Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sterownik Do Dakon Dor20 - Co I Jak?


Amanda

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Ostatnimi czasy, z uwagi na potrzebę i pod wpływem niniejszego tematu, stałem się posiadaczem, a niedługo także i użytkownikiem, kotła Dakon DOR20.

Kocioł używany, po małym przebiegu (ok, 1,5 sezonu) z dobrym lakierem ;-)

Jako że nie mam dwóch lewych rąk, zapewne zastosuję w nim opisywane modyfikacje i usprawnienia (tzw hajctunnig).

Kocioł będie zamontowany w budynku, który zamieszkują dwie starsze osoby, a ja średnio raz dziennie tam zaglądam.

W związku z powyższym zamierzam wyposażyć kocioł w elementy automatyki i możliwość zdalnej kontroli/sterowania (via SMS/WWW).

Potrzebny jest więc kumaty sterownik z możliwością komunikacji z np PC. Na rynku albo nie ma takowych albo ich cena sięga otchałni kosmosu.

Znalazłem gościa który podjąłby się zmajstrowania takowego za sensowne pieniądze (pod warunkiem, że nie będę przeginał z wymyślaniem jego możliwości;-) )

Teraz pozostaje kwestia przygotowania możliwości i zasad pracy ustrojstwa. Przygotowałem wstępne założenia i prosiłbym o ew sugestie co zmienić/dodać/usunąć.

Pomału zaczynam sie "zakręcać" w tych zawiłościach/zależnościach

 

Wyjścia:
- pompa CO
- pompa CWU
- pompa obiegu kotłowego (opcja)
- miarkownik/dmuchawa - (załącz/wyłącz + ew sygnał PWM ?)
- silnik rusztu
- zawór 4D

Czujniki:
- temp Wyjścia TWy
- temp Powrotu TPo
- temp CWU TCwu
- temp CO (za zaworem 4D) TCo
- temp pokój TPk
- temp zewn. TZe (chyba tylko jako odczyt/rejestracja do analizy/ststystyki na PC)
- temp Spalin (?) TSp (opcja)

Stałe/zmienne:
TZCo - zadana temp za zaworem 4 drog. (może być zależna od TPk)
TZKo - zadana temp kotła
4Ds - czas pełnego otwarcia/zamknięcia zaworu 4D

Zadania extra:
- Zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła - przekroczenie temperatury maksymalnej(95st ?) lub uszkodzenie czujnika
(ew. brak jego odczytu), powoduje kontrolowane zatrzymanie procesu palenia otwarcie na max zaworu 4D, uruchomienie
pompy CO, CWU.
- Automatyczny powrót do pracy po zaniku zasilania – po powrocie napięcia regulator bada stan kotła i podejmuje
decyzję o rozpoczęciu pracy lub przejściu do wygaszenia.



1. Załączenie pompy CWU:
- TWy > 35 stC (regulowana 25-45 ?),
- TWy-TCwu >= 5stC (regulowane 0-10 ?)

2. Pompa CO:
- załączona:
* włączony tryb "Grzanie CO"
* if TWy >= TZCo
* zawór 4D otwarty (choćby minimalnie)

* if "Grzanie CO" jest wyłączone - okresowe załączenie na np 30s co 1x/7dni

3. Pompa obiegu kotłowego
- if TWy > 50 st && TPo < 45 st (regulowane 40-65 ?)

4. Silnik rusztu - podanie impulsu (1-5s ?)
- Tryb1:
* gdy TWy spadnie o 5 st poniżej zadanej (regulowane) i nie wzrasta w ciągu 10 min (regulowane - 5-20 ?)
* lub gdy TWy spadnie o 8 st poniżej zadanej (regulowane)
- Tryb2 co 30 min (regulowane 10-180min ?)

5. Zawór 4D.
- Tryb "Grzanie CO" wyłączony - impuls "Z" na zamkniecie zaworu (4Ds)
- Tryb "Grzanie CO" włączony sprawdzany co 3 min (regulowane 1-15min ?)
* if TWy > TCo - impuls "O" - otwarcie zaworu (4Ds)
* if TCo < TZCo - impuls "O" 10s
* if TCo > TZCo - impuls "Z" 10s
* if TWy > 95 st - impuls "O" 4Ds - całkowite otwarcie zaworu (zabezp przed zagotowaniem)

6. Miarkownik/dmuchawa
- TZKo = TWy - stop/wyłącz
- TZKo - TWy > 5 (regulowane 2-15 ?) - start/załącz
? - Możliwe sterowanie dmuchawy - wyjście sygnału PWM do sterowania układem wykonawczym?

* Sterownik powinien mieć własny zegar czasu (daty ?)
* Możliwość komunikacji z PC (możliwość odczytu/rejestracji temperatur, zmiany nastaw, itp)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odważny z ciebie człowiek. Zostawiać kociołek pod ,,nadzorem" starszych osób i ładować do niego nie do końca sprawdzony w działaniu sterownik. Czy masz pewność, że starsze osoby nie zmajstrują czegoś na diabła przy kotle? Czy chociaż kocioł będzie pracował w układzie otwartym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:P

Miło, że poruszasz problem bezpieczeństwa i mojej lekkomyślności, chciałbym Cię jednak uspokoić - zdaję sobie sprawę, że zagrożeń.

Instalacja pracuje i będzie pracować w układzie otwartym.

Piszesz że sterownik nie sprawdzony, no fakt, ale czy mam 100% pewność do działania sterowników dostępnych na rynku? Na pewno będą konieczne poprawki oprogramowania sterownika, nie da się zrobić czegoś od razu bezbłędnie.

Założenia pracy sterownika są "na wyrost", nie będę co jakiś czas będę biegać do gościa żeby mi coś dorobił/zmienił. Możliwe że nie wykorzystam wszystkich zakładanych funkcji/możliwości.

Zakładam też, że wdrożenie sterownika będzie stopniowe i pod moim nadzorem, np najpierw same czujniki temperatur, później pompa CO, itd

Oczywiście biorę też pod uwagę nieobliczalność zachowań tambylców :)

Z reguły od owego budynku jestem w odległości kilku km, więc zawsze mogę w max kilkanaście minut tam dotrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

- Automatyczny powrót do pracy po zaniku zasilania – po powrocie napięcia regulator bada stan kotła i podejmuje

decyzję o rozpoczęciu pracy lub przejściu do wygaszenia.

Nie jestem specem od automatyki, ale napiszę co mi się nie podoba. Jak sterownik po restarcie miałby rozróżnić czy kocioł akurat się rozpala czy dopala?

 

5. Zawór 4D.

- Tryb "Grzanie CO" wyłączony - impuls "Z" na zamkniecie zaworu (4Ds)

- Tryb "Grzanie CO" włączony sprawdzany co 3 min (regulowane 1-15min ?)

* if TWy > TCo - impuls "O" - otwarcie zaworu (4Ds)

* if TCo < TZCo - impuls "O" 10s

* if TCo > TZCo - impuls "Z" 10s

 

Nie bardzo potrafię zrozumieć filozofię sterowania zaworem: czy zamierzasz podawać impulsy o czasie trwania 10s na siłownik zaworu 4D? Czemu akurat 10s, a nie wartośc regulowana? Gdzie zamierzasz mierzyć temperaturę Tco? Jeśli gdzieś blisko zaworu to takie sterowanie może spowodować migotanie, otwieranie i zamykanie co chwila. Czy nie lepiej oprzeć się w takim sterowaniu o temperaturę w ogrzewanych pomieszczeniach i dodatkowo o temperatury w obiegu CO. Chodzi o bezwładność całego układu. Trzeba dać trochę czasu na reakcję obiegu i zmiany temperatur i dopiero podejmowć następne działanie. Może warto by też dodać do zestawu mierzonych parametrów temperaturę powrotu z CO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Amanda, na taki sterownik to by pasowało osobny temat założyć, bo temat jest baaaardzo obszerny i nieszczególnie związany akurat z Dakonem.

Tak na szybko to zapodam pewne uwagi do rozważenia (wybiórcze, nie znaczy że reszta mi pasuje):

1. Sterowanie 4D

Przydatny parametr (stała) Temp-co-max (nigdy nie puszczamy więcej na instalację, bo np. podłogówka to 55C itp)

Czas otwarcia/zamknięcia 4D niepotrzebny, komplikacja niewiele dająca. Siłownik 4D ma mieć wyłączniki krańcowe i normalnie sterujemy impulsami czasowymi wg ustawialnych parametrów:

czas przerwy między pomiarem T-co (stała użytkownika) 20s

histereza T-co (stała użytkownika) 2K

czas impulsu (zmienna obliczana przez sterownik, np. zależna proporcjonalnie od odległości T-co oraz T-co-zad) Ta zmienna jest chyba najważniejsza w całym sterowaniu 4D.

 

2. Zabezpieczenie przed zagotowaniem:

Wykorzystać parametr Temp-co-max

Jeżeli zagotowanie to T-co-zad=Temp-co-max

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na taki sterownik to by pasowało osobny temat założyć

Faktycznie zapowiada się ciekawie i nieszczególnie pasuje do bieżącego tematu - poprosiłem marcina by wydzielił oddzielny temat

 

 

czy zamierzasz podawać impulsy o czasie trwania 10s na siłownik zaworu 4D? Czemu akurat 10s, a nie wartośc regulowana?

Te 10s to bardziej jako przykład.

Nie wiem jak byłoby najlepiej ale tak sobie wykombinowałem (być może błędnie) że że czujnik temperatury obiegu CO będzie zamontowany w pewnej odległości od zaworu 4D - ok 2 m. Sterownik co jakiś okres czasu (kilka minut?) będzie dokonywał odczytu tej wartości i w zależności czy wartość ta jest zgodna z zadaną będzie przymykał zawór 4D lub go otwierał o pewien kąt (9-10st ?). Im bliżej wartość temperatury obiegu CO będzie zbliżona do wartości zadanej tym kąt (a więc i czas pracy siłownika) będzie mniejszy.

 

Może warto by też dodać do zestawu mierzonych parametrów temperaturę powrotu z CO.

Jest - TPo

 

Przydatny parametr (stała) Temp-co-max (nigdy nie puszczamy więcej na instalację, bo np. podłogówka to 55C itp)

Może i przydatny choć w moim przypadku raczej nie - nie mam podłogówki. Ale OK sądzę że nie zaszkodzi go przyjąć, najwyżej ustawię go sobie na 90 (95)st

Czas otwarcia/zamknięcia 4D niepotrzebny, komplikacja niewiele dająca.

Hmm, zauważyłem że sterowniki na rynku posiadają taki parametr do przyjęcia i uważam również że ma to sens. Owszem siłownik ma krańcówki, ale nie czujnika aktualnego położenia a na podstawie sumy użytych czasów można (z grubsza) określić jego aktualne położenie i w zależności od potrzeby przymknąć lub otworzyć. Zakładam również że po starcie lub niepewności co do jest stanu siłownik będzie też "resetowany" tzn doprowadzany do stanu "zamknięty" i dopiero od tej pozycji przestawiany w odpowiednie położenie..

czas przerwy między pomiarem T-co (stała użytkownika) 20s

czy to nie za mało? Układ wodny instalacji posiada dosyć dużą bezwładność więc sądzę że nie częściej jak 1 min a może i więcej

histereza T-co (stała użytkownika) 2K

2K? literówka? bardziej 2 st - ?

czas impulsu (zmienna obliczana przez sterownik, np. zależna proporcjonalnie od odległości T-co oraz T-co-zad) Ta zmienna jest chyba najważniejsza w całym sterowaniu 4D.

OK, uwaga jak najbardziej słuszna.

 

T-co-zad powinna się obliczać na podstawie temp. pokoju oraz temp. zewnętrznej

wg temp. pokoju OK

Możesz wyjaśnić mi jak uwzględniać temp zewn.? Jakoś nie bardzo jestem przekonany do korzystania z temp zewnętrznej - np w pokoju ma być 21 st i tyle, co mnie obchodzi ile jest na dworze? Sterownik ma tak "kręcić" dostępnymi parametrami by to utrzymać. :D

 

Dzięki za dotychczasowe uwagi/sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może i przydatny choć w moim przypadku raczej nie - nie mam podłogówki. Ale OK sądzę że nie zaszkodzi go przyjąć, najwyżej ustawię go sobie na 90 (95)st

Temp. maksymalna c.o.

Jej sie w zasadzie nigdy nie ustawia na 90C, bo układ może gotowania nie wytrzymać i nie od tego on jest, żeby przyjmować gotującą się wodę. Nawet jak nie ma podłogówek, to więcej niż 75-80 nie powinno sie tam puszczać, chyba, że specjalistycznie wykonany jest pod gotującą się wodę.

Fundamentalnie gotowaniem ma się zająć inna część układu (np. naczynie przelewowe).

 

Hmm, zauważyłem że sterowniki na rynku posiadają taki parametr do przyjęcia i uważam również że ma to sens. Owszem siłownik ma krańcówki, ale nie czujnika aktualnego położenia a na podstawie sumy użytych czasów można (z grubsza) określić jego aktualne położenie i w zależności od potrzeby przymknąć lub otworzyć. Zakładam również że po starcie lub niepewności co do jest stanu siłownik będzie też "resetowany" tzn doprowadzany do stanu "zamknięty" i dopiero od tej pozycji przestawiany w odpowiednie położenie..

Co daje znajomość aktualnego położenia zaworu w tak nieokreślonym środowisku (nieznane opory hydr.=przepływy w poszczególnych gałęziach obwodu)? - nic.

Ci co tak robią do tego typu układów to nie wiedzą co robią, coś gdzieś widzieli i się tym katują a użytkownikom nakazują podawać w parametrach czasy zamknięcia zaworu itp.

Zawór ma ustawić żądaną temperaturę i ma do tego adekwatne narzędzia: pomiar, histereza oraz impulsy góra dół (te należy odpowiednio dobierać i obliczać!). Wystarczy i nic więcej nie trzeba.

Piszesz o "aktualnym położeniu". To jest do niczego nie potrzebne i w dodatku nieprzydatne. Mamy przecież "pomiar aktualnej temperatury c.o." i to jest właśnie aktualne położenie.

 

czy to nie za mało? Układ wodny instalacji posiada dosyć dużą bezwładność więc sądzę że nie częściej jak 1 min a może i więcej

 

2K? literówka? bardziej 2 st - ?

stała użytkownika=parametr ustawiany przez użytkownika, tu 20s to default ale do zmiany wg potrzeb

2K=2 Kelviny, podaję tak gdy chodzi o temp. względną np. różnica temperatur

 

wg temp. pokoju OK

Możesz wyjaśnić mi jak uwzględniać temp zewn.? Jakoś nie bardzo jestem przekonany do korzystania z temp zewnętrznej - np w pokoju ma być 21 st i tyle, co mnie obchodzi ile jest na dworze? Sterownik ma tak "kręcić" dostępnymi parametrami by to utrzymać. :D

Przykład:

Gdy -15 na zewnątrz to na grzejniki musisz puścić 65C lub więcej inaczej żadne kręcenie nie pozwoli uzyskać 21C w domu.

Czy to znaczy, że gdy na zewnątrz +5 to na grzejniki ma iść 65C?

Trzeba to zmieniać w zal. od temp. zewn., ale jak, ręcznie?(nie - mamy przecież sterownik)

 

Poczytaj też o krzywych grzewczych i sterowaniu pogodowym.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temp. maksymalna c.o.

Jej sie w zasadzie nigdy nie ustawia na 90C....

OK. Temp. maksymalna c.o. to świadoma maxymalna temp puszczona w instalację

Pisząc o tej stałej miałam bardziej na myśli stan awaryjny - temperaturę przy której powinno nastąpić "wszystko" co nie doprowadzi do zagotowania (a oczywiście jak już się zagotuje to naczynie przelewowe itp).

 

 

Co daje znajomość aktualnego położenia zaworu w tak nieokreślonym środowisku (nieznane opory hydr.=przepływy w poszczególnych gałęziach obwodu)? - nic.

OK, ale parametr/wartość czasu pełnego zamknięcia/otwarcie zaworu potrzeba jest chociażby do określenie długości impulsu by zamknąć zawór przy starcie/restarcie. Z reguły siłowniki mają czas 90s, ale trafiają się i z innymi czasami więc...

 

 

Przykład:

Gdy -15 na zewnątrz to na grzejniki musisz puścić 65C lub więcej inaczej żadne kręcenie nie pozwoli uzyskać 21C w domu.

Czy to znaczy, że gdy na zewnątrz +5 to na grzejniki ma iść 65C?

Hmm, jak w mieszkaniu będzie +15 to niby czemu nie (by "podciągnąć" do tych 21)?

Przecież i tak temp w grzejnikach będzie zależna od różnicy pomiędzy zadaną w pokoju a faktyczną. Jak w domu będzie 20C to wiadomo że nie "pójdzie" w instalację 65C. Miałoby to sens gdyby szybkość zmian temperatur następowała w przeciągu bardzo krótkiego czasu rzędu kilkunastu/dziesięciu sekund, realnie to proces zdecydowanie dłuższy.

W wolnej chwili oczywiście poczytam o tych krzywych i ster pogodowym.

 

Jeszcze tak się zastanawiam na tym obliczaniem czasu impulsu dla 4D.

Czy koncepcja że jednorazowy maksymalny czas takiego impulsu (4Dsmax) to np 50% pełnego czasu otwarcia/zamknięcia (z reguły to chyba ok 90s) to dobre rozwiązanie?

A więc np gdy różnica temperatur T-co-zad - T-co = 10 to przyjąć że jest to 10% wcześniej określonego 4Dsmax czyli 10% z 45s = 4,5s (ew razy jakiś współczynnik np 2 - czyli 9s)

 

EDIT:

No nieco poczytałem o tym sterowaniu pogodowym i zrozumiałem z tego że chodzi (tak "na skróty") o ustawienie optymalnej/średniej wartości T-co w zależności od tego co za oknem by podtrzymać temperaturę w pomieszczeniach ( z uwzględnieniem strat związanych z "ucieczką" ciepła przez mury/okna/itp) w okolicach zadanej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

EDIT:

No nieco poczytałem o tym sterowaniu pogodowym i zrozumiałem z tego że chodzi (tak "na skróty") o ustawienie optymalnej/średniej wartości T-co w zależności od tego co za oknem by podtrzymać temperaturę w pomieszczeniach ( z uwzględnieniem strat związanych z "ucieczką" ciepła przez mury/okna/itp) w okolicach zadanej.

Właśnie o to chodzi.

Tak naprawdę to jest podstawowa zasada komfortowego ogrzewania budynków - grzejemy na bieżąco tyle ile w danym momencie budynek "pobiera", a to jest proporcjonalne do temp. zewn.

Branie pod uwagę temp. wewnętrznej/jej zmian jest jak najbardziej potrzebne ale tylko jako dostrojenie tej podstawy.

Dlatego 2 naraz.

 

Z tym przykładem - to dlaczego nie ma iść na instalację 65C gdy jest 20 a zadana 21? Jak jest -15 na zewnątrz to musi iść 65 (przykładowo, bo to zależy od mocy grzejników) bo inaczej nigdy do 21 nie dojdzie.

Za to jak na zewnątrz jest +5 to rzeczywiście przy 20 nie należy puszczać 65 lecz 45 na instalację.

 

 

Czas zamknięcia:

Po co zamykać zawór przy starcie/restarcie?

 

Obliczanie czasu impulsu:

Może być tak: Zakres 1-30s

Czas-impulsu=int(A+abs(T_co - T_co_zad)*P)

gdzie:

A - stały offset [0..20] np. 1 (integer)

P - współczynnik proporcji (odpowiednik P z algorytmu PID) [0..10] np. 0,5 (real lub po przemnożeniu integer)

 

Idea jest taka, że jak jesteśmy daleko od zadanej to obliczony impuls będzie dłuższy np. 15s a gdy bliżej to krótszy np. 2s

 

Jak chcesz zamknąć zawór to zadaną dajesz 4C i się zamknie w paru szybkich krokach albo można dać 180s impuls zamknięcia i tyle.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pompa c.o.:

Wydaje mi się za dużo warunków.

Widzę to tak:

P+co załączona gdy: T_wy > T_kotłą_min AND T_co_zad > 25

Tam jest taki problem, że nawet jak aktualna zadana co jest mniesza od T_wy to i tak pompa c.o. powinna chodzić (żeby do końca odebrać ciepło z kotła gdy wygasa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesteś THE BEST :D THX

A więc reasumując wyglądałoby to tak (na razie)

Wyjścia:
- pompa CO
- pompa CWU
- pompa obiegu kotłowego (opcja)
- miarkownik/dmuchawa - (załącz/wyłącz + ew sygnał PWM ?)
- silnik rusztu
- zawór 4D

Czujniki:
- temp Wyjścia TWyjsciaKotla
- temp Powrotu TPowrotuKotla
- temp CWU TCwu
- temp CO (za zaworem 4D) TInstalacjiCo
- temp pokój TPokoju
- temp zewn. TZewnetrzna (chyba tylko jako odczyt/rejestracja do analizy/ststystyki na PC)
- temp Spalin (?) TSpalin (opcja)

Stałe/zmienne:
TZadanaInstalacjiCo - zadana temp za zaworem 4 drog. (może być zależna od TPk)
TZadanaKotla - zadana temp wyjscia kotła
TZadanaPowrotuKotla - zadana temp na powrocie kotła
TInstalacjiCo_max - maxymalna dopuszczalna temp obiegu Co (za zaworem 4D)
Hist_Co - wartość histerezy o którą dopuszcza się zmiany TInstalacjiCo
Hist_Kotla - wartość histerezy o którą dopuszcza się zmiany TZadanaKotla (regulowane 2-15 ?)
Hist_Cwu - - wartość histerezy o która powoduje załączenie lub wyłącznie pompy CWU 5stC (regulowane 0-10 ?)
ImpulsRusztu - czas impulsu silnika rusztu
TZadanaCwu - zadana temp CWU
TMinCwu - teperatura przy której następuje ew załączenie pomy CWU (25-45 ?)
TMinKotla - temp. poniżej której następuje zatrzymanie procesu sterowania - wyłączenie sterownika (ew. przejście w tryb czuwania)
TGotowania - temperatura uruchomienia procedury zabezpieczajcej przed zagotowaniem np 80st

Impuls4D - int(A+abs(TInstalacjiCo - TZadanaInstalacjiCo)*P)
A - stały offset [0..20] np. 1 (integer)
P - współczynnik proporcji (odpowiednik P z algorytmu PID) [0..10] np. 0,5 (real lub po przemnożeniu integer)

Zadania extra:
1. Zabezpieczenie przed przegrzaniem kotła:
- jeżeli TWyjsciaKotla > TGotowania lub uszkodzenie czujnika
(ew. brak jego odczytu), powoduje:
* kontrolowane zatrzymanie procesu palenia (miarkownik/dmuchawa stop),
* otwarcie zaworu 4D by uzyskać TInstalacjiCo = TInstalacjiCo_max
* uruchomienie pompy CO, CWU.
* sygnał dźwiękwy/inna w miarę skuteczna sygnalizacja
* przy braku spadku TWyjsciaKotla poniżej 95st w ciągu np 5 min otwarcie zaworu 4D na maxa (systuacja awaryjna)
- Automatyczny powrót do pracy po zaniku zasilania – po powrocie napięcia regulator podejmuje
pracę wg stanu z przed zaniku napięcia

1. Załączenie pompy CWU:
if (TWyjsciaKotla > TMinCuw) && (TCwu < TZadanaCwu) && ((TWyjsciaKotla - TCwu) >= Hist_Cuw)
if (TWyjsciaKotla >= TGotowania) then (TZadanaCwu=70; TZadanaInstalacjiCo=TInstalacjiCo_max); Tłumaczenie: gdy temperatura wyjścia kotła jest równa lub
większa niż 80stC ustaw jako zadaną temp. CWU 70stC oraz ustaw jako zadaną temper. instalacji CO maxymalną dopuszczalną temperaturę CO.

2. Pompa CO:
- załączona:
* włączony tryb "Grzanie CO"
* if (TWyjsciaKotla >= TZadanaInstalacjiCo) && (TWyjsciaKotla > TMinKotla) && (TZadanaInstalacjiCo > 25)
* zawór 4D otwarty (choćby minimalnie - jak odczytać stan?)
* if "Grzanie CO" jest wyłączone - okresowe załączenie na np 30s co 1x/7dni

3. Pompa obiegu kotłowego
- if (TWyjsciaKotla > 50st) && (TPowrotuKotla < TZadanaPowrotuKotla) -> (TZadanaPowrotuKotla, wartośc regulowana 40-65 ?)

4. Silnik rusztu - podanie ImpulsRusztu (1-5s ?)
- Tryb1:
* if (TZadanaKotla - TWyjsciaKotla) >= 5 i nie wzrasta w ciągu 10 min (regulowane - 5-20 ?)
lub
* if (TZadanaKotla - TWyjsciaKotla) >= 8
- Tryb2 co 30 min (regulowane 10-180min ?)

5. Zawór 4D.
- Tryb "Grzanie CO" off/wyłączony - impuls "Z" na zamkniecie zaworu 4D (180s ?, mimo wszystko przydałaby się wartość czasu pełnego zamnkięcia/otwarcia zworu - czekać 3 min? np na zatwierdzenie/przyjęcie zmian w trakcie konfiguracji? )
- Tryb "Grzanie CO" on/włączony, sprawdzany co 3 min (regulowane 1-15min ?)
* if (TWyjscieKotla > TZadanaInstalacjiCo) && ((TZadanaInstalacjiCo - TInstalacjiCo) >= Hist_Co) -> impuls "O" otwarcie - time = Impuls4D
* if (TZadanaInstalacjiCo - TInstalacjiCo) >= Hist_Co -> impuls "O" otwarcie - time = Impuls4D
* if (TZadanaInstalacjiCo - TInstalacjiCo) <= 0 -> impuls "Z" zamkniecie - time = Impuls4D

6. Miarkownik/dmuchawa
if ((TZadanaKotla - TWyjsciaKotla) <= 0) -> stop/wyłącz
if ((TZzadnaKotla - TWyjsciaKotla) >= Hist_Kotla) -> start/załącz
? - Możliwe sterowanie dmuchawy - wyjście sygnału PWM do sterowania układem wykonawczym?
* Sterownik powinien mieć własny zegar czasu (daty ?)
* Możliwość komunikacji z PC (możliwość odczytu/rejestracji temperatur, zmiany nastaw, itp)

Objaśnienia dla niewtajemniczonych:
if - jeżeli
then - to, wtedy
&& - oraz
>= - większy lub równy

Całkiem niewykluczone że znów coś pokręciłem :P

Nie wiem jak toto zapisywać/przedstawiać by było czytelne dla wszystkich :wacko:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny temat, dobrze że jest oddzielny,

Jedno zastrzeżenie - max temp na kotle ( dopuszczalna) dla kotłów gazowych jest ograniczona do 90C, a tu kolega chce "ciągnąć" ją do 95C, ja proponowałbym max temp 85C, więcej nie potrzeba a w kotle jest duża masa paliwa i żaru, nawet przy całkowitym zamknięciu miarkownika , temp rośnie, po co ciągle gotować wodę?

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega (znaczy się ja) zweryfikował swoje początkowe poglądy i oczywiście zgadzam się z sugestią że jako maxymalną świadomą temp kotła (TGotowania) należy przyjąć 80 ew. 85st. Każda ew. większa wartość to próg uruchomienia procedury zabezpieczającej przed zagotowaniem ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Jako, że piec zamontowany, nadszedł czas realizacji sterownika.

 

W instalacji zastosowałem zawór 4D, pompę CO (za zaworem 4D) oraz pompę obiegu CUW i kotłowego jednocześnie.

Grzaniem wody w bojlerze zamierzam sterować poprzez zawór termostatyczny z głowicą elektryczną, a obieg kotłowy poprzez zawór bocznikujący bojler ustawiony doświadczalnie by było obiego po zamknięciu zawory przy bojlerze (po nagrzaniu CWU)

Tak się jeszcze zastanawiam, jak rozwiązać sprawę wykorzystania/zastosowania pompy obiegu kotłowego do grzania CWU w sterowniku.

Najprościej byłoby grzałkę głowicy podpiąć do wyjścia pompy CWU z tym że będzie grzało wodę w bojlerze do temp określonej przez TZadanaPowrotuKotla, choć na dobrą sprawę powinno w zupełności wystarczyć.

Any help/suggestion ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak się jeszcze zastanawiam, jak rozwiązać sprawę wykorzystania/zastosowania pompy obiegu kotłowego do grzania CWU w sterowniku.

Najprościej byłoby grzałkę głowicy podpiąć do wyjścia pompy CWU z tym że będzie grzało wodę w bojlerze do temp określonej przez TZadanaPowrotuKotla, choć na dobrą sprawę powinno w zupełności wystarczyć.

Any help/suggestion ?

Cześć,

Coś nie mogę pojąć o co chodzi. Jakbyś mógł to trochę przybliżyć, rozwinąć lub opisać innymi słowami, to byłoby prościej.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne :rolleyes: - może "zakręciłem" z lekka

 

Może rysunek rozjaśni co autor miał na myśli

 

(Tak dla ścisłości, rysunek poddany modyfikacji pochodzi ze strony - http://www.kotly-witkowski.pl/en/schematy-podlaczen)

post-701-0-92300000-1380010504_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grzałka to siłownik np coś takiego - http://allegro.pl/menred-silownik-elektrozawor-do-podl-m30x1-5-290-i3572612530.html

Sterownik miałby załączać lub wyłączać siłownik w zależności od temp. wody CWU w zbiorniku.

Jak się woda w zbiorniku nagrzeje będzie czysty obieg kotłowy, a dopóki woda w zbiorniku będzie miała niższą temp od wymaganej będzie rozbicie obiegu z pompy na CUW i kotłowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

treść wpisana usunięta ("zakręcenie" autora") :D

 

Ponadto należałoby rozważyć ładowanie CWU gdy temp na kotla będzie wynosiła np 40stC (poniżej progu załączenia obiegu kotłowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pod pompę cwu to nie bardzo, bo jak powrót będzie dogrzany całymi godzinami (4D może dać radę w niektórych warunkach), to cwu się nie nagrzeje.

Nie widzę tego inaczej jak osobne wyjście na siłownik, osobne na pompę.

W dodatku to wyjście na siłownik (i pompę też) trzeba zaprogramować jako różnicowe w stosunku do temp. kotła, czyli dodatkowy warunek załączenia, np:

If (TempKotla>TempCWU+2) then grzejcwu=TRUE else grzejcwu=FALSE

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli najprościej byłoby chyba dodanie opcji pracy pompy obiegu kotłowego jako "kotłowa/CWU" i ustalenie specjalnych parametrów dla niej.

Co do zależności załączania/wyłączania od różnicy temperatur to oczywiście - TAK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy robisz to na atmedze, ale dobrym pomysłem była by możliwość podglądu temperatury na kotle w domu, jak tutaj, zdalny wyświetlacz i funkcje alarmowe, tj. zbyt niskiej i zbyt wysokiej temperatury.

 

http://allegro.pl/re...3545429150.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.