Skocz do zawartości

Zdjęcie

Schemat

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
40 odpowiedzi w tym temacie

#1 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 00:28

Witam!!

W załączniku znajduje się schemat(sam go rysowałem jest prosty i ubogi więc proszę się nie śmiać)jeśli ktoś mógłby na niego spojrzeć i wyrazić swoją opinię czy to ma "ręce i nogi" byłbym wdzięczny.Kocioł z podajnikiem sterownik TEH T-480(czy on ma w funkcjach sterowanie takim zaworem trój-drogowym bez żadnych dodatkowych modułów typu st-61)??

Załączone pliki

• 0

#2 OFFLINE   robogaz

robogaz

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1242 postów
  • Zainteresowania: wedkarstwo motoryzacja

Napisano 26 marzec 2013 - 07:09

Zawór byłby lepszy w 100% 4D te same pieniądze a jeżeli o ster tech-480 to jest sterowanie zaworem.
  • 0
Kocioł 38 KW- Własny układ nawęglania Własny Sterownik MONIKA I
Wszyscy wiedzą, że coś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi.

#3 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 08:10

A ma ktoś z Was namiar na zawór 4d? Czy ten sterownik st-480 będzie pasował do kotła stalkot 12kw?
  • 0

#4 OFFLINE   robogaz

robogaz

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1242 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 15:34

Te pytania są troszeczke dziwne poniewaz wystarczy trochę poczytać.
  • 0
Wszyscy wiedzą, że coś nie da się zrobić. I wtedy pojawia się ten jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to coś robi.

#5 OFFLINE   0degree

0degree

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 149 postów

Napisano 26 marzec 2013 - 16:26

Witam!!

W załączniku znajduje się schemat(sam go rysowałem jest prosty i ubogi więc proszę się nie śmiać)jeśli ktoś mógłby na niego spojrzeć i wyrazić swoją opinię czy to ma "ręce i nogi" byłbym wdzięczny.Kocioł z podajnikiem sterownik TEH T-480(czy on ma w funkcjach sterowanie takim zaworem trój-drogowym bez żadnych dodatkowych modułów typu st-61)??

Zwróć uwagę na prawidłowe podłączenie zaworu 3d w zależności co chcesz osiągnąć, chłodniejsze grzejniki czy cieplejszy powrót kotła i porównaj do swojego schematu.

Zawór 4dr byłby lepszy pod warunkiem "przyłożenia się" do prawidłowego obiegu kotłowego.

Załączone pliki

• 0

#6 OFFLINE   hektoras

hektoras

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 122 postów

Napisano 27 marzec 2013 - 11:22

Robogaz ma rację. Poszukaj tylko troszeczkę a zaworów trzy i czterodrogowych jest cała masa. Musisz zdecydować się jeszcze czy ma być automatychny czy mechaniczny(znacznie tańszy ale ...) Ja nie mam żadnego zaworu i chyba jakbym dziś robił to bym wstawił chociaż mechaniczny - pozwoliłby mi choćby wypróbować spalanie jak tu większość sugeruje bo na większej temperaturze ma palić mniej i zupełnie nie dymić.
Odnośnie sterownika do kotła to zapytaj u producenta który polecają a na forum zorientuj się jak się sprawują u innych użytkowników np. taki steronik jak pytasz w różnych piecach lub inne sterowniki w wybranym przez Ciebie piecu.
  • 0

#7 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 27 marzec 2013 - 22:35

Więc tak schemat podłączenia kotła

Załączony plik  schemat_z_zaworem_4drogowym_z_bojlerem.JPG   41,61 KB   97 Ilość pobrań

Co do zaworu to 4D manual:
http://allegro.pl/za...3128928245.html

Przy kotle mam problem, bo różne są opinie, nie mogę zdecydować się czy wziąć 12kw czy 15kw. Mam dom 100m2 bojler 200l

http://allegro.pl/pi...3127015589.html
  • 0

#8 OFFLINE   robogaz

robogaz

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1242 postów

Napisano 28 marzec 2013 - 07:54

W tym schemacie wywaliłbym zawór zwrotny i kulowy a piec wystarczy 12 Kw.
  • 0

#9 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 28 marzec 2013 - 10:03

czemu wywaliłbyś te zawory??
  • 0

#10 OFFLINE   Kessel

Kessel

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 172 postów

Napisano 31 marzec 2013 - 11:38

Więc tak schemat podłączenia kotła

Załączony plik  schemat_z_zaworem_4drogowym_z_bojlerem.JPG   41,61 KB   97 Ilość pobrań

Co do zaworu to 4D manual:
http://allegro.pl/za...3128928245.html

Przy kotle mam problem, bo różne są opinie, nie mogę zdecydować się czy wziąć 12kw czy 15kw. Mam dom 100m2 bojler 200l

http://allegro.pl/pi...3127015589.html

Brakuje zaworu zwrotnego przed samym zasilaniem zaworu czterodrogowego (na 4-ro drożnym jest symbol KV - zasilanie) . Musi tam być ze wzgledu na zasysanie przez pompę cwu wody z powrotu 4-ro drożnego. (Miałem ten sam błąd). Baypass możesz sobie darować - to jest bez sensu gdyż na czwórce przepływ ustawiony jest w okolicy minimum a za to ważne jest by za pompą byl termometr tarczowy. Jeszcze jedna ważna rzecz to na wyjście wody ciepłej z kotla załóż zawór bezpieczeństwa 3/4"-2,5 at bo przy całkowicie zamkniętym obwodzie na mieszaczu nastąpi zmiana układu na zamknięty pomimo że jest doprowadzenie do zbiornika przelewowego. (Jeżeli instalacja jest w miedzi to układ otwarty jest niewskazany) O zbiorniku przeponowym nie wspomnę. Przy braku piorytetu na cwu można zastosować przekaźnik relpolu i po sprawie. Jeden warunek że bojler bedzie się krótko nagrzewał by wyłączenie co nie było zbyt długie. Jeszcze jedno to radzę usunąć sprężyny z zaworów zwrotnych.

Użytkownik Kessel edytował ten post 31 marzec 2013 - 11:41

• 0

#11 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 31 marzec 2013 - 22:12

Kessel o takie zmiany Ci chodziło??

Załączony plik  schemat 2.jpg   70,01 KB   47 Ilość pobrań

Jeśli mógłbyś wyjaśnić o co chodzi??

"at bo przy całkowicie zamkniętym obwodzie na mieszaczu nastąpi zmiana układu na zamknięty pomimo że jest doprowadzenie do zbiornika przelewowego. (Jeżeli instalacja jest w miedzi to układ otwarty jest niewskazany) O zbiorniku przeponowym nie wspomnę. Przy braku piorytetu na cwu można zastosować przekaźnik relpolu i po sprawie. Jeden warunek że bojler bedzie się krótko nagrzewał by wyłączenie co nie było zbyt długie."

Instalacje mam wykonaną z miedzi ale to na rozgałęzieniu do grzejników z kotła wychodzi rura stalowa 1"(poczęści idzie na grzejniki(za pompką zamienia się w miedż), ale za to cała istalacja ze stali jest na bojler).

Załączone pliki

• 0

#12 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 01 kwiecień 2013 - 00:59

Jeszcze jedna sprawa a mianowicie możliwe jest takie podpięcie zbiornika wyrównawczego bo instalator mi takie coś proponuje, żeby nowej rury nie instalować??

Załączony plik  schemat 2.jpg   69,99 KB   26 Ilość pobrań
  • 0

#13 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów
  • Zainteresowania: Motoryzacja (offroad motocyklowy ) ,wędkarstwo ,

Napisano 01 kwiecień 2013 - 08:26

Witaj instalator to proponuje :blink: tylko może ogrodnik :P a nie instalator.
wyraźnie jest napisane Kwestie montażu zbiornika wyrównawczego reguluje PN – 91 / B – 02413 i
Zaleca się, aby naczynie było umieszczone nad kotłem lub wymiennikiem przy pionowym prowadzeniem rur bezpieczeństwa.
Na rurach bezpieczeństwa, wzbiorczej, przelewowej oraz odpowietrzającej nie wolno montować armatury umożliwiającej częściowe lub całkowite zamknięcie przepływu, a także urządzeń oraz armatury zmniejszającej pole przekroju wewnętrznego rur
  • 0

#14 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 01 kwiecień 2013 - 09:07

A możecie skomentować wypowiedz Kessela?
  • 0

#15 OFFLINE   Kessel

Kessel

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 172 postów

Napisano 02 kwiecień 2013 - 23:48

No i prawie tak jak u mnie z tym że nie mam zbiornika przelewowego - wyrównawczego. Układ otwarty na miedzi powoduje zasysanie tlenu i azotu do wody gdzie z kolei azot reaguje z miedzią i ją wypłukuje a tlen powoduje zaszlamienie instalacji. U mnie po roku eksploatacji dolali do instalacji inhibitor i tak hula to sobie już 13 wiosen. Dolewam na rok 3-5 l wody. Kocioł nie ma rusztu awaryjnego dlatego pozwoliłem sobie na zamknięcie układu wbrew przepisom i dyrektywom unijnym. Pompka na 1, ciśnienie w okolicy 1,7 at i tak sobie cały rok hula. Mam jeszcze jedno rozwiązanie w moim kotle a mianowicie zasilania bojlera i co wychodzą z odrębnych ujęć - kocioł ma 2 wypusty a powrót podłączony jest w jedno ujęcie. Na wlocie nie ma zimnej wody i przez to nie odpada korozja z blachy. 13 sezonów a wymiennik wewnątrz nie naruszony. Używam mieszacza 4-ro drogowego a instalacja jest z miedzi i dlatego też przed montażem posłuchałem innych co w tym temacie mają do powiedzenia. I tak oprócz palnika to nic złego się nie dzieje.
  • 0

#16 OFFLINE   darq1

darq1

Rozkręca się

• Autor tematu
  • Forumowicz
  • PipPipPip
  • 43 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 16:47

Witam!!

Zbliża się termin przeróbki instalacji a ja nadal nie wiem jak ma wyglądać schemat podłączenia. Kolega Kassel troszkę namieszał mi w głowie może pomożecie rozwiązać mi ten problem??
  • 0

#17 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 21:01

Witaj poszukaj na forum jest B.duzo gotowych schematów z zastosowaniem 4D jak i bez w ukadzie otwartym dokładnie opisanych z wieloma cennymi poradami .
zerknij tu http://forum.info-og...rosba-o-porady/
kolega w 2 poscie dobrze doradził :P
  • 0

#18 OFFLINE   Kessel

Kessel

Stały Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPip
  • 172 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 22:58

Witam!!

Zbliża się termin przeróbki instalacji a ja nadal nie wiem jak ma wyglądać schemat podłączenia. Kolega Kassel troszkę namieszał mi w głowie może pomożecie rozwiązać mi ten problem??

.... mieszamy dalej .....!?

Załączony plik  IM005377.JPG   118,6 KB   53 Ilość pobrań
Mieszacz 4D i pompa cwu
Załączony plik  IM005459.JPG   71,73 KB   49 Ilość pobrań
... na kolektorze ...
Załączony plik  IM008332.JPG   89,51 KB   50 Ilość pobrań
podłogówka i grzejnikiZałączony plik  IM005379.JPG   127,38 KB   47 Ilość pobrań
kotłownia...
Załączony plik  IM005604.JPG   58,15 KB   45 Ilość pobrań
kolektor - rozdzielacz.

Pozdrawiam
  • 0

#19 OFFLINE   darecki2308

darecki2308

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 894 postów

Napisano 03 kwiecień 2013 - 23:33

teraz to już z pewnością koledze namieszasz w głowie B)
  • 0

#20 OFFLINE   robogaz

robogaz

Doświadczony Forumowicz

• Forumowicz
  • PipPipPipPipPip
  • 1242 postów

Napisano 04 kwiecień 2013 - 09:38

Załączony plik  IM005377.JPG   118,6 KB   53 Ilość pobrań
Mieszacz 4D i pompa cwu
Załączony plik  IM005459.JPG   71,73 KB   49 Ilość pobrań
... na kolektorze ...
Załączony plik  IM008332.JPG   89,51 KB   50 Ilość pobrań
podłogówka i grzejnikiZałączony plik  IM005379.JPG   127,38 KB   47 Ilość pobrań
kotłownia...
Załączony plik  IM005604.JPG   58,15 KB   45 Ilość pobrań
kolektor - rozdzielacz.

Pozdrawiam

Kolega prosi o prosty schemat i nie wiem czy chcesz się pochwalić co posiadasz w kotłowni czy też chcesz faktycznie namieszać mu w głowie :)
  • 0