Skocz do zawartości
IGNOROWANY

LING DUO i AURATON 2005


ManxM

Rekomendowane odpowiedzi

Pomocy!!

Mam Ling Duo 25, używam od dwóch miesięcy. Kupiłem dziś Auraton 2005 i podłączyłem. Chyba dobrze, bo mam tylko dwa kable. W piecu do "czwórek" - sterownik Geco a w termostacie do NO i COM. No i wlączyłem.... po chwili na piecu pojawiła się "blo" blokada i piec przestał grzać i stoi w podtrzymamiu... Na piecu ustawiona tempeatura 50 stopni.

Termostat pokazuje temp 22 st a ja chcę mieć 28 i ustawułem włąśnie tyle na dziennej. I co ... Piec jest cały czas na "blo" .... a wydaje mi się że powinien grzać do zadanej tj 28 st temperatury..

 

Chyba, że coś jest zepsute... albo pomieszałem kabelki.... albo jeszcze coś??

 

HelP!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przełączyć w auratonie na drugą parę wyjść (NC + COM). Jak nie zadziała jak trzeba znaczy coś jest popsute.

 

Temperatura pieca nie ma tutaj znaczenia. Blo powinno się wyświetlać jak temperatura w domu jest wyższa niż zadana (na Auratonie nie świeci się symbol grzania).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie modelu nie podano - ale mój GECO nie ma w tym celu żadnych ustawień serwisowych - wystarczy podłączyć i powinien działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj przełączyć w auratonie na drugą parę wyjść (NC + COM). Jak nie zadziała jak trzeba znaczy coś jest popsute.

 

Temperatura pieca nie ma tutaj znaczenia. Blo powinno się wyświetlać jak temperatura w domu jest wyższa niż zadana (na Auratonie nie świeci się symbol grzania).

 

Witam,

 

Spotkałem się już z przypadkami błędnego oznakowania wyjść NC NO COM w programatorach pokojowych. Warto przed montażem sprawdzić, która para zostaje załączona w momencie załączenia grzania. ManksM błędnie podłączył programator i tu jest przyczyna jego problemu - nastawa programatora na "grzej" powoduje zwarcie styków przełączających drugiej pary normalnie załączonych w trybie "nie grzej". Łatwo to sprawdzić: jeśli na programatorze obniżymy temperaturę poniżej będącej w pomieszczeniu i gdy wtedy kocioł zacznie grzać ( wyjdzie z trybu "blo" ) należy zamienić podłączenie jednego przewodu z NO na NC (lub odwrotnie ) względem COM.

 

Pozdrawiam

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie ponownie, dzięki za podpowiedzi.

 

podłączyłem odwrotnie niż miałem czyli brązowy kabelek do COM i niebieski do NC. Piec nie działał choć na wyswietlaczu auratona pojawiło sie to kółeczko. W ogóle czy to kółeczko oznacza, ze piec jest podłaczony czy że "pracuje" czyli dokłada?

 

A i jeszcze jedno czy jeśli mam na piecu ustawioną temp. np 50 st. a w związku z ustawieniami termostatu temeperatura jest za niska, bo np pokazuje 22,5 a na dziennej jest 25, to piec nie będzie dalej pracowal bo osiągnął swoją temeperaturę? Krótko mówiąc co jest ważniejsze - sterownik pieca czy termostat?

 

Wróciłem do ustawień poprzednich czyli brązowy kabelek do COM niebieski do NO, na sterowniku pieca GECO 403 PO2 brązowy kabelek do styku 4 z przerwana kreską, niebieski do całej 4. Na Auratone temp. aktualna 22 st, dzienna 25 st. Kółeczko pracy zapalone - piec wyświetla "blo"! I włącza się na podtrzymaniu tylko dosypując, temperatura spada i powoli wygasa.

O co w tym wszystkim chodzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kółeczko oznacza tylko i wyłącznie zwarcie jednej pary styków lub rozwarcie drugiej. Sterownik pokojowy "nie ma pojęcia" czy jest podpięty tak więc nie jest sytuacją błędną, że jest ten symbol podczas gdy nie jest podpięty piec. Generalnie powinno to więc działać tak, że jak się kółeczko świeci to powinno nie być blo na piecu a jak nie świeci powinno być blo. I do takiej sytuacji należy dążyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i spróbowałem...

Obdzwoniłem wszytskie firmy zaangażowane w to urządzenie. I tak..

Pan z Auratona mówił, zeby zamienić styki a termostat musi działać..

Pan z Geco powiedział żeby nie zamieniać styków tylko właczyć przełącznik z grzania na chłodzenie... Podobnoi te typy tak mają...

Pan z Klimosza powiedział, żebym wezwał serwisanta...

 

Czyli została metoda prób i błedów..

 

Zmieniłem z grzanaia na chłodzenie, podpiołem piec i nie zablokował go, podgrzałem temeperaturę szuszarką i po osiągnięciu granicznej przełaczył urządzenie...

Potem..

Wlączyłęm z powrotem grzanie, zamieniłem kabelki na COM i NC, podłączyłem do pieca i .... nie zablokował.

 

A więc wygląda na to że działa choć nie jestem pewien i nie wiem jak to zrobiłem.

 

Sytuacja jest obenie taka:

 

Auraton pokazuje, że urządzenie pracuje - kółeczko, nie osiągnął temperatury zadanej - piec nie jest zablokowany i normalnie sobie podtrzymuje zadaną jemu temperaturę.

Czy to tak ma być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest obenie taka:

 

Auraton pokazuje, że urządzenie pracuje - kółeczko, nie osiągnął temperatury zadanej - piec nie jest zablokowany i normalnie sobie podtrzymuje zadaną jemu temperaturę.

Czy to tak ma być?

Tak, ale jak zgaśnie kółeczko piec powinien przejść w tryb blokady. Sprawdzić to możesz ustawiając na termostacie zadaną temperaturę na niższą niż obecnie jest tam wskazywana jako aktualna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Linga Kombi i Auratona 2005 no i niestety identyczny problem. Podczas podłączenia wykorzystałem wszystkie możliwości. Opcja kiedy kółeczko się zapala wydaje się być prawidłowa ale niestety kocioł pracuje tylko na podtrzymaniu a temperatura wody wylotowej spada poniżej 40st mino ustawionej zadanej 60st. Dzwoniąc do fachowców od Auratona "To wina pieca" w telefonie od fachowców od pieca "To wina sterownika" Rozumiem że mamy mieć drugą Irlandię ale dla mnie to Meksyk. Czy ktoś doszedł co z zestawem kolegi może problem u mnie ten sam. Dodam, że nie mam zaworu 4drożnego, ale nie powinno być z tym problemu ponieważ sterownik powinien sterować tylko pracą pompy a nie blokować pracy pieca. Może trzeba coś zmostkować? Pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Linga Kombi i Auratona 2005 no i niestety identyczny problem. Podczas podłączenia wykorzystałem wszystkie możliwości (...). Dzwoniąc do fachowców od Auratona "To wina pieca" w telefonie od fachowców od pieca "To wina sterownika" (...)

Po prostu odłącz Auraton, wtedy będziesz wiedział na pewno, czy jest to wina pieca, czy termostatu. Poza tym nie napisałeś, jaki masz sterownik w Lingu Combi, czy RecalArt, czy Geco, a to dosyć istotna informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale to dalej nie rozwiązuje dylematu, czy uszkodzony jest auraton, sterownik pieca, czy ich połączenie. Jeżeli masz możliwość sprawdź miernikiem wyjścia Auratona (czy są one zwarte/rozwarte wtedy kiedy słoneczko się świeci/nie świeci).

 

Wydaje mi się również, że samo zwarcie kabelków idących do auratona powinno powodować odpowiednią reakcję pieca - takie testy jednak powinien przeprowadzić fachowiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak odłączę sterownik pokojowy wszystko działa OK. To znaczy piec pracuje prawidłowo.

To znaczy, że samo podłączenie Auratona powoduje zwarcie. W sterowniku Geco - jak to wynika z instrukcji - zwarcie powoduje blokadę kotła, czyli przejście z fazy grzania w podtrzymanie. W ten sposób piec nigdy nie będzie grzał.

 

Nie pamiętam, który model Auratona to ma, ale jest tam mikroprzełącznik, który zmienia sygnał wyjścia - zamiast zwarcia daje rozwarcie i na odwrót. Może być przestawiony. Inna możliwość to źle zaprogramowany Auraton. Tam się o ile pamiętam, programuje każdy dzień tygodnia, ale oprócz tego wybiera program. Trzeba upewnić się, co jest zaprogramowane na ten konkretny dzień i tę konkretną godzinę. Wtedy najlepiej oczywiście jakimś miernikiem sprawdzić wyjście z Auratona zmieniając zaprogramowaną temperaturę raz poniżej aktualnej, drugi raz powyżej. Jeśli w każdym przypadku jest zwarcie, to znaczy, że termostat jest uszkodzony. Jeśli nie masz miernika, to ostatecznie możesz spróbować podłączyć Auraton do pieca, ale ustawić na nim temperaturę raz dużo niższą niż aktualna, drugi raz dużo wyższą. Jeśli w każdym przypadku jest tak samo, czyli źle, to znaczy, że z termostatem jest coś nie tak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Auraton 2005 ma 3 wyjścia - jedno wspólne i drugie, które się zwiera, gdy "słoneczko świeci", a rozwiera gdy gaśnie i trzecie, które zachowuje się dokładnie odwrotnie. W zależności od podłączenia sterownik pracuje w odpowiedniej "opcji".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak informacyjnie napiszę, dlaczego się tak udzielam w tym wątku: u mnie sterownik Geco (model 403) współpracował z auratonem 2005 bez żadnych problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.