Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Prośba O Sprawdzenie Schematu


retro23

Rekomendowane odpowiedzi

Witam szanownych kolegów. Rozpoczynam budowę własnego domu i zaprojektowałem sobie taki układ c.o i c.w.u. Prosiłbym o sprawdzenie poprawności działania - pytanie czy tak może być. Planuje zamontować dwie pompy grundfosa 25-60 na c.o i c.w.u. Kocioł na ekogroszek. Wszędzie ogrzewanie podłogowe. Powierzchnia domu 96m2. Rysunek znalazłem w internecie i troche go przerobiłem. Planuje jeszcze zamontowanie termicznego zaworu bezpieczeństwa tuż za kotłem, ale nie uwzględniłem go w schemacie.Pozdrawiam

1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kocioł raczej 13 niż 18 kW.

Na boiler wystarczy 25/40. Obejście grawitacyjne zbędne w obydwu przypadkach. Nie słyszałem jeszcze o podłogówce działającej na grawitacji, a Ty?

Przy boilerze stojącym grawitacja też będzie szczątkowa.

 

Jak będzie realizowane sterowanie? Ten 4D może wstępnie przygotować wodę na podłogę a głównie dbać o powrót kotła, jednak nie nadaje się do pilnowania temperatury podłogi. Ewentualnie siłownik i dodatkowe zabezpieczenie przed zbyt wysoką temp do wyłączania pompy CO.

 

Jaki masz pomysł na nadzór temperatury pomieszczeniach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli zawory różnicowe mam do wywalenia przy pompach :D Nie słyszałem o podłogówce działającej grawitacyjnie, więc kolega ma tu racje. Co do sterowania podłogówką, to nie mam niestety pomysłu. Rozmyślałem nad siłownikiem, ale tu utknąłem. Może kolega coś zaproponuje??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania podłogówką, to nie mam niestety pomysłu. Rozmyślałem nad siłownikiem, ale tu utknąłem. Może kolega coś zaproponuje??

Całościowo ogrzewany podłogą dom to spore wyzwanie. By mieć pewność prawidłowego działania najlepiej zamówić projekt wykonawczy układu grzewczego. Kilkaset złotych pewnie wydasz, ale dostaniesz "gotowca" i błędów unikniesz.

 

Sterowanie to kwestia twojego wyboru. Stałoteperaturowo, pogodowo, strefowo, każdym pomieszczeniem... Od twoich oczekiwań zależy co się lepiej sprawdzi. Im większy komfort i sterowność tym koszty idą w górę.

 

Jeżeli masz w planach solary lub kominek, to warto już teraz pomyśleć o buforze. Może sprawdziłby się w twoim przypadku bufor kombinowany. Mógłbyś rozdzielić wówczas część podłogową od kotła i wykonać ją w układzie zamkniętym, preferowanym dla podłogi.

 

Dużo zależy od tego ile skłonny jesteś wydać na ten etap inwestycji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu rozchodzi się o dwa projekty

- projekt kotłowni

- projekt ogrzewania podłogowego

W projekcie kotlowni proponowałbym usunięcie zaworów różnicowych oraz dodanie naczynia przeponowego + zawór bezpieczeństwa na obwodzie CWU- na zasilaniu przed bojlerem a za zaworem zwrotnym, którego też nie ma

co zasilania podlogówki to najlepiej jest z bufora, przy buforze kombinowanym bufor/CWU

Co do zasilania podłogówki to wystarczy mieszacz z silownikiem i regulacją pogodową lub sama pompa i zawór 3-D

Natomiast sam projekt podlogówki można zlecić do firm dystrybutorów osprzetu do podlogówki np Uponor - robi to gratis po przesłaniu planu podłogi wraz z OZC.

Jeżeli sam zamierzasz się bawić w liczenie obwodów podłogi to poczytaj materiały z tematu https://forum.info-ogrzewanie.pl/topic/12948-ogrzewanie-plaszczyznowe/

 

pozdr.

 

PS Fajne to naczynie przelewowe - jakby z beczki po piwie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do sterowania podłogówką, to nie mam niestety pomysłu. Rozmyślałem nad siłownikiem, ale tu utknąłem. Może kolega coś zaproponuje??

Tu można to bardzo łatwo i w sumie niedrogo wykonać.

Powiedzmy w cenie tego projektu za parę stów, który Uponor ma wykonać gratis.

Taki patencik sobie kiedyś obmyśliłem:

Na powrocie rozdzielacza instalujesz zawór termostatyczny ze zwiększonym przepływem (HERZ).

Na ten zawór nakręcasz odpowiedni siłownik. Siłownik ten sterowany jest sterownikiem pokojowym Tybox 710 lub jego bezprzewodową wersją 810 lub jego supertanią wersją Diana D10.

Zawór 4D może być bez siłownika, ręcznie ustawisz nm temperaturę ok 40C i tyle.

Zestawik ten bez pudła utrzymywać będzie zadaną temperaturę w pomieszczeniu gdzie umieszczony jest Tybox.

 

U ciebie to byłby co najmniej 1 sterownik na każde piętro/rozdzielacz.

Ale warto mieć rozdzielacz z wkładkami termostatycznymi na powrocie, wtedy można rozbudować ten układ w przyszłości wg potrzeb, stosując nawet po 1 sterowniku pokojowym na każdą pętlę lub podzielić dom na część południową i połnocną i zastosować po 1 sterowniku w każdej z tych stref - kwestia wyobraźni projektanta.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naświetlę trochę sytuację. Kocioł 8kW jest stanowczo za mały, gdyż przyjąłem zapotrzebowanie na ciepło 100W/m2 (może trochę dużo, ale wolę mieć zapas mocy ) + z obliczę wyszło mi zapotrzebowanie na cwu około 2kW, więc to już 12kW. W projekcie projektant zaproponował kocioł 13-18kW, ale to miał być kocioł gazowy (ale u mnie nie ma gazu i długo nie będzie). Dom chcę ocieplić styropianem 15cm. Ogrzewanie ma być tylko podłogowe bez grzejników. Co do sterowania ogrzewaniem podłogowym to planowałem sterować zaworem czterodrogowym za pomocą siłownika (z tego co wiem to kocioł jeszcze może sterować pracą pomp), a na zasilaniu rozdzielacza chciałem zamontować zawór termostatyczny, jednak w tym miejscu musiałbym zamontować dwa takie zawory, gdyż na poddaszu też będzie rozdzielacz. Drugi rozdzielacz będzie w łazience czyli tuż za ścianą kotłowni. Zaznaczę że pompy chciałem dać Grudnfosa 25/60, na oba obiegi, jednak na cwu koledzy polecili mi 25/40.Koledzy polecacie mi kilka rozwiązań, co mi da zastosowanie zestawu pompowo-mieszającego, tutaj chyba też musi być siłownik i zawór termostatyczny na zasilaniu rozdzielacza + sterownik. Kolego ''Sambor'', napisałeś że firma Uponor zrobi mi za gratis projekt ogrzewania podłogowego, jednak kolega ''Vernal'' podważył to w swojej wypowiedzi, więc jak to jest?? Czy mam do nich zamailować i zapytać czy mi coś zrobić, czy napisać do firm, które z nimi współpracują?? W dniu jutrzejszym podeślę poprawiony schemat wraz z moimi pytaniami, więc będziemy mogli dyskutować w tym temacie. Z góry pragnę kolegą podziękować za poświęcony czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do projektu ogrzewania wykonanego przez Uponora to zadzwoń do nich , do działu pomocy technicznej - tel w necie i pogadaj co i jak,

Lub podaj skany podłogi + dane o ścianach , oknach i ociepleniu dachu na priv do mnie i po ok 4-5 tyg dostaniesz zwrotnie obliczenia od nich- projekt +OZC

Z tego co wiem preferują układ z mieszaczem, ale nie narzucają projektu kotłowni, podają tylko temp wody zasilającej i przepływy, musisz tylko podać gdzie chcesz szafki rozdzielcze.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego ''Sambor'', napisałeś że firma Uponor zrobi mi za gratis projekt ogrzewania podłogowego, jednak kolega ''Vernal'' podważył to w swojej wypowiedzi, więc jak to jest??

Podważył?

Przeciwnie, właśnie się na tym oparłem, bo kol. Sambor jest dość solidny ;)

Miałem na myśli to, że zamiast płacić za projekt parę stów to zrób go za darmo w Uponor a parę stów wydaj na sterowanie, które opisałem.

W ten sposób będziesz to wszystko miał za darmo!

 

Dodam, że sterowanie pogodowe za pomocą zaworów, bez tych sterowników pokojowych będzie kosztować parę tysięcy złotych [jeśli ma osiągnąć choć trochę podobny efekt].

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naświetlę trochę sytuację. Kocioł 8kW jest stanowczo za mały, gdyż przyjąłem zapotrzebowanie na ciepło 100W/m2 (może trochę dużo, ale wolę mieć zapas mocy ) + z obliczę wyszło mi zapotrzebowanie na cwu około 2kW, więc to już 12kW.

To ja Ci napiszę kolego tak:

Zapotrzebowanie powinieneś przyjąć 60W/m2, co daje 6kW + na cwu 0,5kW (niech będzie 1kW ostatecznie).

W sumie to jest 7kW, czyli kocioł 8kW jest już jak mówisz "stanowczo" za duży.

No i teraz kto ma rację?

Widzisz, co będzie jeśli ja mam rację a nie Ty? A to jest możliwe...

 

A już w jednym to na pewno mam rację:

Mówisz: "wolę mieć zapas mocy" - nie tu kolego, nie na tym forum.

Tutaj sprzedawców, którzy głoszą takie herezje (po to, żeby więcej zarobić oczywiście) to się ostro tępi.

Ty sprzedawcą nie jesteś, więc nikt tu tępić Cię nie będzie, ale weź na to poprawkę ;)

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam kolego ''Vernal''. Żle odczytałem twoje intencje - ach te zażyłości naszego języka. Jeżeli mogę, to chętnie skorzystam z propozycji kolegi ''Sambora'' i podeślę schemat pomieszczeń z zaznaczonym miejscem rozmieszczenia rozdzielaczy na priv. Ewentualnie podeślę schemat kotłowni, którą dzisiaj wstawię do weryfikacji przez kolegów. Ogólnie, to planów budynku jeszcze nie mam, ponieważ staram się zamknąć sprawę zakupu domu, ale w środę skoczę do właścicieli i pożyczę :D projekt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Załączam schemat do weryfikacji. Dzisiaj rozmawiałem z kolegami z pracy w sprawie sterowania ogrzewaniem podłogowym. Ku mojemu zdziwieniu, żaden z nich nie zastosował siłowników na zaworach, czy to 3, 4 drogowych czy też rozdzielaczach. Każdy z nich, reguluje temperaturę dławiąc przepływy przy pomocy przykręcenia kurka na rozdzielaczu :D dla odpowiedniej pętli. To też jakieś rozwiązanie (trochę uciążliwe takie chodzenie co jakiś czas do rozdzielacza). Dodam że żaden z nich nie zamknął sobie drogi do zamontowania automatyki, gdyż na każdy zawór czy rozdzielacz można założyć siłownik czy zawór termostatyczny. Ja u siebie nie zdecydowałem jeszcze co chcę, ale na rysunku podałem swoje typy.

1.1.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wytłumaczyli mi to tak. Jak im się temperaruta nie podoba tzn. jest za ciepło to idą skręcają pokrętło w rozdzielaczu i wsio, temperarura spada. Dla mnie to troche niewygodne. Poza tym, u nich pracą pomp steruje kocioł, więc załącza i wyłącza pompy po otrzymaniu sygnału z czujnika temperaturowego zamieszczonego na rurach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naczynie jest OK. Nie wiem co tu poprawiać. Można się dopytać po co ci w układzie otwartym zawór schładzający. Jak się zagotuje to bez konsekwencji.

Jeśli dmuchasz na zimne i masz wolne środki (taki dwufunkcyjny zawór Syr'a z regulatorem ciśnienia to po 900 zł chyba), to pewnie wystarczyłby zawór jednofunkcyjny, dużo tańszy a przelewałby wodę naczyniem. Ogólnie to gdybam, bo zasadności montażu nie widzę.

 

Co do sterowania podłogą, to już ci vernal podpowiedział jak to "za darmo" wykonać. Jeszcze tylko dopytam, czy kominka lub solarów na przyszłość nie przewidujesz.

 

Edit:

Może samborowi chodzi o rozdział rur zabezpieczających, który stosuje się raczej do dużych kotłów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kominek przewiduję, ale bez płaszcza wodnego. Kominek stanie w salonie z odzielnym kominem spalin. Żona sobie zażyczyła, a ja nie chcę się kłócić, bo nie widzę potrzeby, ale z babą się nie wojuje :D Co do solarów, to nie przewiduje, gdyż kumpel ma i nie bardzo mu to działa, ponieważ w miejscu gdzie on mieszka słabe ma nasłonecznienie, a ja zamieszkam kilka domów od niego i mi odradził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.