Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Przerobienie Istniejącej Instalacji


as1as

Rekomendowane odpowiedzi

Pisałem wcześniej w temacie wybór pieca http://forum.info-og...-wyborze-pieca/ piec wybrany OEP 10kW + sterownik eCoal na dom 120m2

Przyszła pora na instalację, która wygląda teraz w ten sposób

post-47083-0-34606300-1362666282_thumb.jpg

 

Instalacja zamknięta, do pieca i bojlera podłączone są naczynka przeponowe oraz są zamontowane zawory bezpieczeństwa. Od pieca do bojlera jest odległość około 4 metrów. Pytanie czy taka instalacja mogłaby zostać główne rurki miedź 28 mm do grzejników miedź 15mm i bojler podłączony na tej samej linii co grzejniki. Na grzejnikach zawory termostatyczne którymi bym regulował temperaturę w pomieszczeniach.

Na pewno ta istniejąca już 17 lat wymagałaby modyfikacji.

Tylko czy nie lepiej będzie przerobić ją gruntowniej z zaworem 4D i osobną pompą na bojler (od pieca do bojlera 4 metry i tu musiałbym położyć nowe rurki). Oczywiście naczynka przeponowe zostają tak jak na 1 obrazku

post-47083-0-19010300-1362667162_thumb.jpg

proszę o ocenę i podpowiedzi

post-47083-0-34606300-1362666282_thumb.jpg

post-47083-0-19010300-1362667162_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

wyczytałem że jeżeli ma się zawory termostatyczne regulujące temperaturę to szkoda wydawać kasę na siłownik także odpuszczę

proszę jeszcze o komentarz dodałem na drodze do bojlera zawór bezpieczeństwa z zaworem zwrotnym oraz dodatkowy zawór odcinający

 

post-47083-0-08851000-1363799992_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najlepiej dać dwa zawory ze śrubunkiem jeden na zasilaniu drugi na powrocie, ułatwi to ewentualna wymiane bojlera. Obowiązkowo na zasilaniu za pompą zawór zwrotny ale zwyłky klapkowy. Zawór bezpieczeństwa masz juz zamontowany zapewne obok naczynia przeponowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Najlepiej dać dwa zawory ze śrubunkiem jeden na zasilaniu drugi na powrocie, ułatwi to ewentualna wymiane bojlera. Obowiązkowo na zasilaniu za pompą zawór zwrotny ale zwyłky klapkowy. Zawór bezpieczeństwa masz juz zamontowany zapewne obok naczynia przeponowego

dzięki za wszystkie podpowiedzi

zawory ze śrubunkiem OK , za pompami zawór zwrotny OK , zawór bezpieczeństwa jest już przy bojlerze

instalacja oczywiście cały czas w fazie projektu, prace zaczynamy w maju/czerwcu jak będzie ciepło na dworze i nie trzeba będzie grzać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darecki2308 dzięki za zaangażowanie

 

ten filtr montujemy na dopływie zimnej wody do instalacji, czy już na wyjściu z pieca przed pompami

poprawiona instalacja z przekrojem rurek

post-47083-0-39086200-1364215587_thumb.jpg

post-47083-0-39086200-1364215587_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę edytować poprzedniej wiadomości

na wejściu do instalacji na zimnej wodzie post-47083-0-81840800-1364232520_thumb.jpg

a przed każdą pompą takie coś post-47083-0-77203800-1364232562_thumb.jpg

jeżeli coś pomyliłem proszę o korektę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam taki sam układ z zaworem 4d przy kominku z płaszczem wodnym i sprawdza się super ale przyszła pora na dołączenie pieca gazowego i dokładam sprzęgło i myślę który schemat będzie lepszy jak by ktoś chciał pomuc to zapraszam na

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/14821-kominek-z-pw-piec-kondensacyjny/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@darecki2308 dzięki za zaangażowanie

 

ten filtr montujemy na dopływie zimnej wody do instalacji, czy już na wyjściu z pieca przed pompami

poprawiona instalacja z przekrojem rurek

Witaj aby mieć odpowiednio dobry podgląd temp. wstawił bym jeszcze jeden na powrocie przy samym kotle .

co nie znaczy że schemat jest już odpowiedni bo np.

naczynie przeponowe przy zasobniku jakoś to dziwnie zaznaczyłeś i nie wiadomo czy prawidłowo to wykonałeś jeśli tak jak na schemacie to jest nie tak ,

naczynie powinno zostać podłączone na dopływie zimnej wody z wodociągu wraz z Z.B. i manometr jak i również Z.Zwrotny mile widziany może być taki jak pokazany w poście nr. 7 , co znaczy że wskazane :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kiminero i darecki2308

dzięki bardzo za edycję mojego projektu - bardzo mi pomogliście

Generalnie szukałem rozwiązań tylko nie wiedziałem jak się do tego zabrać tak jak widzicie w pierwszym poście stworzyłem tylko zarys

Dzwoniłem po kilku instalatorach w moim rejonie i jestem przerażony bo tylko jeden montował instalację z zaworem 4D reszta nawet nie wiedziała o czym do nich mówię, dlatego miałem nadzieję że pomożecie. Wspominał też jeden że przekrój rurek do bojlera to min. 22mm

W chwili obecnej pompa w instalacji jest zamontowana na zaworach odcinających bez zaworu zwrotnego i filtra, brak też zaworu różnicowego

Naczynko przeponowe ma kolor czerwony 35L+ zawór bezpieczeństwa jest podłączone na powrocie do pieca oraz na dopływie zimnej wody do bojlera, czyli dokładam manometr do pomiaru ciśnienia post-47083-0-92073300-1364318835.jpg

Odpowietrznik na zasilaniu do bojlera też jest zamontowany tylko nie automatyczny.

Teraz do zmiany:

Rurki 40mm stalowe bo rozumiem że nie ma mosiężnych o tym przekroju

Pompa jedna i druga zgodnie z sugestią ZO,filtr,ZO post-47083-0-85416100-1364318467_thumb.jpg

Dodatkowo na zasilaniu od pieca za pompami zawory zwrotne i na dopływie do bojlera i pieca również

I pozostała tylko do wyjaśnienia jedna sprawa

darecki 2308 pisze

zawór (zasuwa ) tylko za Z .Z. za pompą c.w.u.

natomiast kiminero sugeruje aby zawór ten zainstalować na powrocie do pieca

jeszcze raz wielkie DZIĘKI !!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ kiminero i darecki2308

 

darecki 2308 pisze

natomiast kiminero sugeruje aby zawór ten zainstalować na powrocie do pieca

jeszcze raz wielkie DZIĘKI !!!

Witam nie powinno mieć to znaczenia gdzie wstawisz właśnie tą zasuwę najważniejsze aby odpowiednio dobrze ustawić przepływ przez zasobnik za pomocą tej zasuwy , nie może być za mocny jak i za słaby :)

 

P.S . uważam że jak dla mnie i już kiedyś o tym wspomniałem dobre rozwiązanie z zastosowaniem zaworu 4D przedstawia ten układ który można ewent. wykonać samemu :) nawet w stali co rozważam :) aby wykonać takie rozwiązanie u siebie :P ale plus O.P.

31818:kotlownia_pompowa_prandelli.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Digitrax

w pierwszym poście jest odnośnik do mojego pierwszego tematu na forum i tam pisałem

5. czy wukładzie zamkniętym należy zamontować wężownicę schładzającą i czy do OEP 10kW istnieje jakaś dedykowana polecana (wyczytałem żę np. Ogniwo S6WC posiadał taką wbudowaną)

http://www.google.pl...wQ9QEwAA&dur=24

otrzymałem odpowiedź

może i przydała by się wężownica schładzająca jak wszystkie zawory się zamkną przecież pozostaje w sieci "śmieciuch " ale przy kotłach z podajnikiem nie występuje takie niebezpieczeństwo jak w zasypowym

Nie mniej jednak cały czas myślałem o tej chłodnicy z mojego 5 pytania, tylko nie umieszczałem jej w schemacie

dzięki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

witam po dłuższej przerwie

Po wizycie instalatora niestety doszliśmy do wniosku że nie dam rady zamontować pieca ze względu na ograniczoną powierzchnię kotłowni

za dużo przeróbek w piwnicy i ściana działowa blokuje wszystko.

Pozostało założyć gaz

Jeszcze raz dzięki wszystkim za wszystkie rady

Teraz mam nowy dylemat - jaki piec gazowy?

ale to już inny dział

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.