Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zwiększyć Przepływ Wody W Instalacji...


dorecho

Rekomendowane odpowiedzi

Kolego Sambor ja Twoich obliczeń nie podważam.

 

Podważam stwierdzenie:

Opór przepływu zależy od prędkości ( ilości l/s) przepływu

Rury, kształtki, grzejniki, ciepłomierze itp leżą w magazynie nic przez nie nie płynie a opór mają.

 

Gdybyś napisał:

Spadek ciśnienia na (rurze, ciepłomierzu, grzejniku, itp) jest wprost proporcjonalny do przepływu przez (rurę, ciepłomierz, grzejnik, itp) a współczynnikiem proporcjonalności jest opór (rury, ciepłomierza, grzejnika, itp) to by było w porządku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu chrzanisz - był podany układ rury i kształtek a nie ciepłomierza , grzejników itp , na końcu okazuje się że autor pyta o co innego a wszyscy jak jeden mąż odnoszą to do pierwszego postu.

Gdybyś się na chwilę zastanowił co robi rura niebieska do ZW w układzie CO?

A co mnie obchodzi ciepłomierz z półki / - było pytanie jest odpowiedź.

 

Twoje ostatnie zdanie "Gdybyś napisał:Spadek ciśnienia na (rurze, ciepłomierzu, grzejniku, itp) jest wprost proporcjonalny do przepływu przez (rurę, ciepłomierz, grzejnik, itp) a współczynnikiem proporcjonalności jest opór (rury, ciepłomierza, grzejnika, itp) to by było w porządku. " jest normalnym czepianiem się innych- jakbym widział i słyszał swojego nauczyciela od polaka.

 

Teraz porównanie - jeżeli nie ma przepływu przez rurę poziomą to opory są równe zero - i ciśnienie na obu końcach , zgodnie z prawe Pascala, jest takie samo - wie o tym każda babcia która podlewa ogród ;) - tak samo jak w elektryce - prąd nie płynie przez kabel to na obu końcach takie samo napięcie.

 

Wszyscy wiedzą o co biega tylko kolega nie.( biedaczek)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy mogę odpowiedzieć bo koledzy na mnie naskoczą - poprzedni naskok to 3 strony jałowej dyskusji o niczym + 2 minusy - bez sensu.

Z wykresu zamieszczony, w poście # 47 wynika że straty przy przepływie 1l/s w rurze niebieskiej 40 wynoszą 4,4 msłw/100m rury - czyli wzrosły prawie 3x podobnie pozostałe straty wzrosną proporcjonalnie - policz sobie sam.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam. Ponawiam temat  post  1

Koledzy! Jest instalacja grzejnikowa....

Ta instalacja jest dość duża; skomplikowana; za małe przekroje rur itd.itp.

Aktualnie pracuje na 3 pompach obiegowych  połączonych szeregowo, ale w różnych miejscach. wilo 65 ; wilo 1-8  i alfa 40;  widziałem przepływ 1150l/h. nadal upierałbym się  o zwiększenie przepływu.

Czy możnaby ten układ podzielić na 2 czesci i zastosować jako łączenie jakieś małe sprzęgło. rozumiem ze schematu działania sprzęgła jego istotę , ale co z przepływami ? jesli teraz jest w szeregu tyle pomp, czy będzie lepiej dla grzejników aby zwiększyć ten przepływ i czy tego przy montażu sprzęgła  mógłbym się spodziewać?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam.

Koleżanki i Koledzy.

Znowu mam problem z przepływem...

Jest pompa ciepła pow--woda. Obiegowa wilo 7,5 czegoś tam.

wodomierz pokazywał przepływ ok.1 m3 na ustawionej "1"

Zmieniłem sposób odbioru ciepła przez wym. płytowy i dalej na wężownice chyba 10mb średnicy tylko 15 mm /taka rura karbowana solarna/.

Przepływ na "3" jest tylko 0,7 m3. Czy tak duży opór tej 10m rurki jest normalny? czy to jest z gatunku "nie do wiary?

Co można poradzić w tym zakresie?

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dzięki Sambor.

Rozumiem,że mogę spodziewać się mniejszego przepływu rzędu 30- 50 %. czyli zamiast 700, może być

500l/h  w chwili rozruchu, jak już glikol się nagrzeje , to strata na przepływię będzie zdecydowanie mniejsza.Chodzi mi o pompę ciepła monoblok zabezpieczoną glikolem przed skutkami mrozów..

A tak w kwestii pompy ciepła:  czy ochłodzony czynnik do  - 20 stopni nie bedzie blokował włączenia pompy ciepła? bo skąd pompa ma wiedzieć,że chodzi na glikolu, a nie na wodzie? Czyli muszę jeszcze dokładnie poanalizować sterowanie pompą ciepła.

Pozdro.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam.

Proszę ponownie o pomoc.

Nadal walczę z przepływem przez wężownicę solarną fi15  /post 82/.

Jak wyjaśnia Sambor  /post 83/ opór tej wężownicy  /10 mb to około 2 m słupa wody.

Dodając  drugie tyle na wym.płytowy w szeregu  mam opór  4 m słupa.

rurki połączeniowe są fi 28 razem ok. 4 mb. niech razem znowu  dadzą opór 2 m słupa czyli wszystkiego 6m słupa wody.

Patrzę teraz na charakterystykę pompy omnigena 25-80 i przy tym oporze powinno być na "3" przepływu 2,4  m3./ wymieniłem tę wilo 7,5/

To dlaczego rzeczywisty przepływ na ciepłomierzu /legalizowanym/ 1,5-3 m3 pokazuje 0,6-0,7 m3. O co tu chodzi?

Jak to poprawić, bo powinienem mieć przepływ co najmniej 1 m3. albo i więcej...

Przepłukałem tę weżownicę bieżącą wodą pod ciśnieniem z instalacji/ pewnie ze 3 atm. = woda zasuwa jak należy;

pompa obiegowa też czuje się, że  woda krąży mocno.

boję się, że jak dam jeszcze mocniejszą pompę obiegową  /100/ to będzie hałasować i i bufor może zacząć podskakiwać.???...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpuść sobię te weżownicę. Grzej bufor bezpośrednio poprzez wymiennik płytowy.

Opory karbowanej rury są znacznie większe niż gładkiej, ale nawet jak wciśnięciu z niej 1m3/h to i tak kropla w morzu. Bedzie za mała powierzchnia wymiany ciepła, wysoka temperatura skraplania i marna wydajność.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź jakie ma opory przepływu wymiennik - katalog, strona producenta itp.

 

Opory hydrauliczne rosną prawie w kwadracie przepływu - 2x większy przepływ , opory większe 4x 

Ta zależność dotyczy wszystkich elementów instalacji.

 

Połącz w szereg instalacji zamiast pompy kran - będzie zasuwało jak trzeba.

Zobaczysz jaki jest przepływ dla tych 3 atm.

Podejrzewam, że nie przekroczy 2m3

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.