Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Schemat Instalacji C.w.u. Z Cyrkulacją


elektriko

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie.

Proszę serdecznie znawców tematu, o opinię na temat tego rozwiązania instalacji c.w.u. z cyrkulacją i regulacją temperatury na wyjściu cwu.

Instalacja dotyczy kotła dwu funkcyjnego firmy findital NIAS BTN 24 z wbudowanym 60 litrowym zasobnikiem cwu . Kocioł jest 10 letni ale dotychczas nie był użytkowany. Pytanie dotyczy schematu:

- czy jest zasadne stosowanie takiego rozwiązania czy lepiej (bo taniej na pewno) zastosować jakieś prostsze?

- jak zrobić tą instalację aby w późniejszym czasie dołożyć do tej istniejącej dodatkowy zasobnik cwu kotła węglowego lub zestawu solarnego (chodzi o pozostawienie wyjść wejść aby później było jak najprościej)?

- i ostatnie najważniejsze pytanie czy jest ktoś zorientowany czy ten kocioł nie jest super nie wydajny (chodzi o zużycie gazu) i może nie ma najmniejszego sensu w ogóle go montować ?

- jeszcze jedno czy jest koniecznoś stosowania naczynia przeponowego cwu? na instalacji cwu pieca jest zawór bazpieczeństwa.

 

Z góry dziękuję za zainteresowanie tematem . Tomasz

post-47790-0-06502900-1361440657_thumb.png

Edytowane przez elektriko
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaj dokumentacji kotła. Do kotła z wbudowanym zasobnikiem ładowanym warstwowo podłączenie cyrkulacji możliwe jest wtedy gdy dopuszcza taką mozliwość producent kotła. Podobnie z naczyniem przeponowym. W dokumentacji znajdziesz czy zasobnik wymaga dodatkowego zabezpieczenia naczyniem przeponowym czy jest już zabezpieczone ( oba rozwiązania są stosowane).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DTR-ka jest tu - nawet po polsku http://fondital.com/statics/extranet/documents/pl/ist_nias_dual_line_tech_pl.pdf

 

Co do cyrkulacji to na schemacie nie ma takiej opcji, natomiast nie ma potrzeby stosowania zaworu 3-D mieszającego dla CWU, tam temp ustawia się na sterowniku kotła

 

Pozdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam niestety to nie jest DTR do tego pieca ,to prawda że symbol ten sam ale inne lata produkcji;)

 

Dokumentacje DTR posiadam i wiem że nie ma na niej cyrkulacji ale mam 3 kondygnacje w domu i było by wskazane aby taką zastosować ,a naczynie przeponowe na schemacie jest narysowane jako opcja więc dlatego pytam bo w piecu jest tylko do obiegu CO.

Zawór mieszający chciałem zastosować z dwóch powodów:

- zapas CWU ( bo w piecu zasobnik tylko 60 litrów) aby w zasobniku była woda o wyższej temperaturze np 70 stopni (nie wiem czy mój tok rozumowania jest słuszny ?)

- przygotowanie instalacji w ten sposób aby po dołożeniu zasobnika z kotła węglowego wpiąć go przed kocioł gazowy (obawiam sie sporych rachunków za gaz przy ogrzewaniu samym gazem )

 

DTR tego pieca w załązniku

Pozdrawiam.

post-47790-0-11383800-1361534728_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- zapas CWU ( bo w piecu zasobnik tylko 60 litrów) aby w zasobniku była woda o wyższej temperaturze np 70 stopni (nie wiem czy mój tok rozumowania jest słuszny ?)

- przygotowanie instalacji w ten sposób aby po dołożeniu zasobnika z kotła węglowego wpiąć go przed kocioł gazowy (obawiam sie sporych rachunków za gaz przy ogrzewaniu samym gazem )

Jak planujesz współpracę tych zasobników? Rozumiem, że tylko z jednego będziesz korzystał. Wtedy potrzebne ci trzy wyjścia pod przyszły zasobnik z CO. Na szkicu masz przykład.

 

Radziłbym zastosowanie przepony CWU, zwłaszcza że masz zamiar utrzymywać wysoką temp na zasobniku. Bez niego ryzykujesz kapanie z zaworu bezpieczeństwa.

 

Metoda wpięcia TZM jest prawidłowa i bez czterech ZZ się nie da. Tutaj jest przypadek, gdzie z braku przyłącza cyrkulacji na zasobniku, instalator cyrkuluje całe 60l przez przyłącze ZW. Do "węglowego" zasobnika CWU powinieneś już podpiąć się trzyrurowo, chyba że nie chcesz cyrkulować przez TZM. Wtedy to już inaczej trzeba to połączyć.

 

Można też poszukać trójdrożnych zaworów przełączających do przekierowania przepływu.

 

 

post-18583-0-72431900-1361556659_thumb.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.