Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Czy Do Instalacji Z Zaworem 4D Potrzebna Jest Dodatkowa Pompka Małego Obiegu ?


dudus1234

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem wykonać po okresie grzewczym przeróbke swojej instalacji przy piecu .

 

Kocioł DEFRO DUO UNI 25 kw z palnikiem rynnowym.

 

Chę założyć zawór 4 drożny ESBE lub AFRISO z siłownikiem elektrycznym.

 

Do tego sterownik zaworu TECH - ST 431 z czujnikami temp. wyjsciowej na grzejniki i temp powrotu do kociołka.

 

Posiadam pompę Grundfos ALPHA 2 która założę na wyjściu za zaworem tak aby pchała wodę na grzejniki .

 

I tu mam pytanie : czy zakładać dodatkową pompkę do krótkiego obiegu która bedzie założona na powrocie ?

 

Widziałem taki schemat instalacji w instrukcji sterownika zaworu TECH

 

post-42818-0-79033600-1361194848_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli twój czterodróg będzie miał taką samą średnicę jak wyjście z pieca i będzie połączony z piecem rurami o takiej średnicy to nie musisz tej pompki zakładać. Co do zaworu to ja chwalę sobie firmę Vexve np. taki czterodróg http://www.vexve.com/en/controls/products/mixing-valves/vexve-termomix-c/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
Gość Digitrax

4D + pompa obiegu kotłowego to zbędne wydawanie kasy, ponieważ wystarczy do tego zawór 3D 1" (za nim pompa CO) i pompa obiegu kotłowego spinająca wyjście kotła z jego powrotem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będę montować taką pompę krótkiego obiegu to jakiej mocy kupić i na którym biegu ustawić ?

 

Jak wstawie za mocna to będzie podkradać za duzo ciepłej wody głównej pompie C.O która pcha wode na grzejniki ?

 

Jeśli już ma być pompa kotłowa, to nie potrzebny ci zawór 4d. Wystarczy do regulacji w kierunku układu założyć zawór 3D, a pompę kotłową jako zwykły bypass. Słusznie zauważyłeś, że w rozwiązaniu jak wyżej trzeba pamiętać o właściwym zbilansowaniu przepływów tylko po co sobie życie utrudniać. Jeśli 4d już masz, to w połączeniu z siłownikiem plus sterowanie, powinien sobie poradzić bez pompy o ile jest minimum 32.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Witam. Posiadam kocioł Zębiec Merkury 18. Sterownik st 48 z pid. oraz sterownik zaworu mieszającego ST 61 v4. Zawór 4D oraz rury połaczeniowe zasilające oraz powrotu sa o średnicy wejścia i wyjścia z pieca ,czyli 1 1/2 " Temperatura zadana na piecu 72 st C. Problem polega na tym że jak właczę na sterowniku ochrone powrotu i ustawię temperature minimalną 55 St C to sterownik zamyka zawór 4D (praca kr obiegu) i czeka na podgrzanie powrotu, co trochę trwa. W takim przypadku pompa CO zasysa wodę z powrotu CO i wychładza instalacje (za zaworem mam zadana temp 50) ale ona waha się w granicach 39 st C. Po podgrzaniu  powrotu tylko na chwilę zawór puszcza wode z kotła na CO. Sterownik traktuje powrót jako priorytet , ale temperatura na grzejnikach chyba jest bardzo ważna. Co mam zrobić w takim przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

Obnizyc temperature ochrony powrotu. 55 stopni to bedzie trudno utrzymac przy duzym odbiorze CO. Mozesz przestac sterowac zaworem i ustawic go recznie na 55.Ale wtedy malo cieplej wody pojdzie na grzejniki i bedzie chlodno. Przestalem zwacac uwage na powrot, trzyma sie miedzy 40 a 50°. Czasami spadnie sobie do 37. A czasami wskoczy na 55

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego 4D uważam za zbędny wydatek w instalacji. Taniej i skutecznie będzie jak do ochrony powrotu będzie pompa kotłowa sterowana z termostatu bimetalicznego. Do regulacji temperatury CO zawór 3D 1" w 90 % wystarcza + pompa CO. Do tego najlepiej dać mała pompę do grzania CWU i mamy prosty i skuteczny układ. Jedynie pompa CO będzie chodzić bez przerwy a kotłowa i CWU tylko w przypadku gdy temperatura powrotu lub zbiornika CWU spadnie np poniżej 55 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Visitor1230

A po co w przypadku 3D dodatkowa pompa kotlowa? Z tego co wiem montuje sie tylko jedna pompe w takim przypadku na powrocie za zaworem. I nie jest przypadkiem tak, ze 3D obniza ilosc czynnika na CO? Bo w pierwszym rzedzie zabezpiecza przecierz powrot.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawór 3D na CO jak służy do zmniejszenia czynnika grzewczego nie zabezpiecza powrotu przed niska temperaturą dlatego potrzeba wtedy pompę kotłową łączącą wyjście z kotła z jego powrotem. Zawór 3D na powrocie wtedy jest zbędny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.