Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Dobrac Kocioł 250 Mk


Rekomendowane odpowiedzi

Witam jestem na etapie zakupu pieca z podajnikiem ślimakowym , powierzchnia do ogrzania to około 250 mk, przy wysokości pomieszczeń 2,5m , dom budowany w latach 90 z pustaka docieplony 12 cm steropianem okna nowe plastikowe 3 poziomy podłogi pokryte 5cm styropianem na parterze 10 cm, około 90 mk podłogówki reszta kaloryfery około 100 żeber. Jaki dobrać piec o jakiej mocy z jakiej firmy , w lato planuję dogrzewać tylko bojler 200 l, w zimię temperatura w pokojach około 22-23 , paliwo to głownie ekogroszek.Proszę o pomoc w doborze.

Edytowane przez pietreklondon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Dom 250m2 czyli dość dużo mimo, że jest nieźle ocieplony, grzanie tylko ekogroszkiem nie będzie należało do natjańszych przyjemności, rozglądnołbym się za kotłem, który oprócz spalania ekogroszku ma również możliwość spalania miału węglowego, który jest znacznie tańszy. Nie ograniczaj się tylko do podajnika ślimakowego, jest sporo ciekawych konstrukcji z podajnikiem tłokowym przykładowo Taurus Gaur Duo, czy palnikiem rynnowym jak naprzykład Zębiec Neptun, z kotłów z podajnikiem ślimakowym można polecić Ogniwo Biecz Eko Plus.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogniwo też chyba ma spalanie miału w proprocji chyba 2:1 2 ekogroszek 1 miał , a możesz mi powiedzieć jaka moc tego kotła , i czy na grzanie tej wody w lecie 200 dam radę ustawić podajnik tłokowy. (Dom jest dość wysoki bo różnica od parteru do ostatniego stropu to 8 metrów więc komin około 10m.)

Edytowane przez pietreklondon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przeczytaj poradnik

https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/13884-poradnik-jak-wybierac-kociol-na-ekogroszek/

policz i będziesz wiedział jakiej mocy

jak nie masz pewności zrób OZC- będziesz miał jeszcze większą dokładność

wtedy decyduj o mocy

model kotła dopiero później

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powierzchni mieszkalnej jest około 210 metrów kwadratowych zakładając przy tym że 40 mk to piwnice gdzie będzie sobie jakiś mały kaloryfer dogrzewał / dom z lat 90 wysokość w każdym pomieszczeniu to 2,5 , 90mk podłogówki jak pisałem wyżej na posadzkach 5cm styropianu, ściany to pustak plus 12cm styropianu. Przyjąłem współczynik 95 w/m więc 250x95 = 23750 co daje 23,5 kw plus 3 na wodę 26,5 , tylko że TIMON tam było napisane przy wysokości pokoji 2,7 ja mam 2,5m więc myślę że ogniwo eko plus 25 kw powinien wystarczyć. Byłem w jednym sklepie to żywca mi radzili 38 kw .Więc trochę mętliku wprowadzili mi w głowie.Dzięki Timon za linka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładasz zbyt duży kocioł, zrób może jakieś OZC jak napisał kolega lub napisz jakie miałeś dotychczas zużycie, to też jest jakiś wyznacznik, wyjdzie taniej niż kupowanie przewymiarowanego kotła! Poza tym przy pewnej mocy kotła nie dodaje się już zapotrzebowania na CWU, tak jest w tym przypadku. Przy paleniu ciągłym, a takie rozpatujemy u ciebie, musisz tylko uzupełniać straty ciepła. Wyjaśnij w końcu ile ogrzewasz, na początku napisałeś 250m, teraz piszesz 210 w tym 40m2 piwnicy, czyli wychodzi właściwie 170m2, dodatkowo ta wysokość pmieszczeń. Do panów, którzy proponowali 38kW nie wracaj. Zapotrzebowanie przyjąłeś na dom bez ocieplenia, a ty takie masz.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy domu z izolacją termiczną sugeruję liczyć 80-90W/m2- jak masz niższe pomieszczenia to z dolnego zakresu

80x250=20000W czyli 20KW

przy kotłach o mocy powyżej 20KW nie ma potrzeby według mądrzejszych ode mnie doliczać zapasu na CWU

mamy zatem rozbieżność 5KW czyli rzędu 20%

koszt OZC będzie niższy niż róznica w cenie pomiędzy kotłem o mocy 20KW a 25KW

i to licząc całość a jesli miałbym liczyć bez piwnicy w której zapewne kotłownia i będzie się całość od niej grzać to jak przedmówca 170x80W=13600W=13,6KW+ 3KW na CWU = 16,6KW

trudna zagadka

warto policzyć by potem nie przepłacać i za kocioł i za niepotrzebnie zużyty opał, szybciej zniszczony kocioł i możliwe róznież że komin.

przemyślanego wyboru zyczę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam 210 metrów użytku i 40 metrów pywnicy w sumie 250 źle sie wyraziłem powyżej. / Dziękuję za odpowiedzi jeszcze jedno pytanie do was czy zakup ogniwa eko plus 25 będzie dużym przewymiarowaniem. Dużo się o nich naczytałem , dobre opinie mają(sterowniki niby mniej obsługowe) i w dodatku myślę że dobra cena 8 tyś.

Edytowane przez pietreklondon
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

ja palę w dolniaku z automatycznym rusztowaniem https://esterownik.pl/remote/2295 24/24h 105m2 bez ocieplenia i do tego piwnica jakieś 65m (jest również pod tarasem) kocioł zbudowany wg obliczeń 14kw i po sezonie stwierdzam że jest mocno przewymiarowany, buduję do niego podajnik tłokowy może to pomoże racjonalnie wykorzystywać opał

 

pozdrawiam i życzę zadowolenia z wyboru RedEd

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz, sam nie posłuchałem do końca kolegów z forum, po części dla świętego spokoju, po części z uwagi na jednorazowy zasyp w kotłach ze sklepu, po częsci z uwagi na fakt, że przed modernizacją kotłowni miałem kocioł 28kW, a po czesci z powodu instalatorów, którzy przychodzili do mnie i pukali się po głowie jak mówiłem jaki kocioł chce do domu.

 

Dom stary lata 60' rozbudowany w 1996, ocieplony 2002. Osatnio sprawdzone z architektem dokładnie 300m2, w tym 200m2 mieszkanle, pozostałe to piwnice 60m2 w tym 15m2 pralnia gdzie jest grzejnik i 10m2 kotłownia oraz pomieszczenie około 40m2 na poddaszu, na poziomie pozostałych pokoi nieogrzewane. Z dotychczasowego zużycia wychodziło około 12kW maksymalnie. Dla świętego spokoju zainstalowałem jak widzisz 18kW i po zimie, wiem, że jest za duży, ale mam już projekt zmniejszenia jego mocy, kwestia wdrożenia w życie. Dom, gorzej ocielony tj. na ścianach 10cm styro i dach stromy, ocieplony tylko tu i tam.

 

Zrób OZC wyjdzie taniej, unikaj rad fachowców ze sklepów.

Edytowane przez arthi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Tak, jak mówi Arthi, zrób OZC i wszystko będziesz wiedział, patrząc na moje doświadczenia, tj stary dom, nieocieplony,stara instalacja, stare okna, przez które nieraz tak śwista, że firanki się ruszają, powierzchnia prawie 200 m2, i mam stary 29 letni kocioł Tezam Tczew o mocy 17,5 KW, dodatkowo pale bardzo kiepskim miałem 19 MJ, jestem skłonny powiedzieć, że wystarczy Ci Ogniwo Biecz Eko Plus 16 KW, lub Taurus Gaur DUo 18,5 kW, u mnie te 17,5 kw to jeszcze za dużo mimo, że sporo obniżam moc kotła paląc bardzo kiepskim paliwem, jak będę wymieniał kocioł to napewno nie będzie mocniejszy jak 15 Kw.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.