Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ogrzewanie Olejowe Zastąpić Pelletem?


Rekomendowane odpowiedzi

Hallo

Mam pytanie do wszystkich, którzy orientuja sie w temacie...Niedawno kupiłam dom 240 m2 , w ktorym jest ogrzewanie olejowe...Mysle nad przeróbką...z wiadomych przyczyn....Hmmm pellet? Ostatnio był u mnie gość, który własnie wspomniał o takowym właśnie paliwie jakim jest "pellet"...I jeszcze jedna kwestia...Jakie czesci z olejowego zostana , a jakie trzeba bedzie dokupic? Hmm..., no i jaki byłby koszt czesci, i jaki robocizny..? Moze, ktoś miał podobną sytuację i moze ma juz jakies kalkulacje, wyliczenia, przeliczenia...Jestem z górnego sląska....Bardzo prosze o opinie osoby, który temat juz "liznęły" i wiedzą co i jak....Z góry dziekuje za wpisy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli kocioł bedzie się nadawał to trzeba wymienić palnik na peletowy - dobrze jest też lekko zmodernizowac instalację dorobić zasobnik na pelet. Zostanie palnik olejowy zbiornik na olej itp. A można też wywalic kocioł olejowy i zainstalowac typowego peleciaka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto by sprawdzić jaki kocioł olejowy masz w piwnicy: stalowy czy żeliwny? Ile ma lat? Bo jeśli stalowy i ma z 15 czy 20 lat to może lepiej od razu wymienić cały kocioł. Jeśli kocioł jest w miarę młody, a jeszcze lepiej żeliwny to wymienić sam palnik na peletowy. Do palnika potrzebny jest jeszcze zbiornik na pelet i podajnik przenoszący paliwo ze zbiornika do palnika. Niektóre palniki mają w zestawie podajniki i sterowniki, a zdarzają się też golasy gdzie wszystko trzeba dokupić oddzielnie. Jeszcze jedna istotna sprawa, na którą trzeba zwrócić uwagę przy adaptacji kotła olejowego do pracy na pelecie to łatwość otwarcia kotła do czyszczenia. Z peletu zostaje trochę popiołu i pewnie raz w tygodniu trzeba będzie ten popiół wybierać i przy okazji przeczyścić wnętrze kociołka. Niektórzy przy takich przeróbkach dorabiają lub przerabiają przednią pokrywę kotła, dorabiają dodatkowe drzwiczki itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony popatrz na ceny - palnik z podajnikiem i zasobnikiem to ok 9 -10tys.

Czyli równowartość ok 2000l oleju opałowego.

Zastanów się czy to się opłaca?

Dobrego pelletu też spalisz za kilka zł - ja spalam w podobnym domu , w sezonie zimowym 3,0-3,5 ton pelletu Lava stelmet - po ok 930zł/t. - czyli 2800-3300zł

 

Pozdr.

 

Może wymienić kocioł na olejowy , tylko nowszej konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem skąd takie ceny? Biorąc z internetu ceny Kostrzewy lub Ecofire, komplet nie powinien kosztować więcej niż 5 tysięcy. Niewiele drożej palniki Biawar/Nibe. Może trochę więcej gdy weźmiemy palnik z automatycznym odpopielaniem. Do tego oczywiście dojdzie robocizna, ale przy wymianie kotła też trzeba będzie za robociznę doplacić. Jeśli chce się zaoszczędzić można nie kupować zasobnika na pelet tylko wykorzystać zastępczo chociażby metalową czy plastikową beczkę 200l . Używaną mozna dostać za kilkadziesiąt zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do kotła olejowego nie każdy palnik pelletowy pasuje.

Palnik na wymianę powinien mieć wymiar taki jak palnik olejowy.

Cena jaką podałem jest na kolanie policzoną ceną za palnik Viking Bio , podajnik i zasobnik na pellet.

Ceny oparte na stronie podanej w poście #3.

Ja sam chciałbym zobaczyć jak "serwis" kostrzewy montuje swój palnik w moim Wolfie CNK25 :D , w żeliwnej pokrywie o grubości do 2cm, zdrowia życzę.

W wyliczaniu zapomniałeś o palnikach prod Pellas - te akurat pasują do kotłów olejowych.

Pozdr.

 

PS

Może wytłumaczysz jak ma działać automatyczne odpopielanie w kotle o zamkniętej komorze, takie są w większości kotłów gazowo/olejowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za Pellasa. W kwestii odpopielania miałem na myśli odpopielanie palnika. Sam nie palę peletem, ale czytałem że to przydatna rzecz gdy paliwo jest nienajlepszej jakości. Montaż prostokątnego palnika w miejsce okrągłego to kłopot, ale też zależeć będzie od kotła. Może zamiast rzeźbić w żeliwie prościej bedzie dorobić całą , nową , stalową pokrywę z łatwo otwieranymi drzwiczkami? Tak dla przykładu: mam w piwnicy dogorywającego olejaka Schafer. Gdyby w nim montować palnik trzeba by przerobić drzwiczki. Aktualne przykręca się na kilka śrub M10, a zawias podtrzymujący jest bardziej serwisowy niż użytkowy. O przydatności palnika do kotła olejowego będzie decydował nie tyle kształt końcówki palnika co kierunek wyjścia płomienia. Powinien być do przodu, podobnie jak w palnikach olejowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Witam ostatnio miałem przyjemność testować 2 palniki na pelet. Moc cichewicz I skiepko uni.Oba palniki fajnie się sprawdzały. W skiepko jest system samoczyszczacy ale na moje oko bardziej pomocny jest dla spiekow. W palniku moc mimo że nie ma systemu czyszczenia świetnie radzi sobie z peletem i palnik był czysty a czyszczenie było podmuchem powietrza.

Jedno jest pewne dla węgla to raczej to nie jest zagrożenie. No chyba że ktoś chce wydać więcej kasy ale mieć luz. A ci co pala gazem, olejem czy juz nie pisze ze prądem to będą zadowolenia. Dlatego polecam pellet wszystkim co mają inne źródło ciepła jak węgiel czy drewno. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Palnik KIPI, który mam kosztuje poniżej 5tys, działa dobrze na pellecie za 900 zł i tym za 600 zł, jedyny problem to średnica palnika, która jest większa niż palników olejowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witaj @Szakarl

 

Nie wiem czy juz sie na cos zdecydowałes.

Jak pisałem  miałem przyjemnosc testować 2 wyzej wymieniione palniki.

 

Zwróc uwage na bardzo wazny aspekt przy doborze palnika jakim jest system czyszczący lub jego brak.

Oba palniki które testowałem miały system ale znacząco sie od siebie rózniły.

 

W Palniku Cichewicza system czyszczacy był realizowany podmuchami powietrza a w Skiepko mechaniczne zrzucanie popiołu z palnika.

 

Testowałem na kipeskiej jakosc i pelletu by sprawdzic który system bedzie bardziej efektywny itd.

 

W moim przypadku Podmuchy powietrza okazały sie lepsze bo mocne podmuchy zrzucały popiół z palnika a w skiepko było tak ze o ile radził sobie z spiekami to luzny popiół zbierał sie na koncu (zaznaczyłem Ci czerwona ramka) i trzeba było recznie zrzucac to.

Z dobrym pelletem kazdy palnik na runku sobie swietnie da rady tylko z tymi gorszymi pelleteami moze byc róznie.

 

Wez pod uwage też Moc palnika w stosunku do mocy kotła. Za mały moze powodować ze palnik bedzie non stop próbowałe dojsc do temp zadanej a nie bedzie potrafił i spalanie drastycznie wzrosnie. W sytuacji odwrotnej jak masz za duzy palnik palnik szybko osiagnie temp. zadana i sie wygasi by za chwile znow ruszyc - kilku godzinna praca palnika bedzie równa kilkunastom rozpalenia palnika a to bez sensu rozpalanie choc trwa krótko pobiera s sieci nawet 700W no i zywotnosc zapalarki tez nie jest wieczna.

 

Jest jeszcze jedna wazna rzecz jak wielkosc komory załadunkowej. Ja mam kocioł Logica 27kW i mam duzo miejsca bo kocioł jest bardziej na długość niz szerokosc wiec z palnikiem nie ma problemu.

Zwróc uwage czy palnik bedzie gabarytowo dobrze "siedział" czy da sie drzwiczki otwerac by czasem go przeczyscic itd.

 

Jak bys miał jakies sugestie pytania pisz moze inni skorzystaja.

 

Zobacz sobie tak sa zrobione oba palniki:

 

 

post-57944-0-82194400-1397947200_thumb.jpg

post-57944-0-76797800-1397947207_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Kotła olejowego nie można przerobić na pellet. Według mnie w takich sytuacjach lepiej wymieć kocioł. Na rynku jest sporo producentów i bez problemu coś sie znajdzie, mogę polecić też coś z własnego doświadczenia. Stary zawsze można spróbować sprzedać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 11 miesięcy temu...

Ciekawe, że zawsze te osoby, które się o coś pytają, potem olewają temat i nie informują, na jakie rozwiązanie się zdecydowały. A to przecież mogłoby pomóc wielu innym osobom, które dokonują podobnych wyborów. ;) Też właśnie waham się nad wyborem pieca i dużo takich niedokończonych wątków…
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.