Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Wybór Kotła. Proszę O Pomoc.


antom3

Rekomendowane odpowiedzi

Dla twojego sposobu palenia przy wodnym ruszcie będzie się wytwarzała smoła w wielkich ilościach - ruszt wodny schładza.

Tu niestety ( stety) trzeba nasypać/ nałożyć paliwa po dolna krawędź drzwi zasypowych i na wierzchu rozpalić ognisko.

Po wypaleniu czynność należy powtórzyć.

 

Po opanowaniu tego trybu można spróbować dokładać ale nie na ogień a z boku, a następnie przykryć starym żarem.

 

Jeżeli jesteś już zdecydowana to bierz to co ma najbliżej serwis lub zakład prod.

Zawsze można na lokalnym patryjotyźmie coś ugrać. ;)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc kocioł bez ruszta wodnego? Ja chyba nie będę miała cierpliwości rozpalać za każdym wypaleniem się paliwa... Chyba, że jedno rozpalenie wystarczy na kilka długich godzin! Do tej pory biegałam do pieca co 1,5 - 2 godz :( Miałam stary żeliwniak, podobno na koks, który nie miał w środku żadnych przegród. Całe ciepło szło w komin...ehh, wolę tego nie wspominać;/

Jestem z okolic Mrągowa i dlatego szukam w Olsztynie i okolicy. Ten kocioł SKI jest z Olsztyna, a SKED z Mławy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja chyba nie będę miała cierpliwości rozpalać za każdym wypaleniem się paliwa...
to zostaje tylko kocioł dolnego spalania w którym możesz nawet palić przez tydzien, dokładając paliwo na wierzch.

Dodatkowym atutem jest ruchomy ruszt, pozwalający na szybkie usuwanie popiołu do popielnika.

 

Czyli wracamy do SAS-a i potrzeba dodatkowo jakiegoś ślusarza aby dorobił tą blachę wciskaną nad pierwszą przegrodę.- blacha np 3mm wciskana nie musi być idealnie szczelnie.ale montaż bez śrub i spawania.

 

Wtedy masz dolniaka z ruchomym rusztem i w miarę dużym zasypem.

 

Przemyśl to przez noc i jutro podejmij decyzje. :)

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za odpowiedź. ..SKED - 1650zł, a SAS - 2650zł.

 

A co do tego podwiewania na piętrze, to Sambor - masz rację, będzie trzeba "poutykać" od zewnątrz:) Niestety nie mogę ocieplić domu bo czerwona cegła i konserwator trzyma na tym łapę

Sas to profesjonalna firma robi porządne kotły.Najlepiej wrzuć dwa kotły takiej samej mocy na wagę i nie sugerować się wagą jaką podaje producent kotła .

 

Jak zamkniesz kanały wentylacyjne pod podłogą to podłoga b,szybko zgnije i wpadniesz w przestrzeń wentylacyjną z całym dobytkiem . :D

 

Do drewna tylko dolniak w górniaku to częste rozpalanie albo kupa smoły,kondensatu i dymu.A najlepszy przynajmniej częściowo zagazowujący drewno .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sas to profesjonalna firma robi porządne kotły.Najlepiej wrzuć dwa kotły takiej samej mocy na wagę i nie sugerować się wagą jaką podaje producent kotła .

 

Jak zamkniesz kanały wentylacyjne pod podłogą to podłoga b,szybko zgnije i wpadniesz w przestrzeń wentylacyjną z całym dobytkiem . :D

No tak....wentylacja musi być, ale aż taka? Przy większych wiatrach, jak postawię piwo na podłodze, to po jakimś czasie mam schłodzone :unsure:

Coś tam jednak chyba jest nie halo....

A z tym ważeniem pieca, to może być kłopot... Masz jakiś pomysł jak to zrobić?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wiatrach i niższych temperaturach przepływ grawitacyjny się zwiększa ,można by na zimę częściowo zaślepić ale całkowicie zamykać odradzam.

Rozumiem ze kwota wydana na kocioł ma tu kardynalne znaczenie ,ale te tańsze kotły są z cieńszej blachy lub mają krótkie kanały wymiennika albo jedno i drugie na czymś myszą zaoszczędzić producenci ,ilość zużytej blachy w kotle rzutuje na cenę . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się, tylko często płacimy więcej za firmę, a jakość z tymi tańszymi jest porównywalna. Ale właśnie od tego są fora, opinie i dyskusje ;)

Wrócę jeszcze do kotła SKED:

http://allegro.pl/14...3411504057.htmlEksploatacja

Czy to jest górniak czy dolniak? Bo w jego opisie jest, że eksploatacja polega na rozpaleniu na ruszcie i dokładaniu paliwa od góry.

Powoli robi mi się kwadratowa głowa... :unsure:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są dolniaki i górniaki ten 14 to dolniak a tamta 16 była górniak .

Zeby ostudzić zapał do nabycia kociołka znalazłem filmiki po rozpalaniu w czopuchu ponad 400*C ! to sugeruje że jest z prostym krótkim wymiennikiem sprawność słaba ,jak mieszka Pani na parterze to przynajmniej ci co wyżej mieszkają mają pożytek bo kominem ogrzewa Pani i będzie ogrzewać im mieszkania .

 

 

 

i ciąg dalszy po rozpaleniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tym kotle też ci pisałem - to dolno- górny , cokolwiek miałoby to oznaczać.

Zobacz że są dwa otwory - nad i pod pierwszą przegrodą - i od poziomu paliwa będzie też zależało jak kocioł będzie się palił -

1. rozpalasz mały ogień i dorzucasz dużo opału - wtedy praktycznie cały dym i ogień idzie dołem- typowe dolne spalanie,

2.wsad się rozpala i ogień idzie górnym otworem ( nad przegrodą) omijając część płaszcza wodnego .

3.nie zależnie od sposobu palenia woda chłodzi ruszt wodny na którym zbierają się duże ilości smoły - możesz ją wykorzystać do naprawy dachu lub budowy polskich autostrad :P

 

To już lepiej palić cyklicznie od góry, ale między zasypami trzeba kocioł wyczyścić.

 

Szukaj kotła o mocy 14-16kW z drogą spalin do góry - typowy górniak lub tylko do dołu - typowy dolniak., obowiązkowo z miarkownikiem i bez rusztu wodnego.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj kotła o mocy 14-16kW z drogą spalin do góry - typowy górniak lub tylko do dołu - typowy dolniak., obowiązkowo z miarkownikiem i bez rusztu wodnego.

 

Pozdr.

Potwierdzam szukaj typowego dolniaka., obowiązkowo z miarkownikiem i bez rusztu wodnego.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezu kryste! Po obejrzeniu filmików SKED odpada zdecydowanie! Panowie - fajnie, że tu jesteście ;) Jutro rozpoczynam kolejne poszukiwania kotła, albo zostanę przy SASie.

Chyba powoli zaczynam rozumieć różnicę między dolnym a górnym - chodzi o to, gdzie jest otwór przy pierwszej przegrodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, powstał nowy problem....mam bardzo niską piwnicę, i mogę mieć problem z czyszczeniem kotła od góry :( Chyba pozostaje mi kocioł z poprzecznymi przegrodami. Dzwoniłam do przedstawicieli SAS w mojej okolicy - polecili SAS UWG (jest napisane, że to dolniak z miarkownikiem)

http://www.sas.busko.pl/pl/produkty/sas-uwg.html

Marzy mi się, żebyście powiedzieli, TAK, TO JEST TO, I DAJ NAM W KOŃCU SPOKÓJ :D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, powstał nowy problem....mam bardzo niską piwnicę, i mogę mieć problem z czyszczeniem kotła od góry :( Chyba pozostaje mi kocioł z poprzecznymi przegrodami. Dzwoniłam do przedstawicieli SAS w mojej okolicy - polecili SAS UWG (jest napisane, że to dolniak z miarkownikiem)

http://www.sas.busko...ty/sas-uwg.html

Marzy mi się, żebyście powiedzieli, TAK, TO JEST TO, I DAJ NAM W KOŃCU SPOKÓJ :D :D :D

 

Całą niedzielę straciłaś aby zacząć rozróżniać kocioł górnego i dolnego spalania i chwała ci za to że wczoraj o godz 23:30 przyznałaś się że nareszcie wiesz o co chodzi.

A dziś od nowa - widać że zapomniałaś - to czytaj post 36.

 

To co ci zaproponowali to typowy górniak z ruchomym rusztem- raczej nie potrzebnym.

 

Idź na strony sprzedawców kotłów - np fuego i tam sobie zobacz, ew potem negocjuj cenę np u producenta.

 

Szukać, szukać aby potem nie płakać,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, powstał nowy problem....mam bardzo niską piwnicę, i mogę mieć problem z czyszczeniem kotła od góry :( Chyba pozostaje mi kocioł z poprzecznymi przegrodami. Dzwoniłam do przedstawicieli SAS w mojej okolicy - polecili SAS UWG (jest napisane, że to dolniak z miarkownikiem)

http://www.sas.busko...ty/sas-uwg.html

Marzy mi się, żebyście powiedzieli, TAK, TO JEST TO, I DAJ NAM W KOŃCU SPOKÓJ :D :D :D

Witaj!!!

Jeżeli w Sasie nie wiedzą jak pracuje kocioł dolnego spalania : to tu jest animacja.

http://www.luskar.co...-spalaniem.html

A tu praca kotła górnego spalania

http://www.luskar.co...-spalaniem.html

pozdrawiam .henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjęłam się ciężkiej pracy - na płachcie papieru zapisuję każdy model, który ewentualnie by mi pasował i zapisuję jego za i przeciw. Jedno pytanie - co oznacza ruszt wodny wraz z zeliwnym ruchomym??? Czy w ogóle brać takie opcje pod uwagę?

Strona futeo pochłonęła mnie bez reszty....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przewertowaniu strony futeo, po odrzuceniu rusztów wodnych i wodno żeliwnych, po odrzuceniu typowych górniaków, pozostał mi GALMET

http://www.fuego.pl/...T-KW_15_kW.html

Ale kiedy poszukałam przekroju, okazalo się, że to....górniak? A może się mylę?

http://

 

 

allegro.pl/ga...3399398607.html

 

Sambor pisze:

Na stronach podanych przez @henryka1953 są też propozycje producentów kotłów - Hef i Zgoda sa warte oglądnięcia

 

Pozdr.

Kotły HEF - jest fajny, ale jak ja go wyczyszczę....mam piwnicę wysoką 175cm, podstawę pod kocioł ok. 30cm, kocioł ma wysokość około 1m, pozostaje około 35cm ( w tym rury c.o.) na czyszczenie od góry....jest na to jakas metoda?

Kotły ZGODA - z tego co widze w przekroju sa tylko na węgiel...mała komora i może być kłopot z ułożeniem drewna..

Powoli zaczynam wymiękać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podjęłam się ciężkiej pracy - na płachcie papieru zapisuję każdy model, który ewentualnie by mi pasował i zapisuję jego za i przeciw. Jedno pytanie - co oznacza ruszt wodny wraz z zeliwnym ruchomym??? Czy w ogóle brać takie opcje pod uwagę?

Strona futeo pochłonęła mnie bez reszty....

 

Dodatkowo dobra strona http://kotly.com.pl/kategoria-kotly-bez-nadmuchu-26.html?l=pl

 

A metoda którą stosujesz jest bardzo powszechna nawet w dużych firmach - papier i ołówek jeszcze nie znikły z rynku.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sambor pisze:

Na stronach podanych przez @henryka1953 są też propozycje producentów kotłów - Hef i Zgoda sa warte oglądnięcia

 

Pozdr.

Kotły HEF - jest fajny, ale jak ja go wyczyszczę....mam piwnicę wysoką 175cm, podstawę pod kocioł ok. 30cm, kocioł ma wysokość około 1m, pozostaje około 35cm ( w tym rury c.o.) na czyszczenie od góry....jest na to jakas metoda?

Witaj!!!!

Szczotka plus pręt gięty.

http://kotly.com/Szczotki,8_48/

pozdrawiam.henryk1953

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.