Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Bufor Czy Się Opłaca


69pawel

Rekomendowane odpowiedzi

.To nie są panele poniał?Skoro kiedyś montowałeś,to bądż łaskaw wytłumaczyć mi i kolegom,dlaczego to ogrzewanie jest w efekcie końcowym promieniowaniem IR,a nie konwekcją,przecież twierdzisz że to nie działa na zasadzie w.w. efektu.

 

Ok te "panele" był mój skrót myślowy - gdyż to tak samo brzmi jak listwy ;) a faktycznie można to pomylić z elektrycznymi panelami IR

A reszta jest w każdym grzejniku i nic innego nie wymyślisz a struga ciepłego powietrza odpowiednio nakierowana zawsze się przykleja do powierzchni którą ogrzewa i płynie po styku z jej powierzchnią.

Zaś do osiągnięcia efektu Coanda i przyklejenia się strugi powietrza do ściany wymagana jest odpowiednia prędkość tej strugi - może nie kosmiczna, ale musi być.

Prędkość powietrza wypływającego z listwy (grzejnika)  jest osiągana przez podanie wysokiej temp na ten grzejnik, co jest może dobre w twoim przypadku, z bufora podajesz pewnie wysoką temp , a dalej tą samą wodę dajesz na grzejnika , żeliwne są najlepsze aby odebrać resztę temp od wody i masz efekt, a jak podasz 50C to już mało co grzeje.

Myślę że tak masz to rozwiązane lub tak powinieneś mieć.

 

Przyznaj się jak zasilasz te listwy , ile temp na nie dajesz?

 

Ale miało być na temat <_<

Więc  będzie odpowiedź:

W tym systemie rurka z żebrami oddaje ciepło konwekcyjnie do powietrza pod obudową, które wypływając przez odpowiednio ukształtowane otwory  ogrzewa ścianę unosząc się przy niej.

Efekt Coanda utrzymuje strumień ciepłego powietrza przy powierzchni ściany. Ściana nagrzewa się od powietrza i oddaje ciepło do pomieszczenia na drodze promieniowania (IR) :) oczywiście grzejnik bezpośrednio też wysyła promieniowanie IR

 

Przy zabudowanych odpowiednio fawierach masz dokładnie to samo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No widzisz,jednak, efekt Coandy  B) ,po co pisać i wymyślać teorie w oparciu o Wikipedię czy doktora Googla  :blink: .Przecież pisałem nieraz a ostatnio parę dni temu.piszcie co przetestowaliście na własnej skórze  ;) .Co do listwy to mamy w Niemczech i Austrii kilkanaście firm,które się tym zajmują i tylko 2 robią porządne rzeczy,resztę można wrzucić w śmietnik i tą wcześniej rozpowszechnioną u nas też.Problem jak już zauważyłeś to odpowiednia moc,u mnie 348 W/m przy temp. zasilania 60 st. i to przy systemie 1 rurowym prostym do montażu i regulacji,co w zupełności wystarcza,zobacz sobie na w.w. firmę v.. i innych, wszystko cienkie rurki max. 18 mm.,nawet są z 12 mm.,co to ma ogrzać?,chyba dom pasywny :D .Ta kosmiczna prędkość tej strugi (jesteś znowu w błędzie) jest poniżej 0,2 m/s,co skutkuje brakiem zasysania powietrza z podłogi,w przeciwieństwie do konwektorów.Ta struga powietrza nigdy nie dociera do sufitu,a powoli miesza się z powietrzem w danym pomieszczeniu,gdyby było inaczej byłby to zwykły konwektor.Że nie należy ustawiać mebli na ścianach zewnętrznych to małe dzieci wiedzą,to powiedz mi jakie to ogrzewanie jest, że mu to nie przeszkadza?Na pewno nie podłogówka na której nawet kuchni na ścianach zewnętrznych nie postawisz żeby nie zapleśniała,dla listwy żaden problem,nawet obudowy nie potrzeba,wystarczy w blacie wyciąć otwór szer. kilku cm. i pleśni z tyłu brak kolego.Koszt budowy zbliżony do podłogówki,każdy lut,przeciek,awaria od razu widoczny,naprawa to pikuś,reakcja na zmianę zapotrzebowania ciepła,błyskawiczna,a ty mówisz że że ci inwestor powiedział że to nic nadzwyczajnego?To zrób mu podłogówkę albo konwektory  :D .Widzisz sambor jeśli chodzi o ogrzewanie IR i palenie drewnem stary kupfer się na plewy nie nabierze  ;) .Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 .Widzisz sambor jeśli chodzi o ogrzewanie IR i palenie drewnem stary kupfer się na plewy nie nabierze  ;) .Pozdrawiam.

Oj jeszcze ci duużo brakuje.

Ale kilka lat na tym forum to może coś z ciebie wyrośnie. :D  :D  :D

 

Widzę że się przebranżowałeś - kiedyś byłeś "specem od palenia węglem" :P w GS

 

A link do Wikipedii podany był aby było wiadomo o jakie zjawisko chodzi.

 

Na ogrzewaniu podłogowym nie stawia się stałych mebli -prawidłowo powinno być tak zaplanowane aby nie grzało pod szafkami.

A na ścianach zewn kuchni mam zabudowę do 2 m i nic mi nie pleśnieje - to już problem z wilgocią ścian i wentylacji samych pomieszczeń a u mnie tego nie ma.

 

Podobne listwy sam niestety testowałem, nie pamiętam już jakiego producenta i dopiero przy zasilaniu ponad 70C prawidłowo ruszyły, a kocioł był kondensacyjny  :angry: 

Po prostu był projekt i ten projekt realizowałem, nie wnikając w szczegóły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No no nie pozwalaj sobie za dużo ekspercie,bo znowu dałeś ciała z prędkością efektu Coandy,tak jak z paleniem węgla w GS o którym nie masz zielonego pojęcia,bo go nigdy nie miałeś jak i większości rzeczy które tu na trzaskałeś  w tych tysiącach postów .Po co pisać własne teorie i bzdury zaciągnięte z netu kolego  :angry: ,nie lepiej napisać coś konkretnego przetestowanego podpartymi zdjęciami a wkrótce filmami.Uważasz się za najmądrzejszego to twoja sprawa :D .I co testowałeś listwy i nic nie wyszło?,biedny sambor,trzeba było dobrze poszukać nabrać wiedzy,znać niemiecki i wydać trochę więcej pieniędzy,bo to co robi i sprzedaje firma variotherm jest o dupę po tłóc i sama sobie taką reklamę robi,zresztą i tak to mają gdzieś,bo na innych ogrzewaniach lepiej zarabiają,ale chyba nie czytałeś dokładnie poprzedniego postu.Montownie kotła kondensacyjnego do listwy to tak jak PC do grzejników,nie ma prawa poprawnie funkcjonować.Może jak dobijesz do 20000 postów to się wyrobisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno się do głupot ustosunkować :

Poczytaj temat o grubości warstwy , i wyciągnij z tego wnioski.

W kotle GS problemem jest nie ilość zasypu, lecz jego jakość i wielkość kawałków węgla - a nie miału! o którym z uporem pisałeś.

W GS paliłem w czasach jak jeszcze na składzie było porządne paliwo i koks w normalnej cenie, później już przestało mi to się podobać,

 

Co do mojej przygody z tymi listwami to pewnie czytałeś, że to była realizacja jakiegoś projektu , podpisanego przez osoby upoważnione i zleconego przez Inwestora w tym kształcie jaki był na papierze.

I jak widzisz projektant dał ciała, ja swoje zrobiłem, zapłacili i co więcej.

A efekt Coady jest głównie  stosowany w wentylacji - gdzie są dużo większe prędkości przepływów, z resztą wymuszane mechaniczne

 

Natomiast przestań się niezdrowo podniecać dymem ze komina - to przecież zwyczajne , jak się dobrze spala to tak musi być

Poniżej fot mojego komina z poprzedniego sezonu , palone podłym drewnem z palet, temp -na zewn -10C , a na ciepłomierzu 19kW, temp spalin na czopuchu 150C.

I czy to coś nadzwyczajnego - to norma.

 

jak już na temacie kotła na paliwa stałe jesteśmy to przestań wciąż pisać o załadunku w litrach, tylko napisz ile 1 załadunek waży (w kg), wtedy łatwiej coś ocenić.

 

Chyba że te litry to ci przeszły z innej dziedziny :D  :P

post-18578-0-24399200-1419928831_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten odgromnik to w jakim celu? Dach ceramiczny a i tak najwyższym punktem z na tym zdjęciu wychodzi, że są anteny.

Te listwy poniżej komina to na panele fotowoltaiczne czy solary?

Kolega kupfer strasznie dzisiaj pobudzony :) i ogólnie na forum jakaś napina panuje..... czyżby coś mnie ominęło :) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jaki odgromnik , to antena radiowa UKF, maszt jest podłączony do odgromówki, zestaw anten jeszcze stawiany do analogowej TV, dlatego są dwie na TV+ UKF.

 

Te listwy to oryginalne mocowanie solarów płaskich Wolfa, ale niestety Wolf przed zakupem reszty podniósł cenę, więc czekam na obniżkę :)

 

Nie wiem , ale ja ostatnio więcej w koszu przebywam,niż gdzie indziej.

I lekturę trzeba od kosza zaczynać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie są przepisy wykonawcze inst odgromowych, np ten dach stał prawie rok bez anten TV, i nie wiadomo gdzie anteny będą - ( mam oprócz tego komina jeszcze 2 inne), więc co teraz mam obciąć te pół metra drutu :wacko:

Jak dojdą panele to trzeba będzie powiększyć strefę chronioną o te panele - wtedy potrzeba będzie kilka iglic 1,5m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piastun, chyba sambor coś bardziej pobudzony,bo dzisiaj wszystkich opierdziela  ;) .Sambor ładne zdjęcie,a te plamy na kominie to taki klinkier,czy za niska temp. spalin  :) ,tylko się nie denerwuj,pytam bo tak to wygląda.Pozdrawiam.

Bez nerwacji - wszystko jest OK.

 

Komin jest ceramiczny, jak już pisałem w innym temacie ocieplony do "czapki".

Na zewnątrz nie jest cegła klinkierowa, tylko oklejone klinkierową płytką elewacyjną grubości 8mm.

Te "plamy" to cienie z dymu.

Poniżej inne zdjęcie z tej samej sesji fot i plam już nie ma.

Pozdr.

post-18578-0-33781600-1419960614_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwracam się do Was jeszcze z jedną kwiestią = obliczeniami.

Zakładając, że mój dom ma powierzchnie 70m2 i zapotrzebowanie na ciepło 100W/m a bufor mam 800l nagrzany do 80C to na ile czasu wystarczy mi ciepła z buforu ? Ogrzewanie grzejnikowe. Proszę o rozpisanie jak to wyliczyć ?

 

Z góry dzięki , Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem od siebie. Piwnica grzana na 15stopni 74 m2, parter na 21-22 stopnie 74 m2, mały pokook na strychu 9 m2 19-20 stopni, dwa bufory 600+750litrów starcza jak na -6

do -9 na dobę + palenie ok.5-7godzin. do temp. 72-80 stopni zależnie od warstwy.

 

Kaloryfery dostają temp. 48-50 stopni

 

Dom stary ale ocieplony styro 10cm i na strychu nieogrzewanym 18cmwełny

 

Acha piec też jest w pewnym sensie buforem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.