Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Centralne Ogrzewanie W Bloku


gacek89

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry, odpowiedzi nie znalazłem na tym forum, ani na żadnym innym więc uznałem, że napisanie nowego tematu będzie najlepszym wyjściem.

Dowiedziałem się, że na moim osiedlu w tym sezonie grzewczym, w kotłowni doszło do awarii pieca (piec gazowy). Podobno od miesiąca piec pracuje w trybie awaryjnym i wymagana jest jego wymiana - koszt ok. 400 tys. zł. Część osiedla wyszła z założenia, że każdy blok (bloki po około 35-40 rodzin) powinien dokonać zakupu kotła we własnym zakresie i zainstalować kotły w piwnicy (poszczególnego bloku). Z tego co rozeznałem się w internecie to koszt kotła gazowego (bo taki jest rozważany) to koszt 130-170 tys., a bloków jest 4. Stąd moje pytanie: czy nie lepiej kupić nowy piec na całe osiedle?

Nie istnieje szansa podpięcia pod wodociągi. Jeśli piec do bloku to jaki? Czy może zastosować jakieś inne źródło ogrzewania (inny typ pieca)?

Dodam tylko, że piece służą do ogrzewania w sezonie grzewczym, woda w mieszkaniach ogrzewana jest za pomocą bojlerów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

napewno najtaniej bedzie wymienic obecny kociol na nowy poniewaz w obecnej kotłowni jest odpowiednie przyłacze gazu oraz komin

rozdzielenie tych instalacji wiaze sie z wykonaniem przynajmniej trzech przylaczy gazu oraz kominow.

oczywiscie ma to swoje plusy mianowicie brak strat na cieplikach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zmiana ogrzewania na np. węglowe to nie tylko koszty kotła, ale i węgla i jego składowania, z na taką powierzchnię to będą tysiące ton, kilkadziesiąt tirów węgla - gaz zaś płynie sobie rurą i nie zaśmieca, nie trzeba go nosić, usuwać popiołu itd. Poza tym 4 kotły to 4 kominy, 4 kotłownie, 4 kotły, ich montaż - koszty to znacząco podnosi. Nawet jak są domy bliźniaki to lepiej jeden duży kocioł niż 2 małe, chyba że sąsiedzi się nie tolerują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.