Skocz do zawartości

Z naszego sklepu

Cena: 419,00 zł (z VAT)
(zamiast 579,00)
Cena: 549,00 zł (z VAT)
(zamiast 655,00)
Cena: 249,00 zł (z VAT)
(zamiast 270,00)
Cena: 329,00 zł (z VAT)
(zamiast 339,00)
Cena: 109,00 zł (z VAT)
(zamiast 119,00)
Cena: 129,00 zł (z VAT)
(zamiast 155,00)
Zdjęcie

Schemat

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#21 OFFLINE   Animus

Animus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 324 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 10:25

Kolega prosi o prosty schemat i nie wiem czy chcesz się pochwalić co posiadasz w kotłowni czy też chcesz faktycznie namieszać mu w głowie :)

.Załączony plik  schem.png   84,34 KB   52 Ilość pobrań

Użytkownik Animus edytował ten post 04 kwiecień 2013 - 10:27

• 0

#22 ONLINE   kiminero

kiminero

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1933 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 12:14

Jeśli mógłbyś wyjaśnić o co chodzi??

"Jeszcze jedna ważna rzecz to na wyjście wody ciepłej z kotla załóż zawór bezpieczeństwa 3/4"-2,5 at bo przy całkowicie zamkniętym obwodzie na mieszaczu nastąpi zmiana układu na zamknięty pomimo że jest doprowadzenie do zbiornika przelewowego."

Idąc tym tropem, należałoby ZB zakładać na każdy grzejnik, ponieważ istnieje możliwość zamknięcia zaworu zasilającego i powrotnego, co pozostawia grzejnik w układzie "zamkniętym".

Wszelkie zabezpieczenia układu CO dotyczą tak naprawdę tej części, która jest źródłem energii (w tym przypadku kotła). To on ma być zabezpieczony przed wzrostem ciśnienia w układzie, gdyż tylko on może do tego doprowadzić. Nawet całkowite odcięcie układu grzejnikowego zaworami jest całkowicie bezpieczne i niczym nie grozi. Skutkiem będzie brak odbioru energii przez układ i wzrost temp na kotle wynikający z efektu bezwładności cieplnej. Jeśli energii tej wystaczy do zagotowania wody, to zadaniem poprawnie zamontowanego naczynia otwartego (jak na schemacie) jest odprowadzić parę i rozładować ciśnienie. Montaż ZB 2,5 jest bezcelowy. Zalecam jednocześnie założyć ZB 1,5 bara ale z innych powodów. Po pierwsze większość kotłów stalowych ma tak określoną granicę max ciśnienia pracy, a po drugie ZB w układzie otwartym ma za zadanie chronić instalację (głównie kocioł) przed zgubnymi skutkami zamarznięcia naczynia lub rury bezpieczeństwa. Jeśli do tego nie dojdzie, to również ten ZB 1,5 nigdy nie zadziała przy przepisowo wpiętym naczyniu otwartym.

Na dołączonych zdjęciach (w celu niewiadomo jakim), widzę raczej kilka kotłowni, a nie jedną. Tak więc są to propozycje różnych rozwiązań, a raczej realizacji tago samego instalatora (firmy). Autorowi tematu to nie pomoże.

Co do zaworu ZZ przed 4D, to jego zasadność jest zależna od konkretnego wykonania i decyzji o użytkowaniu lub też nieużytkowaniu priorytetu CWU. Sytuacja odwrócenia obiegu możliwa jest wyłącznie przy priorytecie (wyłączeniu pomp CO na czas podgrzewu boilera). Osobiście nigdy tego zaworu nie montuję i kieruję się jedną zasadą. Mianowicie jeśli robimy rozdział obiegów na CO i CWU, to robimy to tuż przy kotle. Wyjście z kotła trójnik, powrót kotła trójnik. Wówczas różnice ciśnień generowane w kotle nigdy nie pozwolą na "dowolne" kierunki podsysania.
W rozpatrywanym schemacie jest wręcz zakaz montażu ZZ przed 4D, ponieważ obieg kotłowy ma w domyśle pracować grawitacyjnie i nie wolno tej grawitacji niczym ograniczać. Sam 4D i jego strona kotłowa muszą być solidych rozmiarów (min 40) aby grawitacja taka zaistniała. Kolejnym często pomijanym warunkiem sprawnej grawitacji małego obiegu jest utrzymywanie wysokiej temperatury na kotle (min 65-70). Jeśli na kotle będzie 50 a na grzejniki zmieszamy 45, to ochrony powrotu nie będzie lub będzie niewystarczająca.
Alternatywą 100% jest zastosowanie osobnej pompy ochrony powrotu kotła. Wówczas 4D zamieniamy na 3D i nim regululemy temp na grzejniki.

Wszystki schematy "producenckie" są poglądowe i nie biorą pod uwagę warunków indywidualnych zabudowy. Ostatecznie za prawidłowość działania układu odpowiada projektant lub instalator.
  • 0

#23 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 13:13

Pewnie mieszajac mi w głowie chwali się co tam posiada w kotłowni :-)
  • 0

#24 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • Zainteresowania: Motoryzacja (offroad motocyklowy ) ,wędkarstwo ,

Napisano 04 kwiecień 2013 - 15:36

Ale tyle by ich miał jak to z pewnoscią 2 lub nawet 3 inne. :D i jeszcze w układzie zamknietym , co ty bardziej nie odpowiada w temacie jak u ciebie gdzie zainteresowany jesteś układem otwartym .
  • 0

#25 OFFLINE   Kessel

Kessel

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 172 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 18:46

Pewnie mieszajac mi w głowie chwali się co tam posiada w kotłowni :-)

To są zdjęcia z innych kotlowni wykonanych przez jedną firmę. Zdjęcia są z różnych lat - od 10 do 5 wstecz. W/g tego co mi podano to kotły montowane w tych instalacjach pracują do dnia dzisiejszego. Niektóre kotły mają już ponad 10 sezonów grzania za sobą. Zdjęcia wystawiłem by pokazać różne rozwiązania stosowane do kotłów podajnikowych bezrusztowych.
  • 0

#26 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 19:09

Dołączona grafika

Czyli instalację mogę zrobić według tego schematu?? Dodatkowo mogę zrobić na wyjściu ciepłej wody z kotła z podajnikiem i dodatkowym rusztem zawór bezpieczeństwa 3/4 - 1,5bara oraz przed zaworem 4d dać zawór zwrotny?? A jeżeli chodzi o bajpas na pompach można to jakoś inaczej rozwiązać??
  • 0

#27 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 19:45

Dołączona grafika

Czyli instalację mogę zrobić według tego schematu??

Witam jest to schemat podglądowy jest w nim wiele żeczy, które można zmienić
już pisałem jest wiele schematów na forum wystarczy poszukać , znalazłem jeden z nich na którym możesz bazować , jak również zmienić zobacz tu
http://forum.info-og...lacji-co-i-cwu/
wiele już zostało opisane i z pewonścią użytkownik jest zadowolony tylko jego kociołek jest o połowę mniejszy od twego i powinieneś w swoim przypadku zwrócić na to uwagę , aby odpowiednio dobrze zabezpieczyć swój kocioł :)
  • 0

#28 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 05 kwiecień 2013 - 12:14

Więc poczytałem trochę i myślę zarobić to tak

Załączony plik  schemat3.png   22,33 KB   17 Ilość pobrań

Jeśli macie jakieś uwagi prosze pisać bo chcę mieć instalację dobrze wykonaną. Instalację wyjścia i wejścia z kotła wykonam z rury 1" zawór mieszający 4d 1"(jak się nie mylę to kocioł ma wyjścia 1 1/4")
  • 0

#29 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 07 kwiecień 2013 - 14:03

jeszcze jedno pytanie a mianowicie mam mozliwość zakupu zaworu mieszajacego firmy Afriso DN32 tylko że on jest na rurę 5/4 i moje pytanie czy taki zawór mogę zastosować??
  • 0

#30 OFFLINE   Animus

Animus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 324 postów

Napisano 07 kwiecień 2013 - 15:37

Oczywiście .
  • 0

#31 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 14 kwiecień 2013 - 12:44

Witam!!

Mam jeszcze takie pytanie, a mianowicie czy dać zawór zwrotny na powrocie z grzejników(zaraz za zaworem czterodrogowym)?? Czy ma to sens??

Załączone pliki

• 0

#32 OFFLINE   Animus

Animus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 324 postów

Napisano 14 kwiecień 2013 - 22:36

Witam!!Mam jeszcze takie pytanie,

Załączony plik  post-30729-0-83820200-1365939891_thumb.png   31,95 KB   25 Ilość pobrań

Użytkownik Animus edytował ten post 14 kwiecień 2013 - 22:38

• 0

#33 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 06:04

Załączony plik  post-30729-0-83820200-1365939891_thumb.png   31,95 KB   25 Ilość pobrań

Witam wiadomo już jakiej pojemności jest zasobnik ???
na podstawie tej pojemności możemy dobrać N.P. i ten Z.B . 1.5 bara może okazać się za maly.
  • 0

#34 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 09:00

Witam!!

może to głupie pytanie ale kto pyta nie błądzi czy ten zbiornik na grupie bezpieczeństwa cwu jest przelewowy czy ma robić poduszkę powietrzną??
  • 0

#35 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7932 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 09:18

Nie potrzeba tego zbiornika ani grupy bezpieczeństwa w tym miejscu - po co ?
powinna być grupa bezpieczeństwa na obwodzie zimnej wody przed wejściem do bojlera - ZZ, ZB-6 bar + zbiornik przeponowy 10-15litrów. - układ ten zabezpiecza przed wzrostem ciśnienia w CWU w bojlerze.
Pozdr.
  • 0

Wszystkie spieprzone instalacje są do siebie podobne, Ale każda z nich jest spieprzona na swój sposób.

#36 OFFLINE   Animus

Animus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 324 postów

Napisano 15 kwiecień 2013 - 12:36

Rzeczywiście przekombinowałem ten układ tą grupą bezpieczeństwa jakieś zaćmienie miałem :mellow: .
  • 0

#37 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 05:47

Witam zupełnie tak jak u mnie patrzyłem wypowiedziałem się , ale również nie dopatrzyłem , ale bacznie czujne oko kolegi sambora dostrzegnie wszystko . :D
  • 0

#38 OFFLINE   Animus

Animus

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 324 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 11:11

Za karę pokarzę koledze mój układ połączenia CWU z cyrkulacją niech korzysta .
http://forum.murator...72&d=1360187145
  • 0

#39 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 11:57

Witam raczej z czystej życzliwości i z pewnością będzie wdziędzny :D
  • 0

#40 OFFLINE   sambor

sambor

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 7932 postów

Napisano 16 kwiecień 2013 - 13:34

Za karę pokarzę koledze mój układ połączenia CWU z cyrkulacją niech korzysta .
http://forum.murator...72&d=1360187145

Jaka to kara chyba zazdrość że masz tyle zaworów zwrotnych w układzie. :D
A tak na serio to cały zachód tak robi, w Niemczech to norma
  • 0

Wszystkie spieprzone instalacje są do siebie podobne, Ale każda z nich jest spieprzona na swój sposób.