Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Pieca


Dycha47

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Prosze o pomoc w doborze pieca, postaram sie tutaj opisać wszystko co będzie wam potrzebne abyście mogli mi coś doradzić.

 

Dom z lat 70 podpiwniczony, piętrowy,stropodach nie ocieplony,.

Okna stare drewniane , pomału planuje je wymieniać w tym roku.

 

powierzchnia do ogrzania:

1 piętro -70,52m2, 63 zeberka żeliwne

klatka schodowa - 13,75m2 30 żeberka żeliwne

2 piętro - 45,27m2 49 żeberka żeliwne

Bojler 140l z wężownicą

 

 

Wysokość komina ok 10m i jest podzielony na trzy kominy o przekroju 10x10cm - piec podłączony tylko pod jeden ciąg.

 

Wysokoćś kotłowni ok 2m, zależy mi na tym aby była grawitacja dlatego nie może to być za wysoki piec, obecny piec pracował tylko z pompą.

Przez 6 lat pracował w kotłowni piec na ekogroszek Kielar Eco2 29,2KW

 

W planach wymiana okien napewno na 2 pietrze gdzie mieszkam oraz ocieplenie stropu.

 

Szukam pieca przedewszystkim na węgiel ew. drzewo i jego odpady(palety).

 

Znajomy polecał mi piec marki kołton Unix niestety nie moge znaleźć nic o tym piecu nie ma go nawet na stroni producenta podobno jest to jakaś nowość ale bliźniaczy piec to stalmark Juhas

 

Dziekuje z góry za porady

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak kupisz sobie ten piec to sam sobie zrobisz krzywdę.

 

Zwykły smieciuch, dodatkowo w górnych drzwiczkach brak rozetki. Piszesz że komin masz o przekroju 10x10 to stanowczo za mało, 14x14 dla górniaka to może by i wystarczyło ale dla dolniaka już nie.

 

W twoim przypadku piec max 15 KW, ja polecałbym dolniaka, ale komin na to nie pozwala.

 

Co kolwiek byś nie kupił ogranicza cię komin, bo przy nieodpowiednim spalaniu czyściłbyś go co 2 dzień.

Jeżeli nie chcesz zmieniać komina to pozostaje ci tylko piec podobny do wymienionego przez ciebie z tym że bezwzględnie rozetka w drzwiach zasypowych do tego miarkowanik dolnej klapki i palenie cykliczne od góry.

 

I teraz najwazniejsze! piec bez dmuchawy bo sobie zrobisz kuku.

 

Może zainteresuje cię taki piec OGNIWO S6WC lub OGNIWO S6WC Classic jeden i drugi ma rozetkę w górnych drzwiczkach.

 

pozdrawiam

jameess

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za odpowiedź

 

Jeżeli chodzi o ogniwo S6WC to oglądałem taki u sąsiada, bardzo sobie go chwali ma go ok 6lat, ale w życiu jescze nie palił w nim od góry :) nie wiedział wogóle o takiej możliwości jak z nim ostatnio rozmawiałem.

 

Jednyna rzecz jaka mnie intryguje to mała luka zasypowa.

 

Przeczytałęm trochę na forum i bardzo dużo osób chwaliło Zębca KWDK miesiąc temu byłem już praktycznie zdecydowany ale jak go zobaczyłem w sklepie zrezygnowałem właśnie ze wzgl. na rozmiar otworu zasypowego.

 

 

jameess - dokładnie tak jak piszesz interesuje mnie tylko miarkownik i pompa ew. druga do bojlera, nie chce już żadnej elektroniki.

 

guitar - OK wejdę dzisiaj na komin i zmierzę go jeszcze raz i napisze po południu

 

jaki jeszcze ew. piec wchodził by w gre ? myślałem troche o Viadrusie u26 ale to żeliwo i tu wiadomo jak jest z czyszczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam własnie KWKD 15 KW. Co prawda też na początku drzwiczki wydawały mi się za małe, ale okazało się w praktyce że są ok. Piec fajny, i lepszy od każdego górniaka, spala wegiel, węgiel z miałem, drewno, trociny, łupki, pył drzewny i pali się w nim tradycyjnie od dołu, z tym że obawiam się że twój komin może go nie pociągnąć bo to dolniak.

 

Czy komin masz wewnątrz domu? Dużo wystaje ponad strop? Bo rozumiem że masz dom typy "klocek" ?

 

Gdyby komin był wewnątrz domu to myslę że wtedy by nie "pociekł"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komin jest wew. domu.

 

Komin wystaje nad dach jakies ok 1.20, dach dwu spadowy - zmierze dokladnie bo wyjde dziś na dach.

 

A co mi możesz powiedzieć na temat viadrusa?

 

Gdybym zainstalował taki kocioł o którym pisałem czyli Stalmark Juhas to co się bedzie działo?

 

napewno bedzie wydymiał przy dokładaniu paliwa tak ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"wydymia" każdy piec troszkę.

 

Jak kupisz stalmarka i będziesz palił tradycyjnie od dołu i jeżeli bedzie to drewno to smoła będzie wyciekać z pieca a także zatka ci komin bardzo szybko, wtedy tylko rozkuwanie.

Masz dach dwuspadowy tradycyjny kryty dachówką?? Poddasze zamieszkałe? czy tylko zimny strych?

 

Bo jak komin przechodzi przez zimny strych to jeszcze dodatkowo pocieknie i wtedy masz remont pomieszczen bankowo + rozbiórka komina.

 

 

Co do viadrusa to jest dokładnie opisany na forum, jednakże ja bym go nigdy nie kupił bo jak dla mnie jest z nim za dużo pitolenia i do drewna się kompletnie nie nadaje, tylko wegiel orzech II i groszek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja mam podłączony kocioł tak jak pisze kolega powyżej, do dwóch szybów z tym, że u mnie przekrój to 14*14, musze powiedzieć, że egzamin to zdaje bo ciąg jest potworny :). Na twoim miejscu kupiłbym porządny kocioł dolnego spalania, i przyłącz wykonał właśnie w taki sposób.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jameess - dach jest dwu spadowy ale kryty jeszcze eternitem :) poddasze nie zamieszkałe, mam zamiar ocieplić tylko strop styropianem.

 

Rafal71642 - możesz mi napisać jak masz wykonane portki kominiarskie bo troche pytałem ale nikt się jasno nie określił jak je wykonać.

Połączyć te dwa kominy u samego dołu a góry nie ruszać ?

 

Jaki to jest porządny kocioł dolnego spalania?

 

może znacie jakiegoś mądrego instalatora z okolic Bielska Białej ? bo Ci którzy byli dotychczas u mnie chcieli mi sprzedać tylko DEFRO nie majac onich zabardzo pojęcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie

U mnie jest to zrobione w ten sposób, że rura wylotowa z komina wchodzi normalnie do ściany, która została uprzednio rozkuta w ten sposób, że przez jakieś 0,5 metra, 2 szyby zostały połączone w jeden (zostały usunięte cegły, które oddzielały 2 przewody). Powyżej normalnie są dwa szyby, a na ok. 0,5m przed końcem sytuacja się powtarza, czyli znowu 2 przewody schodzą się w jeden większy. Nie wiem dokładnie czemu miały służyć takie kombinacje, ale należy wziąć pod uwage, że było to robione 30 lat temu, i napewno nie można było dostać gotowych "portek", więc tak to zostało wykombinowane i działa bardzo dobrze, ciąg jest potworny.

Odnośnie jeszcze kotła dolnego spalania, to należałoby szukać takiego, który ma tzw. palnik szamotowy i dolot powietrza wtórnego, niewiele jest takich kotłów, ale te warunki spełnia przykładowo taki kocioł http://www.kalvis.pl/index.php?akcja=strony&s=27

To by było tyle

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak to działa ale tylko w pewnych warunkach albowiem wystarczy że jeden przewód szybciej się nagrzeje to zwiększa się w nim ciąg kominowy co sprawia że więcej spalin przez niego popłynie i jeszcze bardziej go ogrzeje a w tym samym czasie osłabia się ciąg w drugim kanale .Jednak jest to mało istotne ponieważ duży ciąg kominowy najbardziej potrzebny jest przy rozpalaniu i rozgrzewaniu komina a po jego wygrzaniu ciąg powstaje nijako samoistnie.

 

Śmiem nawet stwierdzić że zbyt duży przekrój komina może być równie upierdliwy jak i zbyt mały

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na kominie okazało się że komin jest jednak wiekszy napewno 14x14 miejscami troche większy lub mniejszy ( murarz był chyba pijany :) ).

 

Dzwoniłem dzisiaj do trzech kominiarzy odnośnie portek, każdy powiedział mi co innego.

 

1. połączyć kominy na dole na wysokościok 1 - 1,5m

2. połączyć kominy na dole i u góry na wysokościok 1 - 1,5m

3. nie łączyć kominów tylko zrobić podwójne wyjście z czopucha pieca rozgałęzione na dwa kanały.

 

teraz być tu mądry i pisz wiersze...

 

prosiłem ich o przyjazd żeby sprawdzili mi ciąg kominowy jaki jest to usłyszałem że będe musiał im zapłacić a niczego się nie dowiem

 

poprostu ręce opadają

 

odnośnie pieca co by tu jeszcze można zamontować jeżeli ten komin jest jednak ciut większy czy to coś zmienia

 

Rozmawiałem dzisiaj z człowiekiem z firmy www.semar.com.pl dość duża hurtownia w Bielsku który zajmuje sie wycenami i doradzctwem odnośnie montaży ale pracuje w terenie do godz. 16 a ja wracam z pracy ok godz. 18-19 więc musze wziąść wolne specjalnie żeby Pan mógł na chwile podjechać i coś mi doradzić.

Dzisiaj byłęm trochę wcześniej w domu przed 16 ale już mu się nie chciało poprostu śmiech totalna olewka klienta.

 

Pozatym powiedział mi ze w Ogniwie S6WC i Viadrusie U26 nie da się palić od góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dobrego kominiarza miałem okazję poznać pięć lat lemu przy okazji wymiany kotła, wtedy był u mnie mistrz kominiarski Pan Goły z Bielska-Białej, mam nadzieję, że nic się nie zmieniło. Też mam komin 14 x 14 i miałem obawy czy będzie wystarczający ale wydał opinię , że jest dobry i tak jest. Rozmawialiśmy wtedy też o portkach kominiarskich ale okazały się niepotrzebne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dzisiaj na kominie okazało się że komin jest jednak wiekszy napewno 14x14 miejscami troche większy lub mniejszy ( murarz był chyba pijany :) ).

 

Dzwoniłem dzisiaj do trzech kominiarzy odnośnie portek, każdy powiedział mi co innego.

 

1. połączyć kominy na dole na wysokościok 1 - 1,5m

2. połączyć kominy na dole i u góry na wysokościok 1 - 1,5m

3. nie łączyć kominów tylko zrobić podwójne wyjście z czopucha pieca rozgałęzione na dwa kanały.

 

teraz być tu mądry i pisz wiersze...

 

.

 

Możesz mieć pewność, że rozwiązanie z pkt.2 będzie działać, jak już pisałem wcześniej u mnie tak jest i ciąg jest wzorowy (nie dymi się nawet przy zasypywaniu), co do pozostałych dwóch rozwiązań to nie mam pojęcia czy będą działać prawidłowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.