Skocz do zawartości
IGNOROWANY

Sens Czy Bezsens Takiego Rozwiązania Rozdzielni Podłogówki


Hermann

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie,

 

W zasadzie to sam nie wiem czy mam prawidłowo podłączone to ogrzewanie podłogowe, stąd też cieszę się, że odnalazłem to forum, i mam nadzieję że podpoeiecie mi co nieco.

 

Otóż rzecz się tyczy tego czy w mojej rozdzielni jest wszysko OK po kolei, z sensem, logiką i zasadami sztuki przede wszystkim - bo mam małe wątpliwości w tej kwestii.

 

Na początek dla jasności sytuacjo fotka mojej rozdzielni (dla parteru)

post-48562-0-14928400-1360956171_thumb.jpg

 

Opis:

Zasilenie od pieca to rura z zaworem RTL - reszta to już widoczna (rozdzielnia po prawej stronie nie podlega omówieniu)

Pompa mieszająca w celu zapobiegnięcia podawaniu zbyt goroącej wody,

By-Pass, Zawór na powrocie, zawory na (początku czy końcu)? każdej pętli

 

Rozpatrzmy teraz trzy przypadki pracy tejże rozdzielni, wraz z moimi tezami, oraz pytaniami o sens tego rozwiązania

 

T.1.

ZAŁOŻENIE: pompa mieszająca wyłączona, temp zasilania ok. 50st

DZIAŁANIE: Woda zasilająca wpływa do dolnej belki, przepływa przez pęte podłogówki, powraca do górnej belki i udaje się na powrót do kotła.

TEZA: Umiejscowienie pompy mieszającej, oraz By-Pass'u jest bezzasadne gdyż, część wody z zasilenia od razu płynie na powrót.

 

T.2.

ZAŁOŻENIE: pompa mieszająca włączona (czy przez termostat, czy po prostu - pomińmy to)

DZIAŁANIE: Woda wpływająca zasysana jest przez pompkę tłoczona w górną belkę, przepływa przez pętle, powraca do dolnej belki - wtedy pompka pobiera część tej wody oraz częś wody z zasilenie i tłoczy dalej...

TEZA: Umiejscowienie pompy mieszającej, oraz By-Pass'u jest bezzasadne gdyż, część wody z zasilenia od razu płynie na powrót. przez By-Pass oraz pracującą pompkę

 

T.3.

ZAŁOŻENIE: Eliminacja elemantów: Pompki oraz By-Pass'u, przemontowanie zaworu RTL na linię powrotu (bądź przyłożenie do górnej belki rozdzielni kapilary od niego)

DZIAŁANIE: Woda zasilająca wpływa przz zawór RTL na dolną belkę, pokonuje pętle, powraca na góną belkę, udaje się na "podgrzanie" ;)

TEZA: Eliminując zespół pompki oraz połączenia belek mamy prosty układ zasilany pompą w kotle, oszczedność kilku KWh/rok, większa wydajność omawianego układu

 

PYTANIE:

Która z powyżej przytoczonych tez jest najbliższa przawdzie?

 

 

Oczywiście zdaję sobie sprawę, że przedstawiony przykład jest mocno uproszczony, niektóre założenia pominięte - ale... pozostaje do Waszej dyspozycji w kwestii dodatkowych pytań o instalacje (skoro będą)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zasilanie podłogowki wraz z elementami przygotowania wody powinno sie odbywać w kotlowni,

jeżeli zrobisz wg schematu prawego - to pompa i zawór mieszający powinny być w kotlowni, zawór róznicowy też może sie tam znaleźć , można z niego zrezygnować jak zastosujemy pompę elektroniczną a autoadaptem.

post-18578-0-21790800-1361007563_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.
Uwaga: Twój wpis zanim będzie widoczny, będzie wymagał zatwierdzenia moderatora.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Używając tej strony zgadzasz się na Polityka prywatności.