Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja co z dwoma piecami


mirekj

Rekomendowane odpowiedzi

post-3466-1226421521_thumb.jpg

 

Witam .

Proszę o opinie instalacji co . Dokładam piec na paliwo stałe i mój instalator zaproponował mi układ jak na załączonym schemacie, jednak ja mam małe watpliwości czy jest on prawidłowy. Od pewnwgo czsu śledze forum i brakuje mi tam zaworu 4d i nie jestem pewien co do prawidłowości podłączenia wymiennika oraz czy nie powinna być tam jeszcze jedna pompa za wymiennikiem. Naczynie wzbiorcze jest na strychu ale nie wiem czy jest prawidłowo podłączone , może wystarczy samo zasilenie ??

 

Proszę o opinie i porady za które z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Tak na szybko:

- strumienie w wymienniku płytowym muszą być włączone przeciwbieżnie,

- niepełen osprzęt przy zasilaniu ZW wyniennika CWU,

- brak zaworu zwrotnego (rozdział kotła gazowego od wymiennika płytowego)

- zawór 4D tez się przyda :D

 

A tak w uzupełnieniu proponuję zajrzeć na stronkę http://www.letorex.com.pl/por_schematy.htm , może się przydać.

 

pozdrawiam serdecznie

Igor

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie prościej będzie gdy podłączy wymiennik szeregowo z kotłem gazowym ? Gdy kocioł na paliwo stałe przekaże moc cieplną na wymiennik a on podgrzeje obieg istniejący Co ICWU to kocioł gazowy się nie załączy. W przyapdku gdy temperatura na kotle i co za tym idzie na wymienniku spadnie to uruchomi się kocioł gazowy. Dodatkowo przed wymiennikiem od strony kotła na paliwo stałe zastosowałbym "ominięcie" wymiennika poprzez termostatyczny zawór trójdrogowy by zapewnić min. temp. powrotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie wymiennik płytowy jaką rolę ma wypełniać w tym układzie. Ja podobnie dostawiam piec na paliwo stałe do istniejącej już instalacji gazowej, a instalator o żadnym wymienniku nic nie mowi. Problem natomiast jest taki, instalator twierdzi,że ta stara instalacja miedziana 11 lat (wychodzą 20 potem w 16 ) system trónnikowy wszystko zatopione w bruzdach będzie nie wydolny i nie będzie w stanie przejąc całej mocy z kotła stałego. I proponuje system rozdzielaczwo- trójnikowy podzielony na co najmniej 3 sekcje po 3,4 grzejnki.Pytanie jest takie czy ciśnienie w całym systemie jak zacznie krążyć ż trzech kierunkow nie spowduje kolzji czynnika wodnego w postaci zapowietrzenia czy wręcz roszczelnienia układu? Pomocy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka poprawek pozwoliłem sobie nanieść.

 

Wymiennik służy do połączenia układu zamkniętego CO gdzie źródłem ciepła jest kocioł gazowy z układem otwartym w którym piec na paliwo stałe MUSI pracować w układzie otwartym ze wzgledów bezpieczeństwa zgodnie z obowiazujacym prawem.

post-2387-1226845778_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kilka poprawek pozwoliłem sobie nanieść.

 

Wymiennik służy do połączenia układu zamkniętego CO gdzie źródłem ciepła jest kocioł gazowy z układem otwartym w którym piec na paliwo stałe MUSI pracować w układzie otwartym ze wzgledów bezpieczeństwa zgodnie z obowiazujacym prawem.

 

 

 

 

Dziękuje za szybką odpowiedz.

W tym tygodniu ma być u mnie mój instalator , żeby dogadać szczegóły więc pokarze jemu ten schemacik zobzczymy co powie.

Jak było widac jego projekt nie był zbyt udany.(Ciężko teraz o dobrych fachowców)

Mam jeszcze jedno pytanie co z zaworen 4d nie stosowac go w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Mam pytanie wymiennik płytowy jaką rolę ma wypełniać w tym układzie. Ja podobnie dostawiam piec na paliwo stałe do istniejącej już instalacji gazowej, a instalator o żadnym wymienniku nic nie mowi. Problem natomiast jest taki, instalator twierdzi,że ta stara instalacja miedziana 11 lat (wychodzą 20 potem w 16 ) system trónnikowy wszystko zatopione w bruzdach będzie nie wydolny i nie będzie w stanie przejąc całej mocy z kotła stałego. I proponuje system rozdzielaczwo- trójnikowy podzielony na co najmniej 3 sekcje po 3,4 grzejnki.Pytanie jest takie czy ciśnienie w całym systemie jak zacznie krążyć ż trzech kierunkow nie spowduje kolzji czynnika wodnego w postaci zapowietrzenia czy wręcz roszczelnienia układu? Pomocy

1. Wymiennik w tym układzie ma za zadanie przekazać ciepło z kotła na paliwo stałe do układu zamkniętego i nie niszczyć miedzi, która przewidziana jest do układów zamkniętych tj. z naczyniem przeponowym, natomiast polskie normy nie przewidują układów zamkniętych w instalacjach z kotłami na paliwo stałe.

2. Jeśli Instalator przeliczył przepływy w instalacji istniejącej u Ciebie i stwierdził, że przekroje rur są zbyt małe to do poszczególnych elementów instalacji prowadzi zasilanie równolegle, aby instalacja była w stanie zabezpieczyć dom w ciepło. Co do kolizji i jakichś tam problemów, to właśnie do tego są rozdzielacze aby nie doszło do awarii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Kolegę,

Postaram się rozwiać niektóre wątpliwości:

1. Z rysunku wynika, że naczynie wzbiorcze w instalacji otwartej jest podłączone właściwie, dla tej mocy kotła to wystarczy.

2. Zawór 4D jest ze wszech miar wskazany bo zabezpiecza kocioł (najdroższy element instalacji) przed skraplaniem się wody ze spalin w skutek zbyt niskiej temperatury kotła, a co za tym idzie przed korozją kotła i dodatkowo bardzo często wymagany przez producentów kotłów, nie zastosowanie go powoduje utratę gwarancji.

3. W obiegu otwartym planujesz zamontować zawór różnicowy (grucha z piłką w środku) na powrocie, zasada działania tego zaworu jest taka, że montuję się go na pionowym odcinku zasilania wychodzącego z kotła, a równolegle do niego powinien iść bypass z pompą i zaworem czterodrogowym.

4. Powinieneś zaplanować użycie bojlera na CWU w układzie otwartym - nie będzie obciążał wymiennika ciepła, bo rozumiem, że kocioł gazowy będzie wyłączony.

5. Za wymiennikiem ciepła powinna być koniecznie zamontowana pompa obiegowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam .

 

Dziękuje wszystkim za cenne rady . Przekazałem te schematy instalatorowi który ma mi to robić.

Dziś przywiózł mi nowy schemat i powiedział , że teraz to już jest wszystko OK .

Ja mam jednak takie pytanie ,czy nie zastosowac pompy do cwu i jak będzie zachowywał się piec gazowy skoro woda będzie przez niego cały czas przepływała. Jak widac na schemacie piec ten ma wbudowaną pompe co, czy to w niczym nie przeszkadza??

I jeszcze jedno czy wymiennik 20kw wystarczy do pieca który ma 17kw, czy lepiej dać trochę większy?

 

 

Pozdrawiam

Mirek

 

 

 

post-3466-1227454973_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku,

Zawór 3D praktycznie przed wymiennikiem to pomyłka, nie widzę sensu obniżania temperatury przed wymiennikiem. Natomiast widzę go za wymiennikiem. Zamienić miejscami zawory 3D i 4D. 4D ma chronić kocioł przed zbyt zimnym powrotem, a 3d w zamkniętym obniży temperaturę zasilania jeśli taka istnieje potrzeba.

Druga sprawa regulacja przepływu przez bojler CWU, jedną pompą chcesz załatwić wymiennik i bojler, jest to jakaś idea, ale praktycznie bojler daje bardzo małe opory hydrauliczne, a wymiennik większe większość wody na bojler, a instalacja CO będzie niedogrzana, coś bym zmienił - dwie pompy jedna do wymiennika ciepła, a druga ze sterownikiem wyłączającym pompę po osiągnięciu temperatury zadanej w bojlerze CWU.

W końcu czy wymiennik 20 kW wystarczy do kotła 17 kW, tak wystarczy.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie,

 

Całkowicie zapomniałem o pompie i naczyniu wzbiorczym przeponowym w kotle gazowym, o które pytałeś, należy je zostawić czynne, natomiast należy zrobić bypass z zaworem pomiędzy wejściem i wyjściem z kotła gazowego. Kocioł gazowy, w czasie pracy kotła węglowego wyłączony i otwarty zawór na bypassie, kiedy wyłączysz kocioł węglowy przydało by się zamontować bypass omijający wymiennik i pompę (opory hydrauliczne) oczywiście z zaworem odcinającym, aby przywrócić pełną funkcjonalność pierwotnego układu zamkniętego.

Jeśli są jakieś błędy w toku myślenia proszę wszystkich forumowiczów o korektę.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie,

 

Całkowicie zapomniałem o pompie i naczyniu wzbiorczym przeponowym w kotle gazowym, o które pytałeś, należy je zostawić czynne, natomiast należy zrobić bypass z zaworem pomiędzy wejściem i wyjściem z kotła gazowego. Kocioł gazowy, w czasie pracy kotła węglowego wyłączony i otwarty zawór na bypassie, kiedy wyłączysz kocioł węglowy przydało by się zamontować bypass omijający wymiennik i pompę (opory hydrauliczne) oczywiście z zaworem odcinającym, aby przywrócić pełną funkcjonalność pierwotnego układu zamkniętego.

Jeśli są jakieś błędy w toku myślenia proszę wszystkich forumowiczów o korektę.

Pozdrawiam

 

 

Witam.

Dziękie za szybką odpowiedz i cenne rady . Zraobie juz sam nowy schemacik i postaram sie zamieścic e nim wzystkie uwagi które wypisałeś.

Zastanawiam się jeszcze czy wyjście z wymiennika poprowadzic do pieca gazowego i zastosować byapass czy zrobić to jak na wcześniejszym schemacie?

Wiem zrobie oba i zobaczymy jak to będzie wyglądało

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-3466-1227653286_thumb.jpgpost-3466-1227653305_thumb.jpg

 

 

Witam.

 

Przerobiłem swój schemacik instalacji i zrobiłem dwie wersje .Zastosowałem sie do wskazówek trumotera i o ile wszystko dobrze zrozumiałem to ma to wyglądać jak na schemacie 1.

 

Pozwoliłem sobie zrobić również inną wersie . Na drugim schemacie według mnie wystarczyło by odciąc zaworem kulowum wymiennik i wtedy piec gazowy pracował by tak jak obecnie i nie ma potrzeby stosowania baypassów.

 

Nie wiem czy dobrze myślę, więc jak by ktoś mógł na to zerknąć i dac mi jakies rady to będę bardzo wdzięczny.

 

Pozdrawiam

 

Mirek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

chyba troszkę nie tak. Pompa w tym układzie nie bedzie w stanie zasilić wymiennika płytowego, bo na zaworze i wymienniku będą za duże opory przepływu, więc woda będzie krążyć w układzie kotła.

 

W sytuacji albo:

1. zostaje zawór ale pompa w obwodzie wymieniika

2. zostaje zawór ale dorzucamy drugą pompę po stronie wymiennika

3. wyrzucamy zawór i realizujemy sterowanie poprzez regulację przpływem przez wymiennik

 

Niech jednak ktoś to zweryfikuje, kto ma doświadczenie

 

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.