Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Do Użytkowników Ogniwo Eko Plus 16 Jakiej Wielkości Domy Ogrzewacie ?


leoncjo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Przy doborze kotła postawiłem na Ogniwo, tylko teraz dylemat: waham się pomiędzy Ogniwo 10 a 16 z większym przekonaniem na 16. Jakiej wielkości domki ogrzewacie takim piecem, może ktoś ma eko 10. Proszę o opinię.

 

dom 140 m+ garaż przytulony do boku, (parter + poddasze użytkowe) styro 15, na stop 25 wełny,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Bez dyskusji 10 Kw absolutnie nie 16, zauważ, że w 10 palnik ma moc do 14 Kw, także w razie potrzeby można go troszke przycisnąć i spokojnie da rade, nie bierz kotła na zapas bo to tylko straty, im kocioł pracuje pod większym obciążeniem tym większa jego sprawność, dbasz o środowisko i o swój portfel jednocześnie, bo spala mniej opału, poczytaj o skutkach przewymiarowania kotła, choć w kotle z podajnikiem, nie mają, aż tak kolosalnego znaczenia jak w zasypowym, to mimo wszystko nie jest wskazane przewymiarowanie.

Dla przykładu podam, Ci mój własny przypadek, mam satry dom z lat 50-tych, nie ocieplony, stare okna, stara instalacja, i 29 letni piec Tezam Tczew o mocy 17,5 Kw dom ma niecałe 200 m2 do tego 150 litrów cwu, pale w nim bardzo kiepskiej jakości miałem de facto przemysłowym o parametrach 19/20, na 23/15 kończąc(to taki najlepszy na duże mrozy), kocioł moim zdaniem jeszcze minimalnie za duży. Jak mówie niektórym znajomym o tym to śmieją się ze mnie, tylko, że ich śmiech kończy się wraz z zadaniem przeze mnie pytania: Ile razy w roku czyścisz komin?bo u mnie nie był czyszczony 15 lat, niektórzy z nich czysczą po 2-3 razy w roku, u mnie co roku jest kominiarz, który tylko sprawdza i stwierdza, że nie ma co nawet wyciągać narzędzi do czyszczenia bo wszystko jest w porządku, w kotle nie ma grama mazi, czy innych kondensatów, jest troszke sypkiej sadzy bardzo łatwej do wyczyszczenia, wszystko to jest zasługą, odpowiedniego obciążenia, czyli palenia pełną parą a nie duszenia opału :).

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robiłem analizę potrzeb cieplnych w OZC Purmo (mam nadzieję, że nie strzeliłem większych błędów) i już po dodaniu garażu i lekkiemu obniżeniu od planowanego ocieplenia, wstawienia najzimniejszej strefy klimatycznej wychodzi mi 10,7 kW dla -24 stopni na zewnątrz. Do rekomendowanych przez producenta 14 jeszcze trochę jest zapasu. :mellow: A jak ma się moc pieca do jakości ekogroszku ??

 

No i czekam niech może ktoś kto ma piec 10 kW lub 16 się wypowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ja kupiiem do domu po podlogach 240m2 [160m2 powierzchni użytkowej] OE16 i niewiem sam czy nie za duzy piecyk z tym ze w gorach mieszkam..co do ocieplenia mam 15cm grafitu a skosy 25cm styropian +welna..bojler 140l z plaszczem wodnym.. Paradoks taki ze hydraulik namawial mnie na 24kw piec [wszyscy] kazdy mowi ze kupilem za maly[liczylem i wyszlo okolo 14kw zapotrzebowania z ciepla woda do tego dolozylem 2kw nadmiaru mocy jakbym kupil slabej klasy eko] aha ma ktos doswiadczenie jak sie mialem w Ogniwie ekoplus pali??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No i czekam niech może ktoś kto ma piec 10 kW lub 16 się wypowie.

nie pale w tym kociołku ale podglądam te kociołki podpięte do sieci https://esterownik.pl/sterownik/2054 10kw jest jeszcze mało ale zobacz ten z jako srednio moco pracuje a dom 160m. pozdr. arek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cyt;Vernal "Ciekawe na jakiej zasadzie ktoś 29 lat temu prawidłowo dobrał kocioł...

To powinieneś opisać, może to był przypadek?"

Wiem, że dziadek miał pojęcie o paleniu, wynikało ono z jego doświadczenia w tej dziedzinie, wiem też, że miał sporo znajomości i to chyba tylko dlatego udało mu się ściągnąć kocioł produkowany na drugim końcu Polski, w tamtych czasach w mojej okolicy królowało ogniwo Biecz i wszelkiego rodzaju samoróbki. Podejrzewam, że moc kotła była dziełem przypadku, dziadek pewnie wiedział, że jest potrzebny kocioł takiej mocy, ale zapewne wiedział też, że jaki przywiozą taki będzie musiał wziąć, bo inaczej będzie marznął :). Wyszło jak wyszło, w każdym bądź razie kocioł służy dzielnie przez prawie 30 lat. Fakt, że nie był używany przez pełnych 30 sezonów, bo przez jakiś czas było ogrzewanie gazowe, jak stało się za drogie Tezam został znowu przywrócony do życia, później znowu stał, bo dom był podłączony do kotłowni szklarniowej, aż do momentu kiedy 3 lata temu pękła rura transportująca ciepło z oddalonej o 200 metrów dużej kotłowni, wtedy trzeba było znowu go ożywić i w ten sposób działa do dzisiaj, nie wiem z czego go wtedy zrobili ale musiało to być coś solidnego :). Czasem sie zastanawiam kiedy on wreszcie strzeli i będę miał okazje wymienić go na coś nowoczesnego, jak narazie się na to nie zanosi, może właśnie dlatego, że był użytkowany w odpowiedni sposób. I taka to historia :)

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale zapewne wiedział też, że jaki przywiozą taki będzie musiał wziąć, bo inaczej będzie marznął :).

No to w sumie nie wiadomo...

W tym samym czasie mój sąsiad stał 3 dni w kolejce po meble gdzieś daleko od domu.

Jak już je rzucili, to dostał i mówi, że trzeba oglądnąć jaki kolor itd.

Kolesie na to: "W domu sobie oglądniesz!"

I tak musiał zrobić :lol: bo takie czasy były

 

Mam nadzieję, że dziadek jednak wiedział, że taki mały kocioł ma być...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Vernal możliwa jest też taka opcja, że uruchomił swoje znajomości, dał w łape gdzie trzeba było, oraz rozdał 30 kg szynki albo kiełbasy i do tego skrzynke wódki, Generalnie był osobą niesamowicie upartą , więc możliwy jest też taki scenariusz, że upatrzył sobie gdzieś taki kocioł i musiał być ten a nie żaden inny, zaczął działać i sprawił sobie takiego tezama. Myślę, że wiedział na pewno jakiej mocy ma być ten kocioł,taki sobie zamówił, i czekał, żeby przyszło to co sobie upatrzył a nie coś innego :) ogólnie miał bardzo dobre pojęcie o paleniu, był troche piromanem w pozytywnym tego słowa znaczeniu, nawet już w podeszłym wieku kotłownia to był jego teren i nikt tam nie miał prawa łazić a już tym bardziej dokładać czy kombinować coś przy kotle :). Pamiętam to jego kombinowanie z powietrzem wtórnym, siedział i kręcił tą rozetą, tak, żeby było jak najmniej dymu. Oj ciekaw jestem ile ten tezam pociągnie, bo nachodzi mnie już na jakiegoś rasowego Dolniaka (od przemysława na przykład), lub coś pokroju Sas Uwt, odpalany od góry, narazie szkoda mi wywalić tego staruszka na złom :):)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można generalizować ,przy takich palnikach trzeba dokładnie dobierać moc tu regulacja mocy jest bardzo mała .

3026502354.jpg

Spadek ciśnienia powietrza (czyli zmniejszanie obrotów dmuchawy ) przechodzącego przez taki palnik automatycznie leci jego sprawność na łeb ,robi się świeczka i kopci zaklejanie otworów palnika trochę poprawia spalanie ale znowu na sztywno .

W palnikach fajkowych jest większa możliwość modulacji mocy palnika ,węgiel spala się w tyglu na mniejszej powierzchni w formie koła .

8520679014d74ca5ebaa47.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie pale w tym kociołku ale podglądam te kociołki podpięte do sieci https://esterownik.pl/sterownik/2054 10kw jest jeszcze mało ale zobacz ten z jako srednio moco pracuje a dom 160m. pozdr. arek

 

Jeśli dobrze potrafie zinterpretować wykresy to spalanie średnio 21,5 kg/d przy tak małym kocołu to dla mnie dużo, fakt że chata 160m2 ale dobrze ocieplona, wydaje mi sie że lepiej niż moja a jednak przy mocy mojego kotła 25 kW i starym sterze spalam mniej. Już kiedyś analizowałem temat sterowników z pidem czy jak je tam, zwał i zawsze mi wychodziło że te cudowne automaty są mniej ekonomiczne niż stary dobrze wysterowany dwustanowy. Czy to tylko moje przemyślenie czy więcej osób podziela mój wniosek?

Wiem że odbiegam troche od tematu ale może jest to tak że 10kw w tym przypadku pali więcej niż jego większy brat 16kW bo jak widać na wykresie czasem musi nadganiać i szpilka użycia sięga ponad 40kg/d. A może większy kociołem pracowałby stabilniej w całym zakresie temperatur czy raczej by się kisił ?

To takie moje dwie dygresje czysto teoretyczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu mam zagwozdkę, Ogniwo 10 zakres mocy 3-14, Ogniwo 16 zakres mocy 3-19 więc dolny mają ten sam, dodać to tego że kocioł się nieco zabrudzi, palenie ruskim ekogroszkiem i sprawność a już na pewno moc spada dobrze rozumuje ??

No i w 16 jest dość sporo miejsca na ruszcie awaryjnym do spalenia pozostałości po budowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego mógłbyś wziąć 16-tke jakbyś palił miałem 19-tką, to może to paliwo skutecznie obniżyło by moc tego kotła, zrobisz co zechcesz, ale ja na twoim miejscu wziąłbym 10-tke bo to oszczędność i ekologia jednocześnie. Dodam jeszcze tylko, że na tym forum są dwie grupy osób zwolennicy za dużych kotłów("bo więcej się zmieści i będzie się dłużej palić") i zwolennicy odpowiednich kotłów ja należe do tej drugiej, zresztą masz opisany mój własny przypadek, pale naprawde kiepskim paliwem, ruski ekogroszek to w porównaniu z tym czym ja pale to paliwo jądrowe :), a mimo to uważam, że kocioł jest i tak za duży, choć obniżam jego moc kiepskim opałem. W domu mam 21 stopni i nie narzekam na komfort cieplny.

Pozdrawiam

Rafał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i tu mam zagwozdkę, Ogniwo 10 zakres mocy 3-14, Ogniwo 16 zakres mocy 3-19 więc dolny mają ten sam, dodać to tego że kocioł się nieco zabrudzi, palenie ruskim ekogroszkiem i sprawność a już na pewno moc spada dobrze rozumuje ??

No i w 16 jest dość sporo miejsca na ruszcie awaryjnym do spalenia pozostałości po budowie.

To co że jest napisane zakres mocy 3-14 a napisał tam ktoś jaki spadek sprawności jest przy tych 3 kW ;)

Te kotły trzeba brać jak najmniejsze ,bo trzeba jechać na maksymalnie największej mocy bo pójdziesz z torbami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Animus usiłuje to wytłumaczyć w każdym ze swoich postów :), podpisuje się pod tym co powiedziałeś obiema rękami. Pomijając już całkowicie kwestie z odpowiednim spalaniem węgla bo to nie musi wszystkich interesować ale myśle, że wszystkich interesuje zasobność swojego portfela i chociażby z tego powodu wziąłbym 10-tke :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że kociołek należy dobierać odpowiednio i raczej powienien być mniejszy niż większy to oczywista oczywistość, niestety doświadczyłem na sobie starej szkoły więc mam co mam. Ale odrębna kwestia to ekonomiczne spalanie węgla w tych kociołkach bo jak pisałem wcześniej mimo że kolega ma 10kW spala wiecej niż moja stara 25'ka. Więc nadal trzeba szukać złotego środka bo jak widać w tym przypadku 10 kW jak dla mnie nie gwarantuje ekonomii w zużyciu opału a z takim zamysłem go kupujemy jak sądzę, może z innym sterem. Swoją drogą jestem ciekawy czy ktoś miał Ogniwo 10kW na Bruli lub innym dwustanowym.Jak wynika z innego forum wydaje mi sie że jednak eCoal mimo swojego zaawansowania również dostarcza swoim użytkownikom sporo problemów i wcale nie jest taki bezobsługowy na początku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

eCoal w swojej obecnej postaci posiada funkcjonalność pracy dwustanowej oraz spalania grupowego

jeśli zatem okaże się że na Twojej instalacji i opale nie osiągasz zadowalających efektow w automacie mozesz śmiało przejść na spalanie grupowe lub pracę dwustanową.

odnośnie doboru mocy jeśli mogą wtrącić

kocioł o mocy 10KW osiaga najlepszą sprawność na mocy 10KW zarówno poniżej jak i powyżej ta sprawność będzie niższa. niestety nie jestem w stanie stwierdzić jak będzie się ten palnik zachowywał prowadzony przez długi czas powyżej mocy "nominalnej" możliwe jest że ogrzeje dom ale zużycie będzie spore i prawdopodobnie spieki.

sugeruję zatem wnikliwą lekturę forum esterownik celem zasięgniecia rzetelnych informacji. żeby się potem nie okazało że patrząc na zakres pracy palnika(3-14KW) popełniono błąd gdyż kocioł będzie zmuszany do częstej pracy powyżej progu mocy nominalnej i najlepszej sprawności. może zatem warto wziąć wersję 16KW i spać spokojnie???

decyzja trudna- sam miałbym kłopot z wyborem więc tymbardziej uważam że warto się dobrze i na chłodno zastanowić. biorąc większy jest mozliwość zmiany w sterowniku mocy kotła przy najmniejszym już raczej niebardzo.

przemyślanego wyboru życzę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam swoje 2 grosze bo już kiedyś miałem o tym pisać .

Większość osób na tym forum piszę , że kocioł przewymiarowany to same straty(portfel, sadza, korozja)

Ale na swoim przykładzie (160m dom - ogrzewam ok 120 ocieplony plastikowe okna srednio szczelny z lat 80)

kocioł z podajnikiem 30kw - dwukrotne przewymiarowanie - opał miał 19 60% + groszek 27 40%

Na cały sezon miałem 5.2T , na tę chwilę zostało ok 1.3T

Piec większość stoi w podtrzymaniu (ani raz nie gasiłem go w tym sezonie)

Moim nieobiektywnym zdaniem ciężko udowodnić , że piec o mniejszej mocy spaliłby mniej

ZA to

-na pewno produkuje dużo sadzy (czyszczenie ok raz na tydzień)

-szybsza korozja wewnętrzna kotła

Ciekawostka to fakt , że udało mi się palić w sezonie letnim (piec nie wygasał) tylko CWU 120l na 2 osoby( miał 27MJ!!) , lecz po policzeniu kosztów prąd wychodzi podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdzie nie mogę znaleźć czy EKO PLUS 10 , EKO PLUS 16 , EKO PLUS 25 , wyposażone w ten sam segmentowy palnik BURNER S a różnią się tylko Powierzchnią grzewczą płaszcza wodnego czy są w każdym z kotłów palniki inne mniejsze lub większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w każdym jest taka wielka skrzynia z węglem :o w takim razie najekonomiczniej jest wziąć EKO PLUS 25 lub 16 z nacięciami jak w palniku z EKO PLUS 10 i w razie braku mocy modyfikować sobie palnik do odpowiedniego zapotrzebowania na moc.Ja jednak wolę palniki fajkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.