Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dobór Mocy Kotła Dla Domu 200 M2.


liban

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Proszę o pomoc w dobraniu mocy kotła. Dom ma około 30 lat, ściana trójwarstwowa pustak żużlobetonowy, pustka powietrzna 5 cm i cegła czerwona pełna 12 cm. Mam starą instalację grawitacyjną. Budynek ma trzy kondygnacje - parter, piętro i poddasze. Ogrzewane są parter i piętro, poddasze nie jest ogrzewane. Ostatni strop dzielący piętro z poddaszem jest izolowany styropianem 5cm. Okna domu to plastiki 5-komorowe, dwuszybowe, szyby zespolone. Dach nieocieplony. Myślałem o kotle Hef model hef 24 kw. Potrzebuję prosty bezawaryjny kocioł. Co o tym sadzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dziękuję za zainteresowanie. Powierzchnia domu to 200 m2. To daje 20-24 kw. Jeszcze będę grzał c.w.u zbiornik 120 z wężownicą. Boję się żeby kocioł nie był za duży. I jeszcze jedno w tą pustkę pow. 5 cm wpuszczona była jakas izolacja. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe to węgiel kamienny i drzewo dodatkowe. Jest tylu producentów kotłów, wspomniałem o kotle Hef model "hef" bo az tak źle o nim nie słychać. A jaką ty masz propozycje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A masz jakiś model konkretny. Bo wiele firm pisze że ich kocioł to ds a wcale tak nie jest. I czy ten hef jest bardzo przewymiarowany, to moze 18 kw.? I jeszcze jedno lepszy troche za duży czy za mały. Bo idealnie to nie ma szans żeby dobrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wybrać 18kW i podczas dużych mrozów mocniej go "gonić", kosztem większej straty kominowej.

Ten Hef jest w wykonaniu 18 lub 24kW http://www.hef.com.pl/?p=pl/menu/2/10/index

Jest to kocioł dolnego spalania, z dodatkową klapką na rozpalanie.

Dodatkowo - ruchomy ruszt - b. ważne,

miarkownik

Dodatkowe opinie naszego kolegi @Juzef-a na jego stronie http://czysteogrzewanie.pl/zakupy/ranking-kotlow-weglowych/hef-hef/

Podejrzewam że na węglu ten kocioł bez problemu wyciąga 20-22kW.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Moim zdaniem lepszy jest trochę za mały niż trochę za duży. W razie czego kocioł możesz łatwo przeciążyć kosztem straty kominowej przez te kilka dni największych mrozów. Reszta sezonu grzewczego to i tak jazda na pół gwizdka ;).

Zaproponuję może kocioł Dakon Dor 20 kW. Zobacz sobie

 

P.S

Sambor byłeś pierwszy :D, żeby nie było, że powtarzam :)

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na opinie kolegi@Juzef-a sas i ziębiec slabo wypadają przy hefie. Dziękuję za pomoc . pozdr. Gdybys miał jeszcze jakieś sugestie to chętnie je przeczytam. jeszcze raz dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Dzięki za radę. napewno sprawdzę twoją propozycję. pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym polski piec. łatwiej o serwis. Tak myślę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy wyborze mocy kotła ważne też jest czy będzie przepalane czy palone cały czas 24/24g. i raz w tyg wygaszane do czyszczenia. jeśli przepalane to moc jak radzą koledzy ale jeśli palone cały czas to moc może być sporo mniejsza 13-16kw i kocioł musi mieć dobry odpopielacz np. taki jak w dakonie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli ten hef 18 kw będzię wystarczal? będzie palone cały czas. i oczywiście załoze ten zawór 4drogowy bo to chyba konieczność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

18kw spokojnie wystarczy i jeszcze mu zostanie ale pamiętaj też że kotły ds są bardziej wymagające niż górniaki, nie tolerują węgli mocno koksujących ,miału, kocioł ds jest dla świadomego palacza. jak będziesz palił węglem zakamienionym to też szybko zapchasz ruszta i trzeba będzie wygaszać co pare dni zamiast raz na tydzień. co do tego zaworu to ja akurat nie jestem ich zwolennikiem, temp. powrotu podnosi mi bojler wpięty przy kotle a zawory termost. ustalają temp. w domu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Dakon ma lepszą konstrukcję w porównaniu z Hefem moim zdaniem. Chociażby ze względu na ceramikę, której Hef nie posiada i ciekawie skonstruowany ruszt/odpopielacz.

W przypadku palenia całodobowego to wystarczy Ci nawet ten Dakon 16kw, tak jak sugeruje kolega Janklos12 (13-16kw przy paleniu ciągłym).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I ja się także w pełni zgadzam z Tobą :D. Cena Dakona jest ogromną zaletą, ok 3000zł za wersję 16 kW to naprawdę dobra cena. Tym bardziej, że kocioł ma wszystko co powinien mieć rasowy DS i sądzę, że jest przemyślaną konstrukcją. Widziałem na żywo w akcji takiego (akurat był to buderus logano s111-2) i sprawia wrażenie solidnie i starannie wykonanego :). Z tego co wiem to całe trio jest robione w jednej fabryce, więc jakość wykonania Dakona, Buderusa czy Junkersa powinna być identyczna.

 

P.S Janklos12 widzę, że nie tylko ja siedzę po nocach na forum :D

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam. hef ma komorę 38 dm/3. i co do braku tej ceramiki w hefie to podobno można tam dołożyć jakieś cegły szamotowe. Pod uwagę biorę te dwa kotły: Hef model hef 18 kw i wszystkie klony Dakona Dor 20 kw. CZy ten dakon dor 20 kw ma większą komorę zasypową niz 16 kw? p.s . znalazłem dakon 20 kw ma 46 litrów komorę zasypową. To ile to jest dm/3? :)) Zapomniałem jak to obliczyć. Zdaje się, że 1 litr = 1 dm/3. Dobrze myślę.? I jeszcze jedna sprawa Hefy są robione z blachy kotłowej 6 mm a Dakon podobno z 3 mm. CZY to prawda?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. A co z tą grubością blachy kotłów. Czy Hef ma grubsza niż Dakon? I gwarancja Hef 4 lata, Dakon 3 lata. Może dlatego dakon ma krótszą bo ma cieńszą blachę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.