Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Zapytanie O Wymiary Rur.


Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o podpowieć chce wymienić rury w instalacji co [stara inst.2cale rury]Budynek parterowy +piwnice zamieszkałe w sumie 250 m2. 2 piece gazowy i węglowy jakie wymiary rur zastosować żeby zaoszczędzić na rachunkach .Instalacia chodzi grawitacyjnie rozumiem że po wymianie na cieńsze????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rury są w dobrym stanie to się ich nie wymienia.

Rury o mniejszej średnicy mogą spowodować, że instalacja nie będzie działać grawitacyjnie. Nawet jak jest zainstalowana pompa obiegowa to z grawitacji nie powinno się rezygnować.

 

Lepiej będzie jak wolne środki finansowe przeznaczysz na wymianę np. grzejników żeliwnych na aluminiowe z zaworami termostatycznymi, automatykę kotłowni, docieplenie budynku, wymianę okien, zimowy wyjazd do ciepłych krajów itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury nie ciekną , ale zatopione w betonie w piwnicy bez ocieplenia , to chyba są straty, 200l wody zamiast napszykład 100l do grzania to niema rurznicy ,pisałem że rury 2cale od pieca dalei zasilenie 11/4 .Chodzi mi oto, na jakie rury wymienić rzeby chodziło grawitacyjnie czli napszykład od pieca 1cal dlei zasilenie 3/4cala do grzejnika 1/2 .Czy taka średnica rur zapewni

działanie w układzie grawitacyjnym jeśli nie to jaką średnice rur zastosować. Budynek ocieplony 10 cm styropianu poddasze 5cm styropianu okna wymienione plastiki grzejniki wymienione na aluminiowe zostały mi tylko te rury. Dwa piece węglowy i gazowy. Chciałbym palić na gaz tylko w duże mrozy węglowym na gaz wychodziło mi od 12 do 15 m3 gazu na dobe myśle że po

zmianie rur zmniejszy się ilość spalonego gazu gdyż zmieni się ilość wody w instalacji jeżeli coś się niezgadza to poproszę o podpowiedz. !!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli rury są w dobrym stanie to się ich nie wymienia.

Rury o mniejszej średnicy mogą spowodować, że instalacja nie będzie działać grawitacyjnie. Nawet jak jest zainstalowana pompa obiegowa to z grawitacji nie powinno się rezygnować.

 

Lepiej będzie jak wolne środki finansowe przeznaczysz na wymianę np. grzejników żeliwnych na aluminiowe z zaworami termostatycznymi, automatykę kotłowni, docieplenie budynku, wymianę okien, zimowy wyjazd do ciepłych krajów itp.

Witam kolegę i przyznam Duży plus bo masz w tej wypowiedzi dużo racji :) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zmianie rur zmniejszy się ilość spalonego gazu gdyż zmieni się ilość wody w instalacji jeżeli coś się niezgadza to poproszę o podpowiedz. !!

 

Zgadza się. Mniejsza ilość wody to mniej zakumulowanego ciepła w układzie. W połączeniu z układami regulacji temperatury wody na kotle, w pomieszczeniach, regulatorem pogodowym i pokojowym to mniejsze wahania temperatur czyli oszczędności w opale.

Po zmianie średnicy rur i zastosowaniu układów regulacji można się spodziewać oszczędności maksymalnie do 5 %, ale mogą być problemy z grawitacyjnym działaniem układu i trzeba będzie zmontować pompę obiegową, Czyli to co zyskasz na opale możesz stracić na energii elektrycznej.

 

Czy taka średnica rur zapewni działanie w układzie grawitacyjnym jeśli nie to jaką średnice rur zastosować.

 

Tego Ci nikt nie napisze. Dawniej dawało się duże średnice rur aby być na 200% pewien że grawitacja będzie działała.

 

 

Jeżeli zdecydujesz się na pompę obiegową (bez bypassu) to możesz dać następujące średnice rur :

1. Od kotła do najbliższego rozgałęziania 1 cal. Pompy najczęściej używane w domach mają średnice 1 cal.

2. Piony 3/4 cala.

3. Podłączenie grzejników 1/2 cala.

 

P.S. 5 cm ocieplenia na poddaszu to zdecydowanie za mało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ten piec gazowy to też chodzi na grawitacji i nie ma pompy , żeby tłoczyć wodę , a jak jest wpięty. bo mnie to ciekawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rury nie ciekną , ale zatopione w betonie w piwnicy bez ocieplenia , to chyba są straty, 200l wody zamiast napszykład 100l do grzania to niema rurznicy ,pisałem że rury 2cale od pieca dalei zasilenie 11/4 .Chodzi mi oto, na jakie rury wymienić rzeby chodziło grawitacyjnie czli napszykład od pieca 1cal dlei zasilenie 3/4cala do grzejnika 1/2 .Czy taka średnica rur zapewni

działanie w układzie grawitacyjnym jeśli nie to jaką średnice rur zastosować. Budynek ocieplony 10 cm styropianu poddasze 5cm styropianu okna wymienione plastiki grzejniki wymienione na aluminiowe zostały mi tylko te rury. Dwa piece węglowy i gazowy. Chciałbym palić na gaz tylko w duże mrozy węglowym na gaz wychodziło mi od 12 do 15 m3 gazu na dobe myśle że po

zmianie rur zmniejszy się ilość spalonego gazu gdyż zmieni się ilość wody w instalacji jeżeli coś się niezgadza to poproszę o podpowiedz. !!

piec gazowy ma pompke Termet z czujnikiem pokojowym chyba jeden pierwszych,grawitacja w układzie zamknientym zamiast naczynia zbiorczego zawór bepieczenistwa ,to wogule jakaś partyzantka ale grzeje dom po rodzicach niewiem kto to robił ale wiem jedno że rury idą w betonie i są do wymiany jak narazie na tm forum żadnej pomocy a co do pieca gaz. to jest koło węglowego wpięty w zasilenie i powrót odcięcie zaworami poprostu gdy właczam gazowy zakręcam zawór na zasileniu węglowego a i przy gazowym oszywiście naczynie przeponowe żaden zemnie hydraulik ale grzejniki wymieniłem to chyba tymi rurami sobie poradze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zadnej pomocy tylko masz pełna odpowiez na twoje pytanie ,mniej wody to wiecej energi zeby zwiekszyc predkosc wody w rurach bo koncowa ilosc energi dostarczona do grzejników jest taka sama czyli ok 2000l/h i nie wazne czy w układzie masz 200l czy w układzie jest tylko 50l i tak zeby przecietny domek był ogrzany to ilosc wody na godzine to ok 2000l a reszta do mocy to delta zasilania i powrotu i to cała tajemnica małych zrednic ja w dyzej srednicy woda sobie krazy z predkoscią ok 0,3m/s to w nowej technologi ok 0,8-1,2m/s a zeby mogła taka szybko krazyc to potrzebn jest pompa wiec sam soboe odpowiedz a taką wiedze to napewno posiadłes w szkole podstawowej na fizyce i chemi w ósmej klasie ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.