Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Kotły Klavis, Vienybe, Buderus S111


robertus

Rekomendowane odpowiedzi

Witam pisze w sprawie doboru kotła do nowo wybudowanego domu, dobrze ocieplonego, 15 styropian sciany, 28 cm wełna, dach, itp, 126 m2 uzytkowej + garaz 30 m2, po zaczerpnięciu informacji zdecydowałem się na któryś z tych
1. http://sanitsystem.p...ciol-vienybe-10 (ktory rysunek odpowiada przekrojowi tego kotła ??)
2. dakon dor 12, buderus s111 12 kw czy tam junkers
3 http://www.kalvis.pl...cja=strony&s=27 - z tym ze przekrój kotła o mocy 8 kw jest juz mniej zachęcający bo wyglada prawdopodobnie tak http://www.kalvis.lt...en_52/362/k_2_8 czy się myle???

ten venybe jest drozszy od dakon dor ale ma mniejszą moc i grubszą blachę i wydaje się solidniejszy może ma ktoś na temat tego kotla wiecej informacji (10kw)

i jeszcze jedno czym sie rozni nowy model dakon dor f, buderus logano s111-2 od starej wersji??
i gdzie mogę tanio kupić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Wybrałeś same dobre kotły dolnego spalania(dobrze poczytałeś forum lub znasz się na kotłach).

Buderus logano s111-2, dakon dor, junkers supraclass s, mają przewagę nad kotłami litewskimi z powodu atrakcyjnej ceny. Problemem może być dobór mocy, najmniejsza wersja ma 13,5 kw, to może być już nieco za dużo do twojego domu. Gdybym miał wybierać pomiędzy kalvisem a vienybe to wybrałbym kalvisa, bo ma zasyp od góry, przez co możesz napakować paliwa po sam wierzch, a nie tylko do dolnej krawędzi drzwiczek frontowych. Nie wiem czy ten rysunek na litewskiej stronie jest odpowiedni, tam ten kocioł wygląda jak zwykły górniak.

Grubość blachy nie jest wyznacznikiem żywotności, bardziej zależy to od sposobu użytkowania kotła oraz jakości połączeń spawanych ten temat był już wałkowany na forum-poczytaj.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nieporozumienie?, jeśli odpowiednio dobierze moc to nie będzie problemu, ma przecież w sumie 156m2, także już coś da się dobrać, jakby miał 100m2 z taką izolacją to byłby problem. Jeśli zrezygnowałeś z Kalvisa, i został tylko buderus i vienybe to ja bym wybrał vienybe, ale tylko z tego powodu, że jest wersja 10kw, buderus 13,5kw za dużo do takiego budynku, moim zdaniem.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie, mieszkam w okolicach tarnowa;)

126 użytkowej + garaż ktory bedzie powiedzmy na 12 -15 stopni. Nie decyduje się na gaz ze wzgledu na tani dostep do drewna, z tym ze niechce sie tylko od drewna uzależniać- bo niewiadomo na jak dlugo;) i niechce robic specjalnie przyłącza gazu. Jeśli jestem w stanie zaoszczędzic powiedzmy tys zl rocznie na ogrzewaniu, to gra warta świeczki ;), chyba zdecyduję sie na vienybe, prosze mi powiedziec ten rusz mozna ustawic w kierunku paleniska tak by opal spadal w jego kierunku? bo jesli tylko w poziomie to moze byc problem,

macie jeszcze jakies sugestie ew. co do innych kotłów?

 

p.s komora zaladunku paliwa w vienybe jest duzo wieksza niz w buderusie, jak dlugo porownywalnie mozna palic w obu kotłach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat bo również jestem zainteresowany Buderus logano s111-2. Mam do ogrzania ok. 140m2, dom poniemiecki w ogóle nie ocieplany i palę tylko drewnem liściastym. Doradźcie mi czy wystarczy 16KW czy może lepiej 20KW? Podoba mi się również vienybe jednak cena trochę zbyt duża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robertus: kocioł spali tyle ile do niego wrzucisz. Nikt nie każe palić 24h i cały czas na 100% mocy.

Piotrek1111: Kotła nie kupuje się co roku. Różnica w cenie tych kotłów w porównaniu do kosztów całej kotłowni, instalacji i opału jaki spalisz przez 10 lat to jest pikuś. Co do mocy to lepiej za mało niż za dużo. Większość sezonu to i tak jazda na pół gwizdka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a pomijając już kwestie ceny, porównując buderusa i vienybe który jest lepszym kotłem, oszczędniejszym i trwalszym, bardziej uniwersalnym, w buderusie podobno drewno się zawiesza, w czym vienybe ewentualnie jest lepszy sprawność chyba trochę gorsza ?

Sprawność to chyba podana jest realna czyli zmierzona a nie wyliczona(deklarowana) i tu pewnie różnica :). Z tego co wiem kocioł z TRIO jest robiony z cieńszej blachy aniżeli Venebe toteż wymaga odpowiedniej ochrony (choć grubość blach nie jest tu najistotniejsza)

to czy kocioł będzie trwały i oszczędny w dużej mierze zależy od samego palacza albowiem widuje się kotły prawie nowe z dziurami po korozji oraz takie które czasy swojej świetności miały dawno za sobą a nadal się nie poddają

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Podepnę się pod temat bo również jestem zainteresowany Buderus logano s111-2. Mam do ogrzania ok. 140m2, dom poniemiecki w ogóle nie ocieplany i palę tylko drewnem liściastym. Doradźcie mi czy wystarczy 16KW czy może lepiej 20KW? Podoba mi się również vienybe jednak cena trochę zbyt duża.

 

Witam,

W przypadku Pana instalacji polecam kocioł 26 kW. Straty ciepła w budynku nieocieplonym mogą wynosić 120 - 200 W/m2. W Pana domu mogą więc wynieść od 16,8 kW do 28 kW.

 

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

 

Maciej Budzyński

________________________________

Konsultant Buderus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak się zastanawiam nad postem powyżej, i doszedłem do wniosku,że to chyba jednak żart jest. Idąc tym tokiem myślenia, powinienem mieć u siebie kocioł 40KW, a mam 17,5kw. 26 kw na 140m2- to nieporozumienie, chyba, że masz sufity na wysokości 5 metrów :).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz Vernal miałem taką cichą nadzieję, że to jednak żarcik. Nie wiem jak można ludziom wciskać takie głupoty. Firma widzę nie przejmuje się zbytnio przyszłym użytkownikiem i środowiskiem także. Grunt, że rachunek ekonomiczny się zgadza. Wszystko byleby tylko kogoś naciągnąć na jak najwięcej kasy-beznadzieja!!!

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a można, można :D mój doradca miał chyba ten sam wzór bo na 80m doradził mi kocioł z 1,5m wymiennikiem a teraz widze że na moje potrzeby to 5kw będzie ok oczywiście przy paleniu 24/24g

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat bo również jestem zainteresowany Buderus logano s111-2. Mam do ogrzania ok. 140m2, dom poniemiecki w ogóle nie ocieplany i palę tylko drewnem liściastym. Doradźcie mi czy wystarczy 16KW czy może lepiej 20KW? Podoba mi się również vienybe jednak cena trochę zbyt duża.

Pan doradca zapomniał o tym, że do spalania samego drewna trzeba doradzić zastosowanie bufora ciepła. Przy drewnie kocioł powinien pracować na mocy nominalnej, przy której uzyskuje najwyższą sprawność, nabijając jednocześnie bufor nadwyżką ciepła, której nie jest w stanie przyjąć dom. Przy tej pracy ograniczone jest do minimum dymienie i smołowanie. Już nie komentuję propozycji 26 kW mocy kotła dolnego spalania dla domu o powierzchni 140 metrów. Ja mam na 230 metrów nieocieplonej powierzchni kocioł górnego spalania o mocy 28 kW (przy czym kocioł górnego spalania, przeciwnie do dolniaka rozwija moc stopniowo) i nie wyobrażam sobie ciągłej pracy dolniaka o mocy 26 kW przy powierzchni 140 metrów, nawet przy paleniu twardym drewnem liściastym, które dobrze wysezonowane wcale nie jest słabym paliwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aż włos się zjeżył jak przeczytałem post pana konsultanta :) 200W/m2 to chyba w szklarni!

Taki kocioł (26kW) na dobę pochłonie 60 węgla, przy założeniu że będzie pracował z mocą nominalną przez 12h, co daje 12ton na sezon :)

Nawet gdyby paliwem miało być drewno to nie widzę powodu aby kocioł miał uzyskać mniejszą moc skoro drewno musi się spalać ze stałym nadmiarem powietrza czyli z najwyższą mocą.

Drewno spalając się z nadmiarem powietrza (swobodnie) wydziela bardzo wysoką temp. spalania i kocioł uzyskuje wyższą moc, z tym że paliwo spala się szybciej i spalimy go wagowo więcej w ciągu 1h dlatego też nie widzę powodu dlaczego podaje się niższa moc kotła dla drewna.

Kaloryczność drewna to jedno a czas spalania to drugie, i tak np w czasie spalania 5kg węgla można spalić 8kg drewna i bilans mocy się zrównoważy

Pomijam fakt że kotły na węgiel średnio nadają sie do spalania drewna!

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.