Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Pomoc W Ustawieniu Sterownika Tech 37


SLAIDERKA

Rekomendowane odpowiedzi

witam, jestem tu nowa. Mam ogromna prośbę do użytkowników o pomoc w konfiguracji sterownika.Mam od 2 dni nowy piec kotspaw miałowiec tłokowy moc 25 kw , wcześniej tradycyjny kocioł więc nie mam doświadczeń ze sterownikami.sterownik tech 37- obecne ustawienia to:tryb letni , zadana temp cwu 52 st, czas pracy 87 s, czas przerwy 1,25, siła nadmuchu 17, praca w podtrzymaniu 20 s, przerwa w podtrzymaniu 28 min, wentylator w podtrzymaniu czas pracy 10 s, czas przerwy 12min, moc przedmuchu 80. kupiłam bardzo dobrej jakości eko groszek, zauważyłam że w rury łączącej piec z kominem się dymi, piec i woda ma wyższa temp niż zadana 54, 55 st.- czy dobrze rozumuje ze w takim przypadku mam zmniejszyć ilość paliwa, czy zwiększyć czas przerwy, czy kopcenie to nie objaw za krótkich odstępów w przedmuchu?będę wdzieczna za wszelkie porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W kwetii ustawienia sterownika najlepiej pomógłby ci inny posiadacz tego typu kotła i sterownika. Wydaje mi się jednak, że to nie koniecznie kwestia ustawień. Piszesz, że kopci ci się z rury łączącej komin z kotłem, ale nie piszesz czy dzieje się to w trakcie postoju, pracy czy cały czas. Tak czy inaczej to masz nieszczelne połączenia na czopuchu i musisz je uszczelnić np. silikonem wysokotemperaturowym 1200 sC. Do sprawdzenia też drożność komina i siła ciągu.

 

Kołty na paliwo stałe mają tendencję do przeciągania temperatury, ponieważ ich bezwładność jest duża. Jest ona tym większa, im wyższa jest różnica mocy kotła do aktualnego zapotrzebowania energii cieplnej po stronie odbioru. Jeśli włączona jest opcja LATO, to po stronie odbioru masz tylko boiler i kocioł tak naprawdę "nie ma co robić" i gdy osiągnie nastawioną temperaturę, rozgrzany od paleniska płaszcz jest jeszcze stosunkowo długo silnie rozgrzany, windując temperaturę powyżej zadanej. Najwyższe przeciąganie temp będzie w okresach braku rozbioru wody ciepłej z boilera, ponieważ nie będzie on przejmował od kotła żadnej energii.

 

Fakt przeciągania temperatury CWU to już sprawa budowy układu. Musiałabyś ją opisać lub wkleić foto. Jeżeli jest osobna pompa CWU i dodatkowo pompa ta posiada obejście grawitacyjne, to "psuje" ono ideę sterowania temperaturą zadaną w boilerze. W sytuacji gdy sterownik kotła odczyta z czujnika osiągnięcie temp zadanej w boilerze, to wyłącza pompę CWU, jednak jeśli jest przy tej pompie grawitacyjny zawór różnicowy, to w chwili wyłączenia pompy otwiera się grzejąc dalej boiler do temperatury kotła. Podobnie dzieje się gdy pompa CWU nie ma zaworu zwrotnego sprężynowego. Sprawdź też czy nie wypadł czujnik temperatury boilera lub czy nie jest zamontowany za nisko na zasobniku CWU.

 

W ustawieniu sterownika musisz dążyć do takich ustawień, aby żar utrzymywał się w okolicy otworów nadmuchowych, nie cofał się w kierunku tłoka oraz nie spadał do popielnika. W dwa dni tego nie ogarniesz a z nadejściem zimy lub przy zmianie opału będzie niezbędna korekta. Hasło "bezobsługowy kocioł" ukuto na potrzeby marketingu i ma to niewiele wspólnego z praktyką. Mimo to jak nabierzesz doświadczenia docenisz komfort i słuszność wymiany starego kotła.

 

Mam nadzieję, że instalator zrobił ci "szkolenie" i zaoferował pomoc w opanowaniu sterownika.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.