Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jak Zwiększyć Przepływ Wody W Instalacji...


dorecho

Rekomendowane odpowiedzi

i tym sposobem dochodzimy do budowy pompy ciepła ,to że przepływy sa maleńkie to wiadomo ale nie był poruszony temat ile ma odebrać ciepła z gruntu po prostu jest sobie leniwy przepływ

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuzwa zaraz szukam wzoru na obliczanie ,przecież jakby były tak ogromne opory przy tak malutkim przepływie to by nikt z nas wody w domu nie miał ,przecież opory w instalacji rzedu 250mbar eleiminują taka instalacje z eksploatacji kogo stać żeby pchac z takimi oporami ciecze jak wielkie musiałby być pompy policz jeszcze raz dokładnie ja tez się biorę bo już mnie coś bieże

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie dawaj innym pytań wyrwanych z kontekstu

Kolego, nie bardzo rozumiesz ideę forum.

Tu można zadawać pytania jakie się komu podoba.

Nawet Ty możesz zadawać pytania jak w podstawówce i najwyżej ktoś Ci odpowie, że "nie potrafi", a jeśli jest jeszcze sformułowane w taki sposób, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, to poprosi o "pokazanie jak taki kalambur się rozwiązuje".

 

A tak logicznie podchodząc, to co to jest "pytanie wyrwane z kontekstu"? Kolejny kalambur?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jakby nieliczyc to opór dla 360mb w jednym odcinku i przepływu 1600 l dla glikolu o współczynniki 1,15 ma 260 mbar czyli jaką pompę malutka być nie podpiął to zadziała czyli np. 25/40 na trzecim biegu ,jeśli podzielimy na 3 petle to na drugim biegu będzie ok ze względu na fakt ze przepływ dla rury będzie laminalny nie ma sensu liczyc kolan ,wiecie co jest najciekawsze w tym wszytkim

że w tym czasie co tu liczycie to na budowie już zakopałbym waz i uruchomił dolne źródło na pompie 25/40 a wy jeszcze siedzielibyście przed kompem i dumali i to jest taka mała przewaga moja na wami ,widzę że dorecho też tu ma techniczne podejście co mnie cieszy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kuzwa zaraz szukam wzoru na obliczanie ,przecież jakby były tak ogromne opory przy tak malutkim przepływie to by nikt z nas wody w domu nie miał ,przecież opory w instalacji rzedu 250mbar eleiminują taka instalacje z eksploatacji kogo stać żeby pchac z takimi oporami ciecze jak wielkie musiałby być pompy policz jeszcze raz dokładnie ja tez się biorę bo już mnie coś bieże

 

policz, policz ale pokaż wzór ja tobie pokazałem diagram ze stratami w rurach PE i jeszcze abyś się nie zmęczył szukaniem dam wzory ze strony Wawina na obliczenie tych strat.

jeżeli literatura fachowa twierdzi że wystarczą diagramy a tobie to nie wystarcza to nie poradzę.,

Możesz liczyć

post-18578-0-49845100-1379500230_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i jakby nieliczyc to opór dla 360mb w jednym odcinku i przepływu 1600 l dla glikolu o współczynniki 1,15 ma 260 mbar czyli jaką pompę malutka być nie podpiął to zadziała czyli np. 25/40 na trzecim biegu ,jeśli podzielimy na 3 petle to na drugim biegu będzie ok ze względu na fakt ze przepływ dla rury będzie laminalny nie ma sensu liczyc kolan ,wiecie co jest najciekawsze w tym wszytkim

że w tym czasie co tu liczycie to na budowie już zakopałbym waz i uruchomił dolne źródło na pompie 25/40 a wy jeszcze siedzielibyście przed kompem i dumali i to jest taka mała przewaga moja na wami ,widzę że dorecho też tu ma techniczne podejście co mnie cieszy

 

To ty wywołałeś to "wielką" burzę w szklance wody -, a jak dostajesz projekt, że hydranty w 10 piętrowym biurowcu są zasilane rurą Cu28 to też robisz? - to trzeba zakopać i zapomnieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co po pierwsze hydranty nigdy nie bada zalane tak mała średnicą a po drugie masz pompy dla taki budynków dla podniesienia ciśnienia ,po trzecie min średnica to 50mm a reszta zależy od jednoczesności działania (występowania pożaru) ,po czwarte żaden strażak nie zgodzi się na miedz ,i tak jak tutaj mamy minimalna średnicę dla zasilania hydrantu tak dla pomp w 90% ładuje się rurę 40 ,wynika to z powierzchni rury a reszta to prędkość cieczy całe filozofia przy wymiennikach nie przekraczamy 0,8m/s im mniej tym lepiej i dlatego opory nas nie isteresują w praktyce tyle z praktyki ,zaczynając montaż wmiennika zaczynamy od ilości wody jaką potrzebujemy znajoć srednicę rury dobieramy tak wymiennik aby prędkość była poniżej naszego 0,8m/s najlepiej około 0,5m/s przecież to Kazik przy łopacie szybciej policzy niż trwają de dyskusje na tym forum ,proszę aby kolega Dorecho si wypowiedział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie przykład z rurą miedzianą był prawdziwy - tak projektant z uprawnieniami wykonał projekt, weryfikacje, klepły a pan Jasio wykonał instalację - sprawa wyszła przy odbiorze.

I był problem jak to pod dywan zamieść - bo projektant z uprawnieniami , chroni go Izba, weryfikatorzy byli też m. in ze Straży a zapłacił za cały bałagan wykonawca bezpośredni -musiał prawie 60mb instalacji 2,5" w ocynku na nowo dać

I tu też szybko podać spadek ciśnienia, straty a potem nie wiadomo , kto, gdzie, ile i jak powinno być naprawdę. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

widze że tez sporo latasz po budowach co mnie cieszy tylko troszeczkę niepotrzebna ta agrescja czasami.... natomiast z innej beczki restauracja kominki otwarte ,wentylacja mechaniczna w kominkach dodatkowy kanał z grawitacją obiekt drewniany w 80% ,wydano pozwolenie na kominki otwarte w restauracji ,mówiłem przed odbiorem zamontujdczie chociaż szyb,ę aby był już jako zamknięty niee tak jest dobrze tak mammy pozwolenie i mam się nie wtracac ,odbiór przychodzi strazak ,pierwsze pytanie jaka wentylacja -mechaniczna ,co tu jest zrobione z tym kominkiem -to co pan widzi ,przychodzi kominiarz przecież sa protokoły z pomiarów ,ja się pytam jakich pomiarów jak wentylację mechaniczna miezyłem ja a wiadomo gdzie jest wentylacja mechaniczna nie może być grawitacyjnej ,kominiazr oburzony strazak napiasał notatke dał dwa tygonie na likwidacje lub przebudowa na zmazkniety ,z kominiarzem to się omało co pobiłem na budowie bo twierdził ze nie mam uprawnien do pomiaru a ja że on nie ma tu czego szukac bo tu instalacja jest mechaniczna i na końcu stanęło na moim .Wiec kominiarza miałem z głowy ,kominki wyczyczono i zatkano komin z opisem kominek dekoracyjny ,przychodzi do odbioru a właściciel pali w kominku ...... decyzja kominki do rozebrania w trybie natychmiastowym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciągnąc tego offtopa, to w jednej restauracji byłem zamawiać imprezę (też drewniana była) i pytam właściciela, co to się kiedyś podziało, że się spaliła (2 strażaków zginęło). Wszyscy myśleli, że mafia ;)

Gość mi odpowiada tak, że już nigdy nigdzie kominka nie zainstaluje a na pewno nie w restauracji.

Teraz jest murowana...

 

Na drugi raz kolego automatyk opowiedz to właścicielowi, żebyś nie musiał kominiarzom zębów wybijać.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To trzeba narysować cały obwód zasilany z tej pompy, następnie założyć, że chcesz przepływ 3500 i z nomogramów każdego elementu w obwodzie sprawdzić ile się na nim ciśnienia odłoży dla tego przepływu.

Szczególną uwagę zwróć na nomogramy ciepłomierza oraz wymiennika.

Bo co z tego, że ciepłomierz ma przepływ nominalny 6,3 m3, skoro np. przy przepływie 3,5m3 może potrzebować (dawać opór, tracić) 500mBar (czyli 5 metrów podnoszenia pompy).

Trzeba też oglądnąć charakterystykę tej pompy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz o czym to lepiej nie pisz

Kolego Sambor jak wiesz jak zwiększyć przepływ wody w instalacji to napisz.

 

Ja wiem i to napisałem.

Jak się chce zwiększyć I (przepływ) to trzeba zwiększyć U (ciśnienie) i/lub zmniejszyć R (opory w instalacji).

 

Albo inaczej:

Przy stałym U (ciśnienie pompy, wysokość podnoszenia pompy) aby zwiększyć I (przepływ w instalacji) trzeba zmniejszyć R (wielkość w której są wszystkie opory w instalacji).

 

http://moderncomfort...pha2/#/features

 

Klikamy na obrazek Alpha2 Explorer i się bawimy zmniejszając i zwiększając opory instalacji, jednocześnie patrząc na charakterystykę na obrazku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Emusie ja tego nie neguję twoja wypowiedź jest ok, tylko oceniasz moją odpowiedź na całkiem inne pytanie które zadał autor tematu a które brzmiało

 

" Koledzy ! Kto może obliczyć opór przepływu instalacji: 180+180 mb rury plastik jak DZ pompy ciepła taka niebieska fi 40 mm + 8 kolanek 1 cal + 10 mb rury metal 1 cal."

 

I w poście ocenianym przez ciebie negatywnie podałem wynik - straty wynoszą 6,6msłw - nie wiem czy sprawdziłeś ten wynik osobiście , ale twoja odpowiedź nie była z nim, związana, tylko z pierwszym pytaniem autora które nie miało związku z drugim.

Niestety trzeba czytać od początku do końca a nie wyrwane z kontekstu zdania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.