Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Dobraniu Mocy Kotła Do Domku 403M2


DECO

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Proszę was koledzy o pomoc w doborze mocy kotła do budynku mieszkalnego 403m2

Zacznę od tego że już ze dwa tygodnie śledzę to forum i z działu o kotłach zasypowych przeczytałem już wszystko .

Doszedłem do wniosku że najbardziej odpowiadał by mi kocioł Viadrus U24 , podoba mi się możliwość jego rozbudowy ( co w moim przypadku akurat wiele znaczy ) no i raczej jestem za żeliwem :) .

Dom jest położony w południowo zachodniej części Polski nie daleko Wałbrzycha jest budowany od 1996r ( w dalszym ciągu do końca nie wykończony zresztą <_< )

Jest to budynek 4 kondygnacyjny

Instalacja Co. Wykonana z miedzi bez grawitacji z pompką

grzejniki konwektorowe http://convector.pl/...dne-typu-gp-gc/

okna plastikowe 3 i 5 komorowe U1.1

Zasobnik CWU 200l

Przez większość sezonu grzewczego użytkowane jest góra 180 m czyli parter i piętro ( 21oC)resztę tylko się podtrzymuje do znośnych temperatur. Grzanie zaczyna się w okresach świątecznych kiedy to rodzinka się zjeżdża . interesuje mnie kocioł z możliwością rozbudowy (gdy już wszyscy zjadą na stałe , dołożymy potrzebne człony i będziemy grzać cały budynek do 21oC :) ) chciałbym dobrać moc kotła do realnego zapotrzebowania bo nie wiem kiedy dom będzie cały zaludniony :unsure:

Co do zużycia opału to Nigdy nie było to monitorowane ( nie mieszkałem w tym domu ) obecny piec to jakaś samoróbka

Opał jakim zamieżam palić to węgiel , może koks i pewnie od czasu do czasu troszkę drzewa się też wrzuci :)

 

Piwnica

101.2m2 wys 2,4 242m3

Warstwy od środka pomieszczenia: tynk około 2cm + 30cm żelbeton + 10cm styropian + płytki betonowe imitujące piaskowiec

Piwnica jest do wysokości 1,50m w ziemi

Małe plastikowe okienka trzy komorowe U1.1

Podłoga ocieplona 5 lub 10 cm styropianem ( już nie pamiętam ile :/) ale bardzo ciepła + chyba 5 cm betonu

strop żelbetonowy

Parter

101,2m2 wysokość 2,70m 273m3

Ściany wymurowane z cegły, częściowo pełnej , częściowo z dziurawki (tzw. Max)

25cm cegła+10cm styropian +12cm cegła pełna +tynk 2cm + 10cm ocieplenie dodatkowe styropianem + tynk strukturalny około 0.5cm

Okna plastikowe 5 komorowe 2 szybowe u1.1 + rolety zewnętrzne opuszczane na noc

strop z żerańskich płyt betonowych z otworami

1 Piętro

83.31m2 wys 2,65 220m3

Sciany i ocieplenie j/w

Okna plastikowe 3 komorowe 2 szybowe U1.1 bez rolet

strop z żerańskich płyt betonowych z otworami

2 Piętro

83,31m2 wys 2,45 204m3

Sciany i ocieplenie j/w

Okna plastikowe 3 komorowe 2 szybowe U1.1 bez rolet

strop drewniany izolowany wełną mineralną 15cm

Strych

34m2 82m3

Dach dwuspadowy ocieplony 10cm styropianem kryty gontem

Komin

Murowany wewnątrz budynku z cegły pełnej 15 x37cm i 14 x14cm , kilka pionów wysokość 14,5m

 

 

 

Z góry dziękuję za wszystkie cenne wskazówki :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Masz dobrze ocieplony budynek. Dla domów izolowanych w takim standardzie jest taki przelicznik 60-70 Watt na każdy metr kwadratowy. Więc u Ciebie wyglądałoby to tak: 403m2*65watt=26195 Watt, no czyli powiedzmy już z tym bardzo drobnym zapasem 27kw. Najbezpieczniej jednak byłoby zrobić OZC i wtedy wszystko byłoby jasne w 100%.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zasadzie kocioł już wybrałeś . U24 czteroczłonowy powinien Ci wystarczyć przy ciągłym grzaniu a gdyby zdarzyło się minus 20 przez miesiąc to podasz więcej powietrza przez zasyp i będziesz miał pare kW więcej .Strata ciepełka przez komin będzie ciut większa ale lepsze to niz bujac sie przez cały sezon z za dużym kotłem .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy .

27kw Rafała i 25kw maca65 to jak rozumiem górna granica wielkości kotła do 403m .

Nie wiem czy dobrze kombinuję , ale jak już pisałem wcześniej to na razie grzane jest góra 180m2 i nie wiem kiedy będzie grzane wszystko . Kombinowałem sobie tak żeby teraz dobrać kocioł do tych 180m2 czyli parter i piętro a jak zajdzie taka potrzeba to dokupić dodatkowe człony i rozbudować kocioł . Dobrze myślę ? czy raczej do bani ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to, że chyba źle nie myślę :P Tylko czy lepiej kupić viadrusa u24 z 4 członów 25kw i na razie skręcić tylko 3 16kw , czy lepiej kupić 16kw i dodatkowy człon lub dwa do rozbudowy na później ? . Jest jakaś różnica ? czy wielkość członów dla różnych mocy jest taka sama ?

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy .

27kw Rafała i 25kw maca65 to jak rozumiem górna granica wielkości kotła do 403m .

Nie wiem czy dobrze kombinuję , ale jak już pisałem wcześniej to na razie grzane jest góra 180m2 i nie wiem kiedy będzie grzane wszystko . Kombinowałem sobie tak żeby teraz dobrać kocioł do tych 180m2 czyli parter i piętro a jak zajdzie taka potrzeba to dokupić dodatkowe człony i rozbudować kocioł . Dobrze myślę ? czy raczej do bani ?

Rozumowanie może i słuszne ale niestety błędne. Dołożenie czy wymiana członów kotła to dość żmudna operacja i dla min 2 sprawnych facetów to może kilka godzin pracy. Zgadzam się z jednym z kolegów że powinieneś zacząć od okreslenia zapotrzebowania na ciepło. Dalej można mówić o kotle, chociaż przy okresowym dużym zapotrzebowaniu zamiast kupować dodatkowe człony do kotła kup dodatkowy kocioł. Dwa czy wiecej kotłów w kotłowni to zadna nowość. Na forum może za dużo informacji nie znajdziesz( w domkach jednorodzinnych to właściwie niespotykane rozwiązanie) ale w internecie są schematy takich instalacji. To będzie bardziej sensowne rozwiązanie niż dokładanie członów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@mak

Złożenie 7-o członowego kotła żeliwnego zajęło mi z pomocą kolegi ok. 45 minut oczywiście mając kocioł pod ręką nie w instalacji bo w tym przypadku doszły by opróżnianie demontaż i ponowne napełnianie instalacji . Na pewno nie jest to działanie na zawołanie i okazyjne rozwiązanie . Co do kupowania dodatkowych członów to jest mało opłacalny interes -wychodzi znacznie drożej niż kupienie większego kotła i demontaż na jakiś czas jednego elementu poza tym unika się tego co napisał @sambor ewentualnej zmiany modelu . Obudowa kotła wraz z ociepleniem to również istotna sprawa i należy się liczyć z jej wymiana .

Dwa kotły -super sprawa ale dwa kotły to dwa kominy a to już nie mały wydatek .

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli wychodzi na to że lepiej kupić większy , obliczony do powierzchni całego domu i zdemontować na razie nie potrzebne człony , lub kupić mniejszy a za jakiś czas drugi (mój komin ma kilka pionów więc z podłączeniem dwóch kociołków to nie było by problemu :) Teraz wydaje mi się że zainstalowanie dwóch kociołków powinno być bardziej ekonomiczne w spalaniu opału , tylko jakie dobrać moce? na cały budynek wychodzi mi 25kw . Przy 180m2 wydaje mi się że 16kw powinno wystarczyć , wychodzi różnica 9kw a takiej mocy kociołka U24 to ja raczej nie dostanę :(

 

Koledzy, pisaliście też że powinienem zacząć od określenia zapotrzebowania na ciepło. Jak się do tego zabrać ? Czy są jakieś przeliczniki , programy, czy może trzeba wziąć jakąś firmę do tego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnie że trzeba zacząc od zapotrzebowania. I dalsze działania zależą od tego jaki wynik Ci wyjdzie. Chcesz się zabawić i policzyć sam to są do pobrania bezpłatne programy OZC, można też skorzystać ze wskaźników czy pomocy audytora. przy obliczeniach powinieneś uwzględnić sytuacje gdy ogrzewasz cały budynek i gdy ogrzewasz tylko część utrzymując na górze temp. np 15 C. Dobór kotła pod zapotrzebowanie to oddzielny problem. Zależy wszystko od wyników obliczeń i możliwości dopasowania kotła do zapotrzebowania max, średniego i minimalnego. Jak uda Ci się znaleźć kocioł który będzie mógł pracować w szerokim zakresie mocy to wcale nie musisz rozważać instalacji 2 kotłow. Ale raczej daj sobie spokój z koncepcjami dokładania członów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem taki programik Audytor OZC wersja pełna na 14 dni

http://www.procad.pl...lna_wersja.html

Będzie dobry? czy może macie coś sprawdzonego i prostego ;)

 

 

zarejestrowałem się i dostałem takiego emaila

 

Witamy,

Twoje zgłoszenie zostało zarejestrowane. W ciągu 3 dni roboczych zostanie przesłany link skąd można będzie pobrać program oraz kod umożliwiający aktywację Audytora OZC w pełnej wersji komercyjnej na okres 14 dni.

pozdrawiamy,

PROCAD SA

 

może znajdę coś innego szybciej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

UPONOR OZC zainstalowany odpalony i ……………………..niestety :( widzę że sam sobie z tym nie poradzę . Chyba będę musiał poszukać kogoś w okolicy kto robi OZC . Spróbuję jeszcze w Audytor OZC , może będzie prostszy.

Zastanawiam się jeszcze czy da się wykorzystać Danę z projektu według którego został dobrany kocioł SI-25 moc 29kw OGNIWO

I grzejniki żeliwne .

W projekcie nie było brane pod uwagę 10cm ocieplenia styropianem i okna drewniane zostały zastąpione PCV

Dane z projektu

Zapotrzebowanie ciepła na grzejniki

Piwnica 31 żeberek nr1

Parter 56 --||-- nr1

10 --||-- nr4

1.Piętro 58 --||-- nr1

Poddasze 54 --||-- nr1

31+56+58+54 --||-- = 199żeberek nr1

10 --||-- nr4 x180W = 1800W

 

+10% 180

1980

E=198 x 100w = 19.800

+10% = 1.980

. 21.780

+ 2.000

23.780W zaokrąglone do 24KW

 

 

 

Przepraszam że dane tak porozrzucane ale jakoś nie mogę tego wyrównać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Instalacja dwóch kotłów, nie głupi pomysł.Napewno ekonomiczniej wyjdzie grzanie dwoma mniejszymi niż jednym dużym przez cały sezon. W okresach przejściowych palisz jednym, gdy temperatury na zewnątrz spadną do takiego stopnia, że jeden nie da rady odpalasz drugi. Kiszenie opału w okresach przejściowych zostanie mocno zredukowane :).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś z kol.@reded zastanawialiśmy się nad budową kotła dwupaleniskowego ale odłożyliśmy to w czasie:)

 

Tu kol. @DECO proponował bym zakup kotła z podajnikiem o mocy ok.25-28kW i dodatkowo podpięcie tego do bufora (wówczas w zależności od instalacji moc może być wyższa)

Rozwiązanie z dwoma kotłami o mniejszej mocy to też nie głupi pomysł a wydaje się nawet najbardziej ekonomiczny np 1 ok 16-18kW a drugi do 10kW jednocześnie niema problemu z zabawą z modulacją mocy kotła albowiem: wiosną i latem możesz przepalać w maluchu, na jesień w tym większym a jak jemu zabraknie mocy to odpalić oba

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Stało się .

Herkules U24 stoi w moim garażu :)

Udało mi się kupić U24 5 członowego po okazyjnej cenie ;) troszkę za duży ale odchudzę go o 2 człony .

Znalazłem filmik z Klimosza na youtube, wymianę członów w U26

W sumie, skomplikowanie to nie wygląda, wydaj mi się że z U24 będzie podobnie, tylko zastanawiam się jakich uszczelniaczy sylikonowych użyć :unsure:

Do członów znalazłem coś takiegohttp://kotly.com.pl/...c-404.html?l=pl

myślę że będzie się nadawał.

Na filmie serwisant smaruje jeszcze (czymś) pierścienie łączące człony i tutaj nie mam pojęcia czego użyć .

Fajnie by było jakby ktoś z was kto już to robił, dał mi jakieś pomocne wskazówki . .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kociołek już jest rozebrany , wyczyszczony i ponownie go skręcam :)

Zastanawiam się tylko czy nie wyłożyć komory spalania i dopalania gazów szamotem lub ceramiką dla poprawiena spalana gazów .

Mam jeszcze jeden problem :wacko: Niestety okazało się że kociołek będzie stał w innym miejscu niż planowałem i muszę postawić nowy komin.

Zdecydowany jastem raczej na komin ceramiczny systemowy , zastanawiam się jaka średnica będzie do niego najlepsza .

Aktualnie jest skręcony z trzech członów 16kw dla węgla w razie konieczności mogę dokręcić jeszcze dwa człony . komin będzie miał wysokość 12m

czopuch w kociołku ma fi.156mm. Mam możliwość kupienia taniej fI.200mm , tylko boję się że może być za duży :/ Jak myślicie ? brać ten 200mm czy może raczej 160 lub 180 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.