Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka - Pomocy


Fazik8

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Pisałem już na forum mój problem ale nie ma odzewu w tamtym dziale więc zapytam tu. Mam CO zrobione przez pseudo fachowca i tu jest problem zamontował trzy podłogówki tj salon łazienka i przedpokój ale bez rozdzielacza pompy odpowietrznika i łazienka grzeje fajnie, przedpokój też ale salon słabo tym bardziej że tam nie zainstalował regulatora temperatury tylko zwykły zawór prosty.

Podłoga jest ciepła tylko obszarami a nie na całej powierzchni. I tu pytanie chciałem skuć podłogę dostać się do miedzianej rurki zasilającej tą podłogówkę przed pexem i wstawić tam pompę ale jaką? mam pompę obiegową OBI 25-80 taką dużą a tam wstawiłbym pompę 20-40.(nie jestem pewiem taka zwykła co do pieców niby w gratisie ją dają)Jak to zrobić czy takie rozwiązanie pomoże czy nie będzie zawirowań wody w układzie nie bedzie się zapowietrzało.......

pomóżcie dodam, że układ otwarty.

Z góry dzieki za odpowiedz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wysilił się monter. Ogrzewanie kotłem na opał stały? A co jak temperatura wzrośnie? Cała instalacja podłogowa może być do wymiany wraz z posadzkami. Spróbowałbym zamknąć wszyskie pozostałe odbiornik i sprawdzić czy ta felerna podłogówka ruszy. Jeśli nie to dodatkowa pompa nic nie da.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że się dobrze orientujesz ale czy nie będzie jakiś zawirowań wody w ukladzie w związku z dołożeniem pompy o mniejszej mocy tzn innej niż moc pompy głównej? i czy mogę dołożyć tę pompę tak jak na schemacie. Ps ta pompa to 25-60.

I jeszce jedno pytanie czy tę drugą pompę mogę szregowo podłączyć do pompy głównej aby dwie włączały się przy 40 st czy nie czy musi być osobny sterownik lub jak kto woli włączać do kontaktu

bez tytułu.bmp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu to mój zawód. Całość układu jest wykonana niepoprawnie. Najlepiej jest całkowicie oddzielić podłogówkę od grzejników. Ale to wiąże się ze znacznymi przeróbkami. W tym przypadku można dopuścić takie rozwiązanie. Nie powinno być kłopotów. Należy też prawidłowo wyregulować instalację i od tego bym zaczął, jeszcze przed zamontowaniem pompy, jeśli nie była robiona. Należy wyregulować wszystkie obwody zwłaszcza grzejnikowe. Instalacja c.o. grzejnikowa i podłogowa różnią się znacznie oporami a woda płynie tam gdzie ma lżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na podstawie zapotrzebowania na ciepło wylicza się przepływy przez grzejnik i dobiera nastawę wstępną w zaworze termostatycznym. Tak samo dla podłogówki są przepływomierze za pomocą których ustala się przepływ przez pętle podłogówki.

Inaczej instalacja jest całkowicie rozregulowana i woda płynie tam gdzie ma najlżej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Regulację przeprowadza się zaworami zainstalowanymi na gałęziach podłogówki i przed lub za grzejnikami.

Jeżeli masz grzejniki nowego typu to w grzejniku jest tzw nastawa wstępna do regulacji ilości wody przepływającej przez grzejnik.

W przypadku podłogówki należy wstawić na rury zawory grzybkowe i tak wyregulować aby grzała najpierw najdłuższa pętla, pozostałe praktycznie zamknięte i następnie puścić wodę na krótsze pętle, dodatkowo odpowietrzyć każdą pętle z osobna.

Zastanów się jak i gdzie te zawory zainstalować , pompa wystarczy.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego na początku napisałem ,że instalator się nie wysilił. Najlepiej byłoby oddzielić podłogówkę od grzejników i wykonać osobny obieg podłogowy z wszystkimi szykanami. Może jest to więcej roboty ale uchroni w przyszłości przed niespodziankami a umożliwi optymalną pracę obydwu obiegów - podłogowego i grzejnikowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.