Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Ksn 14-16 Kw Pomoc W Wyjaśnieniu Pary Kwestii (Pławik Wiatraka, Sterownik)


outchorn

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie, niedawno bo zaledwie parę dni temu zamontowałem piec Termet KSN 14-16KW. Piec zakupiony w Castoramie wraz z sterownikiem ST-37 (Niestety dostałem chyba wybrakowany egzemplarz: bez szczotki do czyszczenia komina, instrukcji obsługi sterownika, instrukcji montażu oraz instrukcji obsługi samego pieca). Pomijając ten fakt od samego początku mam problem z uzyskaniem odpowiedniej temperatury w kotle, dotychczasowy rekord to 47 stopni. Moje ustawienia kotła:

Czas podawania: 10s,

Przerwa podawania: 40s,

Siła nadmuchu 5,

Odkrycie zasłonki: 2 cm,

Reszta wartości jest bez znaczenia, ponieważ wartości Zadanej 50 stopni piec nie osiągnął.

Zadzwoniłem do serwisu powiedzieli mi, że zapomniałem o silikonie nad kielichu przy retorcie^^ (bez instrukcji ciężko, na to wpaść).

Interesuje mnie jednak wiatrak, a dokładniej śrubka, która przy nim się znajduje. Na tej śrubie znajdują się dwie nakrętki. Do czego ta śruba służy, jak ma być ustawiona (kiedy jest w pozycji pionowej wiatrak chodzi mocniej, kiedy jest w pozycji poziomej wiatrak ewidentnie chodzi słabiej). Na ten moment lata sobie ona jak chce^^. Ogień w kotle jest prawidłowy jasno żółty, ale nie biały :).

Groszek mam wydaje mi się dobry:

Granulacja: 5-25 mm

Zawartość popiołu: 4,3%

Zawartość siarki: 0,3%

Wartość opałowa: 26000kJ/kg.

Jak coś więcej podać dajcie znać. Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to klapka miarkownika

jak wiatrak stoi powinna opaść- zamknąć przepływ powietrza do palnika

jak wiatrak startuje klapka się unosi

dobrze że chodzi luźno znaczy że nie będzie się blokować tylko pracować tak jak należy

 

opisz jaki jest popiół z tego spalania czy są spieki czy niedopalony węgiel

najlepiej wrzuć zdjęcie

jeśli nie uszczelniłeś palnika to jutro wygaszanie kotła silikon wysokotemperaturowy i do dzieła

potem ponowne rozpalenie i ponowne ustawienie

 

zacznij od uszczelnienia i pokazania tego popiołu

wtedy będę radził dalej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piecyk wysprzątany, i silikon wsadzony. Jutro rano powinien wystygnąć, będę rozpalał, wtedy wyciągnę szufelką popiół i strzele fotkę^^.

Dzięki za wyjaśnienie. Czyli w momencie kiedy wiatrak włączy się nawet na jeden, klapka miarkowania powinna się otworzyć na maxa? tak by nie dusiła wiatraka? U mnie niestety wiatrak jakby nie miał siły jej podnieś, a śruba na dole jakby dusiła powietrze... możliwe, że coś tam blokuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

klapka powinna się swobodnie unieść- niekoniecznie na maksa. śrubki regulują przeciwwagę

kręcąc w jedną stronę sprawisz że otwierać będzie się łatwiej - w przeciwną będzie troszkę ciężej.

nie musisz czekać do jutra wystarczy godzina i możesz rozpalać

rozumiem że palnik żeliwny??? bo w opisie na stronie Castoramy milczą na ten temat

 

instrukcję sterownika ściągnij ze strony TECHA

jak zajdzie potrzeba doślę CI również serwisówkę - tam jest więcej parametrów do korekcji ale nie teraz

najpierw ogarnij kocioł

potem zajmiemy się nastawami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie, jutro rano rozpalę, ponieważ jest już późno. Dodam jeszcze, że wcześniej nagrzewał mi się 5h.. tyle czekałem aż kaloryfery osiągneły temperaturę około 40s... To raczej nie jest dobrze? Silikon był nałożony, ale z obawy, że zrobiłem to niezbyt dobrze dzisiaj nałożyłem go ponownie. (Tak jest żeliwny).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli powinien być uszczelniony nie tylko w rowek ale w połączeniu korony z palnikiem również-czy ta zrobiłeś??

to jak długo nagrzewa się cała instalacja i dom zależy od wielu czynników. straty ciepła pojemność instalacji, temperatury

jutro odpalisz i porównasz co się zmieniło

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdjęcie palnika to powiem gdzie smarować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 6 miesięcy temu...

kupiłem taki kociał  http://www.termet.com.pl/upload/instrukcje/IO_TERMET_KSN.pdf i prosze  o opomoc

kocioł został uszczelniony

moje ustawienia

czas podawania 7 sek przerwa w podawaniu 40sek przerwa przed muchu 7 min opuznienie wył nadmuchu 10sek sila nadmuchu to 3ci bieg i tylko osiaga temperatura 42 stopnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może idzie w komin całe ciepło? sprawdź czy rura do komina gorąca może trzeba korygowac nadmuch

jeśli nie ma problemu z goracymi spalinami to moze trzeba skrócić przerwę

nic nie piszesz o popiele- czy spieka czy niedopala, jak wygląda sytuacja na palniku - czy jest kopiec czy może żar schodzi w dół palnika?

i na koniec- jaki węgiel?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugi sezon z tym kotłem: czas podawania 12s, przerwa w podawaniu 18s, wentylator bieg 6 lub 5. Modyfikacje czasu możliwe w zalezności od jakości węgla (używam "Pieklorza") +- 2s. Można dołozyć na podawaniu i jednocześnie ująć na przerwie. Instalacja stara o dużej pojemności i bezwładności ale nie ma problemów z osiągnięciem zadanej temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

odgrzeje kotleta, posiadam ów piec. jak mrozy były mniejsze to piec osiągał zadaną temperature bez problemu ( 56st). obecnie przy -15, na nastawach :

podawanie 10sek

przerwa 40sek

nadmuch 3 bieg

piec ledo dobija do 56.

Podejrzewam ze za mała moc.

Zwiekszylem nadmuch do 6, podawanie 14sek, przerwa 28sek. piec dochodzi bez problemu do zadanej

Ale powstają straszne spieki, bryły po 10-15cm. 

Węgiel pieklorz.

Przesłona zasłonieta w 95%.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.