Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Do Nowego Domu Drewnianego.


piotrekm29

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was serdecznie, jestem na etapie budowy nowego domu w technologii drewnianej i stoję przed dylematem wyboru pieca.

 

Dom wyedług projektu oleśnica dw. Dość mała kotłownia. Konstrukcja wygląda tak:

 

Fundament ściany styrodur 5 cm, podłoga wylewka + EPS 10 cm , wylewka + 8 cm EPS ogrzewanie podłogowe wylewka i płytki. Ogrzewanie podłogowe wszędzie oprócz salonu bo tam jest podłoga drewniana na legarach pod nią 15 cm wełny w salonie grzejnik kanałowy 2,25 m regulus. U góry wszędzie normalne grzejniki.

 

Ściany bal 8 cm + 15 cm wełny wszystkie folie + szkielet a na nim KG lub drewno .

Strop drewniany ocieplony 10 cm wełny.

Dach ocieplony 25 cm wełny.

Okna wszystkie drewniane.

 

Zasobnik C.W.U 200 litrów.

 

Palił będę głownie drewnem bukowym oraz w mniejszej ilości innym, a także węglem.

 

Czytam forum od dłuższego czasu i mam mętlik w głowie, chciabym piec dolnego spalania myślę o cichewicz ultima albo warmet ceramik, ale może ktoś z Was podpowie mi swój typ. Kolejny dylemat to ile kw ma mieć piec do mojego domu. Pow użytkowa to 120 m, natomiast powierzchnia całkowita to 159 metrów.

 

Pzd

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W projekcie powinno być podane zapotrzebowanie na ciepło tego domu.

Jeżeli jest mała kotłownia to pewnie dla kotła gazowego.

Kotły na paliwa stałe wymagają więcej miejsca i odpowiedniego komina - przekrój.

Ja proponowałbym ci kocioł na pellet np Kostrzewy.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolega Sambor, dobrze radzi, przy takim metrażu, zaizolowanym w takim standardzie, kocioł na pellet może być dobrym rozwiązaniem. Pomijając, już wszelkie aspekty finansowe, to komfort użytkowania takiego kotła będzie bardzo wysoki :).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Zobacz sobie jeszcze kotły kalvis, http://www.kalvis.pl...cja=strony&s=27 lub vienybe http://sanitsystem.p...ciol-vienybe-10, tyle, że to już nieco inna półka cenowa niż Dakon Dor,Buderus Logano s111 czy Junkers Supraclass S ( wszystkie 3 to bliźniacze konstrukcje).

Pozdrawiam

Rafał

 

Acha zapomniałbym, Junkers,Dakon i Buderus najmniejsze kotły jakie oferują mają moc 13,5kw (to jednak trochę za dużo,trzeba by się było bawić w bufory itp), natomiast Kalvis ma w ofercie kocioł o mocy 8 KW, Vienybe 10 KW, te byłyby dobre do twojego metrażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

Ja także, nie bawiłbym się w żadne bufory, tylko kupiłbym dobrze dobrany kocioł. 14kw bez bufora, to na moje oko dużo za dużo :). Niewiele jest dobrych małych kotłów DS, w takiej sytuacji ja osobiście wybierałbym pomiędzy Vienybe 10kw lub Kalvisem 8kw. Piszesz, że masz zapotrzebowanie 13kw rozumiem, że tyle jest przewidziane w projekcie? Może te 13 Kw było przewidziane dla kotła gazowego?Moim zdaniem 10-cio Kilowatowy kocioł na paliwo stałe dla tak zaizolowanego domu to maximum w przeciwnym razie będą problemy z prawidłowym spalaniem. Nie wiem gdzie mieszkasz, ale wyjątkiem może być sytuacja, że budujesz dom w górach, gdzie występują częste wiatry i ogólnie temperatury zimą są niższe, wtedy 13-14 kw to mógłby być uzasadniony wybór.

Udanego wyboru życzę

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ janusz26 nie wprowadzaj gościa w błąd, Domy drewniane czy też szkieletowe mają duży opór cieplny ale znikomą akumulację i tam górniak niema co szukać. Nie bez powodu w krajach skandynawskich stosuje się opalanie drewnem w kotłach DS/HG lub peletem. To w tych krajach zrodziła się technologia DS. Zresztą przestudiuj trochę internet i zobacz jakie kotły na paliwa stałe mają największą popularność.

 

Pozostaje jeszcze pytanie dlaczego kto9ś w Polsce decyduje się na dom z bala czy szkieletowy? na pewno nie ze względu na oszczędność lecz głównym czynnikiem jest chęć życia "blisko natury" a kotłom GS do tego bardzo daleko.

 

Ja w takiej sytuacji wybrałbym kocioł gazowy lub na pelet albowiem w tych kotłach mamy całkowitą sterowalność i możemy takiego peleciaka rozpalać i gasić wedle naszego widzimisię (sterowanie pokojowe/pogodowe)

 

Oczywiście to jest moje zdanie i nikt nie musi się z nim zgodzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla drewnianego domu najlepszym ogrzewaniem jest podłogówka - duża masa wylewki jest akumulatorem ciepła a dobra izolacja to ciepło utrzymuje wewnątrz domu.

Dla kotła na pellet jest potrzebna kotłownia dużo większa niż dla kotła na gaz + miejsce na składowanie paliwa.

Pelletu nie da się przechowywać pod gołym niebem pod plandeką jak eko groszek lub nawet drewno, zbyt łatwo łapie wilgoć., nawet w oryginalnych workach.

Co do bufora to nie rozumiem zdania kolegi @janusz26

Wywalisz kasę na dolniaka i 50% czasu będziesz palił na darmo

 

Gdzie to palenie za darmo, może na darmo? <_<

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie dziękuję za rzeczowe wypowiedzi, jestem bardzo wdzięczny. Jeśli chodzi o miejsce to dom będzie stał w woj. zachodniopomorskim, blisko miasta Polanów, zimy są tu zimne to taki biegun zimna ( kiedyś Polanów miał czynny stok narciarski ).

 

Co do kotła to z chęcią wybrałbym taki na pellet - miałem chęć na Kostrzewa Pellets Fuzzy Logic, niestety tak jak zauważyliście dom miał zaprojektowany kocioł gazowy i kotłownia jest mała 3x2,31 m. W domu będzie ogrzewanie podłogowe. Jedno co wiem to chciałbym piec który będzie sterowalny w miarę możliwości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mini Bio pracuje dobrze. Kolega ma od września w nowym domu i jest zadowolony. Tradycyjnie jednak kupił większy niż potrzeba. Co do Compakta to się nie wypowiadam, może jacyś forumowcze mają doświadczenie z tym urządzeniem i będą mogli coś więcej powiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kotła Bio, znam instalację z takim kotłem. Kocioł pracuje na domek ok. 110 m2, nowy, dobrze wykonany. Przez sezon (od września 2012) poszło ok. 3,5 tony peletu. Z kotłem nie było żadnych problemów, wymaga jedynie czyszczenia średnio co tydzień. Palone było peletem Barlinek, i to ważne, żeby używać peletu dobrej jakości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam kotła Bio, znam instalację z takim kotłem. Kocioł pracuje na domek ok. 110 m2, nowy, dobrze wykonany. Przez sezon (od września 2012) poszło ok. 3,5 tony peletu. Z kotłem nie było żadnych problemów, wymaga jedynie czyszczenia średnio co tydzień. Palone było peletem Barlinek, i to ważne, żeby używać peletu dobrej jakości.

 

Trochę dużo tego pelletu poszło - poczytaj mój temat https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13619-ilosc-ciepla-potrzebna-do-ogrzania-budynku/page__st__20

 

Mnie na 260m2 potrzeba było 3,8t pelletu.

 

pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Do domu z bala, dobrze ocieplonego wystarczy zwykły kocioł zasypowy. Mam dom z bala "kwadratowego" (ukończony w styczniu 2012 r.) o grubości ok. 16 cm, dobrze docieplony, ok. 200m powierzchni użytkowej. W instalacji CO pracuje kocioł Moderator Unica 18 kw. Do tego grzeje bojler 140 L. Grzejniki stalowe Diamond + podłogówka w wiatrołapie i łazience na dole. Instalacja CO wyposażona w pompy CO do grzejników i oddzielnie do podłogówki + grawitacja jak brak prądu (podłoga w kotłowni obniżonna o kilkadziesiąt centymetrów - nie mam piwnicy). W zimie chodzę w gaciach, bo się ciągle dom przegrzewa. Dom działa jak termos. Można piec wygasić na ok. 10 godzin, aby dom sie wychłodził przy temperaturze -8 lub - 10 stopni. Palę drzewem, węglem typu orzech, brykietem drzewnym z Castormay (np. barlinek). Dobrze sprawdza się brykiet ze słomy, ale pod warunkiem, że słona była przed brykietowanie dobrze wysuszona.

 

Do domu z bala kupiłbym piec na drewno. Najlepsze paliwo do tego typu konstrukcji domu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.