Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Instalacja Co.(Poprawna Tak Czy Nie)


Milskim

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zrobiłem przykładowy schemat instalaji CO+CWU do swojej kotłowni.

Mój dom ma 150m2,jest niepodpiwniczony więc kotłownia jest na parterze.

Na piec jaki się zdecydowałem to SAS UWT 17 KW.

Bojler dwupłaszczowy Ermet w piance 140 litrów żywicowany,poziomy ze względu na małą powierzchnie kotłowni.

Ściany jeden pustak suporex ocieplony 12 cm styropianem.

Grzejniki aluminiowe

Chciałbym się upewnić czy jest poprawnie skonstruowana. Jestem laikiem,więc czekam na komentarze i ewentualne poprawki,na zdjęciu jak zauważycie zasilanie parteru na 3 grzejniki.

Te 3 grzejniki na parterze będą działały grawitacyjnie,dlatego powrót z parteru jest puszczony poza zaworem 4-drogowym(ze względu na lepszy przepływ wody CO w czasie zaniku prądu),gdzie później trafia do kotła CO.

Mam jeszcze problem gdzie mam zamontować zawory zwrotne na instalacji..

Więc czekam na ocene tego co stworzyłem,,

prosze o pomoc!!!!!

post-48763-0-31301100-1361463020_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyrzuć te zawory różniowe i za pompami daj zawory zwrotne. i będzie lepiej, dodatkowo jak grzejniki idą przez zaw 4-drog to powrót też przez zaw 4-D

Trochę to poprawiłem i chyba lepiej, jeżeli masz rozdzielacze to grawitacji w 99% nie będzie.

 

Pozdr.

post-18578-0-06367800-1361519909_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tym zestawie grawitacja jest przewidziana tylko na 3 grzejniki na parterze podłączone bez rozdzielaczy dawna metodą,dlatego nie chcę podłączać powrotu z tych właśnie grzejników na zawór 4-drogowy bo mi zdławi przepływ.

A powiedz mi sambor jak nastąpi zanik prądu to przez pompkę C.O.piec mi popchnie,ja bym tu wstawił zawór różnicowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć układ grawitacji to musisz te grzejniki dać na osobnym obwodzie z osobną pompą i zaworem różnicowym, a nie zasilanie przez zawór 4-D i pompę CO a powrót pomijający zaw 4-D- to dopiero byłby Sajgon. ;)

Dużo prościej jest to wszystko puścić przez zaw-4D i pompę a do kotła dokupić zasilanie awaryjne - przetwornicę i aku, przy 2 pompach i sporadycznej pracy wentylatora wystarczy przetwornia 300W + aku 100Ah - praca ok 9-10h.

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie powinien mieć 12-15 kW , dużo zależy od ocieplenia, jeżeli dobrze wykonane to nawet 12kW może być za dużo.

Z tych kotłów najmniejsza jest 14 - to lepsze rozwiązanie i tańsze, starczy na tą przetwornicę 12/230V

Natomiast nie wierzę żeby grawitacja działała - kocioł i grzejniki są na tym samym poziomie.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a to ciekawe,powinno sie sprawdzić.Dzisiejsze zaniki nie trwają dłużej niż kilka godzin.A osobna pompa to odpada,za dużo tego bedzie.Po prostu podłącze te 3grzejniki do układu i powinno być ok.Wstawiłem jeszcze zawór zwrotny za zbiornikiem c.w.u,i dostawiłem termometry + termo-manometr i jak to teraz wygląda?prosze o ocenę.

post-48763-0-04245300-1361524552_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znowu pisze o tych 3 grzejnikach.Dlatego zasilanie tych właśnie grzejników zostało poprowadzone na poddasze w posadzce,gdzie z poddasza rurki schodzą na parter,a znowu powrót jest położony w posadzce na parterze.Czyli ciepła woda idzie do góry gdzie później wraca powrotem(parteru) do kotła.Co ty na to?.. to pomysł fachowca i ja juz tego nie zmienie bo parter mam już zalany posadzką a poddasze jeszcze jest bez posadzki (na wiosne zaleje,w tym roku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz zawór zwrotny przed zbiornikiem CWU to po co za?

Termomanometr ma sens na samym kotle i wtedy nie potrzeba termometru za pompą CWU

Jak będziesz kupował ten kocioł to zobacz czy ma możliwość montażu miarkownika - dużo lepszy do palenia niż wentylator, ale o tym sam się musisz przekonać.

 

znowu pisze o tych 3 grzejnikach.Dlatego zasilanie tych właśnie grzejników zostało poprowadzone na poddacze w posadzce,gdzie z poddasza rórki zchodzą na parter,a znowu powrót jest położony w posadzce na parterze.Czyli ciepła woda idzie do góry gdzie później wraca powrotem(parteru)do kotła.Co ty na to?.. to pomysł fachowca i ja juz tego nie zmienie bo parter mam już zalany posadzką a poddasze jeszcze jez bez posadzki (na wiosne zaleje,w ty roku).

 

To zostaw tak jak jest, nie przeszkadza

 

Pozdr.

Edytowane przez sambor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zamontować tam miarkownik,i ja właśnie zamierzam go zamontować do tego sterownik ST 28 http://tech-controll...,st-28.dmuchawę morze kiedyś tam.Mój opał to węgiel,więcej drewnem a dmuchawa mi to drewno tylko rozdmucha.

A co do schematu to mówisz że tak jak on wygląda po poprawach to mogę go skręcać bez problemu,czy jeszcze coś mi podpowiesz do uzupełnienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale za zaworem 4drogowym chyba musi być termometr,bo nie będę wiedział jaka jest temperatura na powrocie za mieszaczem

 

Tu mierzysz temp po zmieszaniu z powrotem grzejników. Faktyczna temp wody wchodzącej do kotła jest po zmieszaniu wody grzejnikowej i powrotu CWU. Przy dużym schłodzeniu na CWU możesz mieć na powrocie kotła mniej niż pokazuje termometr. Dla boilera 140 l generalnie może tak zostać. Nie jest to duże obciążenie dla kotła i pompa będzie szybko wyrównywała temp zasilanie/powrót.

 

 

odpowietrzniki będą automaty-na rozdzielaczach.Tamte 3grzejniki-odpowietrzniki na grzejnikach.A właśnie gdzie zamontować zawór bezpieczęństwa w jakim miejcsu.

 

Sęk w tym, że nie wiadomo jak twój rysunek odpowiada stanowi faktycznemu. Zgodnie z nim, rozdzialenie wody grzewczej następuje pod sufitem kotłowni, gdzie jedna z rur zasilających te 3 grzejniki parteru wędruje w górę, zatopiona jest w posadzce piętra i schodzi na dół. Jeśli tak jest, to masz tam nieodpowietrzoną kieszeń powietrzną. Opieram się na rysunku i tym co piszesz. Byćmoże hydraulik to przewidział i jakoś rozwiązał.

Ta sama sytuacja z zasilaniem rozdzielacza dolnego. Na rysunku masz zrobiony "górny" syfon z rury i powietrze w nim ugrzęźnie.

Trzecie miejsce to linia zasilania boilera. Mając zawór zwrotny za pompą nie masz jak pozbyć się powietrza z układu CWU.

Może to dla ciebie oczywiste i piszę po próżnicy, ale prosisz o wskazówki, więc...

 

Zawór bezpieczeństwa albo bezpośrednio na kocioł albo na rurę wyjściową kotła. Może być na rurze bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

post-18583-0-32515400-1361536676_thumb.jpg

 

Rozdzielacz parteru może być nisko. Rura do niego prowadząca nie może się po prostu zapowietrzać. Wyobraź sobie miejsca zagrożone zapowietrzeniem, wiedząc, że powietrze zbiera się zawsze w najwyższym miejscu układu lub tam skąd nie może swobodnie "odpłynąć".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można zamontost wać tam miarkownik,i ja właśnie zamierzam go zamontować do tego sterownik ST 28 http://tech-controll...,st-28.dmuchawę morze kiedyś tam.Mój opał to węgiel,więcej drewnem a dmuchawa mi to drewno tylko rozdmucha.

Witam jesli będziesz ciągle zaintersowany sterownikiem st 28 to daj znać nie ma najmniejszego problemu posiadam takowy steronik mogę sprzedać taiej oczywiście niż nowy bo jest użytkowany tylko 1 sezon wszystkie dokumenty papiery z paragonem i pudełkiem ST 28 posiadam ,nie zniszczony ,nie uszkodzony i jak najbardziej udzielam gwarancji na jego sprawność , powód sprzedaży to chęć zmiany na inny. :D ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.