Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Dwa Zbiorniki Cwu W Jedej Instalacji Ciepłej Wody


PiotrInstalator

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Chciałbym zapytać o połączenie dwóch zbiorników cwu w jednej instalacji ciepłej wody.

Zaistniała sytuacja dotyczy mojego własnego domu.

 

W przyszłym tygodniu ma przyjechać ekipa montować mi kolektory słoneczne.

Wraz z kolektorami przyjedzie także zbiornik biwatelny do cwu 200 litrów ( 2 kolektory próżniowe po 15 rurek każdy )

 

Moje obawy dotyczą połączenia tych dwóch zbiorników w jedną instalację.

Nowy zbiornik oczywiście będzie zasilany dolną wężownicą z kolektorów, górna będzie zasilana z kotła co.

Jak będzie pochmurny dzień to w lecie wodę do mycia będę grzał przez górną wężownicę kotłem co.

 

Problem dotyczy tego, że w instalacji jest już zamontowany jakieś 15 lat bojler 100 litrów zasilany podkową z kuchni węglowej.

W nim ciepła woda będzie stosunkowo rzadko.

 

Jak uniknąć mieszania wody ciepłej z nowego zbiornika z wodą zimną z tego starego bojlera lub naodwrót.

Oczywiście nie wchodzi w grę ręczne kręcenie zaworami.

 

Czy ewentualnie skasować ten stary bojler i podkowę??

W zasadzie 200 litrów z nowego w zupełności wystarczy.

Jak kolektory nie będą w stanie nagrzać wody to i tak będę palił w kotle co.

 

 

Jak to rozwiązać?

Proszę o odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli bedziesz miał dwa zbiorniki CWU to w nieużywanym bedzie powstawała np legiomella, jak chcesz zostawić stary zbiornik to musisz połączyć w szereg oba zbiorniki,

Stary podłącz jako drugi na wyjściu na instalację a cyrkulację zrób do pierwszego , tego nowego.

Wtedy masz przepływ przez oba zbiorniki.

 

Warunkiem podstawowym jest dobra izolacja cieplna starego zbiornika.

 

Lub jak radzi kolega Digitrax usuń starocie i ciesz się nowością.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy, serdecznie dziękuję za szybkie odpowiedzi.

 

Tak właśnie myślałem, że nie ma szans dwóch zbiorników pogodzić.

Oczywiście doradca z firmy sprzedającej i instalującej jednocześnie twierdził, że 2 zbiorniki będą współpracowały bez problemu.

Nie wierzyłem mu oczywiście bo akurat hydraulika nie jest mi obca.

Zresztą samemu zrobił bym sobie te kolektory ale montaż mają w cenie więc niech oni się po dachu wspinają.

 

Czyli Panowie radzicie żeby starocie usunąć?

 

Jeżeli chodzi o połączenie to są jak zwykle przy starociach problemy.

Stary bojler jest całkowicie nieocieplony, nowy będzie w kotłowni a stary jest na piętrze ( grawitacja przy podkowie ) i musiałbym cały dom pruć żeby rurki poprowadzić.

 

Powiedzcie mi jeszcze.

Czyli przykładowo jakby dwa były wpięte: solary mi nagrzeją wodę w nowym do powiedzmy 60 stopni, stary będzie zimny.

Ja odkręcam kran, wody się mieszają i mam w kranie 30 stopni.

 

Tak to mniej więcej się podzieli?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym mieszaniem wody w zbiornikach to jest trochę inaczej - w tym starym podłączonym na wyjściu zawsze będzie jakaś wyższa temp niż temp wody zimnej - zapewni to pompa cyrkulacyjna która będzie mieszać wodę w instalacji i obu zbiornikach.

Jeżeli połączenie tych zbiorników to problem to odpuść tą zabawę, nie po to robisz solary aby wodę grzać podkową na grawitacji.

 

Pozdr.

 

PS

Z tym mieszaniem ciepłej i zimnej wody to jest tak : z 200l o temp 60C zmieszanych z 100l o temp 10C powstanie 300l o temp 43,3C - zadanie ze szkoły podstawowej, starego programu nauczania ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.