Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Jaki Kocioł Byście Wybrali/co Sądzicie?


KT1980

Rekomendowane odpowiedzi

Przede wszystkim serdecznie witam i pozdrawiam!

 

Przeglądając dziesiątki tematów na niniejszym forum doszedłem do wniosku, iż mogę tu uzyskać pomocne/koleżeńskie i bezinteresowne porady i sugestie.

Cenię sobie tutaj zarówno fachowość, jak i poziom kulturalny wypowiedzi/postów.

Oby tak dalej, wiele się tu już nauczyłem, jak zapewne i wielu innych zabłąkanych w sieci, a głodnych rzetelnych informacji.

 

Jednocześnie prosiłbym wziąść pod uwagę mój dylemat i podzielić się w wolnej chwili sugestiami i opiniami.

 

Mianowicie - wybór kotła, przed którą właśnie stoję.

 

Dom stoi już dwie zimy, niedługo będą tynki i posadzki, mam nadzieję, że przez lato i te wyschną, planuję już latem ew. nieco przepalać, aby w następny/nasz pierwszy sezon grzewczy wejść już z domem suchym/wygrzanym. Rodzina powiększona od niedawna o 4-tego jej członka. Preferujemy niższe temperatury, śpimy przy 17-18oC, a w bloku z żeliwniakami 22oC to dla nas już dyskomfort. Zakładam, że 20oC w szczególności przy podłogówce wystarcza. Budujemy na Pomorzu.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Technologia budowy:

 

PIWNICA - całkowicie zagłębiona w gruncie - 185m2/420m3 z tego chcę ogrzewać ok. 110m2/250m3 ale jedynie do temp. "dyżurnej" ok.16oC, z odpowiednio większymi grzejnikami, aby w razie czego w miarę szybko dogrzać pomieszczenie do temp. "wygodnej/użytkowej".

 

Ściany zewn. 24cm bloczki betonowe + 10cm styropianu 0.036 + szczelina nie wentylowana 1-2cm + bloczek betonowy 12cm. Podłoga - 10cm styropianu 0.036.

Okna wszystkie 3-szybowe, pakiet termoizolacyjny

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PARTER - 185m2/500m3 - w tym 35m2/95m3 garaż (temp. "dyżurna" 16oC) + 135m2/365m3 podłogówki (dodatkowo 2 małe grzejniki w wiatrołapie i korytarzu) + jeden pokój 15m2/40m3z grzejnikiem.

 

Ściany zewn. Porotherm 25cm + 12cm styropian 0.036 + szczelina niewentylowana 1-2cm + pustak betonowy 12cm + (kiedyś tynk ciężki, zwany "u nas" "góralskim"). Podłoga 10cm styropianu 0.036. Dodatkowo garaż oddzielony od części mieszkalnej 10cm styropianem 0.036 ułożonym na ścianach i suficie.

 

Okna wszystkie 3-szybowe, pakiet termoizolacyjny (duże przeszklenia w salonie).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

PODDASZE - po podłodze ok. 160m2/310m3 z czego 90m2 podłogówki i na pozostałych 70m2 po podłodze grzejniki, powierzchnia użytkowa (powyżej 1,9m wysokości) ok. 90m2

 

Ścianka kolankowa ocieplona dokładnie od 15cm do 30cm wełny/styropianu 0.039, skosy 30cm wełny 0.039, sufit ok. 50m2 ocieplony 50cm wełny 0.039.

 

Okna dachowe 2-szybowe, energooszczędne.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Obliczenia zawarte w projekcie (bez piwnicy) - zapotrzebowanie na ciepło CO - 13,2kW = 15,81W/m3 plus 9,5kW (???) na CWU.

Obliczenia własne OZC (darmowa wersja) już z piwnicą i nieco lepszą niż w projekcie izolacją - zapotrzebowanie na CO - 14,2W/m3 i 36,2W/m2 (średnia z różnych wartości dla poszczególnych kondygnacji) = 14-15kW (zakres wynika z moich problemów z opisem w OZC powierzchni/kubatury poddasza).

Na potrzeby CWU zakładam ok. 2-3kW zamiast 9,5kW (???) z projektu (4-osobowa rodzina, ok. 150l zasobnik w przypadku możliwych w przyszłości kolektorów odpowiednio większy)

 

Ekipa pilnownana ;-) dokładna/przemyślana izolacja, praktycznie brak znaczących mostków termicznych. Rury CO i CWU izolowane. Kotłownia według przepisów wentylacja/dostarczenie powietrza z zewnątrz, nieogrzewana (czy jednak lepiej dodać jeszcze grzejnik przed tynkami?)

 

Dodatkowo na parterze będzie kominek powietrzny, mocy 15-20kW z rozprowadzeniem powietrza grawitacyjnie jedynie do newralgicznych pomieszczeń parteru i poddasza (ma być używany dla frajdy, albo w przypadku sytuacji "awaryjnych" albo dla oszczędności węgla i frajdy jednocześnie - dostęp do taniego drewna).

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Sterowanie wyobrażam sobie tak - podłogówka = 1 obieg, grzejniki = 2-gi obieg, sterownik pogodowy steruje temp. wody na podłogówce (siłownik/pompa) i na kotle/grzejnikach (grzejniki z zaworami termostatycznymi, na kotle ciągle wyższa temp. bez zaworów 3D/4D dla ochrony kotła). Ewentualnie termostat pokojowy w pokoju bez zaworu termostatycznego na grzejniku / ewentualnie zawór mieszający/siłownik na obieg grzejników ze sterowaniem z pogodówki (plus cały czas termostaty na grzejnikach) / ewentualnie zawór 3D/4D dla ochrony kotła. Sterowanie pompą CWU i dobowe planowanie cyrkulacji.

 

Z uwagi na znaczącą powierzchnię podłogówki (grzejniki jedynie w sypialniach + drabinki w łazienkach + małe grzejniki typu suszenie w wiatrołapie/przepałki wiosenno-jesienne w korytarzach) i istnienie dodatkowego kominka, najodważniejsza/najciekawsza/najbardziej optymistyczna opinia instalatora/sprzedawcy oscylowała wokół kotła o mocy 15kW.

 

Co do samego kotła - po lekturze niniejszego forum i innych źródeł - określiłem sobie póki co - brak rusztu wodnego, jedynie awaryjny nie-wodny stały lub ruchomy, podajnik ślimakowy, retorta stała (bez skomplikowanej ruchomej) lub palenisko rynnowe (z możliwością palenia gorszej jakości materiałem). Wyczystka wymiennika pionowa/pozioma bez znaczenia - raczej wyniknie z możliwości instalacji danego kotłą (max. 140cm od podłogi do istniejącego środka przyłącza do komina). Kocioł znanej/renomowanej marki. Żeliwo/stal - do przemyślenia, praktycznie cena bez znaczenia w sensie, że ciągle mogę zaoszczędzić gdzieś indziej - czeka nas jeszcze wiele do zrobienia :-)

 

No i przyszła pora na przeprosiny za taki esej :-) Więc chylę czoła tym, którzy z zainteresowaniem podzielą się opiniami lub jedynie śledzić wątek, tak ważny w tej chwili chyba jedynie dla mnie, niemniej kto wie, może i ktoś inny zaczerpnie stąd pomysłów/wiedzy.

 

Chciałem po prostu w miarę dokładnie opisać moją sytuację.

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie i wyskubanie w wolnej chwili opinii, sugestii, pomysłów, porad. Zawsze jestem otwarty i wdzięczny za mądre i rzeczowe podzielenie się uwagami, z których można wysnuć niekiedy najlepsze pomysły.

 

Więc raz jeszcze dziękuję za czas spędzony na lekturze, do usłyszenia/przeczytania,

 

Pozdrawiam serdecznie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolego z tego co piszesz, powierzchnia do ogrzewania wynosi po dodaniu powierzchni 3-ech kondygnacji około 500 m2, mimo, że jestem zwolennikiem nie przewymiarowywania kotłów, i biorąc pod uwage, że masz nieźle ocieplony dom nie bardzo jestem sobie w stanie wyobrazić, żeby taką powierzchnię ogrzał kocioł o mocy 15 kW. Następna sprawa, to nie ograniczaj się jedynie do zwykłej retorty i rynny, są jeszcze tłokowce, i chyba najlepsza konstrukcja na rynku palnik Burner-S/Brucer, który ma możliwość spalania także miału węglowego co nie jest bez znaczenia przy obecnych cenach ekogroszku, taki palnik ma np Ogniwo Eko Plus-bardzo dobra konstrukcja, co do mocy to wydaje mi się, że pasuje szukać coś w granicy 25 KW, zważając na to, że będzie jeszcze kominek którym można wrazie czego dogrzać. Przelicznik, którym posługujemy się dla domów wybudowanych wedle nowych standardów to około 60-70 wat na m2 500m2*60=30000 Watt czyli 30 Kw, powiedzmy, że obniżymy ten współczynnik do 50 Watt na metr, z racji, że masz ścianę trójwarstwową i tak 500m2*50Watt=25000 Watt czyli 25 kW, tak ja to widze.

Pamiętaj, że moc trzeba dobrać z głową, bo przewymiarowanie kotła to same negatywne skutki, ale też jak będzie przesadnie mały to nie poradzi sobie z ogrzaniem takiej powierzchni.

Pozdrawiam

Rafał

 

P.S Faktycznie epopeja była konkretna ale szczęśliwie przebrnąłem :)

Edytuje bo właśnie doczytałem, że masz policzone w projekcie 36 watt na m2, dlatego musi się wypowiedzieć ktoś bardziej kompetentny w temacie ociepleń, czy przy takim standardzie ocieplenia, zapotrzebowanie na energie zostało policzone właściwie, piszę to bo nie chcę cię wprowadzić w błąd.

Edytowane przez Rafal71642
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KT1980

kolega Rafal71642 dobrze zauważa niewłaściwe obliczenie mocy kotła

nawet jeśli Twoje OZC jest poprawne i odzwierciedla w 100% stan faktyczny to po zsumowaniu powierzchni które zamierzasz grzać wychodzi

piwnica 110m2/ 250m3

parter 185m2/ 500m3

poddasze 160m2/ 310m3

razem wychodzi 455m2 przy wyliczonym zapotrzebowaniu na poziomie 36,2W/m2 już daje 16471W +3KW na CWU i robi się 20KW a to jest 30% wiecej niż 15KW według Twoich rachunków

licząc z kubatury też wychodzi więcej 14,2W/m3 daje przy kubaturze powierzchni ogrzewanej 1060m3 wynik 15052W +3KW na CWU =18KW

 

zakładajac że będziesz ogrzewał tylko część piwnicy zapominasz równiez o tym że ciepło będzie przenikać do pozostałych nieogrzewanych pomieszczeń przez przegrody wewnętrzne które zapewne nie sa izolowane termicznie więc tutaj dodatkowe straty ciepła.

nie napisałeś też mimo dość obszernego opisu nic o wentylacji(albo ja czytając o tak nikczemnej porze tego nie widzę) a jeśli będzie grawitacyjna to może mieć spory wpływ na faktyczne straty ciepła.

Ja bym przy takim wyzwaniu zlecił jednak profesjonalny audyt i odżałował te 500zł by mieć pewność poprawności wyliczeń

policzyć zatem OZC

potem dobierać kocioł

 

Albo liczyć na to że co policzyłeś jest właściwe i w przypadku braku mocy wspomagać się kominkiem- jest to jednak moim zdaniem dość ryzykowna opcja

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

"luźne refleksje" :

przy tak "dopieszczonym" projekcie wentylacja powinna być z rekuperatorem, wtedy kocioł może być mniejszy ale co do mocy to się nie wypowiadam (muszę jeszcze raz przeczytać) natomiast należy podjąć decyzję co do opału podstawowego do kotła i nie skłaniałbym się ku eko groszkom bo z jakością fatalnie z miałem zresztą też nie jest za dobrze, kocioł to raczej bym wybierał żeliwny i trochę go dopracował aby lepiej dopalał (szuflada na wymienniku żeliwnym jeśli nie ma takich można zlecić zabudowę palnika pod wymiennikiem odpowiedniego kotła zasypowego)

 

pozdrawiam RedEd

Edytowane przez reded
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odzew i już spieszę sprostować i "podświetlić" kilka spraw.

 

Drobne różnice względem projekt/reality wynikają z małych zmian w projekcie i moich trudności z opisaniem powierzchni/kubatury skosów poddasza w programie OZC. Z reguły większość założeń mojego wyliczenia OZC przyjąłem na niekorzyść optymistycznych perspektyw.

 

Założenia z projektu (bez piwnicy) - wentylacja grawitacyjna. Powierzchnia użytkowa 256m2, kubatura 828m3 - 15,81W/m3 = 13,2kW dla CO, plus 9,5kW (???) na CWU

"Moje" OZC (bez piwnicy = mniej-więcej projekt) - wentylacja grawitacyjna. Powierzchnia użytkowa 300m2, kubatura 830m3 - 15,2W/m3 i 41,1W/m2 = 12,3-12,6kW dla CO, plus 2-3kW na CWU

"Moje" OZC (z piwnicami) - wentylacja grawitacyjna. Powierzchnia użytkowa 410m2, kubatura 1080m3 - 13,8W/m3 i 35,9W/m3 = 15kW dla CO, plus 2-3kW na CWU

 

Przy uwzględnieniu wentylacji z odzyskiem ciepła zachodzą (według "mojego" OZC) niezbyt wielkie zmiany na korzyść zapotrzebowania na ciepło rzędu 0,5-1kW lub kilku GJ/rok - dlatego właśnie (plus wyrobiona wcześniej - ale nie jajogłowa, ostateczna i "wszem i wobec" szerzona jako jedyna i słuszna - opinia) postanowiłem (póki co :-) zrezygnować z rekuperacji i pozostać przy tradycyjnej (rozumiem jej wady/zalety/zasadę i warunki zadziałania).

 

Opinia na temat 15kW kotła pochodziła od "najbardziej optymistycznego instalatora/sprzedawcy".

Z założeniem grzania jedynie powierzchni z projektu (czyli bez piwnic) w sumie wystarczałby zapewne jak wynika z moich i z projektu obliczeń.

Z założeniem grzania również piwnicy sam zakładam ok.17kW - chociaż tłumaczenie o powierzchni niskotemperaturowej podłogówki + kominek + piwnica grzana jedynie "dyżurnie" i dobranie tego kotła 15kW jak radzi "najodważniejszy" doradca - w pewien sposób przemawia do mnie - a i jednocześnie się obawiam takiego wyboru - jak zawsze z dylematami :-)

 

Co do strat w piwnicach przez ściany działowe - przyjąłem w OZC sąsiednie pomieszczenia jako nieogrzewane.

Gdybym wyłączył grzejniki w piwnicy - jak mi się wydaje i tak powinna panować tam mniej-więcej stałoroczna temperatura rzędu 12-15oC i plus ocieplenie 10cm styropianu pod podłogą parteru - wydaje mi się iż w takiej sytuacji mógłbym skorzystać z obliczeń w wersji "bez piwnicy" - zarówno własnych jak i projektowych i przyjąć potrzebną moc dla CO rzędu 13kW + powiedzmy 2kW na CWU.

 

Również nie jestem zwolennikiem (chociaż nieco niesprawiedliwie się tak nazywać, jeżeli pierwszy w życiu własny kocioł i dom zacznę dopiero użytkować) przewymiarowania kotłów - a wspieram to stwierdzenie jedynia teoretyczną wiedzą no, plus opinią teścia, który "pali" nie od wczoraj i przewinęło się mu do tej pory 2 domy, a 3 kotły i 3 kominy :-)

Czy jednak (zakładając, że obliczenia "własne" OZC - dosyć bliskie tym z projektu) nie jestem w Waszej opinii aż zbytnim optymistą?

Na taką ewentualność pozostawiam wybór kotła na moc ok.17-19kW a nawet bliższą tym 19-stu kW bo przecież jego sprawność itp. itd.

 

A czy ktokolwiek poleca lub odradza kotły Heiztechnika? Najbliższy to ode mnie producent.

 

Więc, do "przeczytania" :-)

Pozdrowionka!

 

EDYCJA - może ktoś ma namiary na fochowego audytora OZC z okolic Lęborka/Słupsk/Trójmiasto - porobiło się pewnie ostatnio wielu "fachowców" z dotacjami z UP/EU. Poza tym dotarły do mnie informacje iż jest to koszt raczej ok. 1000zł. No i ostatecznie "poza tym" - póki co :-) - wprowadzamy się wedle planu w okolicach września 2013 - czy do odbioru i tak nie jest potrzebny/niezbędny audyt energetyczny?

Dziękuję za info - EDYCJA

Edytowane przez KT1980
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości pieca to z własnego doświadczenia i obserwcji wiem, iż będzie ona uzależniona również od producenta. Jak zapoznałem się z zasadą działania i wielkością (rozmiarami) pieców o podobnych właściwościach a różnych producentów to zauważyłem jak już ktoś (bo niepamiętam teraz) z forumowiczów napisał że u jednego piec ma np.20kW a u innego 17kW. Do tego dojdą jeszcze inne czynniki np. ciąg (powinieneś mieć super), położenie budynku (a tutaj jak w niecce, dolince to niekoniecznie pozytywne), jakość opału (niby ten sam a jednak spala się różnie i to jak - poczytaj na tym forum), no i właściwie odpowiednio dobrany piec w stosunku do twoich oczekiwań (musisz sprecyzować je ale weź pod uwagę perspektywę nastu lat - tj.żywotność pieca). Zastanów się jednak nad tłokowcem z dodatkowym paleniskiem (możesz spalać w razie potrzeby np. na miarkowniku inny opał tj. drewno+węgiel) - dobra rada jak już wcześniej Tobie zaproponowano.

Myślę, że taki z podajnikiem tłokowym i dodatkowym rusztem (nie musisz go wcale używać - nie przeszkadza wogóle w paleniu na głównym ruszcie) w zupełności wystarczy 20kW przy dobrym opale (np. miał minimum"25" z popiołem do 5%, siarki do 0,6%, spiekalności do 5). Biorąc pod uwagę gorszy opał (np.23,min21) to na pewno piec 23kW wystarczy. A ten o mocy 17kW jak to wyżej rozważacie myślę że ja nie zarezykowałbym pomimo tych tak korzystnych warunków jakie masz w budynku.

Czas pokaże a jak będziesz życzliwy to i my się dowiemy w przyszłości i zapewne z twoich rad i doświadczenia skorzystamy.

Edytowane przez hektoras
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.