Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Podłogówka Do Pompy Ciepła


tomaszkaa

Rekomendowane odpowiedzi

Dąży się do jak najniższych temp zasilania, jak najmniejszych delt, jak największych przepływów i jak największej akumulacyjności. Wszystko po to by wyrwać dodatkowe ułamki COPa i móc korzystać z drugiej taryfy. Dlatego pętle zagęszają do 10 cm i dzielą na równe ok 80 m odcinki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moc to jest moc, wiadomo, że gęsto musi być, żeby dało na niskim parametrze odpowiednią ciepłotę.

W korytarzach masz idealnie pod pompę bo jak dasz za wysoką temperaturę to po prostu popęka.

Natomiast tu jeszcze akumulacyjność jest istotna, co oznacza, że trzeba zrobić grubą płytę.

Piszę to dlatego, że jeszcze nie zalane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie - piszecie o wysokiej temp wody podanej na podłogówkę - to w każdym przypadku herezja, temp wody w każdym z przypadków zasilania nie powinna przekraczać temp ludzkiego ciała

- czyli powinna mieć mniej niż 35-36C .

I na taką temp można liczyć podłogówkę, najlepiej jak jest niższa , niezależnie od źródła ciepła.

Rozstaw rur wynika z mocy potrzebnej na ogrzanie danego pomieszczenia.

Co do grubości wylewki to grubsza wylewka jest lepszym akumulatorem ciepła , dobrym na czas zaniku zasilania ale czas nagrzewania jest dłuższy .

 

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byc moze sie myle ale jestem w 90% przekonany ze nie wykonywal tego instalator

 

niedopuszczalne bledy ktore zauwazylem:

1 zageszczenie rurek w korytarzu

2 brak dylatacji przy scianach i progach drzwi

3 brak peszla lub otulin przy przejsciach rury przez sciane

4 brak otulin na podejsciach pod drabinki w lazienkach

5 montaz rozdzielacza

6 w jednej z lazienek rury ogrzewania podlogowego uniemozliwiaja montaz czy to kompaktu jak rowniez stelaza

 

chcesz ogrzewac dom pompom ciepla wiec sposob wykonania twojej podlogowki jest bardzo wazny i ewentualne bledy odbija zie na twoich przyszlych rachunkach za prad

 

ja robiac podlogowke pod pompe ciepla mam w zasadzie 2 rozstawy rur

lazienka, wiatrolap oraz pokoje i pomieszczenia w ktorych maja byc panele lub parkiet 10cm

salon lub inne pomieszczenia (pomijajac wyzej wymienione) w ktorych maja byc plytki 15cm

 

w jednym z postow pisales ze chcesz miec pompe ciepla jako glowne zasilania a awaryjnie kominek z plaszem plus bufor

uwazam ze jesli stac cie na taka rozrzutnosc powinno cie rowniez stac na instalatora

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Ale chcę się upewnić bo jeden instalator mówił że tak rozkłada się podłogówkę przy kominku lub przy innym ogrzewaniu.A przy pompie ciepła musi być zupełnie inaczej.Wiec już sam nie wiem czy wszystko jest ok

podłogówka jest rozłożona pod kocioł a nie pod pompę ciepła zbyt duży rozstaw węża
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podłogówka jest rozłożona pod kocioł a nie pod pompę ciepła zbyt duży rozstaw węża

 

Ale dajesz czadu!

Podłogówka jest liczona na daną temperaturę zasilania, przeważnie 35-38C i nie jest to zależne z jakiego źródła jest zasilana.

To nie grzejniki gdzie dla PC przyjmujesz np 50/40C a dla kotła na paliwo stałe 70/50C

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale dajesz czadu!

Podłogówka jest liczona na daną temperaturę zasilania, przeważnie 35-38C i nie jest to zależne z jakiego źródła jest zasilana.

To nie grzejniki gdzie dla PC przyjmujesz np 50/40C a dla kotła na paliwo stałe 70/50C

 

Pozdr.

tak ale jak może pracowac na max 30 na zasilaniu to nie musi na 38 a dla pompy tu już jest bardzo dużo jak zamontujesz kilka układów to sobie zobacz jakie są różnice im gęściej tym lepiej a najlepszy wynik uzyskałem przy rozstawie 8cm zasilanie pompie przy -22st 32st w dodatku na pompie powietrze woda a w budynku 22st
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PC na razie się nie tykam, ale podłogówek kilka robiłem, ba nawet je obliczałem , krok po kroku i wiem że rozstaw rur jest jednym z parametrów, ale są jeszcze inne np grubość wylewki, grubość izolacji pod rurami i materiał wylewki oraz samej podłogi..

Co do małych rozstawów to min miałem 5cm - trzeba było upchnąć 22mb rury na 2m2 i weszło. ;)

Co do zasilania podłogówki z kotła na paliwo stałe nie jestem zwolennikiem grzania podłogi powyżej 35C a grzanie ponad 40C i więcej uważam za zbrodnię na mieszkańcach lub próbę samobójstwa.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zgadza się tylko dla kotłów czy to będzie 35 czy nawet 40 to nie robi żadnej różnicy natomiast dla pompy każdy stopień w gorę na zasilaniu to ogromne koszty eksploatacyjne i negatywne opinie o pompach z tego się tworzą podobnie jak w motoryzacji ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Co do zasilania podłogówki z kotła na paliwo stałe nie jestem zwolennikiem grzania podłogi powyżej 35C a grzanie ponad 40C i więcej uważam za zbrodnię na mieszkańcach lub próbę samobójstwa.

 

 

Temperatura zasilania podłogówki nie jest równa temperaturze podłogi. Przy temp. zasilania 32C podłoga (płytki) mają 26C przy -18 za zewnątrz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura zasilania podłogówki nie jest równa temperaturze podłogi. Przy temp. zasilania 32C podłoga (płytki) mają 26C przy -18 za zewnątrz

temperatura podłogi nie musi mieć 26st może mieć mniej wszystko zależy od strat ciepła przez ściany temperatura powyżej 28st jest już nie zdrowa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Na podłogówkę powinno się zrobić projekt. Na projekcie są wrysowane wężownice w podłodze. Wcześniej zaś robi się obliczenia. To jest podstawa do oceny wykonania instalacji, nie zaś zdjęcia. Ja sam budując dom to zrobiłbym najpierw projekt potem dopiero brał się za robotę, choć zrealizowałem już wiele instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Przymierzam się do postawienia domu w całości ze styropianu z płytą fundamentową . (technologia izodom 2000). Nie jestem specjalistą od ogrzewania stąd moje , możne niezbyt mądre pytanie:  z jakich rur ułożyć podłogówkę : Miedź czy "plastik" nie zależnie od nazwy systemu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.