie opał na pierwszy sezon masz za darmo. ;)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie doboru mocy kotła, mam nadzieję że autor się nie obrazi jeżeli się podepnę, jest to związane z tematem.

 

Dla domu który buduję (150m2, pomieszczenia na 2,8m), projektant przewidział kocioł gazowy o mocy 24kW (zmieniony przy adaptacji na 24kW kocioł na paliwo stałe). Pytanie jak mam traktować dane projektowe zawarte w opisach do danych wynikających z wyliczeń? Według wyliczeń dla nowobudowanego domu, moc grzewcza potrzebna na 1m2 to pomiędzy 40 a 60 W/m2, co przy powierzchni 150m2 daje ok. 8-9 kW mocy kotła (+ moc na c.w.u.). Jak to się ma w takim razie do wyliczeń projektowych? Błąd w projekcie czy typowa dla współczesnych projektów skłonność do przewymiarowywania wszystkiego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może projektant nie przewidział tego, że zamierzasz wstawić okna i drzwi, może założył, że będziesz budować dom na kole podbiegunowym :)? Czort wie co mu chodziło po głowie :). A tak na poważnie to sama powierzchnia domu nic nikomu nie mówi bez danych typu ocieplenie itp. Przy założeniu, że masz standardowe ocieplenie twoje wyliczenia są bliższe prawdy.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł na paliwo gazowe/ olej może być większej mocy - szybko nagrzewa i się wyłącza, czyli nie pracuje przez cały czas.

Kocioł na paliwo stałe pracuje w ruchu ciągłym - grzeje przez przez cały czas, nie można go wyłączyć.

I stąd moc kotła na paliwo stałe jest mniejsza, wynikająca z zapotrzebowania budynku na ciepło.

Prosta zamiana kotła gazowego na kocioł na paliwo stałe o takiej samej mocy świadczy o nieznajomości tematu przez architekta, który robił adaptację.

Jeżeli masz w projekcie bilans cieplny (OZC) budynku to podeprzyj się nim.

Jak budynek jest nowy i budowany wg wytycznych dla tego typu budynków to twoje wliczenia są dobre i max moc kotła powinna wynosić 12kW.

 

Pozdr

 

PS Sprawdź jeszcze wymiar komina bo kotły gazowe mają mniejsze przekroje niż kotły na paliwo stałe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam . A co koledzy myślicie o kotle "Witkowski KMB- RP PLUS" 19 kw.? Wiem że to kocioł z podajnikiem i pytanie o niego powinienem zadać w innej rubruce tematycznej. Bo jest to niedrogi sprzęt, ma 5 lat gwarancji tylko pytanie czy jest wart swojej ceny? Wiem,wiem,wiem myślałem do moich 200 m/2 o kotle zasypowym, ale może coś takiego będzie lepsze. Co o tym sądzicie? P.S. na wszelki wypadek spytam o niego jeszcze w innej rubryce tematycznej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ALBO DAJMY SOBIE SPOKUJ Z TYM WITKOWSKIM. ZAŁÓŻMY ZE NIE BYŁO POPRZEDNIEGO POSTA. CHYBA RACZEJ POPROSZĘ KOLEGĘ PRZEMYSŁAWA ŻEBY NA PRZYSZŁĄ ZIMĘ WYSPAWAŁ MI JAKIEŚ CUDO np. KDS 15 KW:). To chyba dobry pomysł? p.s. napewno kocioł będzie posiadał duszę :) i do tego wiele zalet ds :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@sambor & piastun

 

Tak właśnie zrobił to mój projektant - przekreślił "gazowy", napisał "na paliwo stałe" i uważa, że jest ok. Wartość EP budynku według projektu to 104 kWh/m2/rok. O izolacji nie wspomniałem, bo jest typowa dla współczesnego budownictwa. Na komin już zwróciłem uwagę - był fi16, co przy tej mocy kotła który planuję (14 kW - ciężko znaleźć mniejszego DS) by i tak wystarczyło według danych dostępnych chociażby na stronach producentów systemów kominowych, ale planuję fi20 z regulatorem ciągu kominowego. Jeżeli macie uwagi to chętnie wysłucham :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego nie rób tej gafy z kominem albowiem fi 160 w zupełności wystarczy dla drewna przy kotle 15kW (a większy na 100% Ci potrzebny nie jest) a węgiel jest jeszcze mniej wymagającym paliwem jeśli chodzi o przekrój komina. Nie sugeruj się też danymi producenta jezeli chodzi o wymagany ciąg kotła albowiem magiczne 20-30Pa jest wręcz nieosiągalną wartością ale bardzo skuteczną tarczą ochronną producenta kotła. Ludzie nie dajcie się ogłupiać 10-15Pa jest to wystarczający ciąg do DS a o GS nie wspominając, no chyba że kocioł do prawidłowej pracy/wymiany wymaga zastosowania tzw. turbulatorów .

 

Na mój gust kocioł 9-10kW DS byłby idealnym rozwiązaniem

 

 

@ liban jeżeli kociołek miałby być ma przyszły rok to możesz spokojnie zamawiać ;) jednak na ten rok mam już terminarz zapełniony. Czy kociołek będzie miał duszę tego nie gwarantuje :) ale z pewnością będzie miał wiele zalet.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemyslaw2ar

 

Tak jak pisałem, wiem że wystarczy fi16 ale producent którego kominem się interesuję, ma w ofercie jedynie fi18 i fi20. Różnica w cenie całości to raptem 50 zł (fi20 droższy). A zmiana producenta na innego (droższego) który produkuje kominy fi16 (droższe niż fi20 konkurencji), według mnie mija się z celem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@przemyslaw2ar

 

Tak jak pisałem, wiem że wystarczy fi16 ale producent którego kominem się interesuję, ma w ofercie jedynie fi18 i fi20. Różnica w cenie całości to raptem 50 zł (fi20 droższy). A zmiana producenta na innego (droższego) który produkuje kominy fi16 (droższe niż fi20 konkurencji), według mnie mija się z celem.

Witaj!!!

Być może różnica bierze się z stąd ,że kominy przeznaczone są do innych warunków pracy?

W projekcie miałeś komin przystosowany do pracy w trybie mokrym (tem. pracy poniżej 160*)

Tu w skrócie paragrafy do kominów.

http://www.jelwent.p...ny_przepisy.pdf

pozdrawiam. henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To kup fi 180 i od razu montuj regulator ciągu kominowego aby w przyszłości stabilizować ciąg kominowy

Witaj!!

Zobacz co proponuje Cichewicz w tej materii:

http://www.cichewicz...1500/I_UDP2.pdf

strona 1-03

1. Szczególne przypadki dla urządzeń opalanych paliwami stałymi.

2. Zachowanie przy procesie wypalania komina.

Pytanie .co się stanie gdy pożar komina będzie niekontrolowany?

Zabrania się montowania urządzeń które w razie pożaru komina ,by ten pożar potęgowały.

Montowanie ich przy górniakach i dolniakach mija się z celem(duża powierzchnia żaru)podbicia temperatur przy stosowaniu miarkowników ciągu akceptowalne.

pozdr.henbryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.