Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pomoc W Doborze Kotła


Ecoss

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, planujemy wraz z narzeczoną wprowadzić się do domku który dostała po jej rodzicach. Domek jest wybudowany w starej technologi, nie ocieplony, dostawiony jest tylko ganek. Dom ma coś w granicach 70 m2, za rok może 2 planujemy podciągnąć podasze mieszkalne, ew. coś dobudować tak więc będzie wtedy okolo 120-140m2 do ogrzania.

Potrzebuje pomocy w doborze pieca do ogrzania takiego domu.

Chcemy położyć ogrzewanie podłogowe w całym domu, dodatkowo 1 grzejnik w łazience oraz w ganku, ( najprawdopodobniej w ganku nie będzie podłogówki).

 

Jaki piec polecacie? Myślałem o piecu na pellet, ewentualnie coś innego, lecz żeby nie trzeba było schodzić do niego kilka razy dziennie.

Jeśli chodzi o temperaturę to myślę że w pokojach kolo 21 stopni, w łazience 24 coś w ten deseń .

 

Proszę o jakieś rady, wynikające z waszych doświadczeń.

Mam nadzieje że podałem większość danych potrzebnych w doborze kotła, w razie czego proszę pytać. Czekam na odpowiedź.

Pozrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli liczysz się z pieniędzmi to kocioł na pellet raczej odpada. Po 1 jest drogi w zakupie, a później także w użytkowaniu chociażby przez wysoką cenę pelletu. Możesz pójść w strone eko-groszku (chodź to też nie najtańsze rozwiązanie) lub miału (tu cena jest znacznie przystępniejsza) i zakupić automatyczny kocioł z podajnikiem do tych paliw (tj. zwykła retorta,brucer/burner-s,tłok lub palnik rynnowy)

Jednym z twoich warunków jest to, żeby nie schodzić zbyt często do kotła, więc musisz wiedzieć, że jeśli kupisz dobry zasypowy kocioł to da się ograniczyć jego obsługę do powiedzmy 1-2 razy dziennie. A takie kotły mają też sporo zalet, są prostsze w obsłudze, nie są przeładowane elektroniką i ogólnie jest w nich znacznie mniej rzeczy które mogą się zepsuć.

Co do mocy to raczej coś w granicach 9-10kw (jeśli planujesz rozbudowe), na teraz może być to trochę za dużo, ale jak rozbudujesz i ocieplisz dom to 10 kw powinno być w sam raz.

Pamiętaj, żeby nie przewymiarować kotła bo to niesie za sobą mase problemów i wywalonych pieniędzy na opał.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W jakich pieniążkach można kupić dobry piec na pellet ?

Jakie są mniej wiecej koszty opału na sezon paląc pelletem?

 

Dobry pelet stelmetu 830 tona - na tym metrażu 3 do 4 tony na sezon ja mam kocioł Enka Set4 na 150 metrach budowany z YTONG 40 nie spaliłem nigdy więcej niż 3200kg peletu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jeśli liczysz się z pieniędzmi to kocioł na pellet raczej odpada. Po 1 jest drogi w zakupie, a później także w użytkowaniu chociażby przez wysoką cenę pelletu. Możesz pójść w strone eko-groszku (chodź to też nie najtańsze rozwiązanie) lub miału (tu cena jest znacznie przystępniejsza) i zakupić automatyczny kocioł z podajnikiem do tych paliw (tj. zwykła retorta,brucer/burner-s,tłok lub palnik rynnowy)

Jednym z twoich warunków jest to, żeby nie schodzić zbyt często do kotła, więc musisz wiedzieć, że jeśli kupisz dobry zasypowy kocioł to da się ograniczyć jego obsługę do powiedzmy 1-2 razy dziennie. A takie kotły mają też sporo zalet, są prostsze w obsłudze, nie są przeładowane elektroniką i ogólnie jest w nich znacznie mniej rzeczy które mogą się zepsuć.

Co do mocy to raczej coś w granicach 9-10kw (jeśli planujesz rozbudowe), na teraz może być to trochę za dużo, ale jak rozbudujesz i ocieplisz dom to 10 kw powinno być w sam raz.

Pamiętaj, żeby nie przewymiarować kotła bo to niesie za sobą mase problemów i wywalonych pieniędzy na opał.

Pozdrawiam

Rafał

 

kocioł na pelet wcale drogi nie jest , bawienie się z miałem zostawmy osobom na emeryturze, na ten metraż nie 10 a raczej 14 15KW to nie kocioł gazowy/.,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry pelet stelmetu 830 tona - na tym metrażu 3 do 4 tony na sezon ja mam kocioł Enka Set4 na 150 metrach budowany z YTONG 40 nie spaliłem nigdy więcej niż 3200kg peletu

 

W jakich pieniążkach można kupić taki piec,

masz ogrzewanie podłogowe ?

Jak często trzeba mu dorzucać pelletu, czyscić itp?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kocioł na pelet wcale drogi nie jest , bawienie się z miałem zostawmy osobom na emeryturze, na ten metraż nie 10 a raczej 14 15KW to nie kocioł gazowy/.,

 

Nie bardzo wiem, dlaczego na 70m2 miałby montować kocioł o mocy 15kw, żeby montować taki kocioł musiałby mieć zapotrzebowanie powyżej 200 watt/m2 (200watt*70m2=14000W=14KW), a żeby mieć takie zapotrzebowanie to chyba musiałby nie mieć okien.

Kocioł 10kw, będzie w sam raz na teraz, jak i na później kiedy rozbuduje i ociepli dom.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to znowu sobie powałkujemy temat grubości blach w kotłach. Jakby był wykonany z kotłowej 5mm to już się nie nadaje i trzeba go zdyskwalifikować? Nie grubość blach a sposób użytkowania ma wpływ na żywotność kotła. Z tym, że blacha powinna być kotłowa z certyfikatem to się zgodzę, ale, że kocioł musi być wykonany z blachy 6mm to już nie.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sam materiał to mało, musi być zastosowana odpowiednia technologia spawania blach, bo inaczej kocioł nie wytrzyma nawet 2 sezonów - puszczą spawy i to będzie koniec kotła z atestowanej blachy kotłowej,

grubości 6 lub więcej mm, wykonanej w fabryce w której nie potrafią spawać takich blach.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

Jezeli kocioł ma byc typowo pelletowy ( ale wyłacznie na pellet ) to no MiniBIo formy Kostrzewa.Kocioł o mocy 10 kW ( przy ocieplonym domu i wysokosci pomieszczeń 2,5m przewidywany jest na pow do 200 m2 ). Wersja zwykła kosztuje katalogowo 8500 zł , lub kocioł Farmer Bio na pellet, ekogroszek, miał i drewno ( spalamy je na dodatkowym ruszcie ) o mocy 16 KW w cenie katalogowej 9500 zł.

Jezeli potrzeba wiecei informacji prosze o info

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację z własnego doświadczenia wiem że koszty eksploatacji są praktycznie takie same a sam kocioł na gaz jest tańszy od kotła na pellet.

Dochodzi jeszcze koszt przyłącza gazowego + projekt gazowej inst wewnętrznej z jej wykonaniem - tu ceny są zróznicowane.

 

Z gazu na pellet nie opłaca się przechodzić z pelletu na gaz tak

 

Oczywiście mowa o gazie ziemnym.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w sklepie, i Pan pokazywał mi piece, dokładnie 2 piece z firmy Defro, oba kotły były z podajnikiem, oraz możliwością palenia drewnem, węglem itp.

Powiedział mi że przy metrach narazie kolo 60, w przyszłości kolo 120-130, potrzebuje kotła 15kW, potem pokazał mi piec żeliwny 20kW i że lepiej wziaść ten żeliwny, a moc można przykręcić.

Jakiej mocy powinnien być piec do ogrzania takiego domu, i czy lepiej wziaść 15kW ( ten bodajże był stalowy ) czy 20kW żeliwny

Oba kosztował w granicach 10 000 zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

15 czy 20 kw do 70m2???????? to chyba jakaś kpina do kwadratu. Chłopie 10kw to maks co Ci jest potrzebne, na teraz i później jak rozbudujesz i ocieplisz. No chyba, że chcesz świadomie zostać producentem smoły,pyłu i kondensatu.

To by było tyle

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedział mi że przy metrach narazie kolo 60, w przyszłości kolo 120-130, potrzebuje kotła 15kW, potem pokazał mi piec żeliwny 20kW i że lepiej wziaść ten żeliwny, a moc można przykręcić.

W tym właśnie rzecz, że nie można przykręcić, bo jak się przykręci do tylu, ile potrzebujesz - czyli średnio może ze 4kW tj. 20% mocy nominalnej tego 20kW potwora - to takie bydle będzie zasuwać na 30% sprawności. Widzi Ci się wyrzucać 3/4 opału na darmo w atmosferę?

 

Sprzedawcy niestety nie wiedzą o czym mówią. Oni przeważnie nie siedzą w eksploatacji kotłów węglowych. Oni tylko sprzedają z myślą aby nie sprzedać za małego, bo klient zmarznie i przyjdzie do nich z pretensjami. A jak weźmie za duży, to spali węgla kilka razy więcej niż potrzeba, namęczy się, ale uzna że tak musi być, albo zwali winę na producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popieram kolege Juzefa, sprzedawcy to często mało kompetentni ludzie. Wcisną takiego kolosa a później, rozpacz i tematy na forum typu: Ratunku mój kocioł wciąga tyle i tyle opału co zrobić?

I tak to wygląda, nie daj się na to naciągnąć

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem wczoraj w sklepie, i Pan pokazywał mi piece, dokładnie 2 piece z firmy Defro, oba kotły były z podajnikiem, oraz możliwością palenia drewnem, węglem itp.

Powiedział mi że przy metrach narazie kolo 60, w przyszłości kolo 120-130, potrzebuje kotła 15kW, potem pokazał mi piec żeliwny 20kW i że lepiej wziaść ten żeliwny, a moc można przykręcić.

Jakiej mocy powinnien być piec do ogrzania takiego domu, i czy lepiej wziaść 15kW ( ten bodajże był stalowy ) czy 20kW żeliwny

Oba kosztował w granicach 10 000 zł.

Kocioł na pellet dużej sprawności jest budowany wyłącznie do spalania tego paliwa czyli pelletu a nie do wszystkiego .Kotły do wszystkiego spalają więcej ,trzeba się zdecydować przed zakupem jakie paliwo będziemy spalać . Jak do wszystkiego to śmieciucha kup.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

,,,, Powiedział mi że przy metrach narazie kolo 60, w przyszłości kolo 120-130, potrzebuje kotła 15kW, potem pokazał mi piec żeliwny 20kW i że lepiej wziaść ten żeliwny, a moc można przykręcić. ,,,,

 

Ecoss być może te słowa, to Twoja interpretacja "nowomowy kotlarskiej" sprzedawcy, ale postanowiłem je wyróżnić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kocioł ma być na pellet to w zasadzie wchodzi w rachubę tylko Kostrzewa mini bio o mocy 10 kW. Można szukać innych na pellet, ale nie powinny być to jednostki o większej mocy. 15 kW to stanowczo przesada. Jeśli ktoś doradza takie urządzenie do domu to znaczy, że jest handlowcem nie zaś instalatorem który zna się na rzeczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.