Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Pompa Ciepła + Kominek Z Płaszczem


tomaszkaa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałbym podłączyć pompę ciepła wraz z kominkiem>głownym zródłem ciepła ma być pompa kominek ma wspomagać na wypadek wiekszych mrozów.Wybrałem Pompę ciepłą Daikin Altherma 11kW a kominek mam 14 kW.To ma mi ogrzewać dom z użytkowym podaszem jakieś 150m.Wszedzie jest podłogówka.Do tej instalacji chciałbym użyć zbiiornik na wodę 300 litrów i zbiornik buforiwy 200 litrowy.Moje pytanie jak to wszysko podłączyć.Teraz mam dwa rozdzielacze w których są zamontowane dwa zestawy mieszające.Czy mogę zrezygnować z tych zestawów mieszających w rozdzielaczach.Instalator mówił że zastaw mieszający bedzie trzeba zamontować za buforem i bedzie używany tylko jak kominek chodzi.Proszę o jakomś poradę jak to ma być wszystko podłączone.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko zależy od tego co ma być głównym zródłem ciepła. Jeśli w kominku ma być palone 3 razy w roku, jak to zazwyczaj bywa to nie bawił bym się w płaszcze wodne i bufory tylko bym zamontował zwykły kominek bez płaszcza co pozwoli zaoszdzędzic około 15 tys zł na montarzu. Powietrzna pompa ciepła przestaje działać przy minus 15 celcjusza czyli okolo 20 dni w roku w naszym klimacie. W tym czasie grzalki nie naciągną zbyt wiele. Oczywiście wszystko zależy od ocieplenia budynku ale chyba każdy kto buduje nowy dom mysli o ocieplenu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 lata później...

Witam chciałem odświerzyć temat - jestem nowy na forum - to jest mój pierwszy post.

Zatem o co mi chodzi

Kupiłem Dom parterowy 126m 2 + garaż 26m2 (w domu) - razem 152m2 w tym domu zrobiona już jest instalacja c.o. w korytarzu, łazience, salonie i w sieni położona jest podłogówka ok (70m2) kaloryfery są we wszystkich pomieszczeniach nawet tam gdzie podłogówka.

Tutaj link z audytu zrobionego na stronie ciepłowłaściwe.pl
http://cieplowlasciwie.pl/wynik/2ofl

Nie mam jeszcze źródła ciepła czyli żadnego kotła.

Zastanawiam się na zakupem pompy ciepła powietrze-woda Mitsubishi Zubadan 9kw

Pompa ta musiałaby ogrzać dom i CWU (bojler myślę że ok 200l) w lato chciałbym aby wodę CWU pomógł zagrzać panel solarny.

Zdaję sobie sprawę, że przy bardzo niskich temperaturach pompa ta nie będzie wydajna, więc myślałem o jakimś niedużym piecu kominkowym z płaszczem wodnym, tak aby w duże mrozy w te kilkanaście dni w roku pomóc tej pompie. Drugi pomysł na pomoc pompie to dwufunkcyjny używany piec gazowy na butle LPG. Zanaczam że nie chcę grzać cały czas - tylko tym piecem kominkowym, czy piecem na LPG- a tylko pomóc pompie w duże mrozy - wtedy kiedy jej praca nie będzie wydajna. Proszę o rady i sugestie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Kominek z płaszczem wodnym będzie bardzo dobrą inwestycją tylko w przypadku codziennego użytkowania go do ogrzewania budynku. Jeżeli w domu kominek będzie użytkowany średnio raz w tygodniu, to płaszcz wodny okaże się tylko problematycznym kaprysem, który nigdy się nie zwróci. Kolejnym błędem jest myślenie, że kominek z płaszczem wodnym będzie ogrzewał dom w "sytuacjach awaryjnych". Jedyną sytuacją awaryjną przy zastosowaniu pompy ciepła może być brak prądu. Należy sobie uświadomić, że podczas braku prądu nie wolno (ze względów bezpieczeństwa) w ogóle używać kominka z płaszczem wodnym. Bez prądu pompa obiegowa przekazująca energię z kominka do CO (lub CWU) nie działa. W takiej sytuacji nie ma żadnej możliwości ogrzewania budynku, może także dojść do uszkodzenia płaszcza wodnego, co jest bardzo niebezpieczne. Najprostszą metodą zabezpieczenia się przed brakiem prądu jest agregat prądotwórczy podtrzymujący pracę pompy ciepła oraz pomp obiegowych. Instalacja zwykłego kominka (oddającego ciepło przez konwekcję) okaże się także dobrym rozwiązaniem w sytuacjach awaryjnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

jak jest gaz to szkoda kasy na pompę ciepła. najlepsze na nasze warunki to monobloki nie splity

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

daikin pada na potęgę( jednostki zewnętrzne)  sam mam taką z demobilu do naprawy uszkodzona sprężarka!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.