Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ustawienia ST77


hiena2

Rekomendowane odpowiedzi

Od 1 listopada 2008 roku palę w piecu SAS ECO 23 kW oczywiście ze sterownikiem ST77

potrzebuje pomocy w temacie jak ustawić piec za pomoca oczywiście sterownika żeby palenie było ekonomiczne, bo jakos mi się wydaję że bardzo dużo spalam miału, poniewaz pełny zasyp podajnika wystarcza na dwa dni (48 godz.).

mam do ogrzania 130 m2 powierzchni domu parterowego, ocieplonego 10 cm styropianem, ogrzewanie podłogowe na 40 m2 powierzchni, 85 żeberek aluminiowych i dwie drabinki łazienkowe.

Proszę o pomoc.

POZDRAWIAM :angry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki sam kocioł już drugi sezon. Po pierwsze sprawdź, czy w popiole nie ma zabyt dużo niedopalonego miału. Jeżeli nie ma, to nic nie wymyślisz, bo po prostu masz kiepski miał, jeżeli masz to coś można pokombinować.

Ja mam dom 160m2 też ocieplony i w tej chwili spalam ok. 20-25kg/dobę (dwa wiaderka po kleju do parkietu :angry:) mieszanki 1:1 miału z trocinami. Mam miał 21MJ/kg z kopalni Wieczorek, tak przynajmniej było napisane na fakturze :)

Moje ustawienia to:

temperatura pracy: 65

histereza: 1

temp. załączenia pompy CO: 75 - moja instalacja pracuje doskonale bez pompy :)

przerwa podajnika: 55 sekund

szybkość nadmuchu: 4

przedmuch: 30 minut

opóźnienie wyłączenia dmuchawy: 15 sekund

opóźnienie załączenia podajnika: 10 sekund

 

Instalacja CO jest bez zaworu trójdrogowego, a na wszystkich grzejnikach są głowice termostatyczne. W układzie jest dodatkowo ok. 40m2 instalacji podłogowej z zaworem trójdrogowym termostatycznym i osobną pompą, temperatura wody na zasilaniu podłogówki to ok. 32 stopnie.

Jedno co zauwazyłem w stosunku do roku ubiegłego, to że wyłączenie pompy i pozostawienie wymuszenia grawitacyjnego znacząco obniżyło zużycie opału, o jakieś 25%.

Dodatkowo jeszcze w tamtym roku wykonałem małą modyfikację, mianowicie wstawiłem przesłonę dmuchawy, która zamyka otwór dmuchawy po wyłączeniu wentylatora, żeby ciąg kominowy nie podtrzymywał za nadto palenia po osiągnięciu temperatury zadanej.

Jeszcze jedno, miał musi być bezwzględnie suchy.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Robert Orzeł przed chwilą w innym poscie napisałem żebyś się odezwał a wtym jesteś i opisałeś to co chciałem. Nie rozumiem co u Ciebie jest temperaturą pracy? czy to jest temperatura zadana? a histereza tylko 1 stopień? Ja spalam ok.35 kg na dobę ale też mam inne nastawy spróbuję tak jak ty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak często masz przedmuchy w trybie podtrzymania? Może zbyt często?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temperatura pracy = temperatura zadana.

U mnie przesterowania są teraz do 74 stopni w góre i do 60 w dół przy paleniu miałem z trocinami.

Histerezę mam 1 stopień bo i tak temperaura kotła spada do 60 stopni. U was da się ustawić 2 stopnie i taka tez proponuję, ja mam odrobine zmodyfikowany program w sterowniku :angry:

Co do przesterowań na groszku w krisa64, to przyczyna może być brak klapki zamykającej na dmuchawie przez co spalanie nadal jest podtrzymywane przez ciąg kominowy, druga rzecz to zbyt gwałtowny proces spalania czyli dmuchawa za szybko lub jak pisał Marcin masz za często przedmuchy.

Mam nadzieję, że macie panowie kocioł z podajnikiem tłokowym, bo ja właśnie o takim piszę :)

 

Spalanie natomiast w większości przypadków jest wymuszone raczej zapotrzebowaniem budynku na energię i jakością opału niż ustawieniami kotła. Jak juz pisałem przedtem, jeżeli w popiele nie ma niedopalonego opału to właściwie nic się nie da zrobić no chyba że większość energii jest wydmuchiwana przez komin:).

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, ja mam to samo pytanie tylko że ja ja mam piec defro optima komfort 15Kw z komputerkiem a wentylator zamontowany w drzwiach popielnikowych i mam pytanie jak ustawic moc dmuchawy, czas przedmuchu przerwy miedzy przedmuchem żeby piec był wydajny i malo palil mam do ogrzania 120m dom jest ocieplony styropianem 12cm. pale wegiel+ flot jeśli piec osiagnie zadana temperature to po kilku minutach spada o 5 stopni myśle ze ta temepratura spada za szybko.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cze Robert

Dziękuję za przesłane przez ciebie ustawienia jakie ty posiadasz.

Właśnie problem u mnie pokazuje się w popiele, jest bardzo dużo niedopalonego miału.

Metodą prób i błędów napewno bym niedoszedl do tego.

dzisiaj spróbuje te ustawienia zastosować u siebie, zobaczymy co mi to pomoże.

 

ale jeszcze jedno mi sie pytanie nasuwa?

opóźnienie wyłączenia dmuchawy: 15 sekund

opóźnienie załączenia podajnika: 10 sekund

gdzie tego szukać w moim sterowniku - bo jakoś tych funkcji niewidzialem.

 

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za poradę.

wczoraj ustawiłem piec tak:

temperatura pracy: 55

histereza: 2 (tylko tak mogłem)

temp. załączenia pompy CO: 55

przerwa podajnika: 4:45 sekund - dlatego tak długa ponieważ miał nie jest suchy

szybkość nadmuchu: 6

przedmuch: 30 min

opóźnień funkcji nieustawiałem ponieważ niewiedziałęm jak- teraz juz wiem;dzięki

 

i powiem że upał w domu niemiłosierny był, ale w dalszym ciągu niedopałony mam w popielniku miał(zgrzany)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Po pierwsze wysusz sobie miał zanim go zaczniesz spalać. Możesz naprzykład rozsypać gdzieś troche żeby przesechł. To bardzo ważne żeby miał był suchy.

Po drugie zwiększanie czasu przwrwy w podawaniu wcale nie przynosi oszczędności, a przerwa w okolicy 4 minut jest według mnie zbyt duża. Z mojego doświadczenia wynika, że najlepsza przerwa jest w okolicy 1 do 2 minuty.

Prędkość dmuchawy zależy od jakości opału, ale skoro masz dużo spieków to moim zdaniem masz ustawione za duże obroty.

Myślę, że przy takich ustawieniach żar masz najwyżej w połowie paleniska, a powinien być jakieś 5cm od krawędzi.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

tu przyznaję ci rację że żar tak właśnie gdzie w okolicach połowy paleniska się znajduje.

tylko jak częściej ustawiam podajnik to wtedy jeszcze więcej jest spieków miału - oczywiście.

jeszcze zmienię ustawienia na takie jak napisales, czyli zmniejszę siłę nadmuchu i czas podawania, zobaczę co będzie.

bo jeśli chodzi o suszenie miału to nie mam zabardzo gdzie to robić.

nauczka na przyszłość

POZDRAWIAM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robert pisząc żar 5 cm od krawedzi to myślisz o końcówce paleniska czy początku ( przy zasobniku) u mnie nigdy nie dochodzi nawet do połowy przeważnie utrzymuję się bliżej zasobnika gdzieś w okolicy pierwszego otworu nadmuchu. A dalej to już tylko spalony popiół.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żar powinien być blisko krawędzi popielnika, ale na tyle daleko, żeby nie zsypywał się do popielnika. Mówię o sytuacji kiedy kocioł jest w końcowej fazie cyklu pracy, bo w trybie podtrzymania żar się cofa (dopala) i u mnie np. utrzymuje się w połowie paleniska, ale w momencie przejścia z cyklu pracy w podtrzymanie mam żar jakieś 5-10 cm od krawędzi.

 

Pozdrawiam

Robert

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli chodzi o ustawienia ST-77. Czas podawania 60 s, czas przerwy 60 s. temp. załączenia pompy 62 stopnie, temp. zadana 58 st. histereza 3 st. nadmuch 2 (w skali od 1 do 6) klapka na wentylatorze dociążona dodatkową nakrętką, parametry w podtrzymaniu: czas przerwy 20 min, czas podawania 1 min, wybieg i dobieg dmuchawy około 10-15 s, histereza na CWU 15 st, temperatura za zaworem 4D 45 st +-3 st (regulowane sterownikiem chyba euroster). Z tym, że w ramach eksperymentu zmodyfikowałem trochę podłączenia: pompa obiegowa CO jest podłączona bezpośrednio do zasilania 230V i uruchamiana sterownikiem pokojowym a sterownik kotła przestawiłem w tzw. tryb letni. Zużycie opału w ciągu ostatnich 2 tygodni to około 20 kg/dobę na ogrzanie domu o metrażu 330 m2 i podgrzanie CWU dla 4-os. rodziny. Kocioł z podajnikiem tłokowym 30 kW (ustawiony na największy skok tłoka). Opał - ekogroszek diabli wiedzą skąd (workowany po 50 kg na składzie). Niestety w moim rejonie miału już nie ma od 4 miesięcy. I jeszcze jedna uwaga: w czasie palenia miałem zużycie miału było naprawdę niewiele większe niż ekogroszku ale kocioł i komin były dużo czystsze. Po przejściu na ekogroszek niestety jakby nie ustawić nadmuchu i ilości powietrza kocioł wewnątrz zarasta bardzo szybko - czyszczenie wymiennika co 3 dni.

To tyle.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MLas niewiem jak Ty czy raczej twój piec to robi Ja teraz piec wyłączam na na 12 godzin (pozostaje na podtrzymaniu żeby nie rozpalać) naq dworze jest ciepło jak na zimę mam "tylko" 160m2 i spalam na dobę 30kg miału pierwszego sortu 26kj/kg. Chyba mnie niedługo trafi!!!!. :) :)

Pozdrawiam fryniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hm. Mogę dodać że sterownik pokojowy mam ustawiony na następujące parametry:

od 5 rano do 9 21 st (wyłącza przy 21.25 st, załącza przy 20.75 st) od 9 do 15 korekcja nocna czyli 19 st ale w rzeczywistości temp. w domu w tym czasie nie spada poniżej 20.5 st (dobrze ustawiłem dom względem słońca) od 15 do 23 znowu 21 st i po 23 do 5 rano 19 st. Rano jak się budzę (6.30) to jest już koło 21 stopni, sprawdzałem że o 5 czyli w momencie załączenia pompy temp. w domu mam 20.25 st.

Gdy sterownik przechodzi w tzw. tryb nocny tj na 19 st. to kocioł chodzi tylko w podtrzymaniu.

Teraz dane domu: ściany gazobeton 600-ka 24 cm ocieplone 12 cm styropianu, piwnica ogrzewana, otwarta klatka schodowa od piwnicy po poddasze, brak wiatrołapu (a w zasadzie drzwi między wiatrołapem a salonem). Generalnie bryła domu jest dość zwarta i dużo okien między wschodem a zachodem. Najzimniej jest w naszej sypialni bo jest nad garażem) Miejsce dość osłonięte od wiatru.

Z instalacją CO, kotłem i sterownikiem eksperymentuję od 2 lat (31 grudnia 2006 roku uruchomiłem kocioł) i wcale nie twierdzę że mam najlepiej ustawione parametry kotła. Pod skórą czuję ze można jeszcze coś z tego wycisnąć. Jak wymyślę coś jeszcze to wrzucę na forum

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A swoją drogą to w ST-77 brakuje jednej funkcji: w trybie pracy ze sterownikiem pokojowym nie powinien wyłączać grzania w momencie sygnału o osiągnięciu zadanej temperatury w pomieszczeniu tylko wyłączyć pompę obiegową (z zadanym czasem tzw dobiegu czyli opóźnienia) i dogrzać wodę w kotle do temperatury zadanej na sterowniku. Nie trzeba byłoby wtedy wykonywać małpich sztuczek ze sterowaniem pompą CO przez sterownik pokojowy i wstawiać dodatkowego zabezpieczenia przed przegrzaniem kotła (przy wyłączonej pompie i np. podnoszącej się temp. w podtrzymaniu przy zbyt krótkim czasie przepalania). Wtedy można byłoby ustawić na kotle np 72-75 st i może nie byłoby problemu z zarastaniem kotła sadzą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
Jak często masz przedmuchy w trybie podtrzymania? Może zbyt często?

witam ponownie !!!! mialem wazne sprawy i nie czytalem odpowiedzi . przedmuch mam 2 w ciagu jak dobrze pamietam 42 minut . teraz mam ustawione podawanie podajnika co 3min i 45 sekunt piec osiaga zadana temperature tj: 55 st. lecz szlaka dalej jest taka sama w popielniku . sterownik mam st77 do przypomnienia . pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.