Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Nowy Dom, Potrzebna Opinia Specjalistów


Robertus007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam to mój piwerwszy wątek, prosze o wyrozumiałość. Darze wielkim szacunkiem Wasze zdanie.

Przeczytałem setki postów o kotłach zasypowych, zaworach mieszających, o metodach spalania itd.

Potrzebuje pomocy gdyż im więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie.

Chciałbym uniknąć sytuacji która często sie pojawia czyli przemiarowania kotła oraz dobór odpowiedniego sposobu spalania.

Mam nowy dom parterowy o powierzchni 120m + 20m garaż. (mały grzejnik wystarczy mi jakieś 10 stopni)

Podłoga 10cm styropian, sciany 12cm, strop 15cm tez styropian, izolacje wykonane starannie.

Wentylacja grawitacyjna, wysokość parteru 2,65, komin ok 7m ocieplony fi20, okna zwykłe plastiki dwuszybowe,

będzie 11 grzejników różnej wielkości i ok 40m podłogówki, C.W.U 150l, instalacja do grzejników z rury pex w podłogach,

dom jest troche osłonięty przez drzewa. kotłownia ok 9m.

Jeszcze niedawo chciałem zapytać o rodzaj i moc kotła teraz mam więcej dylematów.

Mianowicie mam gaz w domu, mam w salonie miejsce pod kominek i 2 komin, i puszczone rurki do kotłowni w razie kominka z PW.

Mam dość dobry dostęp do tańszego drewna iglastego (trzeba sobie samemu pościnać w lesie)

ale nie chce pieca zgazowujacego gdyż są drogie, nie chce pieca z podajnikiem bo za bardzo ogranicza rodzaj materiału (granulacji) wiem że sa zwykłe ruszta ale komora zasypowa w takim piecu jest bardzo mała przy paleniu drewnem dużo latania. W zimniejsze dni mógłbym palic weglem w kotle zasypowym lub brykietem w kominku.

Głowa mi juz pęka i nie mam pojecia co zrobic jaka instalacje wybrać jeżeli kocioł zasypowy to jaki ? ze spalaniem górnym czy dolnym ? pierwszy Sas uwt a drugi hef czy kamen N? jakiej mocy?, 2 opcja gaz (skoro go mam) + kominek z pw ewentualnie jaki ? prosze o wasze opinie i przyłady instalacji, ilość spalanego materiału np na dobę oraz stałopalność.. na piece kominki itd mam ok 15 tys z góry dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w wątku o ociepleniu podałem swoje wyliczenia odnośnie zaporzebowania na ciepło dla 200m2. Wyszło mi przy -20sC chyba 11kW. Przy dobrze ocieplonej chacie trzeba też brać pod uwagę Okna bo one już wtedy dosyć dużo wnoszą. Tak na "oko" to u Ciebie 8kW to może być już sporo.

Napisz może czy juz w tym domu mieszkasz, czym paliłeś i ile spaliłeś ?

 

Pod tym linkiem masz moje dywagacje i "obliczenia"

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14593-kryzys-czy-materialy-budowlane-beda-taniec/page__st__20#entry146316

Nie dam sobie ręki uciać czy one są prawidłowe :P ale że nikt mnie nie zbeształ za sianie herezji to jest szansa, że może są dobre.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie nie paliłem jeszcze w domu nie mieszkam, na podanej stronie kalkulator nie otwiera się, czytam szukam kombinuje, nie moge sie zdecydować jaka instalacje wykonac w domu, ale chyba zrobie zwykły kominek nadmuchowy i piec dolnego spalnia tylko ten który mi sie podoba tj Hef 12kw będzie za duży a mniejszych nie robią chyba ze na zamówienie, najlepsze jest to że mój instalator zaproponował mi piec Sas uwt 17 kw piec mi sie podoba ale do palenia od góry nie ma rozetki w drzwiach zasypowych i wydaje mi sie ze z ta moca mocno przegiął ale najmniejszy kocioł tego modelu to też 14 kw, prosze o sugestie dobrych pieców zasypowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

połącz pierwszą opcję z drugą i kup za te pieniądze dobry kocioł kondensacyjny, ew dołóż grzejników jak nie są dobrane pod kondensat. Przy oszczędnym gospodarowaniu masz dużą szanse zmieścić się w w-2, bez oszczędnego gospodarowania dokup najtańszego górniaka 10-15kW i w największe mrozy pal w nim drewnem/węglem. W kominek się nie pchaj, bo on sam może pochłonąc 15 tys, a zadowolenia z niego na 90% nie będziesz miał. Możesz też zrobić krok naprzód i zamiast kotła kupić i zamontować rekuperator, wtedy nie będzie obawy o przekroczenie 1200m3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek sobie daruj bo w 15k się nie wyrobisz, frajda szybko minie a zabawy z tym bedzie sporo. Minusem tego jest suche powietrze i jak masz alergika albo dziecko to mogą narzekać.

Jeżeli masz gaz w domu to możesz zrobić tak jak Vlad24 pisze ale nie wiem czy zmieścisz się w kwocie 15k na zakup 2 kotłów, instalacji i połączenie tego do kupy.

Jeśli "instalator" doradził ci 17kW to jak możesz to rozejrzyj się za innym bo możesz mieć do czynienia z niezłym idiotą i potem bedziesz miał kupe problemów.

W twoim przypadku 8k - 10kW to chyba maxa i przy kotle górnego spalania mogłoby to w miare sensownie pracować. Jak weźmiesz przewymiarowanego DS to będzies musiał palić cyklicznie, żeby nie zrobić sauny w domu więc wyjdzie podobna zabawa jak przy GS.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki bardzo panowie, właśnie coraz bardziej mi sie rozjaśnia i tak też planowałem dobry piec kondensat tj ok 5-6 tys zł do tego wymiennik płytowy itp osprzęt, zwykły kominek to też nie duży koszt a z pw dam sobie faktycznie siana, zostanie mi troche kasy na jakis w miare dobry piec powiedzmy do 3,5 tys zł mógłby ktoś doradzić jakiś dobry śmieciuch do tej kwoty, chodzi mi o to żeby miał dobrą stałopalność i żeby dało sie w nim wszystko spalić od drewna po węgiel i miał i zrębke ( na wiosce zawsze sie cos znajdzie), przeczytałem kilkanasie mądrych wątków na temat kotłów i metod spalania i mam mętlik nie wiem jakiego kotła szukac prosze jeszcze o sugestie, może wasze przyklady bardzo jestem ciekaw jestescie doswiadczonymi palaczami, co do mocy mam juz punkt zaczepienia w okolicy 10kw (mam kilka typów Zebiec kwk, Sas uwt, Kamen N, Hefa, )wiem ze są na forum rózne opinie ale w moim przypadku jaki będzie najbardziej odpowiedni ? upierdliwie pytam ale znacie sie na rzeczy wiec Wasza opinia jest dla mnie ważna dzieki z góry

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kominek euforia na początku użytkowania ,skład drewna w salonie ,znam opinie kilku osób co żałują że zrobili sobie drogą zabawkę w salonie a dziś służy bardziej jako "ozdoba "

z płaszczem wodnym ,niestety ale kotłownia w salonie, jak już masz przygotowane wszystko to zrób zwykły kominek aby zrobić sobie czasami nastrój w domu , co do instalatora to przesadził, znajomy ma Sas uwt 17 kw na 160 m2 kocioł pracuje na 50 C w domu sauna to że męczy kocioł nawet nie wspominam

jak zrobisz tak u siebie to zamęczysz siebie i kocioł , myślę że 12 kw na ten metraż będzie dobrym wyborem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz się zdecydować czy chcesz kocioł DS czy GS, wybrać coś co jest w Twoim zasięgu finansowym i wybrać to co Tobie najbardziej pasuje jesli chodzi o moc, rozmiar, wymienniki poziome, pionowe, kolor :). Co do tych 8kW co podawałem to dotyczy oczywiście temperatury -20stopni na dworzu. Przez znakomita większość czasu i tak dom bedzie potrzebował góra 5kW. Każdy kocioł ma swoje wady i zalety ale decyzje musisz podjąć sam bo Ty się z tym będziesz meczyć :P.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym radził w ogóle kotłem na paliwo stałe się nie zajmować, nie utrudniać sobie życia.

Nie będzie taniej niż gazem to po co się męczyć - a temat łatwy nie jest.

Co jest przyjemnego w zjedzeniu g..na za darmo?

 

Vlad tu znalazł niezły potencjał - rekuperator - to wg mnie najlepsza inwestycja po kondensacie.

A jak koniecznie będziesz chciał trochę drzewa zjarać, to kominek zawsze może być dla zabawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem rekuperator fajna sprawa tylko ja na etapie budowy byłem mocno zajety pracą i ciężko było wszystko pogodzić, znajomy mnie postraszył że rekupertor i cała instalacja ponad 12 tys i troche mnie to zniecheciło, oczywiście mozna taniej ale to trzeba wiedziec, mam 9 kominków wentylacyjnych na dachu + kanały w 2 kominach do każdego pomieszczenia z doprowadzonymi juz przewodami, juz troche za późno możę kiedys przerobie ale narazie nie ma na to kasy... a zawsze w duze mrozy mozna zatkać kratke..

kolego vernal kocioł na paliwo stałe raczej musze miec bo mieszkam na wsi, na mojej dzialce mam jeszcze kilka srednich drzew do wykarczowania, po za tym dużo resztek desek, więźby po budowie do spalenia, jak to na wiosce zawsze cos jest,

piastun moj dom nie jest az tak super zaizolowany(niektórzy dają 30 cm wełny na strop i 20 cm na ściany) te 5 KW wydaje mi sie bardzo mało ale to Ty jestes duzoo bardziej doświadczony, a jeśli do tego systemu czyli kondensat + śmieciuch dołożyć jeszcze bufor ? tylko do naładowania bufora musi być większy kocioł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od tego właśnie kominek będzie, jeszcze Ci tego drzewa do niego zabraknie...

 

Pasą baca z juhasem owieczki na hali i strasznie im się cni.

W końcu baca mówi do juhasa:

"Tak się cni, że Ci dam stówę jak zjesz połowę tego g... co tu leży"

Na to juhas:

"Normalnie bym nie zjadł ale tak mi się cni, że za stówę zjem"

I zjot.

Ale za parę godzin znowu się cni i mówi juhas do bacy:

"Baco, tak się cni, że Ci dam stówę jak zjesz te drugie pół g..."

Więc z nudów baca zjadł i stówę zainkasował.

Po pewnym czasie juhas coś mamrocze pod nosem i palcami porusza...

Pyta baca: "Co się tak wiercisz?"

Na to juhas:

"Wiecie co baco, tak liczę i liczę i coś mi się zdaje, żeśmy to g... za darmo zjedli".

 

Żeby z tym dodatkowym kotłem na paliwo stałe tak nie było...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rozumiem.. dobre.. ale przy dużych mrozach zuzycie gazu raptownie sie zwieksza i nawet wtedy przepalenie w kotle ma sens, z panelami też racja przeliczałem to i na 2 osoby w ogóle sie nie kalkuluje trzeba od 12 do 15 lat pod warunkiem że nic nie będzie sie przez ten okres działo (awarie, eksploatacja) a te całe dotacje to też niezła ściema po obliczeniu wszystkiego niewiele sie zyskuje..

wiem że macie duże doświadczenie i ciesze sie ze ktos czyta to co wydukam ale nie chce sie ograniczac tylko od gazu ( kaprysu ruskich monopolistów) chciałbym mieć jakąś alternatywe najlepiej za niewielki wkład finansowy, kominek z pw zdecydowanie wybiliście mi z głowy i dobrze wiec zostaje mi raczej kocioł zasypowy

podoba mi sie sas uwt ale najmniejsza moc tego kotła to 14 KW wiec odpada musze poszukac czegoś innego moze jakies sugestie podobnego urządzenia ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dobre ;)

tak właśnie jest z tymi wszystkimi wynalazkami typu kominek, solar, pompa do cwu za 6-8 tys. Wydasz kupę kasy, a efektu ekonomicznego nigdy się nie doczekasz.

 

Vlad ty nie licz jak ten juhas , czasem trzeba trochę przyjemności mieć np przy kominku usiąść, procenty upłynnić to jest warte wszystkich "kup kasy" :)

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ja zacząlbym od zdecydowania się na jakieś konkretne źródło ciepła, bo montowanie kotła gazowego,zasypowego i jeszcze do tego kominka moim zdaniem nie ma sensu, kupe roboty i kupe zainwestowanej kasy, moja propozycja jest taka, żebyś rozważył dwa rozwiązania tj.

1. Kocioł zasypowy+bufor (przy takim metrażu,izolowanym w takim standardzie chyba już powinien być, no chyba, że kupisz kocioł 5kw), a do tego zwykły powietrzny kominek, który będzie spełniał funkcje rekreacyjne, oraz będzie przyjemnie przy nim siedzieć przy wspomnianych przez Sambora upłynnianiu procentów :), ewentualnie wspomoże główne źródło ciepła w razie ekstremalnych temperatur.

2. Zainwestować w porządny kocioł gazowy+ zwykły kominek powietrzny.

Montowanie kotła gazowego, zasypowego i jeszcze kominka nie ma sensu, piszesz, że masz odpady drzewne, to akurat będziesz miał okazje spalić je w kominku, nie będzie do tego konieczny kocioł zasypowy. Jeśli zdecydujesz się zrobić taki potrójny "miks" to i tak mi się wydaje, że śmieciuch będzie stał, machniecie ręką i będziecie palić gazem bo na palenie w śmieciuchu albo nie będzie czasu, albo nie będzie Ci się chciało:)

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Vlad ty nie licz jak ten juhas , czasem trzeba trochę przyjemności mieć np przy kominku usiąść, procenty upłynnić to jest warte wszystkich "kup kasy"

 

Pozdr.

bez procentu nawet za stówkę nie zjem ...

 

mimo iż mam w projekcie, mam komin i zrobiłem dla niego DGP na poddaszu.

Jedyna możliwość, to jak kiedyś przejdę na gaz i będzie mi brakowało kilku GJ ciepła w w-2. Ale na to też się raczej nie zanosi( na braki znaczy się). Zresztą byłeś widzialeś, to wiesz, że każdą złotówkę muszę dwa razy oglądać i nie wiadomo gdzie ręce wsadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisałeś o paleniu drewnem iglastym. O paleniu w kominku takim drewnem w ogóle zapomnij. Spalanie w kotłach bardziej prawdopodobne pod warunkiem bardzo dobrego wysuszenia drewna, inaczej to bedzie kiszenie nie palenie i bardzo dużo sadzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Robertus007 masz nowy i dobrze ocieplony dom to tylko CO i CWU na gaz.

 

Dobry pomysł:

1. Kominek, czyli ogrzewanie powietrzne wyprowadzone do jak największej ilości pomieszczeń. Przy nowoczesnej instalacji CO podczas pracy kominka ( tylko weekend?) cześć instalacji się zamknie i będą oszczędności na gazie. Pamiętaj o doprowadzeniu z zewnątrz domu powietrza do spalania w kominku.

 

Złe pomysły:

1. Kominek z płaszczem wodnym. Szkoda pieniędzy na rozbudowę instalacji, sterowanie temperaturą itp.

2. Kocioł na gaz i paliwo stałe we wspólnej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

fajnie panowie dziekuje Wam bardzo, coraz bardziej mi sie rozjaśnia, a jakby nie było to bardzo ważne decyzje, ten kominek powietrzny to bardo dobry pomysł, musze poczytać jeszcze co i jak z tym kominkiem, a zanim doczytam moze ktoś mi jeszcze powie żeby zagrzać c.w.u musze miec kominek z pw ? inaczej sie nie da ? czy można dołożyć jakis wymiennik i podpiąć c.w.u ? żeby poprostu wykorzystać jeszcze energie z kominka ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

koledzy jeszcze jedno pytanie kominek z rozprowadzeniem powietrznym raczej z turbiną czy grawitacyjnie ? taki kominek grawitacyjnie da rade rozprowadzić to powietrze? nie mam nic do turbiny ale gdyby nie było prądu dalej kicha trzeba kombinowac z ups, agregaty itp, może ktoś ma albo sie orientuje ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dolicz sobie koszt kominka i instalacji do niego (strzelam 10 tysi?)

- lepiej dołóż po 1 tyś na sezon do gazu i masz spokój na 10 lat..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.